Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το πρόβλημα δεν είναι μονο ή άνοδος της φωτορύπανσης αλλά κυρίως το ότι η πλειοψηφία των συμπολιτών μας θεωρεί και "πρόοδο" την άνοδό της... :(
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα δεν είναι μονο ή άνοδος της φωτορύπανσης αλλά κυρίως το ότι η πλειοψηφία των συμπολιτών μας θεωρεί και "πρόοδο" την άνοδό της... :(
Έτσι ακριβώς Γιώργο, οι περισσότεροι το θεωρούν πολιτισμό και πρόοδο ](*,)

 

Τρελή Διαφορά μέσα σε 20 χρόνια, ας ελπίσουμε στα επόμενα 20 να μην έχει παραγίνει το κακό.

 

Μόνο η Ουκρανία και η Μολδαβία έχουν μείωση, Πω-πω αυτη η κάτω Ιταλία, σας έλεγα εγω ότι βλέπω την φωτορύπανση της απ'της Κέρκυρα :|

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο η θάλασσα που δεν μπορεί να επέμβει ο άνθρωπος παραμένει ανέπαφη από τη φωτορύπανση

Δηλαδή δεν έχει αλλάξει τίποτα όλα αυτά τα χρόνια εκεί )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουμε βάλει κάτι φάρους να την πυροβολούν, και μπόλικα κατάφωτα καράβια. Ό,τι μπορούν κάνουν τα κακομοίρικα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μας βλέπω όπως πάμε...σε μερικά χρόνια τα σκοτεινότερα σημεία παρατήρησης θα είναι κάτι ερημικές βραχονησίδες καταμεσίς του Αιγαίου! #-o Τρομάζω να σκεφτώ τα βουνά πως θα έχουν γίνει σε 20 χρόνια από σήμερα... ](*,) από τα πολλά χτίσε, χτίσε! :frown: Απληστία στο μεγαλείο της!!

 

Τα αστροπάρτυ θα γίνονται σε ερημικές και θεοσκότεινες νησιωτικές παραλίες αποκλειστικά, τα κάτοπτρα τότε θα πάσχουν από το αλάτι της θαλασσινής αύρας, η υγρασία στην στάθμη της θάλασσας θα μας χαλάει τα είδωλα και τις λήψεις...τρώω την γλώσσα μου να μην βγω αληθινός! :-# :-# :-({|= :-({|=

 

Μεγάλο καρκίνωμα για την παρατηρησιακή Αστρονομία αυτή η αυξανόμενη φωτορύπανση...που να τα πεις όμως, ποιος να σε ακούσει ΚΑΙ να σε καταλάβει...κλάφτε τα! ](*,) :cry:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βράτολη και εγώ αυτά σκεπτόμουν για τις βραχονησίδες.Δυστυχώς όμως ούτε αυτές

μας σώζουν. Κοίτα σε παρακαλώ παρακάτω φωτογραφία που σου στέλνω. Είναι το ζωδιακό

φως όπως το φωτογράφισα από την Σίφνο πρόπερσι τον Οκτώβριο. Απἐναντι είναι η Πάρος. Δες

τα φώτα της και συγκρινέτα με το φως του φεγγαριού που ανατέλλει. Είναι φριχτό. Κι αν δεν σε

φτάνει αυτό έλα στο Σούνιο να σε ανεβάσω σε ένα ύψωμα νύχτα και θα δεις τα Αιγαιοπελαγίτικα

νησιά να φέγγουν στην υδάτινη επιφάνεια σαν φωτεινές φούσκες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη σε κατανοώ απολύτως... ](*,) ](*,) ](*,)
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά μήπως κακώς επενδύουμε σε εξοπλισμό για ένα χόμπυ που φαίνεται καταδικασμένο να πεθάνει;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορει να χαρακτηριστει πεσιμιστικη μια τετοια προβλεψη.Η μονη λυση ειναι να επηρρεαστει κατα καποιον τροπο αρνητικα η οικονομια απο την φωτορυπανση.Αλλιως μετρα δεν νομιζω να παρθουν,οσο μαζικα χρειαζονται τουλαχιστον ωστε να συμβαλλουν στην μειωση της .Και μην ξεχναμε την μελλοντικη αυξηση της απο τις αναδυομενες οικονομικες δυναμεις ανα την υφηλιο.Απο την πλευρα μας αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ενημερωνουμε (νηφαλια και με επιχειρηματα) τον περιγυρο μας.
There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη η φωτορυπανση θα ειναι λιγο καταστροφικη για εκεινους που θελουν να παρατηρουν αμυδρα αντικειμενα και γαλαξιες οπως εγω,οι υπολοιποι οταν θα βγαινουν επαρχεια με ενα δυνατο τηλεσκοπειο δεν θα αντιμετωπιζουν προβλημα εξαλου η οικονομικη κριση μαλλον μειωση της φωτορυπανσης εχει φερει
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη η φωτορυπανση θα ειναι λιγο καταστροφικη για εκεινους που θελουν να παρατηρουν αμυδρα αντικειμενα και γαλαξιες οπως εγω,οι υπολοιποι οταν θα βγαινουν επαρχεια με ενα δυνατο τηλεσκοπειο δεν θα αντιμετωπιζουν προβλημα εξαλου η οικονομικη κριση μαλλον μειωση της φωτορυπανσης εχει φερει
Πες το ψέματα!!

Έτσι ακριβώς είναι, εμείς εδώ στην Κέρκυρα το ζούμε αυτο κάθε χρόνο.

 

Τους Χειμερινούς μήνες οι περισσότεροι είναι κλεισμένοι μέσα στα σπίτια τους, τα καταστήματα που δουλεύουν είναι αυτά που εξυπηρετούν τους 110.000 κατοίκους του νησιου και μετα τις 23:00 είναι τα περισσότερα κλειστά, Ξενοδοχεία και καταλύματα ανοιχτά είναι μόνο μέσα στο Κέντρο της πόλης ενω τις περισσότερες μέρες τα φώτα του Αεροδρομίου και του Λιμανιού είναι κλειστά ή δουλεύουν στο μισό.... οπότε η όλη κατάσταση μας δίνει αρκετά σκοτεινό Ουρανό όπου πολλές φορές ξεπερνά τα 6.5mag, σκέψου ότι με πλάγια όραση με γυμνό μάτι εχω δει ως Αστέρια 7,2mag σε τέλειες συνθήκες.

 

Τους Καλοκαιρινούς μήνες τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά, ο πληθυσμός του Νησιού υπερδιπλασιάζεται, όλοι έχουν ανοιχτά τα εξωτερικά φώτα των σπιτιων τους, τα ξενοδοχεία ανοίγουν σχεδόν όλα, όπως και τα καταλύματα καθώς επίσης όλοι τα καταστήματα είναι ανοιχτά με αργά το βράδυ αλλά και όταν κλείσουν αφήνουν ανοιχτες τις φωτεινές πινακίδες τους καθως και τα εξωτερικά τους φωτα. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι με αυτοκίνητα, το Λιμάνι δουλεύει με τα φωτα στο 100% όλο το βράδυ και το ίδιο και το Αεροδρομίο... οπότε ο Ουρανός στο Βουνό το Καλοκαίρι στην Καλύτερη περίπτωση μετα τις 02:00 τα ξημερώματα φτάνει τα 6,5mag με πλάγια όραση, ενω συνήθως είναι 6mag στο βουνό, πράγμα που κάνει την παρατήρηση του Ουρανού λιγότερο απολαυστική αφού τα αντικείμενα δεν φαίνονται τόσο θεαματικά, ο ουρανός χάνει το μαύρο του χρώμα και ιδικά σε χαμηλό ύψος είναι γκρίζος καταστρέφοντας όλα τα αμυδρά αντικείμενα που βρίσκονται σε χαμηλό ύψος.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν είδα τις δυο φωτογραφίες, εντυπωσιάστηκα με την μεγάλη αύξηση της φωτορύπανσης και με λυπεί ιδιαίτερα το αποτελέσμα..Είδατε πόσο αυξήθηκε η φωτορύπανση στις επαρχιώτικες πόλεις?? Μεγάλη διαφορά :!:

 

Πάντως πιστεύω πως χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια για να ενημερωθεί ο κόσμος για τα προβλήματα της φωτορύπανσης ή της άσκοπης κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος..Από ότι παρατηρώ υπάρχει μόνο ένα πρόγραμμα σχετικά με την καταμέτρηση της φωτορύπανσης (Globe at Night) αλλά μετά τι?? :?: Πραγματοποιούνται αστροβραδιές αλλά από εκεί και πέρα??

Μήπως θα έπρεπε να το δούμε με περισσότερο ζήλο το θέμα?? :-k Με ομιλίες ή σεμινάρια, ενημερωτικά φυλλάδια κλπ...?? :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα δεν είναι μονο ή άνοδος της φωτορύπανσης αλλά κυρίως το ότι η πλειοψηφία των συμπολιτών μας θεωρεί και "πρόοδο" την άνοδό της... :(
Έτσι ακριβώς Γιώργο, οι περισσότεροι το θεωρούν πολιτισμό και πρόοδο ](*,)

 

Τρελή Διαφορά μέσα σε 20 χρόνια, ας ελπίσουμε στα επόμενα 20 να μην έχει παραγίνει το κακό.

 

Μόνο η Ουκρανία και η Μολδαβία έχουν μείωση, Πω-πω αυτη η κάτω Ιταλία, σας έλεγα εγω ότι βλέπω την φωτορύπανση της απ'της Κέρκυρα :|

 

Κοιτάξτε αποκεφάλισαν τ΄αστέρια.

Ματωμένος ουρανός.Σαν σφαγείο είναι!

Σςςς!! Ησυχία!

Κοιμάται η οικουμένη.

 

Βλαντιμίρ Μαγιακόφσκι Από το σύννεφο με τα παντελόνια.

 

Όπως αντιλαμβάνεστε συμφωνώ απολύτως μαζί σας. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι το πρόβλημα της

φωτορύπανσνης είναι απευθείας ανάλογο με αυτό το οποίο αποκαλούμε και εννοούμε ανθρώπινο

πολιτισμό. Βέβαια αυτό είναι σχετικό.Να φανταστείτε ότι υπάρχουν περιοδικά αυτοκινήτου, και αυτό

όλοι το ξέρουμε, έχουν υποστηρίξει την εξάπλωση της δημόσιας φωτορύπανσης όσο τίποτε άλλο.

Ακόμα και τώρα εν μέσω οικονομικής κρίσης γκρινιάζουν για ελλιπή φωτισμό στους δρόμους.

Και σαν να μην φτάνουν τα παραπάνω, κάποιο από αυτά, θεωρεί τον εαυτόν του κομμάτι του ελληνικού πολιτισμού!

Όσο για μας, και βέβαια μπορούμε να κάνουμε κάτι τι.Ένα από τα πολλά είναι όσοι ασχολούμαστε

και με την φωτογραφία, να βρούμε το κουράγιο και εκτός από τα αγαπημένα θέματα να τραβήξουμε

και θέματα με την φωτορύπανση. Να την καταδείξουμε με τρόπο που να ευαισθητοποιεί.

Όχι που να καταγγέλλει. Αυτό είναι δουλειά των δημοσιογράφων κι όχι των καλλιτεχνών.

Είμαι στο Forum από τον περασμένο Σεπτέμβριο.Το έμψυχο καλλιτεχνικό υλικό που διαθέτει

είναι τεράστιο.Ψάχνει να βρει ένα δρόμο ή ένα τρόπο για να εκφραστεί και μάλιστα συλλογικά.

Και τούτο είναι μια ευκαιρία. Δεν αφήνει κανέναν έξω. Αστροφωτογράφο ή παρατηρισιακό.

Όλους όσους θέλουν να ασχοληθούν τους χωρά. Διότι οι φωτογραφίες θα πρέπει να υποστηρίζονται

από κείμενα και ποιήματα της Ελληνικής και παγκόσμιας λογοτεχνίας. Και γιατί όχι ακόμα και

από δικά μας κείμενα.

Ανοίγουμε λοιπόν μία Θ. ενότητα με τον κατάλληλο τίτλο και αυτοσχεδιάζουμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και επαυξάνω στα όσα γράφεις Γιάννη, αλλά υπάρχει και το Σύμπαν της Τέχνης, που ήδη το κάνει αυτό! Φωτογραφίες, ποιήματα, κείμενα...

Δεν ξέρω, αν συμφωνεί και ο Κωνσταντίνος, σαν δημιουργός της σελίδας αυτής.

Πάντως εδώ, στη Σητεία, με κάθε ευκαιρία θίγουμε και καταγγέλλουμε το θέμα της φωτορύπανσης και έχουμε καταφέρει πλέον, ότι στύλους τοποθετεί ο δήμος, να φωτίζουν μόνο κάτω στους δρόμους και όχι τον ουρανό!

Με αφορμή μάλιστα την "ώρα της Γης" φέτος, όπως και κάθε χρόνο, κλείσαμε τα φώτα της πόλης, στήσαμε τηλεσκόπια και μοιράσαμε ενημερωτικό υλικό στον κόσμο για την εξοικονόμιση ενέργειας και για τη φωτορύπανση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για άλλη μια φορά βραδιάτικα παρασύρθηκα. Διαβάζοντας σήμερα το μεσημέρι τα χθεσινοβραδινά

μου κατορθώματα με βρίσκω κάπως υπερβολικό τουλάχιστον στην διατύπωση. Ελπίζω, ο όποιος

ενθουσιασμός μου για το θέμα, να μην έκανε κακό στην συζήτηση. Όσο τίποτα θα ήθελα αυτό

το θέμα να βρίσκεται επί καθημερινής βάσης αναρτημένο στις πρόσφατες συζητήσεις.

Ο δε ενθουσιασμός μου δημιουργήθηκε, διότι με μεγάλη ικανοποίηση διαπίστωσα, ότι πολλοί φίλοι

εστιάζουν την ουσία του προβλήματος στο ίδιο με εμένα μέρος. Ότι δηλαδή πολλοί συμπατριώτες

μας, την φωτορύπανσνη την λογαριάζουν πρόοδο.

Όσο για το Σύμπαν της τέχνης στο οποίο αναφέρθηκε η Κατερίνα, τουλάχιστον εγώ το επισκέπτομαι

επί καθημερινής βάσης τουλάχιστον μία φορά την μέρα. Τις περισσότερες δύο. Ανάλογα την κίνηση

που έχει. Μερικές φορές μάλιστα έχω και εγώ αναρτήσει κάποιες δημοσιεύσεις. Μου έχει λοιπόν

δημιουργήσει την αίσθηση ότι είναι ένα καράβι το οποίο αρμενίζει ελεύθερο μέσα στο Σύμπαν της

τέχνης. Δεν γίνεται να του ορίσουμε προορισμό ή δρομολόγιο. Παράδειγμα Θ. ενότητα φωτορύπανση.

Γίνετε όμως σε τέτοιες Θ. ενότητες να είναι ο αιμοδότης τους.Διότι μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας

έχει μέσα στις σελίδες του έτοιμες καλοδουλεμένες δημοσιεύσεις τις οποίες κάνεις μπορεί να βρει

και να τις αναρτήσει και σε άλλες Θ. ενότητες όταν κρίνει ότι η χορηγία της τέχνης είναι αναγκαία.

 

Τέλος μη δώσετε παραπάνω σημασία σε κάποια βαρύγδουπα περί τέχνης κλπ κλπ τα οποία εγώ εχθές

έγραψα. Ούτε υπάρχει λόγος να ανοίξουμε Θ. ενότητα με άλλο τίτλο. Αυτός που είδη έχει και

τέλειος είναι και πάνω από όλα έντιμος. Φωτορύπανση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχουμε καταφέρει πλέον, ότι στύλους τοποθετεί ο δήμος, να φωτίζουν μόνο κάτω στους δρόμους και όχι τον ουρανό!

 

Ευρώπη!!! πολιτισμός!!!

 

πραγματικά θα ήθελα να μάθω πως το κάνατε αυτό γιατί έχω βαρεθεί να κόβω καλώδια... ;-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχουμε καταφέρει πλέον, ότι στύλους τοποθετεί ο δήμος, να φωτίζουν μόνο κάτω στους δρόμους και όχι τον ουρανό!

 

Ευρώπη!!! πολιτισμός!!!

 

πραγματικά θα ήθελα να μάθω πως το κάνατε αυτό γιατί έχω βαρεθεί να κόβω καλώδια... ;-)

 

Φίλε μου, παρ΄όλο που όρκο πήρα στην θεά της Νύχτας να μην να στείλω απάντηση σε τούτη την

Θ. ενότητα πριν την περάσω από το κόσκινο της λογικής, μετά από αυτό που έγραψες,

ο πειρασμός είναι τόσο ισχυρός που δεν μπορώ να τον κρατήσω.

Ο μοναδικός λόγος που μέχρι τώρα δεν έχω κόψει καλώδιο (αλλά έχω πυροβολήσει λάμπες)

είναι γιατί έχω κιοτέψει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ιστορία μου χάνεται στις αράχνες της ιστορίας... :wink:

Μετά απο πολλά στάδια (σφεντόνα, paintball με παγωμένες σφαίρες, και πατέντα με καλάμι που απλά τις ξεβίδωνα, ακόμα και σιδερόκολα δοκίμασα να βάλω στην ξεβιδωμένη λάμπα ωστε να αχρηστευτεί το ντουϊ και να μην καταφέρουν να βιδώσουν την καινούργια)

 

Μια μέρα λοιπόν αποφάσισα να κάνω αυτό που φοβάσαι, προτιμώ να μην αναφέρω τον τρόπο, γιατί ειμαστε ενα ανοιχτό φορουμ (google κτλ) και δεν θα ηθελα να καεί κανείς απο ηλεκτροπληξία..

αν θες λεπτομέρειες με π.μ.

 

Αποδείχτηκε πάντως οτι ειναι το πιο αποτελεσματικό, γιατι ακόμα και να αλλάξουν τη λάμπα με το γνωστό κοντάρι της ΔΕΗ η λάμπα παραμένει σβηστη.. θα πρέπει να έρθει συνεγείο της ΔΕΗ με γερανό για να καταφέρουν να διακρίνουν οτι υπάρχει κομμένο καλώδιο, κάτι που στην περιοχή μου.. απλά δεν παίζει! (ίσως να έρθουν με τις εκλογές.. :wink: )

Τώρα που το σκέφτομαι.. χάρη τους έκανα, γιατί απο την αλλαγή της ώρας και μετά οι υπόλοιπες λάμπες στο χωριό είναι αναμένες απο το μεσημέρι.. (κατα τάλλα η αλλαγή της ώρας γίνεται για οικονομία...)

 

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πραγματικά θα ήθελα να μάθω πως το κάνατε αυτό γιατί έχω βαρεθεί να κόβω καλώδια... ;-)

Λοιπόν, η συνταγή της επιτυχίας έχει ως εξής:

Ξεκινήσαμε με σφεντόνες!

Μετά ακολούθησαν προτάσεις και καταγγελίες από τη δυναμική οικολογική ομάδα, που έχουμε ιδρύσει στην περιοχή.

Και τέλος, μεγάλη πίεση και γκρίνια μέσα στο δημοτικό συμβούλιο από εμένα. Τώρα έχουμε φτάσει στο σημείο, όποτε συνεδριάζουμε για κάποιο θέμα, που έχει να κάνει με φωτισμούς, τοποθετήσεις στύλων, αναπλάσεις πλατειών, οικισμών, δρόμων κ.λπ, γυρνάνε όλοι οι υπόλοιποι δημοτικοί σύμβουλοι, με κοιτάζουν και λένε: "ξέρουμε, ξέρουμε, μην το πεις πάλι, θα βάλουμε στύλους, που θα φέγγουν μόνο κάτω και θα φωτίζουν μόνο τους δρόμους και όχι τον ουρανό"!

That's all!!!

Δηλαδή με λίγα λόγια χαιρόμαστε, επειδή πετύχαμε το...αυτονόητο! Αυτό θα πει... "Ελλάδα"!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρεις υπάρχει κι άλλος καλύτερος και ποιο <<πολιτισμένος τρόπος>>.

Αν μάλιστα μένεις σε χωριό που σε ξέρουν και τους ξέρεις είναι μάλιστα και ο ποιο θεμιτός.

Αν προσέξεις σε κάποιες κολώνες, ιδίως σε αυτές που έχουν μετασχηματιστή,στο ύψος ενός

ανθρώπινου σώματος ή λήγω ποιο ψηλά, υπἀρχουν κάτι γκρι ή μπεζ κουτάκια.

Αυτά είναι ασφαλοδιακόπτες. Από αυτά ανάβουν ή σβήνουν τα φώτα των δρόμων.

Εντοπίζεις λοιπόν το κουτάκι που σε ενδιαφέρει, και κλίνεις τον διακόπτη όταν

κάνεις αστροπαρατίριση, απενεργοποιώντας ένα πλήθος από αυτές. Μόλις τελειώσεις

τα ξανά ανάβεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη οφείλουμε πάντως να αναγνωρίσουμε στην Κατερίνα τον βέλτιστο τρόπο αντίδρασης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης