Jump to content

Κατασκευή Dobsonian 12" truss


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κυκλικά κομμάτια λειτουργούν σαν stop. Ωραία ιδέα το τεφλον, αλλά έχω σκεφτεί κάτι άλλο. Μικρά ρουλεμάν τα οποία θα είναι χωνευτά μέσα στα κυκλικά stop και θα περισσεύουν ελάχιστα για να ρολάρουν όταν έρχονται σε επαφή με τις καμπύλες.

 

Δεν ξέρω αν αυτή την εβδομάδα βρω το χρόνο αλλά όποτε μπορέσω θα τα ετοιμάσω και θα ανεβάσω φωτογραφίες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μικρά ρουλεμάν

 

χεχε γιαυτο σου ειπα για φωτο εκει πηγε το μυαλο μου απλα να εβλεπα αν χωρανε...

τεσπα μαλλον αυτη ειναι η λυση σου ορμα! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν σήμερα έφτιαξα τα πλαϊνά στοπ με ρουλεμάν. Άνοιξα σχισμές στα κυκλικά κομμάτια και έβαλα χωνευτά τα ρουλεμάν. Τα προσάρμοσα ίσα ίσα να εφάπτονται με τις καμπύλες για να μην έχω τριβές.

 

Οπότε από τεχνικής πλευράς το τηλεσκόπιο είναι έτοιμο για το πρώτο φως. Το μόνο που του λείπει είναι μια κουκούλα.

 

1117209745_2012-05-1021_52_12.thumb.jpg.88fea921cf91516d1ec6aed73d4f4467.jpg

Τα πλαϊνά στοπ με τα χωνευτά ρουλεμάν.

 

1633614547_2012-05-1021_52_55.thumb.jpg.de29997c878077a08504e0e8a114aa72.jpg

Το τηλεσκόπιο συναρμολογημένο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή δουλειά Δημήτρη. Τώρα το τηλεσκόπιό σου έγινε και "του σαλονιού" :D

Να σε ρωτήσω στη βάση για την οριζόντια κίνηση χρησιμοποίησες το ρουλεμάν από τη παλιά βάση?

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προσπαθήσω να δώσω μια εικόνα για το πόσο κοστίζει περίπου ένα τέτοιο τηλεσκόπιο συμπεριλαμβάνοντας τα οπτικά και τα παρελκόμενα (πχ αράχνη, mirror cell, εστιαστής, ερευνητές κτλ). Κάποια κομμάτια είναι έτοιμα τα οποία και θα πρέπει να τα παραγγείλουμε πρώτα. Οι τιμές αυτών των έτοιμων κομματιών τις πήρα από ιστοσελίδες που πουλάνε ATM κομμάτια. Δυστυχώς σε κάποια κομμάτια δεν μπορώ να γνωρίζω μεμονωμένα το κόστος (πχ στο mirror cell) γιατί πολλά από τα έτοιμα κομμάτια τα πήρα από το παλιό μου τηλεσκόπιο (τα οπτικά και τα παρελκόμενα καθώς και τα αξεσουάρ).

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν.

 

Οπτικά και παρελκόμενα

1. Πρωτεύον κάτοπτρο Guang Sheng Optics 300mm f/5: 536Euro

2. Δευτερεύον κάτοπτρο με τη στήριξή του Guang Sheng Optics 70mm: 99Euro

3. Mirror cell: Για 16" κοστίζει 125Ευρώ αλλά για 12" δεν μπορούσα να βρω κόστος. Υπολογίζω 60-70Ευρώ.

4. Αράχνη δευτερεύοντος: Επίσης δεν γνωρίζω ακριβές κόστος αλλά από άλλες αράχνες που βρήκα περίπου στα 50Ευρώ.

5. Εστιαστής Guang Sheng Optics: 65Euro

 

Υλικά κατασκευής

6. Ξύλο: 2 φύλα (1,25 Χ 2,40) κόντρα πλακέ θαλάσσης πάχους 18mm κατηγορίας σημύδας: 140Εuro

7. Trusses: 8 σωλήνες αλουμινίου 20mm μήκους 1,5m: 34Euro

8. 11 μεταλλικές γωνιές, 8 στηρίγματα σωλήνων μεταλλικά, βίδες 6mm, παξιμάδια, πεταλούδες ροδέλες 2 χειρολαβές 3 λαστιχένια ποδαράκια, ρουλεμάν για τα πλαϊνά στοπ: περίπου 40Ευρώ

9. 8 πατάκια από τεφλον: 26Euro

10. 2 Βερνίκια νερού: 15Ευρώ

 

Αξεσουάρ

11. Ερευνητής TS 8Χ50 RACI: 79Euro

12. Telrad: 56Euro

 

Σύνολο: 1200Euro

 

Στο παραπάνω κόστος δεν έχω συμπεριλάβει το κόστος της κουκούλας αλλά και το χρόνο που αφιέρωσα για να το φτιάξω.

 

Θανάση το ρουλεμάν του παλιού τηλεσκοπίου δεν είναι τόσο καλό ποιοτικά αλλά και δεν παρέχει την σταθερότητα που δίνει ο συνδυασμός τεφλόν πάνω σε formaica. Ο συνδυασμός αυτός επιτρέπει την ιδανική τριβή η οποία έχει τη βουτυρένια αίσθηση. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Τα τεφλον τοποθετήθηκαν ακριβώς κάτω από τα πλαϊνά του rocker box και ακριβώς από κάτω τους μπήκαν τα ποδαράκια. Με αυτό τον τρόπο όλο το βάρος του τηλεσκοπίου μεταφέρεται από το rocker box στα τεφλον και από εκεί με τη σειρά του στο έδαφος μέσω των ποδιών. Έτσι επιτυγχάνεται μηδενική κάμψη κάτι που είναι πολύ σημαντικό για τη σταθερότητα. Η κίνηση του τηλεσκοπίου είναι πολύ πιο σταθερή χωρίς κραδασμούς και ταλαντώσεις.

 

Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα τη "βουτυρένια" αίσθηση όταν κινείς το τηλεσκόπιο αλλά και ελάχιστες ταλαντώσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ ευχαριστώ πολυ για την αναλυτικη σου απαντηση. Ισως μολις εχω τα χρηματα επειχηρίσω κατι τετοιο

Εχαριστω πολυ

We Are All Made of Stars...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, τι περίπου θα χρέωνε ένας ξυλουργός για τα εργατικά πέρα από τα υλικά;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, τι περίπου θα χρέωνε ένας ξυλουργός για τα εργατικά πέρα από τα υλικά;
Χονδρικά Ανδρέα περίπου άλλα 1000Ευρώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περα απο το μερακι, την εκμαθηση κτλ. Μηπως δεν αξιζει να φτιαξει καποιος ενα truss;(οικονομικα λεω παντα. Διδακτικα ειναι ο,τι καλυτερο) Νομιζω ετοιμες "χειροποιητες" λυσεις κοστιζουν λιγοτερο http://www.sumerianoptics.com/price-list/

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περα απο το μερακι, την εκμαθηση κτλ. Μηπως δεν αξιζει να φτιαξει καποιος ενα truss;(οικονομικα λεω παντα. Διδακτικα ειναι ο,τι καλυτερο) Νομιζω ετοιμες "χειροποιητες" λυσεις κοστιζουν λιγοτερο http://www.sumerianoptics.com/price-list/

Χμμ, ναι μου φαίνονται πολύ φτηνά τα μοντέλα αυτά. Δεν ξέρω, αν δεις στη σελίδα prices έχει τα 3 μοντέλα και από κάτω έχει ξεχωριστή λίστα με τα accesories στα οποία συμπεριλαμβάνει τα οπτικά, εστιαστές και ερευνητές διαφόρων κατηγοριών. Μήπως πρόκειται μόνο για την κατασκευή και όχι για ένα ολοκληρωμένο τηλεσκόπιο;

 

Αν δεις το 16" κοστίζει 1495 το canopus, τη στιγμή που αν προσθέσεις τα οπτικά, τον εστιαστή, ερευνητή και telrad πάει στα 1236Ευρώ οπότε για υλικά και εργασία μόνο 259Ευρώ μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα.

 

Επίσης για 16" στα 1495Ευρώ μου φαίνεται πάρα πολύ λίγο τη στιγμή που το GSO το δίνουν στα 2350Ευρώ http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p43_GSO-Dobson-406-1800mm---Gitterrohr-Truss-Bauweise.html

:-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω υποπτευομαι οτι ειναι μονο η κατασκευη χωρις κατοπτρα και εστιαστη. Αλλα παλι. Σαν κατασκευη( δες τις φωτο τα δυο πρωτα μοντελα πως γινονται βαλιτσα!) σε σχεση με το δικο σου κοστος + εργατικα, νομιζω αξιζουν. Με την προυποθεση οτι τα εργατικα κανουν 1000€ :oops: Και αν βαλουμε μεσα και τα εξοδα αποστολης.

Αλλιως η κατασκευη σου συμφερει (αν εχεις μπαμπα με ξυλουργειο:mrgreen: ) , αλλα πανω απο ολα διδακτικα.

Ετσι πως το υπολογιζω θες 3000€ σιγουρα για το 16".

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω υποπτευομαι οτι ειναι μονο η κατασκευη χωρις κατοπτρα και εστιαστη. Αλλα παλι. Σαν κατασκευη( δες τις φωτο τα δυο πρωτα μοντελα πως γινονται βαλιτσα!) σε σχεση με το δικο σου κοστος + εργατικα, νομιζω αξιζουν. Με την προυποθεση οτι τα εργατικα κανουν 1000€ :oops: Και αν βαλουμε μεσα και τα εξοδα αποστολης.

Αλλιως η κατασκευη σου συμφερει (αν εχεις μπαμπα με ξυλουργειο:mrgreen: ) , αλλα πανω απο ολα διδακτικα.

Ετσι πως το υπολογιζω θες 3000€ σιγουρα για το 16".

 

Έχεις δίκιο, αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας και τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες που καθορίζουν την ποιότητα της κατασκευής.

 

Για παράδειγμα βλέπω από τις φωτογραφίες ότι οι καμπύλες του Alt είναι πολύ λεπτές και είναι διάτρητες για να είναι ελαφριές. Αυτό είναι λογικό αν θέλεις να έχεις ένα ελαφρύ τηλεσκόπιο. Αλλά δυστυχώς η σταθερότητα μιας τέτοιας καμπύλης δεν είναι το ίδιο με μια με διπλάσιο πάχος. Υπόψιν ότι εκεί πάνω στηρίζεται όλο το κυρίως μέρος του τηλεσκοπίου και όταν το τηλεσκόπιο σημαδεύει χαμηλά θα πρέπει να είναι σταθερό χωρίς να ταλαντώνεται.

 

Το ίδιο ισχύει και για την κατασκευή του rocker box. Το rocker box θα πρέπει να έχει πολύ χοντρά ξύλα για να είναι στιβαρό και άκαμπτο. Αυτό που βλέπω εδώ είναι μονά ξύλα τα οποία στηρίζονται με μικρές τριγωνικές γωνιές. Φαντάσου ότι στη δική μου κατασκευή τα ξύλα έχουν κολληθεί διπλά (κοίτα τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει).

 

Βλέπω επίσης ότι η αράχνη είναι 3 στηριγμάτων και όχι 4. Επίσης οι συνδέσεις του πάνω μέρους δεν ξέρω αν είναι πρακτικές γιατί μάλλον η χειρόβιδα βιδώνει πάνω στο δακτύλιο. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στο στήσιμο όταν δουλεύεις στο σκοτάδι. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι οι γωνιές να μπαίνουν χωνευτές πράγμα που διευκολύνει πάρα πολύ το στήσιμο αλλά και εξαλείφει τον κίνδυνο να σου πέσει το πάνω μέρος.

 

Τέλος στο κάτω μέρος βλέπω να στηρίζεται σε πολύ λεπτά (λαστιχένια ίσως) ποδαράκια. Αυτό είναι επίσης λάθος. Το ίδιο έκανα κι εγώ για να μην πληγώσω τα ξύλινα πόδια αλλά δυστυχώς το τηλεσκόπιο είχε ταλαντώσεις και έφταιγε αυτό. Τα κάτω πόδια πρέπει να είναι από ξύλο και να είναι πλατιά.

 

Όλα τα παραπάνω αλλά και άλλες κατασκευαστικές λεπτομέρειες που δεν θέλω να αναφέρω, δημιουργούν την ανάγκη να δουλέψει κάποιος σε διπλάσιο χρόνο για να φτιάξει μια ποιοτική κατασκευή. Δεν θέλω να υποβαθμίσω την κατασκευή του site αλλά θέλω απλά να αναφέρω ότι το τηλεσκόπιο που έχω φτιάξει, πληρεί συγκεκριμένες προδιαγραφές που θεωρώ ότι το καθιστούν ανώτερη κατασκευή (χωρίς να θέλω να το παινευτώ δηλαδή).

 

Να αναφέρω ότι σε όλα τα σχέδια και τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες με βοήθησε πάρα πολύ το βιβλίο του David Kriege (ιδρυτής της Obsession Telescopes): The Dobsonian Telescope - A practical manual for building large apperture telescopes

 

Επίσης οι παρακάτω ιστοσελίδες:

http://www3.telus.net/astrotel/basicpageA16InchLowProfile.htm

http://sites.google.com/site/dobson2005/dobson400miroirlightbridge

http://www.astrosystems.biz/

http://ngc704.home.comcast.net/~ngc704/13/

http://user.xmission.com/~alanne/DS3/DS3Main.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με ολα τα λεγομενα σου. Δεν γνωριζω τις τεχνικες λεπτομεριες του εγχειρηματος σου οποτε στα ματια ενος αρχαριου, εμενα δηλαδη, το τηλεσκοπιο του link δειχνει ποιοτικο, πρακτικο και οικονομικοτερο απο το δικο σου εγχειρημα . Περιμενουμε εντυπωσεις οταν του κανεις τις πρωτες δοκιμες. Ήδη προσπαθω να πεισω φιλο μου να φταξει ενα και αυτος :P

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1η δοκιμή

 

Χτες το βράδυ έγινε η πρώτη δοκιμή. Ήθελα να δοκιμάσω την κίνηση του τηλεσκοπίου σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Πριν κάνω τις δοκιμές είχα ένα θέμα με το αζιμούθιο το οποίο ήταν πολύ σφιχτό. Αυτό οφειλόταν στο ότι δεν είχα προσθέσει το 4ο τεφλόν στο κέντρο περιστροφής. Αυτό διαμοιράζει το βάρος σε 4 και όχι σε 3 τεφλόν που ήταν πριν και οι αποστάσεις των τεφλόν μειώνονται μεταξύ τους. Έτσι μειώνονται οι τριβές αδράνειας και κίνησης. Επίσης είναι σημαντικό να είναι καθαρές οι επιφάνειες των τεφλόν αλλά και της formica τόσο στο alt όσο και στο az. Ένας επιπλέον παράγοντας που μειώνει τις τριβές είναι η επάλειψη με κερί αυτοκινήτου στη formica. Ωστόσο αυτό θα πρέπει να γίνεται περίπου 2 φορές το χρόνο γιατί το κερί φεύγει και τα τεφλον μαζεύουν ρύπους, έτσι οι τριβές αυξάνονται πολύ και οι επιφάνειες φθείρονται.

 

Μεταφορά:

Η μεταφορά του rocker box αλλά και του mirror box έγινε πολύ πιο εύκολα από πριν με τον τεράστιο σωλήνα αλλά και το ογκώδες rocker box της κινέζικης κατασκευής. Στο πιο βαρύ κομμάτι το mirror box προστέθηκαν χειρολαβές και στο κάτω μέρος ελαστικά ποδαράκια. Έτσι η μεταφορά του είναι πολύ ευκολότερη από πριν με το σωλήνα.

 

Στήσιμο:

Το στήσιμο του τηλεσκοπίου έγινε το βράδυ με κάποια λιγοστά φώτα από ένα άτομο. Τα truss μπήκαν εύκολα στα κάτω στηρίγματα. Το πάνω μέρος του τηλεσκοπίου, κούμπωσε πολύ εύκολα χάρη στις σχιστές μεταλλικές γωνιές. Ο χρόνος στησίματος ήταν 5 λεπτά περίπου.

 

Ευθυγράμμιση:

Τα οπτικά ευθυγραμμίστηκαν πρόχειρα με το laser. Δεν ήθελα να δώσω έμφαση σε αυτό γιατί αυτό που ήθελα να δοκιμάσω ήταν η κίνηση. Ωστόσο η ευθυγράμμιση έγινε πολύ γρήγορα και το είδωλο είχε ευθυγραμμισμένους κύκλους περίθλασης.

 

Κίνηση:

Η κίνηση τόσο στο αζιμουθιο όσο και στο alt ήταν απλά "βουτυρένια". Το τηλεσκόπιο αποκρινόταν άμεσα χωρίς την παραμικρή ελαστικότητα. Η κίνηση τόσο σε alt όσο σε az ήταν πάνω από τις προσδοκίες μου. Ωστόσο η κίνηση του Alt ήταν λίγο πιο σφιχτή. Αυτό ήταν λογικό γιατί είχα μεταφέρει τα τεφλον πολύ μακριά μεταξύ τους, πάνω από 75 μοίρες. Γενικά ισχύει ο κανόνας ότι όσο πιο μακριά είναι τα τεφλον μεταξύ τους τόσο πιο σκληρή είναι η κίνηση, ενώ όσο πιο κοντά είναι τόσο πιο απαλή είναι η κίνηση. Βέβαια δεν μπορούμε να έχουμε πολύ κοντά στα τεφλον γιατί έτσι το τηλεσκόπιο θα ντελαπάρει. Οπότε με trial and error βρίσκουμε την κατάλληλη απόσταση. Οπότε η επόμενη διόρθωση θα είναι τα τεφλον στο alt.

 

Σταθερότητα:

Το τηλεσκόπιο σημάδεψε τον Κρόνο με μεγέθυνση 250Χ. Η κίνηση σε αυτές τις μεγεθύνσεις ήταν πολύ καλύτερη από το παλιό τηλεσκόπιο. Ωστόσο υπήρχε μια ελάχιστη ταλάντωση. Βέβαια καμμία σχέση με το κινέζικο τηλεσκόπιο. Πέρα το ότι η ταλάντωση ήταν πολύ μικρότερη, είχε πολύ μικρή διάρκεια και το είδωλο σταθεροποιούταν πολύ γρηγορότερα. Έτσι δεν περιμένεις να σταματήσει το είδωλο για να το δεις με αποτέλεσμα και ο χρόνος παρατήρησής του μέσα στο πεδίο να αυξάνεται.

 

Σε γενικές γραμμές, το τηλεσκόπιο είναι πολύ πιο μεταφέρσιμο από πριν. Το μέγεθός του έχει μειωθεί σημαντικά και η απόδοσή του ήταν πολύ πάνω από ότι περίμενα. Γενικότερα θα το χαρακτήριζα, στιβαρό, σταθερό με απαλή "βουτυρένια" αίσθηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2η Δοκιμή

 

Το τηλεσκόπιο στήθηκε για 2η φορά προκειμένου να δοκιμαστεί κίνηση του alt. Δυστυχώς όμως η κίνηση εξακολουθεί να είναι πολύ σφιχτή στο Alt.

 

Μελετώντας λίγο το βιβλίο του Kriege είδα ότι έχει σαν κριτήριο την πίεση που θα πρέπει να ασκείται σε κάθε τετραγωνική ίντσα τεφλον. Ιδανικά η πίεση αυτή θα πρέπει να είναι κοντά στα 15 PSI για να έχουμε την ιδανική τριβή. Έτσι γνωρίζοντας το βάρος του τηλεσκοπίου μπορούμε να υπολογίσουμε τις διαστάσεις που θα πρέπει να έχει το κάθε τεφλον.

 

Για παράδειγμα για το Az, αν το βάρος του τηλεσκοπίου μας είναι 30 κιλά έχουμε 30/0,45 = 66,7 pounds Αν έχουμε 4 τεφλον με διαστάσεις χ" Χ 1" τότε έχουμε

 

66,7/(4 * χ * 1) = 15 psi => 16,7/χ = 15 => χ = 0,9"

 

Δηλαδή για τεφλον που είναι 1" Χ 1" θα πρέπει να τα κόψουμε κατά 0,1" = 2,5mm.

 

Όταν πρόκειται για το Alt ο παραπάνω τύπος αλλάζει λίγο γιατί στο alt τα τεφλον είναι υπό κάποια γωνία σε σχέση με τον ορίζοντα επαφής.

Επίσης το βάρος του τηλεσκοπίου είναι μικρότερο λόγω του ότι δεν συμπεριλάβετε το rocker box. Π.χ για 70 μοίρες απόσταση μεταξύ των τεφλων έχουμε: 70/2=35

Άρα:

 

56,7/(4 * χ * 1 * cos(35)) = 15 psi => 17,2/χ = 15 => χ = 0,9

 

Δηλαδή για τεφλον που είναι 1" Χ 1" θα πρέπει να τα κόψουμε κατά 0,1" = 2,5mm.

 

Το βάρος το έβαλα τυχαία οπότε αυτά τα νούμερα δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματικά. Όπως και να 'χει θα πρέπει να ζυγίσω το τηλεσκόπιο.

 

Επειδή τα τεφλον που έχω βάλει στο Alt είναι πολύ μεγάλα (2" Χ 1") σε σχέση με του az θα πρέπει να τα κόψω στις σωστές διαστάσεις. Οπότε αναμείνατε για την 3η δοκιμή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3η Δοκιμή

 

Χτες το βράδυ έκανα τις απαραίτητες βελτιώσεις για το Alt, ακολουθώντας τα παραπάνω και υπολογίζοντας την επιφάνεια των τεφλον που χρειάζεται για να έχω 18 psi πίεση σε κάθε τετραγωνική ίντσα για το alt. Επέλεξα να έχω 18 psi γιατί τόση είναι η πίεση που έχω στο az, η οποία είναι ικανοποιητική για μένα. Η δύναμη που ασκούνταν στα τεφλόν του alt ανά τετραγωνική ίντσα ήταν 8 psi, πολύ μικρή. Έκοψα τα τεφλον περίπου στο μισό και τα τοποθέτησα στα ίδια σημεία. Καθάρισα τις επιφάνειες των τεφλον και έστησα το τηλεσκόπιο.

 

Εντυπωσιακό!!! Η κίνηση στο Alt ήταν ακριβώς η ίδια με αυτή του Az! Η αίσθηση όταν κουνάς το σωλήνα είναι πρωτόγνωρη. Η τριβή είναι αυτή που πρέπει να είναι για να σου επιτρέπει να έχεις ένα σταθερό τηλεσκόπιο χωρίς να είναι φτερό στον άνεμο και ταυτόχρονα να κάνεις μικροκινήσεις με μεγάλη ακρίβεια μένοντας εκεί που πρέπει ο σωλήνας.

 

Επόμενο βήμα ζύγισμα

Επειδή το τηλεσκόπιο είναι ζυγισμένο με το πιο βαρύ προσοφθάλμιο όταν προσθέτω ένα ελαφρύτερο το τηλεσκόπιο δεν ζυγίζει και πηγαίνει προς τα πίσω. Αυτό το είχα προβλέψει και ήθελα να συμβαίνει γιατί όταν το τηλεσκόπιο είναι πιο βαρύ στο κάτω μέρος χρειάζεσαι μικρά αντίβαρα να βάλεις μπροστά, ενώ όταν είναι πιο βαρύ στο πάνω μέρος χρειάζεσαι μεγάλα αντίβαρα για να το ζυγίσεις πίσω. Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις ένα τηλεσκόπιο που να είναι ζυγισμένο με όλα τα προσοφθάλμια που υπάρχουν. Το επόμενο βήμα λοιπόν τώρα είναι να προσθέσω μικρά αντίβαρα στο πάνω μέρος, όταν πρόκειται να χρησιμοποιήσω μικρότερα προσοφθάλμια. Συγκεκριμένα για το πιο ελαφρύ προσοφθάλμιο που είναι ο ορθοσκοπικός μου, χρειάζομαι ένα βάρος περίπου 1 κιλού.

 

Η σκέψη είναι να προσθέσω ένα μικρό κομμάτι σωλήνας αλουμινίου στο πάνω μέρος όπου μέσα του να έχω βαρίδια ψαρέματος τα οποία θα μπορώ να προσθέτω και να αφαιρώ, όταν χρησιμοποιώ βαριά ή πολύ ελαφριά προσοφθάλμια. Έτσι θα και μια χειρολαβή για να κουνάω το τηλεσκόπιο αλλά προπαντός θα έχω πάντα ένα καλοζυγισμένο τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο ρε Μανουσο , πολυ το χαρηκα που παει καλα η κατασκευη σου και ας μη σε ξερω προσωπικα . Ετσι κι αλλιως συναδελφε ερασιτεχνη εχεις καταφερει κατι που βρισκεται σε μια μικρη γωνια του μυαλου του καθε ερασιτεχνη που ξερω και που το καταπιεζει λογω ελειψης χρηματων ή λογω ελειψης θελησης . Καταφερες κατι που λιγοι το καταφερνουν να εχεις κατι δικο σου μα αληθινα δικο σου που θα σε συντροφευει σε καθε σου παρατηρηση και θα το πονας και θα σε ποναει .
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως παιδιά μην ψαρώνετε από πολλές σύγχρονες και τρέντυ σχεδιάσεις, δυστυχώς πολλοί κατασκευαστές και μάλιστα γνωστοί έχουν κάνει πολύ σοβαρά λάθη. Δείτε για παράδειγμα το 20ιντσο dob της Orion Optics http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p2704_.html το οποίο κάνει 7500€. Το σύστημα στο alt είναι άθλιο, εντελώς λάθος κατασκευαστικά. Αυτό στην πράξη δεν θα έχει καθόλου καλή σταθερότητα και η παραμικρή ριπή του ανέμου θα το πηγαίνει πάνω κάτω. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως τα στηρίγματα του alt είναι πολύ λεπτά για το μέγεθος του τηλεσκοπίου. Κανονικά για τέτοιου μεγέθους τηλεσκόπιο το alt θα πρέπει να έχει μεγάλες καμπύλες (τουλάχιστον ίση με τη διάμετρο του τηλεσκοπίου).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη όντως έγινε πολύ καλό, συγχαρητήρια!

 

Εμένα μια αντίστοιχη κατασκευή με γαργαλάει όσον αφορά τη δυνατότητα κατασκευής 20-22 ίντσες υπερ-γρήγορο άνευ σκάλας αν και τα κατασκευαστικά θέματα εκεί θα ήταν πολύ πιο δύσκολα πιστεύω.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Για μεγαλύτερο τηλεσκόπιο σίγουρα θα πρέπει να γίνει καινούρια μελέτη όσο αφορά τα υλικά κατασκευής άλλα και κατασκευαστικά. Αλλά τα βήματα είναι τα ίδια.

 

Πάντως έχω πάρει ήδη την πρώτη μου "παραγγελία" για μεγαλύτερο τηλεσκόπιο (16" και δεν λέω περισσότερα), οπότε αναμείνατε :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης