Jump to content

Κατασκευη dob 16''....light


nik71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα λυπης μου πληροφορω το clumb των 12'' αναγνωστων πως αποχωρω απο αυτους και μπαινω στο... λιγοστο clumb των 16''

 

Ο λογος που αποφασισα να παω κατα 4 ιντσες πιο πανω ειναι αφενος οτι με ενδιαφερει η παρατηρηση για βαθυ ουρανο και αφετερου βαριεμαι να το ανεβοκατεβαζω πανω κατω 3 οροφους χωρις ανσασερ ειδικα οταν γυριζω αργα το βραδυ υστερα απο καποια νυχτερινη παρατηρηση

Αποφασισα να φτιαξω το τηλεσκοπιο στο μεγαλυτερο μερος απο αλουμινιο για να ειναι οσο πιο δυνατο ελαφρυτερο.Η κατασκευη αυτη ειναι πιο δυσκολη απ'οτι ειναι να φτιαχνοταν απο ξυλο και μαλιστα πιο χρονοβορα αλλα το τελικο αποτελεσμα νομιζω με αποζημιωσε,μονο τη βαση φτιαχνω απο ξυλο για να ειναι πιο βαρια και να ακουμπαει σταθερα στη γη

Το σημαντικοτερο μερος του τηλεσκοπιου εχει τελειωσει.Μου απομενει να φτιαξω τη βαση του μετα ενα φωτοχιτονιο και τελος ενα καλο βαψιμο με μαυρη ματ μπογια

Το υψος του τηλεσκοπιου ειναι φτιαχμενο για να δουλευει με διοφθαλμιο και οχι χωρις αυτο αφου ετσι και αλλιως εδω και καιρο βλεπω με αυτο και ας μου προσφερει λιγοτερη φωτεινοτητα απ'οτι με 1 προσοφθαλμιο(εχω βαρεθει τη....μονοφθαλμια),αργοτερα αν το θελησω μπορω να φτιαξω αλλους 8 αξονες αλουμινιου κατα 10-15 εκατοστα μεγαλυτερους ωστε να πετυχω εστιαση με ενα προσοφθαλμιο

Τελος θελω να πω οτι το τηλεσκοπιο αυτο στηνεται και ξεστηνεται ξεχωρα μεσα σε 15 περιπου λεπτα

Να μη σας κουραζω αλλο καταθετω φωτογραφιες

 

IMG160.thumb.jpg.205d5750e0eec45179a9257d6edb6137.jpg

Το καινουργιο μου .....μωρο μες στην αποθηκη

 

IMG145.thumb.jpg.545c32529790f24aa8f97d27aedee952.jpg

Σωληνας κουρμπαριστος που κοπηκε

IMG163.thumb.jpg.7de80a9129782f2aa093f0e8a9887fb3.jpg

IMG162.thumb.jpg.4a597090c4fb2a8df88c762566043be4.jpg

IMG161.thumb.jpg.5034646e36584632bcc64cf0e4ce8396.jpg

IMG166.thumb.jpg.9d6a3dd81086235a6b8d2d915562ca2d.jpg

IMG152.thumb.jpg.38cc3c06e70f41f46ef5b2e4999839a7.jpg

IMG151.thumb.jpg.e520ddc2a00d525baccf0dc4f7010300.jpg

IMG164.thumb.jpg.2eeaba8971384f3385e47babd64d841c.jpg

IMG148.thumb.jpg.f570952c80e84cd3ead9e6a7336e1356.jpg

IMG146.thumb.jpg.73299b9b682191cbbf4c0852ec7a36ea.jpg

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O σωληνας ειναι σιδερενιος και εχει μπει σε μηχανημα κουρμπαδορο τον λυγισε και τον εκανε ετσι.

Υπαρχει ενας εδω κοντα στην περιοχη μου(Αγ,Δημητριος-Αθηνα) που λεγεται Γελαδακης και σου φτιαχνει οτι θες απο σωληνες

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά είναι, μου θυμίζει να λες πχ θέλω ένα 16" Truss α εύκολο είναι 10 σίδερα κάτοπτρο και μπαμμμ :cheesy: .

Πολύ απλή κατασκευή αλλά στην βράση κολλάει το σίδερο, μου άρεσε πολύ αλλά δώσε περισσότερα στοιχεία

για το τηλεσκόπιο κάτοπτρο πχ αλλά και από την παρατήρηση, κίνηση και τέτοια.

Αναμένουμε =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε Θεμη αν εξαιρεσουμε τους υπολογισμους και τα κοψιματα του αλουμινιου με τροχο και σιδεροπριονο που εκανα σε πληροφορω οτι οι κολλησεις με αλουμινιο ειναι πολυ ''μπελαλιδικες'' και χρονοβορες στη κυριολεξια πελαγωνεις,δοκιμασε και.....θα με καταλαβεις προπαντον να εχεις πεισμα χρειαζεται :mrgreen:

 

Το κατοπτρο ειναι της GSO και εχει

 

Διαμετρο ... 405mm / 16"

Εστιακη αποσταση ... 1800m

Εστιακο λογο f/4,5

Παχος 45,3mm

Βαρος 13,5kg

Ανακλαστικότητα 94%

 

Η κινηση θα ειναι ακριβως οπως και ολων των dob τηλεσκοπιων απλως δεν εχω προλαβει να φτια ξω τη βαση ακομα.Σημερα πηρα τεφλον και ρουλεμανακια, θα δω τι ολα απο αυτα θα βαλω για να ρολαρει ετσι ωστε ουτε να το παιρνει η ''κατηφορα'' πολυ αλλα ουτε και να κοντραρει απο ολο το βαρος του

Το τηλεσκοπιο (μετα απο εντελως τρελλη αγωνια ημερων)το εστιασα προχθες σε μια βιαστικη παρατηρηση που εκανα τη νυχτα χωρις τη βαση του ακουμπωντας πανω στο τσιμεντο της ταρατσας μου.Βεβαια με κοπο και υπομονη το διατηρουσα σχεδον ακινητο εκτος απο τοτε που στεκοταν εντελως κατακορυφα

''Βιαστικα'' συμπερασματα

Απ'οτι διαπιστωσα σε συγκριση παντα με το προηγουμενο τηλεσκοπιο που εχω (dob 12'') to 16'' εχει λιγο μεγαλυτερη μεγενθυση ενω το ολο πεδιο που βλειπεις φαινεται πιο μεγαλο,τα αντεικιμενα που βλεπεις ειναι στο συνολο του ειναι πιο φωτεινα ενω το κενο του ουρανου που απομενει φαινεται πιο σκοτεινο,και νομιζω οτι εβλεπα μακρυνα αστερια που με το αλλο δε φαινοντουσταν χωρις να θελω να υποτιμησω το dob 12''που και αυτο ειναι ενα αρκετα ισχυρο τηλεσοπιο για μας τους ερασιτεχνες

Τελος μην ξεχναται οτι αυτη η παρατηρηση εγινε με το τηλεσκοπιο εντελως......''ξεβρακωτο'' οπως ειναι στη φωτογραφια χωρις φωτοχιτωνιο δεχομενο το ''φως '' της νυχτος (φωτορυπανση)απο παντου ακομα και απο ανακλασεις των αλουμινοσωληνων γυρω του

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία στην κατασκευή σου. Το αλουμίνιο είναι πολύ ωραίο υλικό. Ωστόσο έχω κάποιες παρατηρήσεις να σου κάνω (πάντα καλοπροαίρετα).

 

Στο κάτω μέρος βλέπω και έχεις βάλει ροδάκια. Καταλαβαίνω ότι το έχεις κάνει για να μετακινείς εύκολα το τηλεσκόπιο αλλά νομίζω ότι δεν είναι καλό αυτό. Το τηλεσκόπιο δεν θα είναι σταθερό και θα μετακινείται όσο το κουνάς. Και ακίνητο όμως να μένει θα έχεις κραδασμούς και αυτό δεν είναι καλό ειδικά όταν βλέπεις κάτι με μεγάλη μεγέθυνση. Για να το μεταφέρεις εύκολα θα ήταν ίσως καλύτερα να του προσαρμόσεις ξύλινες (ή από αλουμίνιο) αποσπώμενες επεκτάσεις με 2 τροχούς, ώστε να το σηκώνεις και να το μετακινείς σαν καροτσάκι. Αλλά όταν το αφήνεις οι τροχοί να είναι στον αέρα και να κάθεται πάνω σε 3 σταθερά σημεία.

 

Για την κίνηση του Αz έχεις βάλει lazy souzan. Δεν λέω καλό είναι αλλά με σκέτο το ρουλεμάν η κίνηση του τηλεσκοπίου θα είναι πολύ ευαίσθητη με μηδενικές τριβές. Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλεις κι εκεί τεφλόν σε συνδυασμό με ρουλεμάν ώστε να αυξήσεις λίγο τις τριβές?

 

Επίσης βλέπω και έχεις κόψει τις θηλυκές καμπύλες του alt, από ξύλο αλλά οι καμπύλες είναι λίγο ανώμαλες. Μάλλον τις έχεις κόψει με σεγάκι σωστά; Καλό θα ήταν να μπορούσες να τις έκοβες με κάποιο οδηγό για καμπύλες αλλά αν δεν γίνεται τρίψε λίγο με ένα γυαλόχαρτο για να τις κάνεις πιο ομαλές χωρίς υψώματα και βαθουλώματα. Αν τις αφήσεις έτσι ίσως να έχεις προβλήματα με την κίνηση στο alt.

 

Τα trusses βλέπω και τα έχεις βιδώσει με πεταλούδες και υποθέτω ότι έχεις κάνει τρύπες για να τα συνδέεις με το πανω μέρος. Επειδή όμως το πάνω μέρος θα πρέπει να το κρατάς νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολο στο σκοτάδι να βρεις τις τρύπες και ταυτόχρονα να κρατάς το πάνω μέρος σταθερό. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να σκίσεις τη λαμαρίνα του πάνω μέρους στα σημεία που θέλεις να εφαρμόσεις τα trusses ώστε να κάθεται το πάνω μέρος πάνω στις βίδες των truss.

 

Οι καμπύλες του alt βλέπω και τις έχεις φτιάξει από σωλήνα. Αυτό ενέχει κάποια δυσκολία στο να προσαρμόσεις τα τεφλόν να εφαρμόζουν γιατί η επιφάνεια είναι στρογγυλή και όχι επίπεδη. Πώς σκέφτεσαι να το λύσεις αυτό; Τις καμπύλες του alt υποθέτω ότι τις έχεις κάνει υπολογίζοντας πρώτα το κέντρο βάρους του τηλεσκοπίου σωστά; Θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς το υπολόγισες;

 

Εύχομαι καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου και καλό πρώτο φως. Η κατασκευή μπορεί να είναι δύσκολη αλλά συνάμα είναι μια ευχάριστη διαδικασία.

 

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μανουσο καλησπερα ευχαριστω για τις παρατηρησεις παντα κατι καλο ολο και κατι βγαινει α π'αυτες

 

Η κατασκευη φυσικα ειναι αρκετα ευχαριστη και η αγωνια για το τι θα βγει γλυκεια

Οι ροδες που εχω βαλει απο κατω μπηκαν γιατι εχω βαλει και στο 12αρι που εχω και ειλικρινα δεν μου διημιουργησε κανενα προβλημα οσο αφορα τα κουνηματα ισα ισα με διευκολυνε οταν κατω που παταγε ακουμπουσε σε τσιμεντενιες επιφανειες,ισως επειδη ειχε πιο μεγαλο βαρος σαν τηλεσκοπιο.Θα το δω στη πραξη πρωτα μπορει να'χεις και δικειο θα δουμε

 

Τα τεφλον δεν νομιζω να χρειαζονται στο lazy souzan γιατι αναμεσα στις 2 ξυλινες βασεις στο κεντρο εχω βαλει μια βιδα με πεταλουδα την οποια μπορω νασφιγγω η να χαλαρωνω λιγο οποτε θελω ωστε να βρισκω το επυθημητο σημειο

 

Οι σωληνες που ακουμπανε στο στεφανι εχουν υπολογιστει να ειναι ο ενας διπλα στον αλλον και οχι ο ενας πανω στο αλλον αυτη η μικρη διαφορα εχει σημαντικο αποτελεσμα στη σταθεροτητα του στεφανιου.Τωρα αν εγω αποφασισω να κοψω τη λαμαρινα ισως χασει καποιο μερος της,εξαλλου για να συντομευσω το χρονο συναρμολογησης αφηνω τισ βιδες με τις πεταλουδες επανω σ'αυτο.Το λιγο δυσκολο τωρα αφου εχουν πλεον συνηθησει τις ιδιες κινησεις τα χερια μου ειναι να βαλω τους 2 πρωτα αξονες οποιασδηποτε πλευρας και οι αλλες γινονται ευκολα

 

Οι θυληκες καμπυλες του alt ειναι να τριφτουν με γιαλοχαρτο αργοτερα και εχουν κοπει συμφωνα με το ταιρι τους οι διαστασεις τους.Τις αρσενικες καμπυλες του alt τις ειχα υπλογισει αν θυμαμαι καλα συμφωνα με το μεγεθος της ξυλινης βασης ως αναλογια απο ....φωτογραφιες στο internet και νομιζω οτι πρωτα βρηκα το επιθυμητο υψος και μετα υπολογισα το μισο του κυκλου.Θα μπορουσα να τις φτιαξω απο αλουμινιο κολοντα της πανω στην αλουμινενια βαση αλλα επειδη θα ηταν λεπτες και μαλλον δεν θα μπορουσα τοποθετησω βιδες πανω σ'αυτες για να'ναι αποσπωμενες ετσι ωστε να μειωσω χωρο οταν το παιρνω μαζι μου στο αμαξι οποτε προς στο παρον τις εχω αφησει σιδερενιες

 

Τωρα με τα τεφλον και τα ρουλεμακια που εχω παρει θα δω πως θα τα εφαρμοσω επανω

Βλεποντας και κανοντας ,χρονο δεν εχω πολυ ελευθερο για κατασκευες μονο.Οπως και να'χει οταν θα τη φτιαξω θα σας ενημερωσω για τις κινησεις μου

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιλες και φιλοι καλησπερα η κατασκευη συνεχιζεται....

 

Υστερα απο σκεψη αποφασισα απο σιδερενια να κανω τα ''γιαταγανια'' ξυλινα για το λογο οταν κοπηκε ο σωληνας(βλεπε 1 φωτο) ναι μεν ηταν στρογγυλος αλλα στο κυκλο του εχανε ετσι λοιπον πηρα ξυλα και τα εκοψα με σεγα.Επειδη ομως η κινηση του ηταν σκληρη και δυσκολη του προσαρμοσα ρουλεμαν

 

Παρολα αυτα ομως τα λαμακια που του ειχα βαλει στα πλαγια ετρωγαν το ξυλο με τη κινηση σιγα σιγα στη προσπαθεια του να κρατηθει στην τροχια του τα εβγαλα και εκανα μια αλλη πατεντα

 

Του εφταιξα ...ροδες στα πλαγια.Ετσι η κινηση του εγινε λεια και ομαλη αρκετα θα ελεγα

 

Ετσι σχεδον ολοκληρωσα την βαση

 

Με την συναρμολογηση τωρα ειναι καπως ετσι..

 

Τωρα δεν απομενει παρα το φωτοχιτωνιο κα το βαψιμο

 

Συνεχιζεται....

 

IMG178.thumb.jpg.51a492c0d9f114268de72b0514671610.jpg

Χωρις το κατοπτρο βεβαια

 

IMG176.thumb.jpg.d692e3adaefa52dd5282d46e1459a16a.jpg

Να και με το ροδακι

 

IMG171.thumb.jpg.3a3b7720f0efe44f4c772d888a1f5ce4.jpg

Και εδω με το ρουλεμαν

 

IMG170.thumb.jpg.1ad3de405b6355e7146a50b715d8a576.jpg

Εδω ακομα με το λαμακι

100_0421.thumb.JPG.3d2f97ddc3decfd0148759ba713320f7.JPG

100_0420.thumb.JPG.c83ddbb703abfc7fcf0f6f92af0ecd0b.JPG

IMG179.thumb.jpg.87da9efae105db3adee66f85ec895d1d.jpg

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας.ειμαι νεος στην συζητηση και θελω αν γεινετε να μου δωσετε σχεδια και λεπτομεριες για να φτιαξω και εγω ενα τηλεσκοπιο σαν το δικο σας και κατι παρομοιο ευχαριστω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε σχεδια δεν εχω να σου δωσω απλως θα σου πω οτι πριν το φτιαξω ειχα κοιταξει πολλα ξενα site απο εξωτερικο εδω και αρκετο καιρο και εβλεπα φωτογραφιες απο κατασκευες

 

Ομως...ενας μονο με εντυπωσιασε με την απλοτητα της κατασκευης του και αποφασισα να φτιαξω περιπου οπως ηταν το δικο του,με μερικες παραλαγες οπως το στεφανι του τηλεσκοπιου του δικου μου οπως θα διαπιστωσεις αργοτερα ειναι διαφορετικο

 

Γραψε Alan Scott telescope και θα τον βρεις.Ο τυπος για μενα ειναι μαγκας, φτιαχνει τηλεσκοπια απλα με λιγα πραγματα επανω τους και το κυριοτερο τα κανει ελαφρα και μη ογκωδη

 

Ομως αν επιχειρησεις να φτιαξεις να ξερεις οτι θα βρεις αρκετες δυσκολιες που με επιμονη και υπομονη μπορεις να τις ξεπερασεις.Εγω απο την μερια μου μπορω να σε βοηθησω για τυχον αποριες εχεις

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου.ναι τον βρηκα τον τυπο μιλαμε πολυ φοβερος.θα ηθελα ακομη μια να σε ρωτησω εκτος απο την κατασκευη που βλεπω οτι θα δυσκολευτο λιγακι αλλα που θα παει θα τα καταφερω,απο που προμηθευτηκες τους φακους και πως λεγονται.ποσο θα μου κοστιση αυτη η κατασκευη?αξιζει τον κοπο η αυτα του εμποριου να μου κοστισουν φθηνοτερα,τι λες και εσυ που ξερεις 100 πραγματα παραπανω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα μαζι πρεπει να μου κοστισαν 1500 με 1600 ευρω.Τα κατοπτρα ειναι της GSO και τα πηρα απο το ''telescope service'' ,αξιοπιστο μαγαζι εχει τα παντα και τις πιο καλες τιμες νομιζω
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...

Aν και το τηλεσκοπιο ειχε δουλεψει αρκετα καλα το καλοκαιρι του 2012 σε σκοτεινα μερη παρολα αυτα εκρινα οτι καλο θα ηταν να του εκανα καποιες τελειωτικες αλλαγες

Ετσι για λογους λιγοτερου βαρους και πιο γρηγορη συναρμολογηση αλλαξα το ''στεφανι'' σε ξυλινο και τις καμπυλες απο ξυλινες εγιναν αλουμινενιες για πιο γερη και ομαλη κινηση

 

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ

0405.jpg.36cd2cdd865e0edce92a2cdfe8e5ba42.jpg

0400.jpg.743f844057664a50bb0f89384d0fcb86.jpg

0399.jpg.917d018fd34e8f34928c42b56db76776.jpg

0398.jpg.757d2264616333fb132a8b17f23202be.jpg

0397.jpg.e61b8adbcd24c963d1fc6f763c6f4035.jpg

0396.jpg.5db7e59c133f204acb63bd3a120d4f89.jpg

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κουκλι!! Ειδα τις αρχικες φωτογραφιες και διπλα τη φωτογραφια του προφιλ και νομιζα οτι το παρατησες το project και αγορασες κανενα obsession :mrgreen:

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oχι φιλε μου που τετοιες πολυτελειες τη σημερον ημερα το εφτιαξα οσο πιο λιτα μπορουσα,να φανταστεις το ξυλινο στεφανι το πηρα και το εκοψα απο ενα παλιο ξυλινο κρεβατι που πηγαινε για πεταμα αλλιως μπορει να μην εμπαινα στο κοπο να το φτιαξω και να τ'αφηνα ετσι οπως ηταν.Λιτοτης σου λεω :cheesy: :cheesy:
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντος δεν το πέρασα για obsession...

Αυτό είναι πιο ωραίο από το obsession ultra compact... :lol: :)

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου!! Έγινε πολύ πιο compact τώρα με το μονό στεφάνι. Φαντάζομαι ότι τώρα μπορείς πιο εύκολα να το στήνεις.

 

Πόσο είναι το συνολικό βάρος με αυτές τις τροποποιήσεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω.Και το δικο σου ωραιο το'φτιαξες!!Το στησιμο τωρα πλεον ειναι παιχνιδι

 

To συνολικο βαρος χωρις ερευνητη και προσοφθαλμια κ.α ειναι 31,5 κιλα

 

9,5 κιλα η κατω ξυλινη βαση

 

9 κιλα ο σκελετος με το στεφανι οπως φαινεται στη φωτο

 

και 13 κιλα το πρωτευων κατοπτρο[/b]

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης