Jump to content

Γειας σας κι από εμένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα από πετρούπολη.

Με λένε Γιώργο ,αν και πάντα μου άρεσε η αστρονομία ποτέ δεν αγόρασα κάποιο τηλεσκόπιο.

Αυτό μάλλον θα αλλάξει μέσα στην εβδομάδα,λέω να πάρω κάποιο από αυτά τα 2.

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=656

 

Μάλλον θα είμαι στον Πάρνωνα οπότε θα γνωρίσω κάποιους από εσάς από κοντά...

 

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και θα τα ξαναπούμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, καλωσήρθες και καλό ξεκίνημα σε αυτό το συναρπαστικό ταξίδι :!:

 

Το θέμα "επιλογή τηλεσκοπίου" είναι καθαρά θέμα υποκειμενικών αναγκών, απαιτήσεων και προσδοκιών.

 

Μιας και είναι κοντά η συνάντηση στον Πάρνωνα νομίζω πως είναι καλύτερα να δεις από κοντά (και στην πράξη) πολλά διαφορετικά τηλεσκόπια. Θα σε βοηθήσει πολύ και αξίζει!

 

Ό,τι και αν επιλέξεις σου εύχομαι καθαρούς ουρανούς !!!

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου συνονοματε Γιωργο,καλωσηρθες και καλη συνεχεια σε οτι και αν κανεις στο χωρο της αστρονομιας και σε αυτο το μαγευτικο ταξιδι.Αν εχεις τα χρηματα για το dob 10" και μπορεις να το μεταφερεις δεν υπαρχει λογος να σκεφτεσαι το 8".Ολα τα dob ειναι πολυ καλα.Ευκολα στη μεταφορα,ελαφρια και πολυ ποιοτικα.Θα το αγαπησεις πολυ πιστευω. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες!

Μη βιαστείς να αγοράσεις τηλεσκόπιο, τουλάχιστο μέχρι την πανελλήνια εξόρμηση. Καλύτερα να πας για να δεις από κοντά πώς είναι τα τηλεσκοπια αλλά και να κοιτάξεις μέσα από αυτά.

Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Γιώργο... καλώς ήρθες στην παρέα. Θα συμφωνήσω με τον Μανούσο. Μην βιαστείς να πάρεις τηλεσκόπιο...απλά έλα στην Εξόρμηση στον Πάρνωνα να συγκρίνεις από κοντά! ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες Γιώργο και καλή συνέχεια!

Και όπως είπαν τα παιδιά πριν, έλα στον Πάρνωνα!

Θα δεις πολλά (και μέσα από πολλά) τηλεσκόπια και έναν υπέροχο ουρανό που θα σου μείνει χαραγμένος στην μνήμη.

 

Edit: Με πρόλαβες. Σε περίπτωση τότε που δεν έρθεις σου προτείνω φυσικά το 10" γιατί έχει 2" παραπάνω και είναι πανεύκολο στην μεταφορά.

 

ΥΓ: Έχω το SW 8" και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πας- δεν πας Πάρνωνα, το 10" είναι καλύτερο του 8", αλλά απαιτεί σχετικά ακριβότερους φακούς (μιλώντας για φακούς ευρέως πεδίου), ή Paracorr. Πρέπει να ληφθεί και αυτό υπόψιν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά... γνώμη μου που θα την επαληθεύσουν οι γνωστότεροι του θέματος αν ισχύει, είναι να επιλέξεις διάμετρο βάση του που μένεις και αν πρόκειται να το μεταφέρεις συχνά σε σκοτεινούς ουρανούς. Δηλαδή όσο μεγαλύτερη διάμετρος τόσο περισσότερο φως εισέρχεται στο τηλεσκόπιο και φυσικά τόσο περισσότερη φωτορύπανση... αν το έχεις συνέχεια μέσα στην πόλη νομίζω πως είναι καλύτερα 8" και όχι 10".
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλιππε, αυτό διορθώνεται εύκολα. Απλώς ελαττώνεις την κόρη εξόδου (δηλαδή αυξάνεις τη μεγέθυνση) και εξισορροπείται η κατάσταση. Ενώ στο 8ρι θα χρησιμοποιήσεις κυρίως ένα φακό 12mm, στο 10ρι θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο έναν 9mm.

Επίσης έχουν ίδιο μήκος, άρα παρόμοια μεταφορικότητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλιππε, αυτό διορθώνεται εύκολα. Απλώς ελαττώνεις την κόρη εξόδου (δηλαδή αυξάνεις τη μεγέθυνση) και εξισορροπείται η κατάσταση. Ενώ στο 8ρι θα χρησιμοποιήσεις κυρίως ένα φακό 12mm, στο 10ρι θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο έναν 9mm.

Επίσης έχουν ίδιο μήκος, άρα παρόμοια μεταφορικότητα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ... ήταν κάτι που δεν το γνώριζα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης