Jump to content

A Logo-Story


Adomingo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Ένα χρόνο τώρα που είμαι μέλος στο φόρουμ, δεν έχω καν συστηθεί. Η αληθεια είναι πως είμαι αρκετά αθόρυβος.Αυτό μάλλον γιατί η συμμετοχή μου-βάση εμπειρίας/γνώσεων τις περισσότερες φορές δεν θα μπορούσε να είναι άλλη απ'το τέντωμα των αυτιών(ή μάλλον, γούρλωμα των οφθαλμών) στους πραγματικά καταρτισμένους λόγους υπόλοιπων μελών.

 

Γεια σας λοιπόν.Με λένε Τάσο Κυριακίδη,είμαι 21 και φοιτητής γραφιστικής στο ΤΕΙ Αθήνας.

Ασχολούμε ιδιαίτερα με τις τέχνες (όλες, αλλά κυρίως τις εικαστικές), τα boadgames, και προφανώς..με την εραστιτεχνική αστρονομία.

 

Ο λόγος όμως που αποφάσισα να ανοίξω τώρα όμως το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι για να συστηθώ.

εξηγώντας:

 

Σήμερα νωρίς το απόγευμα το μάτι μου έπεσε στο παρακάτω θρεντ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16475&highlight=%EB%EF%E3%FC%F4%F5%F0%EF

"Λογότυπο ASTROVOX" ο τίτλος, και το περιέχομενο όπως μπορείτε να δείτε, αφορά την αναζήτηση του λογοτύπου σε καλή ανάλυση.

 

το είχα ξαναδεί το θέμα αλλά για κάποιο λόγο σήμερα, που ξαναείδα το θέμα οι σκέψεις μου πήραν διαφορετική πορεία:

 

το λογότυπο του ΑstroVox... η αλήθεια είναι ότι δεν μ'αρέσει. Το πρόσεξα απ'την πρώτη στιγμή-όπως και το καταδίκασα.Μα,γραφίστας είμαι-τα κάνουμε αυτά! αυτή είναι απλά η γνώμη μου.ούτε αυτοδηλώνομαι αυθεντεια ούτε κρίνω κανέναν προς Θεού!εξάλλου η τέχνη(και τα "παράγωγα" της) είναι υποκειμενική!

 

..Σκέφτηκα λοιπόν... να κάνω έναν επανασχεδιασμό του λογοτύπου. Οχι με σκοπό να χρησιμοποιηθεί. είναι μία καθαρά προσωπική έκφραση,από την επαφή και την έμπνευση που έχω πάρει μέσω του φόρουμ. Με τη λογική που ένας ζωγράφος θα αποτύπωνε στον καμβά τον "έρωτα" του,κάπως έτσι κι εγώ σαν χρήστης/θαυμαστης του Astrovox,σκέφτηκα να αποτυπωσω σ'ένα λογότυπο κάτι που απ'τη μεριά μου εκφάζει το φόρουμ, αλλά ουσιαστικά τον πραγματικό "ερωτα" που και το ίδιο το astrovox ανακλά-για την Αστρονομία.

 

παρακάτω παραθέτω την εξελιχτική πορεία :

 

1) Ξεκίνησα ψάχνοντας για γραμματοσειρές που θα μπορούσαν να ταιριάζουν με το ΑstroVox.

2) στη συνέχεια,αφού τις βρήκα, άρχισα να πειραματίζομαι. μου άρεσε η ιδέα της ένωσης των "ο" σαν να είναι αστέρες ενώς αστερισμού.

3)μετά από μερικές ώρες...(στο αρχείο!)

 

Τελικές προτάσεις όπως φαίνετε κάτω είναι το α.1, το α.2, και το β.1(κυρίως).

 

Ελπιζω να σας αρέσουν.

 

τα σχόλια-παραπάνω από δεκτά!

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Τάσος

 

evolution.thumb.jpg.07cfca4f92f26ad42344e8cb48ef7459.jpg

εξέλιξη & επιλογές

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

ουσιαστικά το α.1 & α.2 αποτελούν μία πρόταση απλά για διαφορετικές εφαρμογές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα μου αρεσει το β2. Αλλα δεν ξερω αν θα ταιριαζει με το συνολο του site. Καποιο απο τα β0 φανταζουν λογικη εξελιξη(το πρωτο το λευκο), δηλαδη το astrovox στη σειρα και οχι χωρισμενο σε δυο λεξεις η μια κατω απο την αλλη. Η υποψια αστερισμου (Κασσιοπης) μου αρεσει πολυ.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, ομολογουμένως πολύ ενδιαφέροντα τα λογότυπα!! Το υπάρχον λογότυπο όντως είναι λίγο... άλλης εποχής, από την άλλη έχει συναισθηματική αξία καθώς χρησιμοποιείται πάνω από δεκαετία. Δεν το αποκλείω να το αλλάξουμε κάποια στιγμή και σίγουρα θα σε συμβουλευτούμε!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο ωραία η δουλειά σου όμως θα έλεγα σε περίπτωση επανασχεδίασης του logo να μην γίνει τεράστια αλλαγή απλά να γίνει λίγο πιο next gen το ήδη υπάρχων. Το αστροβοξ το γνωρίσαμε με αυτό το λογότυπο και δύσκολα θα μας φύγει η εικόνα του απο το μυαλό μας .

Όλα αυτά σε περίπτωση που αλλάξει εντελώς η εικόνα του forum μέχρι τότε είδωμεν :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι, όλα είναι όμορφα. Συμφωνώ ωστόσο με τον Άγγελο. Αν έκανες ένα φρεσκάρισμα στο λογότυπο, με νέα γραμματοσειρά, διαβάθμιση των χρωμάτων και 3D το ωοειδές κόκκινο πλαίσιο;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολυ!!

 

Η αλήθεια είναι ότι ναι, ξέφυγε απ΄το redesign αλλα δεν το θεωρω απαραίτητα κακό αυτό.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τα παραπάνω και τον δεσμό που υπάρχει με το λογότυπο.

Σημειώνω όμως πως οι ηδη υπάρχοντες χρήστες δεν πρόκειται να χάσουν την επαφή.εξαλλου για αυτούς το λογότυπο καλό/κακό/παλιό/καινούριο δεν θα αλλάξει την επαφή ή σχεση τους με το φόρουμ.είναι απλά ο μόνος οπτικος σύνδεσμος τους. Γι αυτό και πιστεύω ότι υπάρχει κι ο ¨φόβος¨.καλως ή κακώς το συναίσθημα αλλαγής αυτού του οπτικού δεσμου ασυνείδητα συνδέεται με κάτι μη ασφαλές-σκέφτομαι.

 

Απ΄την άλλη μεριά...

 

Ένα φρέσκο και μοντέρνο λογότυπο ενδέχεται να αλλάξει θετικά την πρώτη επαφή ενως νέου επισκέπτη(Δεν είναι απόλυτο αυτό, αλλα αν δεν υπηρχε και σαν ενδεχόμενο,δεν θα υπήρχε ίσως λογική επανασχεδιασης γενικοτερα στην αγορά).

 

Αλλά.

Ερωτηματα: αν άλλαζε το λογότυπο, θα είχε περισσότερη απήχηση το astrovox απ΄οτι έχει τώρα σε καινουρια μέλη?κι αν οντως αυτο συνεβαινε,θελει καινούριο αίμα η μεγαλύτερο κοινό η ερασιτεχνικη αστρονομια? δεν ξέρω.όπως είπα ότι έκανα το έκανα για άλλο σκοπό.Απλα ως Γραφιστας ισως και να μην μπορώ να σκεφτώ σαν μη Γραφιστας.

 

 

 

@astrovox Θα χαρω να βοηθήσω αν/οποτε χρειαστεί!

 

υγ: γιατί με λέτε όλοι Δημήτρη??? Τάσο με λενε! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως νέος χρήστης του forum, αξίζει νομίζω να αναφέρω, ότι στην πρώτη μου επίσκεψη, η πρώτη μου σκέψη όταν είδα το logo ήταν, κατά πόσο είναι ενεργό το forum ή όχι..

 

Μικρή σημασία βέβαια έχει, μιας και το επίπεδο των χρηστών και της γνώσης είναι τόσο υψηλό, που δεν με απασχόλησε ποτέ από εκεί και πέρα, η σχεδιαστική πλευρά του.

 

Οπότε αν για κάποιους, και περισσότερο για τους διαχειριστές, είναι σημαντική η διατήρηση της αυθεντικότητας του πρώτου λογοτύπου, πιστεύω ότι δεν θα επηρεάσει ούτε την αξία ,ούτε την επισκεψιμότητα, ούτε την συνέχεια αυτής της αξιόλογης προσπάθειας για την διάδοση της ερασιτεχνικής αστρονομίας στην χώρα μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα παντως στην πρωτη οπτικη μου επαφη με το site το logo δεν μου αρεσε...Μου φανηκε παλιο και προχειρο, χωρις να θελω να θιξω αυτον που το σχεδιασε αρχικα...Αλλες εποχες τοτε.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα προσωπικά, την πρώτη φορά που μπήκα, δεν με απασχολησε το logo.

Με ενδιέφερε κυριως σε πρώτη φάση να δω εάν το φόρουμ είναι ενεργό.Απο εκεί και ύστερα -όντας νέος χρήστης- δεν με ενδιέφερε και τόσο το θέμα του λογότυπου.

Ωραία όλα σου τα λογότυπα Τάσο! =D> .

Ωστόσο όπως είπε και ο astrovox το φόρουμ μετράει πάνω από μια δεκαετία ,και κατά συνέπεια κάποιοι ίσως να είναι "δεμένοι" με το λογότυπο αυτό.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Τάσο, καλωσόρισες ως ενεργό μέλος στο Astrovox :mrgreen:

 

Σε ευχαριστούμε για τα λογότυπα, το α.2 είναι το πιο ωραίο απο όλα, τα υπόλπα δεν μου πολύ αρέσουν για το φόρουμ, είναι λίγο Ρετρο.

κι εγω είχα προτείνει στον Astrovox την αλλαγή απ'το λογότυπο του φόρουμ, τουλάχιστον ως προς την γραμματοσειρά και ως προς τον κόκκινο κύκλο του Vox kai όπως είπαν τα παιδιά απλά ένα Next Generation Astrovox για αρχή θα ήταν πολύ ωραίο!

 

1308383482_AstrovoxLogo.thumb.png.43b1096cff797863efce55a8b74e9372.png

Next Gen v0.2

 

evolution.png.0a27344be4b6e01035fd625990dc52e7.png

α2

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και άλλα δύο logo μπας και πείσουμε τον Ανδρέα να κάνει την μεγάλη αλλαγή :cheesy:

evolution3.png.9470abda34f6203056f12706d4383e30.png

evolution2.png.e8c078fe1aa68d372659d3dd992fd42d.png

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω δε συμφωνώ να αλλάξει το λογότυπο του astrovox, μπορεί οι εποχές να αλλάζουν και η τεχνολογία να εξελίσσεται διαρκώς όμως πίσω από ένα λογότυπο κρύβεται μια ιστορία.

 

Δείτε για παράδειγμα άλλα λογότυπα που μένουν αναλοίωτα όσα χρόνια και αν περάσουν γιατί έχουν καθιερωθεί σαν σύμβολα στη συνείδηση όλων μας.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από σχεδόν 9 χρόνια θα πάρει καιρό να συνηθίσω τέτοια αλλαγή :roll: .Μπορεί να φαίνεται η ηλικία του, αλλαααά.... :mrgreen:

 

Υ.Γ. Τάσο ωραία η δουλειά σου όπως και του Βασίλη φυσικά!

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω δε συμφωνώ να αλλάξει το λογότυπο του astrovox, μπορεί οι εποχές να αλλάζουν και η τεχνολογία να εξελίσσεται διαρκώς όμως πίσω από ένα λογότυπο κρύβεται μια ιστορία.

 

Δείτε για παράδειγμα άλλα λογότυπα που μένουν αναλοίωτα όσα χρόνια και αν περάσουν γιατί έχουν καθιερωθεί σαν σύμβολα στη συνείδηση όλων μας.

 

Πριν επιχειρηματολογήσω, βλέπω ότι η συζήτηση πήρε τροπή σαν να τέθηκε το ζήτημα αλλάγής.

Δεν υπήρξε ποτέ κάτι τέτοιο! η αποψη μου δεν συνδέετε με τα παραπάνω λογότυπα αλλά με την αποψη μου σε ένα υποτιθέμενο τέτοιο θέμα-αλλαγής!

 

 

 

Εννοείται ότι πίσω από ένα λογότυπο υπάρχει μια ιστορία! ο επανασχεδιασμός δεν έρχετε για ξεχαστεί η ιστορία αυτή,Αλλά για να την δημιουργήσει! Αν δεν υπάρχει παρόν και μέλλον δεν υπάρχει και παρελθον.

το λογότυπο στην προκειμέμένη δεν έχει ιστορία-είναι η ίδια η ιστορία. επανασχεδιάζοντας θα σχηματιστει το παρελθόν του.

 

Παρολα αυτά...υπάρχει η περίπτωση να είναι τόσο μεγάλη η αλλαγή που να μην συνδέονται. αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα.

 

Κάνεις ένα λάθος.Τα λογότυπα και συμβολα των εταιριών αλλάζουν συνέχεια.απλά οι αλλαγές είναι τόσο μικρές που κανείς δεν το καταλαβαίνει.κι αυτή είναι δηλαδή η μαγική συνταγή για να γίνει αυτή η Καθιέρωση τους ως σύμβολα γιατί έτσι σιγά-σιγά, απαλοίφουν το χάσμα κερδίζοντας κοινό απ την εκάστοτε και μελλοντική γενιά. (δες starbucks, apple, renault*)

 

Οι αλλαγές τώρα είναι ακόμη πιο συχνές μιας και η τεχνολογία έχει εισέλθει στη μόδα-κι η "μόδα" στην καθημερινότητα(τόσο πολύ) κάνοντας το "χάσμα" ακόμη ευρύτερο ως προς τον χρόνο.

 

γι'αυτό και είπα ότι δεν ξέρω πια είναι τα "σχέδια" του forum. ούτε πόσο μπορεί ένα λογότυπο να τα επιρραάσει.Σκέψη: Αν κάναμε το ίδιο ερώτημα για το facebook/twitter σίγουρα κάποιοι θα αναρωτιούνταν "γιατί" να έχει. Η απάντηση αυτού του "γιατί" ίσως στέκονταν και σαν επιχειρήμα του γιατί να έχει κι ένα επανασχεδιασμένο λογότυπο.

 

 

@Bi2L: η πρόταση σου πολύ καλή,μιας και κρατάει πολύ καλά το μέτρο του επανασχεδιασμού-μ'αρέσει,αλλά θέλει λιγο δουλίτσα!

 

 

*γραψε logo evolution.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα ρε συνονόματε, καλώς ήρθες στο φόρουμ, έστω και αν είναι καθυστερημένο το καλωσόρισμα!

Πάνω που άρχισα να πιστεύω πως είμαι ο μόνος Τάσος σε τόσο κόσμο εδώ μέσα! :mrgreen: =D>

 

Λοιπόν, το β1 μου άρεσε ένα κλικ περισσότερο από όλα, μου αρέσει γιατί το Ο θυμίζει το σκόπευτρο του Telrad και αυτό από μόνο του δηλώνει ένα μεγάλο μέρος του χόμπυ και κάτι από τα αξεσουάρ που το χαρακτηρίζει. Από την άλλη θα συμφωνήσω και εγώ με τον Άγγελο και τον Κώστα, ότι αν έκανες ένα δυνατό next gen retouche πάνω στο υπάρχον λογότυπο θα ήταν το τέλειο. Όντως υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο στο παλιό λογότυπο, οπότε μια ανανεωμένη έκδοση που θα θύμιζε και το παλιό, θα ήταν όταν αποφασιζόταν από τον Ανδρέα η αλλαγή, ιδανικό!

 

Γενικά η δουλειά και στα υπόλοιπα ήταν πολύ ωραία και ευρηματική και σε ευχαριστούμε που πήρες την πρωτοβουλία! Ωραία θα ήταν και η ιδέα του Βασίλη με την ολική έκλειψη στο Ο!

 

Αυτό που είπες πως τα λογότυπα των εταιρειών αλλάζουν, έχεις απόλυτο δίκιο! Μάλιστα παρόλο που μπορεί να μην έχει αλλάξει τίποτα στην εσωτερική τους λειτουργία, δηλαδή άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, :cheesy: όταν βλέπω ένα νέο λογότυπο σε κάτι που ξέρω χρόνια, με επηρεάζει ΘΕΤΙΚΑ ψυχολογικά και μου κινεί την περιέργεια να τους ψάξω περισσότερο. Το έχω νιώσει αυτό ΚΑΙ σε sites προσφάτως ανανεωμένα μεγάλων εταιρειών. Η νέα όψη προσδίδει ΣΙΓΟΥΡΑ άλλο αέρα, γενικά νομίζω πως ο άνθρωπος την θέλει την αλλαγή και την ανανέωση στα πάντα κάποια στιγμή, μέχρι να την συνηθίσει είναι το θέμα. Άλλωστε η συνήθεια είναι δεύτερη φύση δεν λένε;

 

Μεγάλη υπόθεση και καθαρή ψυχολογία...

 

Για άλλη μια φορά, μπράβο συνονόματε!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, το β1 μου άρεσε ένα κλικ περισσότερο από όλα, μου αρέσει γιατί το Ο θυμίζει το σκόπευτρο του Telrad και αυτό από μόνο του δηλώνει ένα μεγάλο μέρος του χόμπυ και κάτι από τα αξεσουάρ που το χαρακτηρίζει.

 

Rigel είναι Τάσο. :D Διαθέτει 2 κύκλους και στη μέση διακρίνεται ένας αστέρας της Κασσιόπης. Θα ήταν καλύτερο ΚΤΤΜΓ το VOX να γραφτεί με κόκκινα γράμματα, ώστε ο αστέρας να παραμείνει λευκός, όπως οι άλλοι 2.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιδέες & τροφή για σκέψη :lol:

evolution4.png.3691c526af20d54d07d539623f8b3d91.png

evolution3.png.5081c8dc08330a708837820783fb3b1f.png

evolution2.png.d898bf4129c633e892f72a6bc0499d29.png

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

bil θα διαλεγα το δευτερο με το αστερι μιας και το ονομα του φορουμ ελιναι ''η φωνη των αστρων''

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες, Τάσο (είμαστε και συνάδελφοι στο χώρο).

 

Σαν πρώτη εντύπωση, το υπάρχον λογότυπο δεν σου αφήνει την αίσθηση μιας αστρονομικής κοινότητας, τόσο απο μεριά γραμματοσείρας (Cartoon ?) όσο και σχεδιασμού. Από την άλλη όμως, έχει καθιερωθεί τόσα χρόνια και επειδή αναγνωρίζεται πλέον απο τους περισσότερους, αυτό απο μόνο του κάνει την οπτική του ταυτότητα πολύ επιτυχημένη. Θα συμφωνήσω λοιπόν πως το καλύτερο που μπορεί να γίνει, είναι μια ελαφριά παραλλαγή του υπάρχοντος λογοτύπου σε κάτι που να ακολουθεί τα σημερινά σχεδιαστικά πρότυπα, δίνοντας επίσης ένα πιο κατάλληλο μήνυμα ως προς το τι αντιπροσωπεύει. Όλα αυτά βέβαια, χωρίς να χαθεί η αναγνωρισιμότητα του σήματος. Γενικώς από τις δικές σου προσπάθειες, συμπαθώ το δεύτερο από την τρίτη σειρά.

 

Τώρα το ερώτημα που θέτεις για το αν ένα καινούργιο λογότυπο θα είχε περισσότερη απήχηση, θα έλεγα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το μέσο διάδοσης του. Στις μηχανές αναζήτησης, το Forum του Astrovox βγαίνει έτσι και αλλιώς πολύ ψηλά. Οπότε τουλάχιστον online, δεν νομίζω πως θα υπάρξει ουσιαστική διαφορά. Έξω ίσως επιφέρει ένα πιο καλό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστώ πολύ όλους για το καλωσόρισμα!

 

Τώρα το ερώτημα που θέτεις για το αν ένα καινούργιο λογότυπο θα είχε περισσότερη απήχηση, θα έλεγα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το μέσο διάδοσης του. Στις μηχανές αναζήτησης, το Forum του Astrovox βγαίνει έτσι και αλλιώς πολύ ψηλά. Οπότε τουλάχιστον online, δεν νομίζω πως θα υπάρξει ουσιαστική διαφορά. Έξω ίσως επιφέρει ένα πιο καλό αποτέλεσμα.

 

Εννοείται! Ναι το καταλαβαίνω ότι ουσιαστικά μιλάμε(-μιλάω) για "τρίχες". Όποιος είναι να κολλησει...θα κολλήσει! Παραδέχομαι ότι σαν "κακό" λογότυπο δεν περίμενα να υπήρχε αυτός ο δεσμός .τα 10 χρόνια όμως είναι πολλά...όσο και να μην μπορώ να μπω στην θέση των βετεράνων μελών.

 

ενδιαφέρουσες όλες οι προτάσεις παιδιά! θα στείλω όταν δουλέψω κάτι.

 

υγ: Βασίλη μάλλον θέλεις να μου πάρεις τη δουλειά!! \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης