Jump to content

Ερώτηση! ! !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Σας εύχομαι καλό φθινόπωρο παιδιά... Λοιπόν, μπαίνω στο ψητό. Αποφάσισα να αλλάξω τηλεσκόπιο και σύμφωνα με τα δεδομένα είμαι σχεδόν σίγουρος πως το celestron nexstar 6se είναι αυτό που θα με καλύψει κατά πολύ.. τα δεδομένα μου, δεν έχω πολύ χρόνο, χώρο,χρήμα, δε θέλω να μπλέξω με ισημερινή στήριξη ( πολική ευθυγράμμιση - αντίβαρα - όγκος ) και να είμαι σε θέση να παρατηρώ ΛΙΓΟ απ'όλα... Το ΕΤΧ 125 MEADE δεν με καλύπτει τελικά. θέλω πιο ευρύ πεδίο και λιγο περισσότερη φωτεινότητα.. το διαπίστωσα στις διακοπές... Θα με ενδιέφερε βέβαια και η γνώμη σας, αν κάποιος ειναι και κάτοχος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάνει το κόπο να μου γράψει.. Το θέμα μου είναι πως έψαξα λίγο στο ίντερνετ και βρήκα διαφορά στην τιμή σε σχέση με το πλανητάριο, από το astroshop.de . 1249 ευρώ ο έλληνας 1079,10 ο γερμανός συν 15 ευρώ τα φθηνότερα μεταφορικά.. τι λέτε?????? Να τους εμπιστευτώ?? απευθύνομαι σε ολους όσους έχουν αγοράσει απο εκεί.. Η μοναδική εμπειρία που έχω απο αγορες μέσω ίντερνετ είιναι από γερμανικό site με μουσικά είδη ( thomann για όσους γνωρίζουν ) που είμαι 100 τοις 100 ευχαριστημένος.. σίγουρα δεν είναι το ίδιο.. Τα φώτα σας φίλοι μου....!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το astroshop.de έχω αγοράσει ¨το τηλεσκόπιο μου,ένα xt8 της orion (usa).

4 μήνες μετά ξανα αγόρασα απο εκεί 1 φακό (τον baader zoom), 1 φίλτρο uhc-s και τον pocket sky atlas.

Και στις 2 περιπτώσεις είχα επιλέξει cash on delivery (UPS) -ήρθαν στην πόρτα μου και τις 2 φορές.

Ευχαριστημένος αλλά στην 3η μου αγορά δεν τους τίμησα,προτίμησα την αμερική.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. καλά μου τα λες! να ψάξω αμερική ??? δεν μπήκα καν στον κόπο γιατι σκέφτομαι τα τελωνεία... δεν είμαι σίγουρος κιόλας πως πουλάνε τηλεσκόπια στην ευρώπη.. (??)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. καλά μου τα λες! να ψάξω αμερική ??? δεν μπήκα καν στον κόπο γιατι σκέφτομαι τα τελωνεία... δεν είμαι σίγουρος κιόλας πως πουλάνε τηλεσκόπια στην ευρώπη.. (??)

Tηλεσκόπιο δεν μπορώ να σου προτείνω να πάρεις απο αμερική.Δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει.Σε αυτήν την ερώτηση καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που έχει αγοράσει τηλεσκόπιο απο αμερική.

Εγώ προσωπικά απο αμερική παρηγγειλα έναν φακό. (Για φακούς συμφέρει η αγορά απο αμερική-όχι πάντα όμως)

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα.. το γερμανικο site νομιζω είναι καλη λύση.. θα περιμένω να γράψουν κι αλλοι.. ανησυχώ λίγο με το θέμα της μεταφοράς.. ελπίζω να μην έρθει με κανένα σπάσιμο..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα.. το γερμανικο site νομιζω είναι καλη λύση.. θα περιμένω να γράψουν κι αλλοι.. ανησυχώ λίγο με το θέμα της μεταφοράς.. ελπίζω να μην έρθει με κανένα σπάσιμο..

Είναι ασφαλισμένα.(εδώ είναι ασφαλισμένα πράγματα που έρχονται απο αμερική).Τα προσέχουν όμως,ειδικά εάν επιλέξεις UPS.Και σπασμένο να έρθει είμαι σίγουρος πως μπορείς να το στείλεις πίσω για επισκευή κτλπ. Εμένα πάντως το τηλεσκόπιο απο γερμανία μου είχε αργήσει,έκανε γύρω στις 6-7 εβδομάδες.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκανες έλεγχο στην παραλαβή ?? ήταν και ο κουριερ μπροστά? σε ευχαριστώ και πάλι..

Όχι δεν έκανα έλεγχο,καμία από τις φορές που παρέλαβα.Εάν,αφού άνοιγα τα πακέτα,αντιλαμβανόμουν κάτι ασυνήθιστο θα έστελνα email στο astroshop.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Nexstar 6SE είναι ανώτερο σε όλα τα σημεία από το ETX 125, αλλά όχι και 2 φορές καλύτερο. Με ένα 8" θα είχες αξιοσημείωτη διαφορά. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε GOTO; Τι λες για ένα 8"- 10" Skywarcher Flextube που θα κάνεις GOTO αργότερα;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα αγοράσει από εκεί ένα μικροσκόπιο... Ήρθε στην ώρα του σε άψογη συσκευασία και... είχε και μια συσκευασία καραμέλες δωρο... :cheesy: :lol:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάλε ιντσες απο τώρα ... γιατι εκει θα καταλήξεις , κι ας είναι ντομπ !

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ kkokkolis...! Το flextube το σκέφτηκα αλλα δε νομίζω πως θα με βολέψει, προφανώς μου προτείνεις τα dobsonians.. Δυστυχώς τα μέρη που πηγαίνω για παρατήρηση στο εξοχικο δεν ειναι οτι καλύτερο για τη βάση. είχα ντομπ 8αρι , σιγουρα είναι πολυ καλυτερο. Επισης, δε θα με βολέψει στο αεροπλανο, εχω σπιτι στην Κρήτη που σημαίνει πως ανεβοκατεβαίνω...σχεδόν πάντα παίρνω κατι μικρο μαζι μου. το goto δε με ενδιαφερει τόσο όσο το auto tracking, εξάλλου δεν ξέρω αν δουλεύει καλα σε ντομπ το σύστημα.. ειμαι και δυσκολος..!!! Σχετικά με το πεδίο ήθελα να ρωτήσω.. σιγουρα δε θα είναι τόσο στενό οσο του ΕΤΧ???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει μεγαλύτερο πεδίο, λόγω μικρότερου εστιακού λόγου και μεγαλύτερου σωλήνα συσκότισης. Πέραν αυτών δέχεται διαγώνιο 2" (με φακό 30-32mm SWA δεν βινιετάρει, από εκεί και πάνω ναι) αλλά και μειωτή 0,63x που κάνει την εστιακή 945mm και τον λόγο f/6.3. Επίσης υπάρχει χώρος πίσω για όλα αυτά (με μειωτή + διαγώνιο 2" χρειάζεται επέκταση το dovetail αλλά στο Meade δεν χωρά τίποτε). Ένας Hyperion 24 δίνει περίπου 1 μοίρα και κόρη εξόδου πάνω από 2mm (φωτεινή). Εγώ δουλεύω τους Nagler 22 & 12 συνήθως. Προσοχή στην μεταφορά. Βάζω τον σωλήνα σε μια Stanley με το κάτω αφρολέξ. Το καπάκι χρειάζεται σφίξιμο (ένα λάστιχο μπακάλη αρκεί). Στην βάση μπορείς να βάλεις και άλλους σωλήνες καθώς η προσθαφαίρεση είναι παιχνίδι. GOTO & auto tracking ρολόι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου ακούγεται τέλειο..!!!! απο τροφοδοσία?? θέλει εξωτερική πηγή?????

Ο μειωτής επηρεάζει στην ποιότητα της εικόνας??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Είμαι κάτοχος του nexstar 8se εδω και 2 χρόνια περιπου. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μαζί του για τους εξής λόγους...

- Δεν εχω στη διαθεσή μου πολυ χρόνο λόγω εργασίας και οικογενειακών υποχρεώσεων οπότε λιγες ειναι οι φορές το χρόνο και ειδικά το καλοκαίρι που θα βρω την ευκαιρία να κανω παρατήρηση και το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο μου δίνει τη δυνατότητα χωρίς πολλα πολλά να δώ αυτά που θέλω και παραπάνω απο αυτά, μεσα σε λιγα λεπτα στησίματος. Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που παρόλο διαβάζω, δεν απαντώ εδώ.

- Μου δίνει τη δυνατότητα επίσης να το μεταφέρω πολυ ευκολα σε οποιοδήποτε μερος επιθυμώ λογω του μικρού του ογκου σε σχέση με ολα τα άλλα.

- Σάν ρομποτικό δουλέυει άψογα για παρατήρηση και έυρεση αντικειμένων.(αν θέλεις φωτογραφία δέν κανει).

- Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η αστοφωτογράφιση παρα μόνο η παρατήρηση μεσω του προσοφθάλμιου.

- Είναι σίγουρα πολύ πιο ακριβό απο τα υπόλοιπα για τις ιντσες που σου προσφέρει, αλλα αν δε θέλεις να μπλέξεις με ισημερινές στηρίξεις oi οποίες για μένα αν θες τη γνώμη μου ειναι για τους πιό επαγγελματίες ερασιτέχνες και αστροφωτογράφους. Και Dobson τα οποία είναι πολυ οικονομικες λύσεις για τις ιντσες που προσφέρουν αλλα δε σου δίνουν τα πλεονεκτήματα και την ευκολία του nexstar,νομίζω αν διαθέτεις τα χρήματα δε θα το μετανοιώσεις.

- Σπάνια εως και ποτέ χρειάζεται collimation

- Θα χρειαστείς σίγουρα ενα power tank 17ah, με τις μπαταρίες δύσκολα θα βγάλεις 1-2 ωρες και οταν φτασουν στα μισά δε θα επαρκούν για να δουλευει σωστά το τηλεσκόπιο.

- Εγώ το αγόρασα απο τον γνωστό Έλληνα αντιπρόσωπο παρόλο που το Γερμανικό site που αναφέρεις το έχει λίγο πιό φθηνά (αν και καποιες φορές μου εχει τύχει να το βρώ και στην ίδια τιμή όπως και σε άλλα προιόντα οπως προσοφθαλμια ειδικά της baader) για ένα και μόνο λόγο, την εγγύηση και αν ποτέ πάθει κάτι για το οποίο δεν βρίσκεται λύση στην Ελλάδα ξέρω οτι το στέλνουν αυτοί στο εξωτερικό με το ανάλογο κόστος βέβαια αν έχει περάσει η εγγύηση. Νομίζω πως είναι σοφή επιλογή να αγοραστεί απο εδώ αν η διαφορά είναι μικρή.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλησπέρα, σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. ! ακόμη δεν έχω αγοράσει το τηλεσκόπιο γιατί προέκυψε κάτι αλλά όλο αυτό το διαστημα σκέφτομαι να πάω στο 8ιντσο.. δεν είμαι σίγουρος αν είναι εύκολο στη μεταφορά μιας και στο πλανητάριο δεν ηταν διαθέσιμο να το δω..

Έχω αποφασίσει να το αγοράσω απο τον Έλληνα αντιπρόσωπο και για το λόγο που ανέφερες.. επίσης τέτοιες εποχές πιστεύω πως είναι αμαρτία να ψωνίζουμε απο το εξωτερικό κι ας το βρίσκω λίγο πιο φθηνά..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8se έχει ακριβώς την ίδια βάση με το 6se. Επομένως άν εχουν εκεί το 6αρι και σου δείξουν και ένα 8ιντσο σωλήνα sct θα καταλάβεις. Η βάση νομίζω πώς ταιριάζει καλύτερα στο 6ιντσο, γιατι μπορείς να προσθέσεις πολύ περισσότερο βάρος, αν και όπως είπα προηγουμένως δέν κάνει για φωτογραφία για τους γνωστούς λόγους.

Επομένως δε θα χρειαστεί και να το φορτώσεις με οδηγητικά, φωτογραφικές και οτι αλλο συνεπάγεται.

Για αυτού του είδους τη χρήση είναι μόνο οι ισημερινές στηρίξεις. Παρόλο πού στο cloudy nights που διαβαζω καμιά φορά, βλέπω οτι τα φορτώνουν αρκετά.

Εγώ έχω αντικαταστήσει το δικό του διαγώνιο με διηλεκτρικό 2'' της skywatcer και το δουλέυω με τα προσοφθάλμια της baader. Τα πάει πολύ καλά. Δέν έχω αντιληφθεί ζόρισμα η καταπόνηση. Με δυσκολέυει λίγο καμία φορά το διαγώνιο που είναι το διπλάσιο απο το κλασικο 1,25 δικό του, όχι σαν βάρος αλλα σάν μέγεθος οταν ο σωλήνας φτάνει κοντά στις 90 μοίρες και αν δεν έχω ρυθμίσει το οριο στρέψης βρίσκει στη βάση. Αλλα μικρό το κακό.

Δέν του έχω βάλει αλλο βάρος για να δώ αν ζορίζεται αλλά δέν έχω την ανάγκη και να το κάνω γιατι όπως σου είπα και προηγουμένως δεν ασχολούμαι με τη φωτογραφία και για μένα είναι καθαρά

ψυχαγωγικού χαρακτήρα τηλεσκόπιο.

Κάποια στιγμή και εφόσον εξαντλήσω αρκετό χρόνο με την μονοφθάλμια παρατήρηση σκέφτομαι να πάρω και ένα διοφθάλμιο.... που και εκεί είμαι σίγουρος πώς δε θα έχει κανένα πρόβλημα λόγω βάρους.

Για εμένα και για τους λόγους που σου προανέφερα (ελλειψη χρόνου - μικρο μέγεθος - ευκολία) είναι ότι πρέπει παρόλο που με τα ίδια χρήματα παίρνεις 14 dob trus και goto. Εξαρτάται τι θέλεις.

Οπως πολύ σοφά εχουν πεί εδώ στα εισαγωγικά αρθρα οτι το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτο πού θα χρησιμοποιείς πιό συχνά... και εγώ όταν μου δίδεται η ευκαιρία να κάνω παρατήρηση, έστω και για 2 ώρες δεν έχω σκεφτεί ποτέ πού να το βγάζω τώρα και να το στήνω.

και με τα ηλεκτρονικά του μπορώ να δώ μέσα σε πολύ λιγο χρόνο απίστευτο αριθμό αντικειμένων.

Προσπαθώ να είμαι όσο πιό αντικειμενικός γίνεται ωστε να μή σε επηρεάσω, γιαυτό σου τονίζω τη χρήση του σάν ψυχαγωγικό τηλεσκόπιο το οποίο όμως αν το θέλεις γιαυτό δε θα σε απογοητέυσει ποτέ.

Εγώ προσωπικά για τους λόγους που σου εξήγησα το έχω ερωτευτεί το ''κουρδιστό πορτοκάλι'' όπως το έχουν αποκαλέσει άλλοι εδώ και πιστέυω πώς ακόμα και αν ποτέ πάω σε περισσότερες ιντσες δεν πρόκειται να το δώσω.....

και μη νομίζεις οτι επειδή μιλάω για ψυχαγωγία δεν έχω πάρει ζεστά το θέμα της παρατήρησης, αντιθέτως είμαι απο αυτους που όποτε έχει καθαρό ουρανο το βράδυ αλλα ακόμα και τη μέρα που φαίνεται οτι θα έχει καλό seeing κοιτάζω σα χαζός ψηλά ονειρέυοντας και κάνοντας σκέψεις.

Επίσης για περισσότερες πληροφορίες ακόμα, κάνε αναζήτηση με τη λέξη nexstar υπάρχει ένα θέμα αφιερωμένο για αυτό. Νομίζω πως θα σε καλύψει αρκετά.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης