Jump to content

Διαβασμα Sky Chart ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλοι μου.

 

Μπορει καποιος να με διαφωτισει για το sky Chart (Που βρισκετε στο λινκ, Ο Ουρανος τωρα)?

 

1. Εγω σαν παρατηρητης βρισκομαι στο κεντρο του κυκλου ?

2. Εαν δω σε μια κατευθυνση λ.χ. W (δυτικα) που ξερω σε πιο υψος απο το οριζοντα βρισκεται επι παραδειγματι η αφρoδιτη (Venus) ? (Οπως φαινεται στο Chart )

 

Υποθετω οτι αυτα που δειχνει το Chart τωρα ειναι και τα αντικειμενα που οντως ειναι στο ουρανο αυτη την Ωρα κ. Μερα .(Αναξαρτητως εαν φαινονται λογο ρυπανσης, ημερας κτλ.)

 

Ευχαριστω.

wholeskychart.gif.35c16c25c9aeff81beb7df5c3f15dc4c.gif

SKYWATCHER 102/500 AZ3, 45° Amici-Prisma , SUPER 20mm,SUPER 10mm, Seben zoom Possl(8-24mm), Digital camera Adaptor, Digital Camera Canon IXUS 75.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ουρανός δεν υπάρχει στο χάρτη γιατί τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν έχει ανατείλει. Κάνε μετατόπιση την ώρα και ξαναφτιάξε το χάρτη για νυχτερινές ώρες. Αυτό τον καιρό ανατέλλει περίπου στης 12 το βράδυ και μεσουρανεί τις πρωινές ώρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντασου εναν τερμιτη κάτω απο ένα στρογγυλό διαφανο χαλί όπου απεικονίζει τον ουρανό .

Τόσο εμάς οσο και τον τερμιτης δεν μας ενδιαφέρει η θέση μας σε σχεση με την διαφάνεια - χαλί , αλλα ο σωστός προσανατολισμός του . Τώρα γιατι είναι αυτη η διαφάνεια και όχι κάποια άλλων συντεταγμενων κανονικα δεν θα πρέπει να μας απασχολεί .

... παντως όλα χρειάζονται ένα μπούσουλα !

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσεγγίζει νομίζω καλύτερα την ανθρώπινη φύση . Εμείς πλέον ως, έξω απο το σύστημα τερμιτης -ουρανίου θόλου μπορούμε να το αντιληφθούμε πιο εύκολα :cheesy:

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλοι μου.

 

Με εχετε περδεψει παραπανω απο οτι με διαφωτισατε #-o #-o #-o

 

 

Ας υποθεσουμε οτι εχω αυτο το χαρτη την ωρα της παρατηρησης μπροστα μου.

 

Για να βρω λχ. την Αφροδιτι πρεπει να κοιταξω προς τα δυτικα...το κρονο και Ερμη NA ετσι δεν ειναι ?

 

Εαν ειναι ετσι, που ξερω και σε πιο υψος απο το οριζοντα βρισκονται :?:

SKYWATCHER 102/500 AZ3, 45° Amici-Prisma , SUPER 20mm,SUPER 10mm, Seben zoom Possl(8-24mm), Digital camera Adaptor, Digital Camera Canon IXUS 75.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μας, ο χάρτης είναι σκαρίφημα και όχι χιλιοστομετρικής ακρίβειας.

 

Αδρά όμως σκέψου πως έχει περιφέρεια (αζιμούθιο) 360 μοίρες, ή 24 ώρες αν προτιμάς, ενώ το ύψος είναι 180 μοίρες αντιδιαμετρικά (από N σε S για παράδειγμα) και 90 μοίρες από την περιφέρεια στο ζενίθ που ταυτίζεται με το κέντρο του κύκλου.

Θα κυττάξεις λοιπόν δυτικά για την Αφροδίτη και περίπου στις 40 μοίρες αν κρίνεις από τον χάρτη και αν είναι σωστός χρονικά. Αλλά μην ανησυχείς, η Αφροδίτη βγάζει μάτι, δεν πρόκειται να μπερδευτείς. Τίποτε δεν είναι λαμπρότερο ανάμεσα στις (φαινομενικά) σημειακές πηγές φωτός από την Αφροδίτη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης