Jump to content

Docter;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.apm-telescopes.net/de/Okulare/mehr-als-72-Ultraweitwinkel/Andere/Docter-Astro-Okular-UWA-125mm-2573

 

Τσάμπα, τσάμπα.

Ανήκουν σε κάποια ιδιαίτερη κατηγορία αυτοί οι φακοί και κοστίζουν τόσο;

 

Πχ:

http://www.apm-telescopes.net/de/Okulare/mehr-als-72-Ultraweitwinkel/Andere/Nikon-NAV-HW-125mm-Okular-2635.html

 

1720 ευρώ.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δει μέσα από έναν Docter Astro-Okular UWA 12,5mm τοποθετημένο σε ένα 5''ιντσο αποχρωματικό τηλεσκόπιο κάτω από έναν κατασκότεινο ουρανό. Νομίζω ότι δε πρόκειται να δω πιο ωραίο πεδίο ποτέ πια.

Πράγματι είναι καταπληκτικοί φακοί αλλά πανακριβοι.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανήκουν στην κατηγορία των ανθρώπων που παρά την οικονομική κρίση πάντα προτιμούν τις Rolls Royce :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά τι προσοφθάλμια είναι αυτά;;;

Ψάχνοντας στο site είδα αυτό http://www.apm-telescopes.net/en/product.html?info=2635 και έπαθα πλάκα!!! 1720Ευρώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρούνται οι καλύτεροι φακοί που υπάρχουν. Αλλά η διαφορά από τον Nagler 12T4 δεν είναι μεγάλη. Όλους αυτούς τους φακούς τους δοκιμάζει ο Tamichi Homma, εμείς ίσως δεν τους δούμε ποτέ.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3795326/Main/3764442

Ο Markus Ludes είναι και λίγο σκληρός έμπορος και η τιμολόγησή του θυμίζει Christies.

Χμ. Τόσο ο Docter, όσο και ο Leitz και ο Leica Zoom Aspheric παρουσιάζουν προβλήματα σε γρήγορα τηλεσκόπια στα άκρα. Για κάποιον λόγο αυτό τους συγχωρείται επειδή στο κέντρο τους έχουν την οξύτητα των Baader Genuine Orthos (των 80 ευρώ). Χμ... :-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρυσι στην πανελλήνια εξόρμηση των Γρεβενών είχα την ευκαιρία

να δω μέσα από ένα Docter 12,5 mm.

 

Ο κ. Ηλιόπουλος της AKTISTAR χρησιμοποιούσε το Docter

12,5 mm με το APM/LZOS 130mm f/1200 αποχρωματικό.

 

Η εικόνα του Μ 17, που παρατήρησα, με το παραπάνω σύστημα

ήταν σε όλα, (κόντραστ, σαφήνεια, πεδίο) πολύ καλύτερη από την

εικόνα που μου έδινε ο TV Nagler 12 mm Type 4 με το ΟΟ 12” F/4.

 

Σ' όλα, εκτός τις καλύτερης λεπτομέρειας (μικρή η διαφορά) του

12" ΟΟ F/4, λόγω ανοίγματος.

 

Σημειωτέον ότι όλα αυτά στον πολύ καλό ουρανό των Φιλιππαίων,

όπου τα μεγάλα τηλεσκόπια ξεδιπλώνουν, ανεμπόδιστα, όλες τις

δυνατότητές τους.

 

Εχασα βέβαια την ευκαιρία για ένα τεστ μεταξύ των δύο προσοφθαλμίων

σε ίδιο τηλεσκόπιο, αλλά εκείνες τις ώρες που μυαλό για αυτά, για

να πω αν αξίζει η διαφορά της τιμής τους.

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό αναφέρεται από τους λίγους σχετικά χρήστες του, ωστόσο θα πρέπει να μην υποτιμήσουμε και την συμμετοχή του φοβερού διοπτρικού στο οποίο ήταν τοποθετημένος. Η σύγκριση θα πρέπει να γίνεται με το ίδιο τηλεσκόπιο.

Το Docter είναι μεν ακριβό αλλά όχι τόσο όσο οι Nikon. Είναι στα επίπεδα των Ethos, άρα αρκετοί θα μπορούσαν να το αποκτήσουν αφού δεν είναι λίγοι εκείνοι που διαθέτουν Ethos ή Nagler 31 σήμερα. Το πρόβλημα είναι πως δεν πρόκειται για ολοκληρωμένη λύση, αφού υπάρχει μία και μόνο εστιακή. Προ καιρού ο Ludes είχε θέσει ερώτημα για μια δεύτερη εστιακή στο Cloudy Nights http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4642023

Νομίζω Γρηγόρη πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απολαύσεις τώρα τον Nagler 12 T4. Είναι ένας φακός όνειρο. Σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτεροι φακοί (και καλύτερα τηλεσκόπια από αυτά που εμείς έχουμε) αλλά όλα αυτά εργαλεία είναι και αξία τους προσδίδει η χρήση, όχι η κτήση. Αν ακολουθήσουμε την δεύτερη λογική τότε οι δυνατές εξελίξεις είναι μόλις 2: Πώληση ή σκάσιμο της φούσκας (το οποίο μπορεί να συμβεί με πολλούς τρόπους). Ο Nagler 12 (ή και ο Hyperion 13) που έχεις είναι καλύτερος για σένα από τον Docter 12.5 που δεν έχεις, αφού ο πρώτος είναι χρήσιμος και ο δεύτερος άχρηστος (για σένα).

Ένα από τα λίγα θετικά της τρέχουσας περιόδου είναι η δοθείσα ευκαιρία να αναλογιστούμε τις βασικές μας αξίες και να καθαρθούμε από καταναλωτικές νευρώσεις που μας ένεσαν τα χειραγωγικά εργαλεία των αγορών (άμεση και έμμεση διαφήμιση, πίεση από τους ομότιμους, χάλκευση αναγκών).

Ως παθών μιλώ, δεν προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο (αυτή τη στιγμή, γενικώς το προσπαθώ).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα (και οι υπόλοιποι) ευχαριστώ αρχικά για την συμμετοχή σας στο θέμα.

Να πω καταρχήν πως ο λόγος που έβαλα αυτό το θέμα δεν είναι ότι με ψήνει -ακόμα δεν πήρα τον Τ4- μια αναβάθμιση, απλά απόρησα με αυτούς τους φακούς.Εάν κάποιοι αναφέρουν ως το "τέλειο" (εάν μπορεί αυτό να διευκρινιστεί) τους φακούς τύπου Ethos και γενικότερα την οικογένεια Νagler(άλλα και άλλους αξιόλογους φακούς),τι ακριβώς παραπάνω κερδίζει κάποιος με το ξοδέψει ένα τεράστιο (για τα δεδομένα της εποχής μας) ποσό;Δηλαδή να δώσω 1800 ευρώ στην Nikon ,γιατί;

 

 

Κάτι άλλο:για τα συννεφάκια που βλέπετε ...ξέρετε ποιος ευθύνεται :-note

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω κάτω παρόμοια με τον ES100 δηλαδή. Μια διαφορά απόδοσης 10% για διαφορά τιμής 400-600%.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω κάτω παρόμοια με τον ES100 δηλαδή. Μια διαφορά απόδοσης 10% για διαφορά τιμής 400-600%.

 

Και είναι θα λέγαμε "έξυπνο" να δώσεις αυτήν την διαφορά τιμής για να κερδίσεις ένα 10% παραπάνω;Το οποίο 10% μπορεί τις περισσότερες φορες να μην είναι και ορατό;

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι. Αν τα έχεις φυσικά θέλεις κάπου να τα ξοδέψεις. Άλλοι τα τρώνε στη ρουλέτα, άλλοι στα σκυλάδικα, άλλοι στις γυναίκες, άλλοι στα τηλεσκόπια. Είναι θέμα γούστου (ή έλλειψής του).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά συνέπεια τόσο ακριβοί φακοί δεν έχουν ουσιαστική χρήση,σωστά;(και πόσο μάλλον αγοραστικό κοινό..υποθέτω)
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουν χρήση, από τους χρήστες τους.

 

ΥΓ: άσε τον Nagler ήσυχο. Μην ξεβιδώσεις τίποτε, θα χυθούν όλα έξω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα.

 

ΥΓ πάλι καλά που μου έκοψε και ρώτησα... Την γλυτωσα,αλλά έχω ψιλοαγχωθεί για λόγους που αναφέρω σε αντίστοιχο θέμα στο CN

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι θέμα γούστου (ή έλλειψής του).

 

Κώστα διαφωνώ! Ο καθένας ξοδεύει όπου κρίνει αυτός σκόπιμο και δεν τίθεται θέμα κριτικής νομίζω γιατί κινδυνεύουμε να ορίσουμε τι είναι σωστό και τι λάθος . Η επιλογή ανήκει στον καθένα κι αυτός με τη σειρά του εισπράττει ή πληρώνει το τίμημα των επιλογών του.

Στο δια ταυτα...

Έχω δει μέσα από πολλούς φακούς τοποθετημένους σε πάρα πολύ καλά τηλεσκόπια. Ο συγκεκριμένος ήταν το κάτι άλλο. Αν τα είχα θα τα έδινα ασυζητητί ...

Συμφωνώ πάντως πως το αποχρωματικό ενίσχυσε το είδωλο του φακού ακόμη περισσότερο!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό σημαίνει "θέμα γούστου". Με την έννοια του γουστάρω. Έκανα και ένα λογοπαίγνιο με τη λέξη καθ΄ έξη, καθώς γουστάρω να παίζω με τις λέξεις.

Από την άλλη έχουμε ελευθερία της πράξης αλλά και ελευθερία του λόγου (ή της κριτικής).

Και εγώ θα τον αγόραζα καθώς μου αρέσει αυτό το στυλ φακών. Αυτό δεν σημαίνει πως ένας Nagler ή Delos 12 ή Pentax 10 δεν είναι επαρκής όμως, έτσι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό σημαίνει "θέμα γούστου". Με την έννοια του γουστάρω. Έκανα και ένα λογοπαίγνιο με τη λέξη καθ΄ έξη, καθώς γουστάρω να παίζω με τις λέξεις.

Από την άλλη έχουμε ελευθερία της πράξης αλλά και ελευθερία του λόγου (ή της κριτικής).

Και εγώ θα τον αγόραζα καθώς μου αρέσει αυτό το στυλ φακών. Αυτό δεν σημαίνει πως ένας Nagler ή Delos 12 ή Pentax 10 δεν είναι επαρκής όμως, έτσι;

 

Σίγουρα!! Ξέρεις πως γίνεται αυτό? Σιγά σιγά πεφτεις στα "σκληρά". Ξεκινάς με Plossl , πας μετά στους Υπερίωνες , συνεχίζεις με Pentax, Nagler και εξωτικούς ορθοσκοπικούς και αν έχεις αποθέματα τα χώνεις σε Takahasi , Nikon , Docter , κ.α

Ευτυχώς ως είδος που είμαστε ανικανοποίητοι :D

 

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=342

Εδώ παραπάνω ο Nagler υπερτερεί του Docter Zeiss .

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα!! Ξέρεις πως γίνεται αυτό? Σιγά σιγά πεφτεις στα "σκληρά". Ξεκινάς με Plossl , πας μετά στους Υπερίωνες , συνεχίζεις με Pentax, Nagler και εξωτικούς ορθοσκοπικούς και αν έχεις αποθέματα τα χώνεις σε Takahasi , Nikon , Docter , κ.α

 

Δεν συμφωνώ! Μια χαρά είμαστε και με τους eudiascopic, Meade SWA και UWA και τους koenig. Άντε το πολύ να πάρουμε και κανέναν nagler κάποια στιγμή. Ethos η τιμή ειναι εξωπραγματική όπως και για nikon και docter. Delos και pentax δεν θα έπαιρνα. Τον πρώτο γιατί η αισθητική του ειναι απαράδεκτη κατ εμέ (ναι τον θεωρώ σοβαρό λόγο το πως φαίνεται ο προσοφθάλμιος πέρα από το πως βλέπεις μέσα από αυτόν) ενώ οι nagler έχουν και μεγαλύτερο πεδίο, ειναι ελαφρύτεροι και ωραιότεροι (μην ακούω τα 20mm eye relief των delos είναι κάτι παντελώς αδιάφορο). Ο pentax XW έχει τόσο blackout αν δεν κεντράρεις ακριβώς το μάτι που είναι εκνευριστικό. Είναι προσοφθάλμιος που αντιπάθησα με το που κοίταξα από αυτόν.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο pentax XW έχει τόσο blackout αν δεν κεντράρεις ακριβώς το μάτι που είναι εκνευριστικό. Είναι προσοφθάλμιος που αντιπάθησα με το που κοίταξα από αυτόν.

 

Ναι αλλά είπαμε, για αυτό έφταιγα εγώ που δεν σου ρύθμισα και δεν ανέβασα το twist eye cup!! Πέρσι τον Σεπτέμβριο στον Κιθαιρώνα...μάλιστα μετά θυμάμαι πως μας μάλωσε και ο Παναγιώτης (filiatra) για αυτό ακριβώς το ατόπημα.. :oops: :oops: :D

 

Επίσης, μην κρίνεις έναν τέτοιο φακό αριστούργημα παρά ΜΟΝΟ σε σκοτεινό πραγματικά ουρανό...ο Κιθαιρώνας απέχει πολύ από αυτό! Έχω πάρει εικόνες (και οι υπόλοιποι γύρω μου) που μας έμειναν πραγματικά αξέχαστες! Δώσε μια ευκαιρία ακόμη στον γιαπωνεζάκο μας... :mrgreen: [-o<

 

Όσο για τον Docter...χρειάζονται επειγόντως Ψυχίατρο οι κατασκευαστές για την τιμολογιακή τους πολιτική...μέχρι και έναν 13mm Ethos ή 17mm θα αγόραζα...και παλι μεταχειρισμένους όχι καινούργιους. Τους Docter και το τζόκερ να μου έπεφτε...θα τα λυπόμουν να τα δώσω!! [-(

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης