Jump to content

Εχει καταφερει κανεις να δει το Cone Nebula (NGC2264)?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοω το νεφελωμα, οχι το αστρικο σμηνος! Και αν ναι, με τι εξοπλισμο/προσοφθαλμιο/φιλτρο? Πως φαινεται? Προσπαθουσαμε ολη τη νυχτα χθες σε ιδανικες συνθηκες στο ορος Μαιναλο με 18 ιντσες και δεν ειδαμε τιποτε! :-( Ενω το κεφαλι του αλογου στον Ωριωνα το ειδαμε μια χαρα καθως επισης και το California nebula. Το Cone nebula ομως εδω και χρονια δεν καταφερνω να το δω, ενω στα CCD γραφει τοσο ευκολα και σε μικροτερους χρονους εκθεσης απο οσο θελει το horsehead... Απο τις φωτογραφιες του, ειναι το αγαπημενο μου αντικειμενο και ενας απιαστος οπτικος στοχος εδω και χρονια...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσες φορές το έχω επιχειρήσει δεν έχω καταφέρει να το δω με σιγουριά. Έχω δοκιμάσει όλες τις μεγεθύνσεις (μικρές, μεσαίες, μεγάλες) και φίλτρα που έχω αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Είναι ένας από τους στόχους "μπαστούνια" που δεν έχω καταφέρει να δω με το 12". Σε αναφορές έχω διαβάσει ότι το έχουν και δει και με 10". Θα τον ξαναδοκιμάσω με τις καινούριες επιστρώσεις αλλά δεν τρέφω πολλές ελπίδες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσες φορές το έχω επιχειρήσει δεν έχω καταφέρει να το δω με σιγουριά. Έχω δοκιμάσει όλες τις μεγεθύνσεις (μικρές, μεσαίες, μεγάλες) και φίλτρα που έχω αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Είναι ένας από τους στόχους "μπαστούνια" που δεν έχω καταφέρει να δω με το 12". Σε αναφορές έχω διαβάσει ότι το έχουν και δει και με 10". Θα τον ξαναδοκιμάσω με τις καινούριες επιστρώσεις αλλά δεν τρέφω πολλές ελπίδες.

 

 

Αυτο ακριβως ειναι που με κανει και σκαω!!!! :x

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω προσπαθήσει, αλλά κάνε ότι ο Herschel. Χρησιμοποιούσε πάντα πολύ υψηλές μεγεθύνσεις. Εννοώ όμως πολύ υψηλές, κοντά, και ίσως παραπάνω από τη μέγιστη ωφέλιμη. Βέβαια αυτό θέλει τέλειο seeing.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε χρησιμοποιήσει φίλτρα; Στη βιβλιογραφία αναφέρεται αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο φίλτρο που βοηθάει;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε χρησιμοποιήσει φίλτρα; Στη βιβλιογραφία αναφέρεται αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο φίλτρο που βοηθάει;

 

H II= Hβ

 

O David W. Knisely προτείνει το DGM Optics NPB

 

Το βέβαιο είναι πως το OIII δεν είναι κατάλληλο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται μεγάλη μεγέθυνση, το αντίθετο ίσως, θέλει την μεγέθυνση αυτή ώστε να το έχεις όλο μέσα στο κάδρο, και ναι νομίζω ότι χρειάζεται Ηβ αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει με αυτο το φίλτρο :roll: , με τα υπόλοιπα παντός δεν έχω καταφέρει να το δω.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποψιαζομαι κιεγω οτι πρεπει να θελει Ηβ. Αλλα γενικα φοβαμαι να το χρησιμοποιω στην φαση του ψαξιματος, ξεροντας οτι εχει κατασκευαστει ειδικα και μονον για το horsehead. Το βαζω μονον αφου εχω βρει το στοχο πρωτα, γιατι γενικα κοβει πολυ φως. Οχι, πουθενα δεν εχω βρει προτεινομενο φιλτρο για το Cone nebula. Αυτο το DGM Optics NPB που λεει ο Knisely τι ειναι, δεν το ξερω...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H lumicon προτείνει

Ultra High Contrast Filter

•Narrow band pass filter (24nm) isolates the two doubly ionized oxygen lines (496 and 501nm) and the hydrogen-beta line (486nm) emitted by planetary and most emission nebulae.

•Provides superb views of the Orion, Lagoon, Swan and other extended nebulae.

•The best all-around dark-sky nebular filter available.

 

NGC2024 Flame Nebula UHC

NGC2174 UHC

NGC2327 H-Beta

NGC2237-2239 Rosette Nebula UHC

NGC2264 Cone Nebula UHC

NGC2359 Thor's Helmet O-III

NGC2371-2 O-III

 

http://www.lumicon.com/astronomy-accessories.php?cid=1&cn=Filters

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το UHC της Lumicon το έχω και δεν έχω καταφέρει να το διακρίνω. Πολλοί λένε ότι το H-beta κάνει τη διαφορά και η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει σε αυτό το νεφέλωμα. Δεν μου είχε περάσει από το μυαλό να το προσπαθήσω με αυτό το φίλτρο, αλλά θα το κάνω την επόμενη φορά.

 

Είναι από τα φίλτρα που χρησιμοποιώ σπάνια (ουσιαστικά μόνο για το horsehead) και το έχω ξεχασμένο στο βαλιτσάκι (μέγα λάθος).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω μπει κι εγώ στον πειρασμό να το δοκιμάσω αλλά με αυτά που διαβάζω δε νομίζω ότι έχω ελπίδες από τον ουρανό που κάνουμε τις κοντινές εξορμήσεις μας εδώ στην Πάτρα εκτός αν πέσω σε νύχτα με πολύ καλή διαφάνεια. Με πρώτη ευκαιρία στον Πάρνωνα μάλλον.

 

Δημήτρη, πιστεύω από τον Σκίνακα με το H-beta το έχεις!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης