Jump to content

Ρουλεμαν σε dob 8''


giovanist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειας παιδια.., υπαρχει καποιος τροπος για καλυτερη περιστροφη της βασης dob 8 με ρουλεμαν ? Εχω δει καποια ρουλεμαν στο εμπορειο, αλλα δεν μπορω να καταληξω στο ποιο θα εκανε καλυτερα, καποιο που θα επιανε περιμετρηκα τη βαση συνεχωμενα...απο την εξωτερικη πλευρα ?? καποια ποιο μικρα..μεμονομενα στην περιμετρο και ενα στον καθετο αξονα της βασης?? Εαν καποιος απο εσας εχει κανει την πατεντα, η γνωριζει ας δωσει τα φωτα του! Ευχαριστω!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να βάλεις ρουλεμάν "lazy suzan". Όμως η κίνηση θα γίνει πολύ "μαλακή". Με το παραμικρό άγγιγμα θα μετακινείται. Μήπως αν ξεσφίξεις λίγο την κεντρική βίδα γίνει η κίνησή σου πιο ομαλή;
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο η βιδα ειναι τοσο χαλαρη που μετακινητε και η βαση λιγο εχει ενα παλαντσο..εαν το προσπαθησεις βεβαια.., μαλλον εχουν πιασει και λιγο σκονη τα τεφλον τις βασεις..ι να εχουν φαγωθει λιγο με την τριβη. θα δωκιμασω καθαρισμο και λιγο με τι βιδα, καποιο λιπαντικο προσεκτικα...και ισως κατι καλυτερο βγει. Το ειδα το ρουλεμαναν που λες και φαινεται καλη λυση ...φτανει να μι γινει αυτο που λες . θελει λιγο μελετη...για να μη γινει καποια κατασκεβη ανοιχτουν και καποιες τρυπες λογικα στη βαση..και μετα..εχεις αλλο προβλημα, βασικα αυτο φοβαμε!! γεια να δουμε, προσπαθω να το αναβαθμισω λιγο..χωρις πολλα χρηματα.,γιατι αν υπηρχαν οι λυσεις γινονται πιο αμεςες,και αποδοτικες...ΑΛΛΑ...... #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι αν βάλεις ρουλεμάν θα το υποβαθμίσεις αντί να το αναβαθμίσεις. Κι αυτό γιατί η κίνηση μετά θα είναι υπερβολικά μαλακή. Κατά τη γνώμη μου η χρήση τεφλόν σε συνδυασμό με τραχιά φορμάικα είναι ο ιδανικός συνδυασμός. Η κίνηση είναι απαλή και σταθερή ταυτόχρονα. Το τηλεσκόπιο μετακινείται όταν του λες να μετακινηθεί και στο βαθμό που η δύναμη του χεριού σου του επιτρέπει.

 

Μην βάλεις λιπαντικό στα τεφλόν γιατι θα γίνει χειρότερα. Καθάρισε τα με οινόπνευμα και νερό και κάνε το ίδιο και στην επιφάνεια που εφάπτονται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Γειας παιδια.., υπαρχει καποιος τροπος για καλυτερη περιστροφη της βασης dob 8 με ρουλεμαν ? Εχω δει καποια ρουλεμαν στο εμπορειο, αλλα δεν μπορω να καταληξω στο ποιο θα εκανε καλυτερα, καποιο που θα επιανε περιμετρηκα τη βαση συνεχωμενα...απο την εξωτερικη πλευρα ?? καποια ποιο μικρα..μεμονομενα στην περιμετρο και ενα στον καθετο αξονα της βασης?? Εαν καποιος απο εσας εχει κανει την πατεντα, η γνωριζει ας δωσει τα φωτα του! Ευχαριστω!!!

 

Κι εγώ σκεφτόμουν για lazy susan αλλα ήταν ακριβά από έξω λόγω βάρους, δεν έψαξα Ελλάδα και επειδή με έπιασε η χαζομάρα μου και η όρεξη για να κάνω κάτι, άνοιξα έναν παλιό σκληρό δίσκο από τον υπολογιστή κι έβαλα τον άξονα στον οποίο γυρνάει ο σκληρός ανάμεσα στις δυο βάσεις. Φαίνεται λίγο εδώ σε κάποιες φωτογραφίες:

http://www.youtube.com/watch?v=PhSUxkWgHgU

Τώρα, βέβαια οι δύο ξύλινες επιφάνειες δεν είναι ενωμένες με τη βίδα. Απλώς κάθεται από πάνω, οπότε στην μετακίνηση χωρίζονται. Σκέφτομαι να κάνω πατέντα με 3 μεταλλικά Π στην περίμετρο αλλά θα δω. Η κίνηση, πάντως, είναι τώρα άψογη. Μπορείς να κάνεις την παραμικρή κίνηση χωρίς να κινείται απότομα. Αυτό το σύστημα περιστροφής του σκληρού είναι απίστευτο. Πολύ δυνατό, ελάχιστες τριβές. Βέβαια ξεκόλλησα και τα τρία κομματάκια από τεφλόν και έβαλα κάτι από κάτω τους ώστε να ανέβουν λίγο πιο ψηλά και να πατάει το πάνω μέρος γιατί πλέον υπήρχε μεγαλύτερο κενό. Άνοιξα λίγο την τρύπα στην 'κατω' βάση για να μπει αυτό το σύστημα αλλά για λίγα χιλιοστά βάθος. Μπορώ δηλαδή να ξαναβάλω το παλιό σύστημα με τη βίδα και να γίνει όπως ήταν. Πάντως, δεν ξέρω πόσο θα ανέβαζε το κόστος αν έκαναν μια καλύτερη δουλειά εργοστασιακά. Είναι αστείο αυτό με τη βίδα, την οποία αν χαλαρώσεις λίγο αρχίζει να κολυμπάει. Ας ειχε 20€ παραπάνω και να ήταν πιο σοβαρό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης