Jump to content

Απόκρυψη αστέρα από τον τριπλό αστεροειδή Sylvia


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί Φίλοι,

 

Το πρωί των Θεοφανείων 2013 μας περιμένει ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον γεγονός, αυτό της απόκρυψης ενός αστέρα 10ου μεγέθους από τον αστεροειδή 87 Sylvia, έναν από τους λίγους γνωστούς τριπλούς αστεροειδείς. Την ώρα εκείνη ο στόχος βρίσκεται κοντά στον Alnath (το β του Ταύρου) σε ύψος 30 μοιρών, ενώ η Σελήνη θα είναι μακρυά και σε φάση τελευταίου τετάρτου.

Οι λεπτομέρειες, παρμένες από την ιστοσελίδα του Steve Preston, δίνονται παρακάτω:

 

Πότε: 6 Ιανουαρίου 2013, 01:36 UΤ

Ποιος αστέρας? TYC 1856-00745-1 (Λαμπρότητα στόχου = 10.0)

Απο ποιόν αστεροειδή? 87 Sylvia (διάμ. 263 χλμ)

Μέγιστη Διάρκεια: 20.2 sec

Πτώση λαμπρότητας: 1.7

Σελήνη: 40% φάση, 124 μοίρες απόσταση

Το ονομαστικό ίχνος περνάει από: Ιόνιο, Κρήτη, Πελοπόνησος, Στερεά, ΝΔ Εύβοια, Ήπειρος

Το σφάλμα επιτρέπει παρατήρηση από: Θεσσαλία, Δ Μακεδονία

 

http://www.asteroidoccultations.com/2013_01/0106_87_29393_MapE.gif

 

Χάρτης από GoogleMaps:

 

http://www.poyntsource.com/New/Google/20130106_29393.HTM

 

Η Sylvia έχει δύο δορυφόρους, τον Remus (διαμ: ~7 χλμ) και τον Romulus (διαμ: ~18 χλμ)

σε αποστάσεις 700 και 1350 χλμ αντίστοιχα από τον κυρίως αστεροειδή.

Επιτυχής παρατήρηση απόκρυψης του άστρου από αυτούς μας δίνει πληροφορίες για τις

διαστάσεις τους (> ανακλαστικότητα αν ξέρουμε τη λαμπρότητα) και τη θέση τους σε σχέση

με την Sylvia. Βέβαια αυτό προυποθέτει ταυτόχρονη παρατήρηση απόκρυψης από την τελευταία

(όχι απαραίτητα από τον ίδιο σταθμό), πράγμα που αναμένεται λόγω του μεγέθους της.

Εν τέλει, η κατανομή της μάζας στο εσωτερικό της Sylvia, η οποία μεταβάλλει συνεχώς τις

τροχιές των δορυφόρων, μπορεί να εκτιμηθεί.

 

Προβλέψεις για τα μονοπάτια των δορυφόρων υπολογίστηκαν από το Institut de

Mechanique Celeste et de Calcul des Ephemerides (IMCCE) και δίνονται εδώ:

 

http://www.imcce.fr/en/ephemerides/phenomenes/occult/target/targobs.php?target=87_Sylvia&date=2013-01-06

 

Το μονοπάτι του Remus `ξύνει' την Κρήτη ενώ αυτό του Romulus περνάει από Θεσσαλονίκη/Χαλκιδική.

 

Προσέξτε ότι το προβλεπόμενο μονοπάτι της ίδιας της Sylvia από το IMCCE που δείχνεται εδώ

είναι μετατοπισμένο προς τα νότια σε σχέση σε την πρόβλεψη του Steve Preston παραπάνω.

Αυτό μπορεί να οφείλεται σε τρεις λόγους: (1) διαφορά στις διαθέσιμες παρατηρήσεις της Sylvia

και των δορυφόρων της (2) διαφορά στο μοντέλο προσαρμογής (3) διαφορά στον αστρικό κατάλογο

(star chart) που χρησιμοποιήθηκε δηλ στις ουράνιες συντεταγμένες του αστέρα.

 

Οι παρατηρήσεις θα δείξουν πιο μοντέλο είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Αν πχ η πρόβλεψη του Steve Preston για τη Sylvia είναι πιο κοντά, τότε τα μονοπάτια

των δορυφόρων θα πρέπει και αυτά να μετατοπιστούν προς τα βόρεια.

 

Όποιες ερωτήσεις/απορίες ευπρόσδεκτες και Καλή Επιτυχία σε όσους το προσπαθήσουν.

 

Τόλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ οι πιο πρόσφατες προβλέψεις για το μονοπάτια της Sylviaς και των δορυφόρων της:

 

http://www.euraster.net/pred/20130106-Sylvia/

 

Βασικά, Η διαφορά μεταξύ των δύο προβλέψεων έγκειται στο ότι η μία παίρνει

τη θέση του άστρου από τον κατάλογο UCAC4 ενώ η άλλη από πρόσφατη αστρομετρία

του αστέρα με τηλεσκόπιο 60 εκ ειδικά για την περίσταση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Τόλη.

Είμαι μέσα! (μετά απο πολύ καιρό...) :wink:

Μάλιστα εχω πολύ υψηλούς στόχους! μια μέρα πριν θα δοκιμάσω και την σχεδόν σίγουρη Ερμινία!

http://www.astrosurf.com/eaon/Cartes/January%202013/705_Erminia_3UC138-156643.htm

 

είμαι αισιόδοξος πάντως... μου έρχεται κάτι σαν dejavu! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Τόλη.

Είμαι μέσα! (μετά απο πολύ καιρό...) :wink:

Μάλιστα εχω πολύ υψηλούς στόχους! μια μέρα πριν θα δοκιμάσω και την σχεδόν σίγουρη Ερμινία!

http://www.astrosurf.com/eaon/Cartes/January%202013/705_Erminia_3UC138-156643.htm

 

είμαι αισιόδοξος πάντως... μου έρχεται κάτι σαν dejavu! :wink:

 

 

Φίλε Dracula,

 

Καλή επιτυχία και για τις δύο.

Βλέπω ότι το μονοπάτι του Ρωμύλου (του μεγαλύτερου από τους

δύο δορυφόρους της Sylvia) θα περάσει από την περιοχή σου. Εύχομαι να τον "πιάσεις".

 

Τόλης.

 

ΥΓ Θα παρατηρήσεις οπτικά, με βιντεοκάμερα ή κάτι άλλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπτικά, σταθερή αξία... :wink:

 

Βασικά τον Ρωμύλο πρόσεξα και εγώ και "ενεργοποιήθηκα" καθώς πέφτω ακριβώς στο κέντρο!

(στο προφίλ γράφει Καλαμάτα, αλλα το τηλεσκόπιο βρίσκεται στη Μάνη)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Παναγιώτη,

Καλή επιτυχία και για την Erminia και για τη Sylvia!

 

Για τη Sylvia, όπως ίσως θα έχεις υπόψη σου, η κυρίως απόκρυψη αναμένεται να ξεκινήσει γύρω στις 03h 36' 20-30" (ώρα Ελλ.) και θα έχει μάξιμουμ διάρκεια 20 δευτερόλεπτα.

Μετά από ένα λεπτό και μερικά δευτερόλεπτα, στις 03h 37' 30-50" είναι αρκετά πιθανό να δεις απόκρυψη και από το Ρωμύλο, μέγιστης διάρκειας 1.4 sec. Αυτή η παρατήρηση είναι ιδιαίτερα σημαντική, οπότε πρέπει να συγκρατήσεις τη χαρά και τον ενθουσιασμό σου μόλις δεις την πρώτη απόκρυψη και να περιμένεις ακόμα 1 με 2 λεπτά στον προσοφθάλμιο :shock: και μετά μπορείς να πανηγυρίσεις - ΟΚ?

 

Οι παρατηρητές στην Κεντρική & Ανατολική Μακεδονία και τη Θράκη μάλλον δε θα δουν απόκρυψη από τη Σύλβια, αλλά είναι αρκετά πιθανό να δουν απόκρυψη από το δορυφόρο Ρώμο, γύρω στις 03h 37' 00" ώρα Ελλ., διάρκειας έως 0.5 seconds. Πολύ σημαντική και αυτή η παρατήρηση, αν γίνει.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από ένα λεπτό και μερικά δευτερόλεπτα, στις 03h 37' 30-50" είναι αρκετά πιθανό να δεις απόκρυψη και από το Ρωμύλο, μέγιστης διάρκειας 1.4 sec. Αυτή η παρατήρηση είναι ιδιαίτερα σημαντική, οπότε πρέπει να συγκρατήσεις τη χαρά και τον ενθουσιασμό σου μόλις δεις την πρώτη απόκρυψη και να περιμένεις ακόμα 1 με 2 λεπτά στον προσοφθάλμιο :shock: και μετά μπορείς να πανηγυρίσεις - ΟΚ?

 

Καλησπέρα βαγγέλη!

Και ότι έψαχνα να δω τι ακριβώς παίζει με τους δορυφόρους, ευχαριστώ για το tip.

Αν όλα πάνε καλά, θα δω 3 αποκρύψεις σχεδόν σε 24 ώρες! σχεδόν καλύπτω το χαμένο έδαφος δηλαδή! χαχα

Προκαταβολικά καλή χρονιά!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγω της ιδιαιτερότητας του φαινομένου, ένιωσα την ανάγκη να προσφέρω κάποιες

επιπλέον οδηγίες ειδικά για οπτικούς παρατηρητές οι οποίοι ευελπιστούν να "πιάσουν" και τη Sylvia

και τον Ρωμύλο.

 

Κατ'αρχήν, θεωρώ δεδομένο και αυτονόητο ότι ο παρατηρητής πρέπει να έχει στη διάθεσή του την

ακριβή ώρα (+- 1 δλ).

 

Τώρα, υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα: να βρίσκεστε στο μονοπάτι της Sylvia και του Ρωμύλου,

στο μονοπάτι της Sylvia μόνο, ή έξω από το μονοπάτι και των δύο (υπάρχει και τέταρτο ενδεχόμενο

το οποίο το θίγω στο τέλος τέλος).

 

Η απόκρυψη της Sylvia έρχεται πρώτη, μεταξύ 01:36:00 και 01:37:00 ώρα UT (03:36:00 και 03:37:00

τοπική) και ακολουθείται από την απόκρυψη από τον Ρωμύλο μεταξύ 01:37:30 και 01:38:30 ώρα UT

(03:37:30 και 03:38:30 τοπική). Για να μην υπάρχει σύγχυση καλό είναι να υπάρχει ένα ξυπνητήρι

που να χτυπήσει την κατάλληλη ώρα πχ (03:37:00). Για την χρονομέτρηση αυτή καθεαυτή, και

γνωρίζοντας ότι πολλά χρονόμετρα μπορούν να καταγράψουν το πολύ δύο χρόνους, αυτοί καλύτερο

είναι να "αναλωθούν" στην ίδια τη Sylvia (δηλ. εξαφάνιση και επανεμφάνιση του αστέρα) για δυο

λόγους: (ι) έτσι κι αλλίώς η απόκρυψη από το Ρωμύλο θα είναι τόσο σύντομη (<1.5 sec) που το

μυαλό θα καταγραψει μόνο το γεγονός της απόκρυψης παρά τα δύο ξεχωριστά γεγονότα της

εξαφάνισης και επανεμφάνισης του αστέρα, και (ιι) μόνο και μόνο η αναφορά της θετικής απόκρυψης,

μαζί με την γνώση των συντεταγμένων του παρατηρητή, αποτελεί χρήσιμη αστρομετρία του

δορυφόρου δηλ δεν είναι εντελώς απαραίτητο να καταγραφεί ο χρόνος που παρήλθε μεταξύ της

επανεμφάνισης του αστέρα πίσω από τη Sylvia και της απόκρυψης του από το Ρωμύλο.

 

Τώρα τι γίνεται αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και είστε μέσα στο μονοπάτι του Ρωμύλου αλλά όχι

της Sylvia (δύσκολο αλλά όχι αδύνατο). Αυτό είναι δυνατό αν χτυπήσει το ξυπνητηρι στις 03:37:00

(+ κάποια δευτερόλεπτα για ασφάλεια) και δεν έχετε δει ακόμα τίποτε (εξ ου και η χρησιμότητα του

ξυπνητηριού). Τότε απλώς αναμένετε την πιθανή απόκρυψη από το Ρωμύλο και πατάτε το κουμπί του

χρονομέτρου μια φορά αν αυτό συμβεί.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις καλό θα έιναι να είστε ξεκούραστοι πριν από την απόκρυψη (και φαγωμένοι,

αλλά βαριά φαγητά ή/και αλκοόλ δεν ενδείκνυνται). Αν βρίσκεστε στην εξοχή κάτστε μέσα στο

αυτοκίνητο με την θέρμανση ανοιχτή για μισή ώρα πριν βγείτε για να παρατηρείστε την απόκρυψη.

 

Αυτά τα ολίγα. Αύριο θα παραθέσω και μια σειρά από χάρτες για την εύρεση του πεδίου. Καλή Επιτυχία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναμένεται τρελό ντέρμπι. Είμαι ο βορειότερος δηλωμένος στο Occult Watcher παρατηρητής στην Ευρώπη εντός του μονοπατιού της Sylvia και ο Βαγγέλης είναι εκτός, ενώ πριν λίγες μέρες ήταν εντός!

 

Ο καιρός να βοηθήσει και ποιος μας πιάνει!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς υποστήριξη των απανταχού CCDαδων οι οποιοι προτίθενται

να συμμετάσχουν στην καταγραφή του φαινομένου, παραθέτω

τους παρακάτω τρεις χάρτες σε ουράνιες ισημερινές συντεταγμένες:

 

 

Ο πρώτος (sylvia_star_chart4.png) δείχνει το στόχο (τετράγωνο)

σε σχέση με τον αστερισμό του Ταύρου. Ο Δίας είναι

στα δυτικά.

 

Ο δεύτερος (sylvia_star_chart3.png) δείχνει μια μεγέθυνση μέρους του 1ου

χάρτη και δέιχνει το ίδιο τετράγωνο (εύρους 1.5 μοιρών) σε σχέση με τον

βήτα του Ταύρου (Alnath).

 

Ο τρίτος (sylvia_star_chart2.png) δείχνει το εσωτερικό του τετραγώνου.

Το παραλληλόγραμο έχει διαστάσεις 30x20 arcmin ενώ ο κύκλος που θα

περιβάλλει τον αστέρα που θα αποκρυφθεί από τη Sylvia έχει διάμετρο 5 arcmin.

 

Για διαφορική φωτομετρία, καλος αστέρας αναφοράς είναι πχ o HIP 25871

(+7.4, τύπου F, ~17 arcmin πανω από το στόχο). Καλό είναι να θυμάται κάποιος ότι, αν α αστέρας αναφοράς

είναι πολύ λαμπρότερος από τη Sylvia τότε ενδεχομένως να "καεί'' αν το σήμα από τη Sylvia

είναι ήδη αρκετά μεγάλο. Το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι

και ο στόχος και το άστρο αναφοράς να μείνουν το πολύ στο μισό του

εύρους τιμών που παίρνουν τα πίξελ του CCD (δηλ το DN ή ADU).

 

Καλή (μας) επιτυχία.

 

sylvia_star_chart3.thumb.png.95dd63ddd74fa21d086e6883cbda78aa.png

Χάρτης εύρεσης στόχου μεσαίου πεδίου

 

sylvia_star_chart4.thumb.png.605f6a382febcff414a0e9b1a4494702.png

Χάρτης εύρεσης στόχου ευρέως πεδίου

sylvia_star_chart2.thumb.png.252a276d4d140ae06bdaa7e186014778.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαστε έτοιμοι για την Σύλβια, ας ελπίσουμε μόνο καιρός να μας κάνει την χάρη :D

Πάντως αυτη η Σύλβια είναι όλο εκπλήξεις πέραν ότι είναι τριπλός Αστεροειδής όλο αλλάζει το μονοπάτι της... ας ελπίσουμε για το καλύτερο [-o< :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά ξεχνάω την Erminia, λόγω προβλημάτων να βρω χάρτη του αστεριού.

Απ'οτι βλέπω πάντως παίζει αύριο ξημερώματα να έχω σύννεφα... θα δείξει!

 

Για να καταλάβω.. παίζουν και οι τρεις χάρτες πρόβλεψης?

 

http://www.euraster.net/pred/20130106-Sylvia/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά ξεχνάω την Erminia, λόγω προβλημάτων να βρω χάρτη του αστεριού.

Απ'οτι βλέπω πάντως παίζει αύριο ξημερώματα να έχω σύννεφα... θα δείξει!

 

Για να καταλάβω.. παίζουν και οι τρεις χάρτες πρόβλεψης?

 

http://www.euraster.net/pred/20130106-Sylvia/index.html

 

Ακριβώς. Η διαφορές έγκεινται στο ότι ή θέση του άστρου είναι

από διαφορετικούς καταλόγους. Ο μόνος τροπος να αποφανθούμε

ποια είναι πιο κοντά στην αλήθεια είναι να γίνουν παρατηρήσεις.

 

Όσο για τον καιρό, πράγματι θα υπάρχουν και συννεφα και ουρανός, το θέμα είναι

ακριβώς που και πότε. Συνάπτω την πρόβλεψη για λίγο νωρίτερα στις

00:00 UT από το forecast.uoa.gr:

 

30-cloud_frac.png.045f3d6a984a9fd4d58d3143e870d419.png

Πρόβλεψη για νέφωση στις 00:00 UT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη νομίζω καταλαβαίνεις ότι θα σε πάρω τηλέφωνο στα μαύρα ξημερώματα για να παρηγορηθώ, έτσι;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι 30-40 λεπτά πριν είχα πεντακάθαρο ουρανό, τώρα εχει γίνει μια γρι μάζα, και απο τα δυτικά βλέπω αναλαμπές απο κεραυνούς!

 

Ελπίζω να είχατε καλύτερες συνθήκες οι υπόλοιποι!

Καλημέρα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και στην αρχη ειχα αερα ~7 μποφορ ματα εφτιαξε καπως η κατασταση, φυσικα λιγο πριν την αποκρυψη κατι μικρα συννεφακια πηγαν να μου το χαλασουν αλλα τελικα εχω Θετικη αποκρυψη απο Κερκυρα, τα υπολοιπα αυριο που θα δω το βιντεο.

 

Καλο βραδυ :-$ σε ολους :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη και Βασίλη συγχαρητήρια για τις προσπάθειές σας!

Μπράβο ρε Bill, αθάνατε Κερκυραίε, για άλλη μια φορά μας έβγαλες ασπροπρόσωπους, εύγε! Άντε άμα ξυπνήσεις περιμένουμε και φωτό και βίντεο και καμπύλες!

Εμείς είμασταν stand by με τον Τόλη, είχα στήσει δύο τηλεσκόπια στο σπίτι μου, απ' όπου είχαμε ξανακάνει μαζί και τη Δήμητρα, αλλά ο καιρός δεν ήταν με το μέρος μας. Μια ώρα πριν το φαινόμενο ακυρώσαμε την παρατήρηση λόγω νέφωσης, και δικαίως, καθώς έμεινα ξύπνιος μέχρι τις 3:30 και η κατάσταση δεν άλλαξε.

 

Πάμε τώρα για την απόκρυψη της (20000) Varuna την ερχόμενη Τρίτη 8 Ιαν. στις 10:30μμ - πρόκειται για ιστορικά σημαντική παρατήρηση!!! λεπτομέρειες - ανακοινώσεις είναι έτοιμα. Bill, εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17683

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς και στο Αλεποχώρι είχαμε υψηλή νέφωση, τουλάχιστον μέχρι μισή ώρα πριν το φαινόμενο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύγε σε όλους όσους το προσπάθησαν και συγχαρητήρια στον Βασίλη

για τη θετική απόκρυψη, μάλλον (?) η μοναδική από την Ελλάδα.

 

Απ΄'οτι βλέπω, υπήρξαν θετικές και από νότια Γαλλία και Ιταλία,

μάλιστα και μία θετική του Ρωμύλου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι πρώτες καμπύλες φωτός (WATEC) και Fits από drift-scan (CCD) από τους Eric Frappa & Alain Klotz στο Calern της Γαλλίας, διπλή απόκρυψη και από τη Σύλβια (12.9 sec) και από το Ρωμύλο (0.44 sec)

 

http://cador.obs-hp.fr/tarot/sylvia/

 

Υπάρχει και μια δεύτερη καταγραφή διπλής απόκρυψης από Σύλβια & Ρωμύλο διαδοχικά, από τον Paolo Tanga, επίσης κάπου εκεί κοντά, στη Ν. Γαλλία.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδιά :D :D

 

Μετα απο μια επεισοδιακή βραδιά όλου δούλεψαν υπερ μου ώστε να καταγράψω την απόκρυψη απ'την Sylvia.

Ρέμος και Ρωμύλος μέχρι UT 01hr 38min 20sec ούτε κουβέντα, μετα έχω μερική νεφοκάλυψη οπότε δεν έχω εικόνα.

 

Εδω η καμπύλη

https://www.astrovox.gr/gallery/image/15518-87-sylvia-occults-tyc-1856-00745-1/

 

 

Τα υπόλοιπα αργότερα :wink:

20130106_87Sylvia_TYC 1856-00745-1_Correct_Metallinos.txt

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Bill, νομίζω σου το χρώσταγε, όλα να πάνε καλά και να δουλέψουν ρολόι.

Συγχαρητήρια για την καταγραφή και την αναφορά/report!

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ :D

 

Ας ελπίσουμε περισσότερες θετικές την επόμενη φορά, αντε πάμε για την Βαρούνα τώρα :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης