Jump to content

Ποιό είναι το κατάλληλο τηλεσκόπιο για μένα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και ασχολούμαι αρκετά χρόνια με την αστρονομία,ο αστρονομικός μου εξοπλισμός ήταν ελλειπής.Το διοπτρικό μου των 60mm με ικανοποιούσε μέχρι ένα σημείο.Αν και το έχω μόλις 2 χρόνια,καταστράφηκε και λόγω της ανευθυνότητάς μου αλλά και από την ασταθή του στήριξη.Ποιό θα ήταν το ιδανικό τηλεσκόπιο για μένα;Σας διαβεβαιώ οτι αν καταφέρω και αποκτήσω ένα καλύτερο,θα το προσέχω καλύτερα.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε ενα 8ιντσο dob θα σου ελεγα... γρηγορο στο στησιμο και δειχνει πολλα κατω απο καλο ουρανο. Τωρα αν θες κατι με στηριξη ισημερινη στις ιδιες ιντσες ειναι 2πλασια και παραπανω λεφτα, εγω λατρεψα την εμπειρια του dob για βαθυ ουρανο (εφτιαξα μονος βαση dob) αλλα σε πλανητες δεν παλευεται γι αυτο πηρα μια heq5 για πλανητες, φεγγαρι, φωτογραφιση κτλ. Ειναι τριπλασια ωρα το στησιμο τουλαχιστον. εγω στο μπαλκονι με καλωδια και χωρο δυσκολευομαι.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το ιδανικό τηλεσκόπιο για σένα.

Πρέπει να σκεφτείς για τι χρήση το θες τώρα, αλλά πιθανώς και μελλοντικά, τη φορητότητα και φυσικά τα χρήματα!

Ιδανικό τηλεσκόπιο είναι αυτό που θα χρησιμοποιείς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να μας αναφέρεις ακριβός τις ανάγκες σου,για να σε κατευθήνουμε σωστά!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανες πολύ καλά πού τόσα χρόνια που ασχολιόσουν με την ερασιτεχνική αστρονομία με ελλιπή εξοπλισμό.

Έμαθες αρκετά με αποτέλεσμα το πιο κατάλληλο τηλεσκόπιο για σένα να είναι το τηλεσκόπιο των ονείρων σου. Αυτό να προσπαθήσεις να αγοράσεις. Δεν υπάρχουν λογικές τις οποίες αν θα ακολουθήσεις θα σε σώσουν από την επιθυμία σου. Σου εύχομαι λοιπόν κάποτε να αποκτήσεις αυτό το τηλεσκόπιο που ονειρεύεσαι.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τη συμβουλή σας.

:)

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Θα έλεγα είτε νευτώνιο 6" σε ισημερινή, είτε 10" DOBSONIAN, ακόμη καλύτερα αν είναι flextube. Το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα dob. Είναι το ευκολότερο τηλεσκόπιο στη χρήση. Θα σε εξοικειώσει με τον ουρανό πολύ γρήγορα, δεν χρειάζεσαι πολλά παρελκόμενα (ισημερινές, τρίποδο, αντίβαρα κτλ.), ο χρόνος στησίματος είναι ελάχιστος και επειδή μπορείς να πάρεις μεγάλη διάμετρο θα δεις πολλά περισσότερα πράγματα με τα ίδια λεφτά παρά με ένα άλλο τηλεσκόπιο που θα είναι σε ισημερινή.

 

Ένα 10" dob είναι μια πολύ καλή επιλογή (αναδιπλούμενο ή όχι).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα dob. Είναι το ευκολότερο τηλεσκόπιο στη χρήση. Θα σε εξοικειώσει με τον ουρανό πολύ γρήγορα, δεν χρειάζεσαι πολλά παρελκόμενα (ισημερινές, τρίποδο, αντίβαρα κτλ.), ο χρόνος στησίματος είναι ελάχιστος και επειδή μπορείς να πάρεις μεγάλη διάμετρο θα δεις πολλά περισσότερα πράγματα με τα ίδια λεφτά παρά με ένα άλλο τηλεσκόπιο που θα είναι σε ισημερινή.

 

Ένα 10" dob είναι μια πολύ καλή επιλογή (αναδιπλούμενο ή όχι).

 

Φίλε μας ότι σου λέει ο Δημήτρης Μανούσος, αποτελεί και την πιο σωστή συμβουλή και αυτήν που έχει τον καλύτερο λόγο ΤΙΜΗΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗ. Δεν θα το μετανιώσεις, θα έχεις ένα όργανο εύκολο και από το οποίο θα πάρεις ότι ΔΕΝ παίρνουν όσοι κάνουν στις αρχικές τους επιλογές λάθος...δηλαδή...ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!

 

Θα σου δείξει πράματα και θάματα σε σχέση με το 60mm..

 

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον Δημήτρη κατά 1000 φορές!!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει,τότε λαμβάνοντας υπ'όψη και οικονομικές συγκυρίες θα σκεφτώ σοβαρά τις συμβουλές.Και πάλι ευχαριστώ!

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως που αγορασα ενα διοπτρικο Bresser, δυσκολευτηκα πολυ στη χρηση του.

Κατ'αρχην δεν ειχε σωστη ευθυγραμμηση το σκοπευτρο. Οταν ειχα ενα στοχο στο σκοπευτρο, δεν υπηρχε στο τηλεσκοπιο. Αυτο με δυσκολευε απιστευτα. Οταν τελος παντως εβρισκα τον στοχο μου, χανονταν αμεσως απο το οπτικο πεδιο, λογω της κινησης της γης. Προσπαθουσα με τους λεβιεδες να παρακολουθω την κινηση, αλλα ηταν δυσκολο.

Με τα πολλα το παρατησα και το εδωσα σε ενα φιλο μου για παρατηρηση της φυσης. Εκτοτε χρησιμοποιω μονο τα κυαλια που εχω 10χ50. Οχι οτι βλεπω και πολλα πραγματα, αλλα μου δινει αλλη αισθηση του ουρανου. Το πολυ πολυ να βλεπω τον δια με τους δορυφορους του, σαν ενα μικρο ηλιακο συστημα.

Καποια στιγμη στο μελλον, θελω ενα ρομποτικο, που να στοχευει μονο του και να παρακολουθει το στοχο.

Εχει κανποιος φιλος, καμια προταση;

Παυλος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα τηλεσκόπιο δεν έρχεται με τον ερυνητή ευθυγραμμισμένο. Αυτό το κάνεις εσύ, την ημέρα, σκοπεύοντας σε μακρινό αντικείμενο. Αν ο φίλος σου είναι διατεθημένος να στο δώσει πίσω :^o :^o , δοκίμασέ το.

Πάντως, ό,τι τηλεσκόπιο και να έχεις, θες σκοτεινό ουρανό για να δεις. Εικόνες από ένα απλό και λιτό 10" DOB σε σκοτεινό ουρανό προκαλλούν έκσταση. Σε πόλη... προκαλλούν καρούμπαλα (από χτυπήματα του κεφαλιου στον τοιχο ](*,) ](*,) ](*,)) Έναν μήνα το καλοκαίρι παρατητρούσα από Κοζάνη και είχα κάνει σκέψεις ακόμη και να πουλήσω το τηλεσκόπιό μου. Με το που το ανέβασα στον Πάρνωνα... ζω για την επόμενη εξόρμηση :roll: .

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως που αγορασα ενα διοπτρικο Bresser, δυσκολευτηκα πολυ στη χρηση του.

Κατ'αρχην δεν ειχε σωστη ευθυγραμμηση το σκοπευτρο. Οταν ειχα ενα στοχο στο σκοπευτρο, δεν υπηρχε στο τηλεσκοπιο. Αυτο με δυσκολευε απιστευτα. Οταν τελος παντως εβρισκα τον στοχο μου, χανονταν αμεσως απο το οπτικο πεδιο, λογω της κινησης της γης. Προσπαθουσα με τους λεβιεδες να παρακολουθω την κινηση, αλλα ηταν δυσκολο.

 

Αναμενόμενο που δυσκολεύτηκες διότι το τηλεσκόπιο αυτό (αν εννοείς αυτό που πούλαγε το lidl) είναι σχεδόν όλο πλαστικό και χωρίς ακρίβεια στην κατασκευή του. Πέρα από την οπτική ποιότητα, η δυνατότητα για ένα τηλεσκόπιο να είναι σταθερό, να κινείται ομαλά, να κρατάει την ευθυγράμμιση κτλ είναι πρωτεύουσας σημασίας και οι ερασιτέχνες αστρονόμοι αφιερώνουν χρόνο να βελτιώσουν τα τηλεσκόπιά τους ή ξοδεύουν λεφτά να αγοράσουν κάτι ποιοτικό. Δεν ξέρω πολλούς που να είχαν παρατεταμένη καλή εμπειρία με αυτό το τηλεσκόπιο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβως σε αυτο το τηλεσκοπιο αναφερομαι, απο τα Λιντλ. Πριν το παρω βεβαια, το εψαξα στο telescopeshop.gr και η περιγραφη του μου εδινε την εικονα για ενα τηλεσκοπιο, ιδανικο για εναν αρχαριο στα τηλεσκοπια, σαν εμενα.

Johnny who δεν ξερω τα dobsonian τηλεσκοπια, αλλα θα το ψαξω. Ενα βασικο ομως για μενα σημειο ειναι, πως θα βρισκω δυκολους στοχους, οπως μακρινους γαλαξιες ή νεφελωματα. Γι'αυτο ισως θα ηθελα ρομποτικο.

Ευχαριστω παντως. Καθε αλλη συμβουλη χρησιμη. Παντα βεβαια σε λογικο κοστος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω αν το ανεφερε καποιος αλλος αλλα ποσο ειναι το ποσο που μπορεις να καταβαλεις για την αγορα ενος καινουργιου τηλεσκοπιου?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Johnny who δεν ξερω τα dobsonian τηλεσκοπια, αλλα θα το ψαξω. Ενα βασικο ομως για μενα σημειο ειναι, πως θα βρισκω δυκολους στοχους, οπως μακρινους γαλαξιες ή νεφελωματα. Γι'αυτο ισως θα ηθελα ρομποτικο.

 

Τα dobsonian είναι...

http://ww.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=11

...αυτά. :cheesy:

 

Τώρα, σε συμβουλεύω να μην πάρεις ρομποτικό:

1] Μπορείς να βρεις τα πάντα με αστρομεταπήδηση. Όλοι μαθαίνουν κάποιοα στιγμή. Αλλιώς, και που θα τα βλέπεις, δεν θα ξέρεις τι βλέπεις.

2]Η αστρομεταπήδηση είναι πανεύκολη. Βγες με έναν χάρτη έξω και ψάξε για αστερισμούς. Π.χ., βγες έξω και βρες τον Ορίωνα στα Ανατολικά.

3] Από τα αστέρια πάς "λιγο πιο πάνω/κατω/δεξια/αριστερά" ανάλογα με το που είναι το αντικείμενο που ψάχνεις. Δεν είναι τίποτα... \:D/

4]Στα αστροπάρτι, κατα κάποιο παράδοξο τρόπο, τα GOTO τηλεσκόπια μένουν να σκονίζονται. Έχει τύχει να καταφέρω να βρω ένα αντικείμενο στο χάρτη πιο γρήγορα απ ότι ενα ρομποτικό ενός φίλου. Και δεν θεωρούμαι καλός. Το slewing αργεί (αν και... είναι εντυπωσιακό και... εν μέρει... όσα δεν φτάνει η αλεπού :-note :-note :-note) ενώ στο Dob, άμα το συνηθίσεις, σε δυο κινήσεις φτάνεις σε κάποιο στόχο που είναι σχετικά οικείος σου. Εντάξυ, αν ψάχνεις γαλαξιάκι 12 mag ή σκοτεινό νεφέλωμα ή κάτι τέτοιο, αργείς αρκετά. Αλλά είναι μέχρι να "μάθεις" έναν στοχο. Και τα μικρά GOTO τηλεσκόπια μπορεί να βρουν τέτοια αντικείμενα, αλλά δεν θα φαίνονται, λόγω διαμέτρου.

5]Αν δεν το ευθυγραμμίσεις καλά πάει όπου θέλει αυτό

6]Είναι πιο cool να βρίσκεις στόχους μόνος σου :^o. Πέρα από την πλάκα, στη Πανελλήνια, οι περισσότεροι ερχόταν να δουν από τα Dob μας, παρά από ρομποτικά συγκρίσημου μεγέθους που ήταν δίπλα, παρά το γεγονός πως εκείνα είναι ομολογουμένως πιο κατάλληλα για αυτή τη δουλεία, λόγω του tracking. Το ντόμπ είναι λίγο "Βρες, σπρώξε, σπρώξε, σπρώξε... κοκ" και αν είναι η μεγέθυνση πάνω από 200, μένει στο πεδίο μερικά sec. Αλλά έχει μια απλότητα που δεν συγκρίνεται με τίποτε άλλο. Simply Elegant :-({|= . Αλλά κι αυτό ξεπερνιέται. Αν πάρεις ισημερινή (χωρίς goto) γυρνας το R.A. και δεν κάνεις τίποτε άλλο, ή βάζεις έναν αστροστάτη και τελείωσες. Αυτά για την παρατήρηση, γιατί για φωτογράφηση το Goto έχει σημασία.

Αυτά τα λίγα τώρα :lol:. Αν θυμηθώ τίποτε άλλο θα το καταχρήσω :^o .

 

EDIT:

7] Τα ρομποτικά θέλουν μπαταρία, την οποία κουβαλάς παντού μαζί σου. Τα πιο φθηνά (SLT, LCM) δουλευουν μόνο με ρεύμα. ](*,)

8] Είναι πιο ακριβά και έχουν χειρότερο value for money.

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο μέρος όπου πωλούνται 8ιντσα μεταχειρισμένα dobsonians ή έστω κάποιος ο οποίος πουλάει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο.Ξέρετε ποια είναι η μέγιστη τιμή ενός μεταχειρισμένου μοντέλου?

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου,

Κατα καιρούς πουλάνε κάποιοι στις αγγελίες στα δεξιά της αρχικής σελίδας του άστροβοξ μέχρι και 150ευρώ κάτω από τις αρχικές τιμές του πλανηταρίου. Πχ το 8ιντσο ντομπ το βρίσκεις στα 200-250 ευρώ .

 

Δες αυτό http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=203603#203603 .

 

Καλές αγορές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης