Jump to content

Τηλεσκοπιο 8"


Papous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιό καλό απο ένα 7'' και λιγότερο καλό απο ένα 9'' :D

 

χωρίς πλάκα .. είναι πολύ αόριστη η ερώτηση. θα πρέπει να γίνεις πιό συγκεκριμένος

 

πάντως με ένα κατοπτρικό 8'' μπορείς να δείς πάρα πολλά πράματα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσο καλο ειναι ενα τηλεσκοπιο 8"?

 

Πολυ καλο !!! :D Με ενα τηλεσκοπιο 8" και σκοτεινο ουρανο κανεις "θαυματα" :D

Γινε λιγο ομως πιο συγκεκριμενος,τι θες να μαθεις?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι βρε χρυσο μου παιδακι σε καθε θεμα αναρωτιεσαι για το τηλεσκοπιο σου?Το τηλεσκοπιο που εχεις ειναι απο τα καλυτερα και κανει τρελα πραγματα απλα δεν πρεπει να νομιζεις οτι θα βλεπεις οτι σε αστροφωτογραφιες.Εγω σου λεω να αρχισεις τη λιστα Messier που ειναι ωραια μεγαλη και με πολλα ευκολα αντικειμενα.
"Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... "
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, τον είδαμε πρόσφατα με άνεση.

Αυτό που σου λένε όλοι είναι να απαντήσεις στα ερωτήματα μόνος σου, περνώντας από τη θεωρία στην πράξη, ώστε να βιώσεις την έξαψη της ανακάλυψης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορω να δω τον γαλαξια Whirpool απο σκοτεινο ουρανο?

 

Ξεκίνα από τα πιο φωτεινά αντικείμενα και τα πιο ευδιάκριτα πχ σφαιρωτά/ανοιχτά σμήνη. Μετά δοκίμασε γαλαξίες. Σιγά σιγά θα ανακαλύπτεις ότι μπορείς να δεις πιο αμυδρά αντικείμενα ενώ αυτά που έχεις δει θα σου φαίνονται εύκολα. Μόνο έτσι μπορείς να ανακαλύψεις τα όρια σου.

Το Whirlpool θα μπορείς να το δεις από σκοτεινό ουρανό. Δεν είναι καλύτερο όμως να το ανακαλύψεις μόνος σου αυτό; :wink:

 

Αυτή είναι η χαρά της παρατήρησης, να πηγαίνεις όλο και πιο βαθιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ερωτημα δεν ειναι ποσο καλό είναι ενα 8", αλλά πόσο συχνά μπορεις να παρατηρεις με αυτο και δη σε σκοτεινό ουρανο.

Αυτο το τηλεσκόπιο μπορεί να να σου δείξει τόσα πολλά που δεν σου φτάνει μια ζωή...

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω ενα 10ιντσο. Εχω παρατηρησει απο σκοτεινο ουρανο 3 φορες. 100 φορες απο πολη. Αν λοιπον ο γειτονας πηγαινει καθε μερα με το 5ιντσο στα βουνα τοτε εχει καλυτερο τηλεσκοπιο απο μενα...

 

Χωρις πλακα απο βουνο και με μια Heq5 να σου κανει tour δεν υπαρχει κατι που δε θα δεις ειδικα χειμωνα. Το χω στησει βουνο φεβρουαριο με βορια και ηταν σαν να μην υπαρχει ατμοσφαιρα. Ενα 3ωρο ανατριχιασμα.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω ενα 10ιντσο. Εχω παρατηρησει απο σκοτεινο ουρανο 3 φορες. 100 φορες απο πολη. Αν λοιπον ο γειτονας πηγαινει καθε μερα με το 5ιντσο στα βουνα τοτε εχει καλυτερο τηλεσκοπιο απο μενα...

 

Χωρις πλακα απο βουνο και με μια Heq5 να σου κανει tour δεν υπαρχει κατι που δε θα δεις ειδικα χειμωνα. Το χω στησει βουνο φεβρουαριο με βορια και ηταν σαν να μην υπαρχει ατμοσφαιρα. Ενα 3ωρο ανατριχιασμα.

 

Ακριβως, το να παρατηρεις με 8", 10", 12" απο πόλη είναι σαν να οδηγείς γρήγορο αυτοκίνητο σε χωματόδρομο.

 

8" είναι πολυ καλές για ερασιτεχνική Αστρονομια. Θες αρκετα Σαββατοκύριακα για να δείς όλα τα messier φαντάσου τα υπόλοιπα...

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο καλό είναι ένα τηλεσκόπιο 8ιντσο;

Κάποτε οι άνθρωποι έχτιζαν αστεροσκοπεία για να τα στεγάσουν. Το πρώτο τηλεσκόπιο στο αστεροσκοπείο των Αθηνών ήταν 150 χιλιοστά!!! 7ιντσο.

Όσο για τα όρια των τηλεσκοπίων; Το θέμα χωρά πολύ συζήτηση.

Προσωπικά δεν έχω καταφέρει ποτέ κανένα να το φέρω στα όρια. Όποτε πήγα έστω να παίξω λιγάκι με τα όρια του τηλεσκοπίου μου, αποδείχτηκε στο τέλος ότι εκείνο ήταν που έπαιξε με τα δικά μου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποτε πήγα έστω να παίξω λιγάκι με τα όρια του τηλεσκοπίου μου, αποδείχτηκε στο τέλος ότι εκείνο ήταν που έπαιξε με τα δικά μου.

:mrgreen: :mrgreen: +100

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω ενα 10ιντσο. Εχω παρατηρησει απο σκοτεινο ουρανο 3 φορες. 100 φορες απο πολη. Αν λοιπον ο γειτονας πηγαινει καθε μερα με το 5ιντσο στα βουνα τοτε εχει καλυτερο τηλεσκοπιο απο μενα...

 

Χωρις πλακα απο βουνο και με μια Heq5 να σου κανει tour δεν υπαρχει κατι που δε θα δεις ειδικα χειμωνα. Το χω στησει βουνο φεβρουαριο με βορια και ηταν σαν να μην υπαρχει ατμοσφαιρα. Ενα 3ωρο ανατριχιασμα.

 

Ακριβως, το να παρατηρεις με 8", 10", 12" απο πόλη είναι σαν να οδηγείς γρήγορο αυτοκίνητο σε χωματόδρομο.

 

8" είναι πολυ καλές για ερασιτεχνική Αστρονομια. Θες αρκετα Σαββατοκύριακα για να δείς όλα τα messier φαντάσου τα υπόλοιπα...

 

Αν εχεις GoTo ομως, και σε ενα ΣΚ μεσα μπορεις να δεις και τα 100+ αντικειμενα Messier. :mrgreen:

 

Καλα σημερα ειχε πλακα... Στο Επταπυργιο Θεσσαλονικης ειχαν στηθει 3 τηλεσκοπια για την παρατηρηση της Πανσεληνου. Ενα καταδιοπτρικο 6 ή 8 ιντσων συνδεδεμενο με laptop, ενα 12αρι κατοπτρικο κι ενα ακομα (νομιζω κατοπτρικο κι αυτο). Ο ουρανος λογω φωτορυπανσης και Πανσεληνου ηταν τοσο φωτεινος που δεν εβλεπες με γυμνο ματι τιποτα σχεδον. 5 αστρα βαρια βαρια.

 

Τι να τις κανεις τις ιντσες αμα δε βλεπεις καν τον δικο μας γαλαξια... #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εχεις GoTo ομως, και σε ενα ΣΚ μεσα μπορεις να δεις και τα 100+ αντικειμενα Messier.

 

 

Το ερώτημα είναι αν όντος μπορείς να τα ΔΕΙΣ. να τα παρατηρήσεις όλα μέσα σε ένα ΣΚ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ αρχας ειναι αναλογα την εποχη. Θα χρειαστεις πολλους μηνες μεχρι να τα πετυχεις ολα στον ουρανο. Αλλα και παλι μιλαμε μονο για Μ... Αν πας σε ngc κτλ μιλαμε για χιλιαδες αντικειμενα που μπορει να δειξει ενα 8ιντσο παντα απο σκοταδι..

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εχεις GoTo ομως, και σε ενα ΣΚ μεσα μπορεις να δεις και τα 100+ αντικειμενα Messier. :mrgreen:

Αν έχεις αποκτήσει αρκετή εμπειρία (και αν είναι κατάλληλη εποχή) μπορείς να δεις όλα τα αντικείμενα του Messier σε 1 βράδυ χωρίς Go-to :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εχεις GoTo ομως, και σε ενα ΣΚ μεσα μπορεις να δεις και τα 100+ αντικειμενα Messier. :mrgreen:

Αν έχεις αποκτήσει αρκετή εμπειρία (και αν είναι κατάλληλη εποχή) μπορείς να δεις όλα τα αντικείμενα του Messier σε 1 βράδυ χωρίς Go-to :wink:

 

 

Ναι αλλα ποτε δεν θα δεις 42.900 αντικειμενα, οσο εμπειρος και αν εισαι, οσους χαρτες του ουρανου και να εχεις..... χωρις GoTo! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλα ποτε δεν θα δεις 42.900 αντικειμενα, οσο εμπειρος και αν εισαι, οσους χαρτες του ουρανου και να εχεις..... χωρις GoTo! :mrgreen:

Εδώ διαφωνούμε.

Υπάρχουν κατάλογοι οι οποίοι περιλαμβάνουν αντικείμενα που δεν έχει η βάση δεδομένων του goto (Abell, UGC, Hickson, Palomar κτλ). Οπότε το goto σε περιορίζει.

 

Αλλά και έτσι να είναι το Go-to κατά τη γνώμη μου είναι κάτι που δεν σε κάνει να δουλεύεις με το τηλεσκόπιο και δε σε βοηθάει να μάθεις τον ουρανό. Εξαρτάσαι από ηλεκτρονικά τα οποία τροφοδοτούνται από μια πηγή ηλεκτρισμού. Αν τελειώσει η μπαταρία μετά τι κάνεις; Η χαρά της παρατήρησης δεν είναι μόνο να δεις το αντικείμενο αλλά να το εντοπίσεις. Να κάνεις αστροάλματα, να βλέπεις το χάρτη σου, να δοκιμάζεις προσοφθάλμια και φίλτρα μέχρι να βρεις το στόχο σου. Να συνεργάζεσαι με τον εξοπλισμό σου για να κατακτήσεις το μεγαλείο του ουρανού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εχεις GoTo ομως, και σε ενα ΣΚ μεσα μπορεις να δεις και τα 100+ αντικειμενα Messier. :mrgreen:

Αν έχεις αποκτήσει αρκετή εμπειρία (και αν είναι κατάλληλη εποχή) μπορείς να δεις όλα τα αντικείμενα του Messier σε 1 βράδυ χωρίς Go-to :wink:

 

 

Ναι αλλα ποτε δεν θα δεις 42.900 αντικειμενα, οσο εμπειρος και αν εισαι, οσους χαρτες του ουρανου και να εχεις..... χωρις GoTo! :mrgreen:[/quote

]

Εδώ κάνεις κάποιο λάθος!

Ποτέ μην υποτιμάς το μεράκι και την αφοσίωση που έχουν επιδείξει κάποιοι παρατηρητές του ουρανού.

Θα εκπλαγείς αν σου τύχει να βρεθείς στο βουνό με έναν από αυτούς. Θα μείνεις άναυδος και με το στόμα ανοιχτό. Άλλωστε τα goto δεν είναι τα μόνα συστήματα που μπορεί κάποιος να βρει ουράνιους στόχος με συντεταγμένες. Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπεις μια ταπεινή EQ5 που είναι εφοδιασμένη με έναν δίσκο θέσης ο οποίος βλέπει το 1 δέκατο της μοίρας. Κάθε μία από αυτές τις γραμμούλες προχωρά το τηλεσκόπιο 1 δέκατο της μοίρας! Ξέρεις τι σημαίνει αυτό;

Αυτό σημαίνει ότι τα goto έρχονται δεύτερα και καταϊδρωμένα και σε ταχύτητα με την οποία κάποιος μπορεί να βρει ένα αντικείμενο του βαθέως ουρανού και σε ακρίβεια στόχευσης.

..thumb.jpg.6235c234982fce2f2a50c08e87ccf285.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω ολους για τις απαντησει σας.Θα ηθελα να ρωτησω (επειδη παρατηρω απο παρα πολυ σκοτεινο ουρανο) εαν υπαρχει περιπτωση καποιος με γυμνο ματι μεσα απο το τηλεσκοπιο να διακρινει σπειρες σε καποιον γαλαξια π.χ Μ31.Απο οτι θυμαμε καπου ειχα δει οτι μπορεις να δεις αλλα δεν το εχω καταφερει μεχρι στιγμης(βλεπω μονο μια τεραστια θολουρα) και γιαυτο θα ηθελε απο καποιον εμπειρο να μου απαντησει.Ευχαριστω και παλι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω ολους για τις απαντησει σας.Θα ηθελα να ρωτησω (επειδη παρατηρω απο παρα πολυ σκοτεινο ουρανο) εαν υπαρχει περιπτωση καποιος με γυμνο ματι μεσα απο το τηλεσκοπιο να διακρινει σπειρες σε καποιον γαλαξια π.χ Μ31.Απο οτι θυμαμε καπου ειχα δει οτι μπορεις να δεις αλλα δεν το εχω καταφερει μεχρι στιγμης(βλεπω μονο μια τεραστια θολουρα) και γιαυτο θα ηθελε απο καποιον εμπειρο να μου απαντησει.Ευχαριστω και παλι.

 

 

Στον Μ33 Μπορείς να δεις 5 σπείρες με το 8 ιντσο

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειαζεται ομως πολυ ωρα πρατηρησης για να συνηθισει το ματι?

 

Όχι. Χρειάζεται το κατάλληλο προσοφθάλμιο. Με το τηλεσκόπιο σου από τις 80Χ μέχρι τις 110Χ θα δεις τις σπείρες. Από την άλλη χρειάζονται πολλές - πάρα πολλές ώρες μέχρι σιγά-σιγά να μάθεις μα βλέπεις μέσα από το προσοφθάλμιο γενικώς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλα ποτε δεν θα δεις 42.900 αντικειμενα, οσο εμπειρος και αν εισαι, οσους χαρτες του ουρανου και να εχεις..... χωρις GoTo! :mrgreen:

Εδώ διαφωνούμε.

Υπάρχουν κατάλογοι οι οποίοι περιλαμβάνουν αντικείμενα που δεν έχει η βάση δεδομένων του goto (Abell, UGC, Hickson, Palomar κτλ). Οπότε το goto σε περιορίζει.

 

Αλλά και έτσι να είναι το Go-to κατά τη γνώμη μου είναι κάτι που δεν σε κάνει να δουλεύεις με το τηλεσκόπιο και δε σε βοηθάει να μάθεις τον ουρανό. Εξαρτάσαι από ηλεκτρονικά τα οποία τροφοδοτούνται από μια πηγή ηλεκτρισμού. Αν τελειώσει η μπαταρία μετά τι κάνεις; Η χαρά της παρατήρησης δεν είναι μόνο να δεις το αντικείμενο αλλά να το εντοπίσεις. Να κάνεις αστροάλματα, να βλέπεις το χάρτη σου, να δοκιμάζεις προσοφθάλμια και φίλτρα μέχρι να βρεις το στόχο σου. Να συνεργάζεσαι με τον εξοπλισμό σου για να κατακτήσεις το μεγαλείο του ουρανού.

 

 

Το θεμα ειναι πως ειμαι πρακτικος τυπος. Εαν εχω μια νυχτα ολοκληρη, δηλαδη κατα μεσο ορο 10-11 ωρες σκοτους, δεν θα ηθελα να ξοδεψω το μισο χρονο ψαχνοντας. Με το GoTo θα κερδηθουν πολλες ωρες αναζητησης και θα δω πολλα περισσοτερα.

 

Τωρα εαν καποιος μενει μονιμα σε ενα κορφοβουνι και εχει καθε νυχτα, ολη νυχτα δικια του, τοτε ναι. Υπαρχει πολυς χρονος για αναζητηση. Οι περισσοτεροι ομως βρισκονται σε πολυ σκοτεινους ουρανους μια φορα στο τοσο και θελουν να δουν οσο το δυνατον περισσοτερα αντικειμενα σε πολυ περιορισμενο χρονο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης