Jump to content

Gearbox ratio 1:1440


songless_bird

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα το barndoor που εφτιαξα και ειδα οτι λειτουργει καλυτερα απο τις προσδοκιες μου, θεωρησα οτι πρεπει να βρω μια λυση μικροτερης κλιμακας.

Η πρωτη μου επιλογη ειναι να μικρυνω το barndoor σε κλιμακα 1:2 και μια ελαφρα διαφορετικη προσεγγιση στη τοποθετηση του moter. Ο ογκος της αυτη τη στιγμη δημιουργει ταλαντωσεις οσο ανοιγει και μετατοπιζει κατα πολυ το κεντρο βαρους.

Η αλλη επιλογη ειναι να δημιουργησω ενα gearbox με μια διαταξη απο γραναζια που να μου δινουν το ratio 1:1440. Μιλαμε για ενα κουτακι 15x15x5 cm αν το μοτερ μπει εξωτερικα και 10-12 γραναζια.

Αποριες. Πλαστικα γραναζια θα μπορεσουν να ανταπεξελθουν στο να περιστρεψουν μια dslr με τον φακο της; http://www.servocity.com/html/48_pitch_plain_bore_gears.html Τα ιδια πλαστικα αλλα με 32p εβαλα στο barndoor και ειναι σκυλια. Απλα αυτα που δειχνω ειναι 48p (δοντια του 1 χιλιοστου περιπου) γιατι δεν βρηκα σε 32p αυτα που θελω σε αριθμο δοντιων και διαστασεων.

To ratio 1:1440 ειναι σωστο ή για πραγματικη ακριβεια της κινησης της Γης πρεπει να υπολογισω κατι αλλο; Πχ μερικα λεπτα +-(1436 για την αστρικη περιστροφη..).

Υπηρχε και λυση wormgear αλλα θελω να κρατησω το κοστος χαμηλα (αυτος ειναι ο σκοπος αλλωστε τετοιων λυσεων) που θα ανεβαζε το κοστος στα 150€ μονο για τα γραναζια χωρις εξοδα αποστολης και αλλα υλικα. Απλα θα ειχα τη σιγουρια οτι ειναι απο μεταλλο.

 

Το servocity εχει πολλες επιλογες και θα μπορουσα να φτιαξω ενα gearbox με μεταλλικα γραναζια με αριστη ποιοτητα, ισως οχι τοσο μικρο σε μεγεθος οπως το θελω, αλλα θα εκτοξευε το κοστος στα 200€ ανετα. Νομιζω απο εκει και μετα κοιταω για μεταχειρισμενη ισημερινη...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ, δύσκολο να απαντήσει κανείς. Η σχέση των γραναζιών πάντως είναι πολύ μεγάλη. Έχεις σκεφτεί να αλλάξεις τα μοτέρ σε βηματικά; Μπορείς να κάνεις microstepping, δηλαδή να υποδιαιρέσεις το κάθε βήμα σου σε πολλά και να χρησιμοποιήσεις λιγότερα γρανάζια (δηλαδή χαμηλότερες σχέσεις). Βέβαια πρέπει να αγοράσεις επιπλέον ηλεκτρονικά (ένα driver για βηματικό κινητήρα και ένα μικροελεγκτή για να δίνεις τις εντολές). Επίσης υπάρχουν μοτέρ με ενσωματωμένο μειωτήρα 1:100 σε πλανητική διάταξη (planetary gearbox) με ελάχιστο τζόγο. Με ένα microstepping 1:8 πας σε σχέση 1:800 περίπου όπου μετά με 2 εξωτερικά μεταλλικά γρανάζια 1:2 πετυχαίνεις συνολικά 1:1600 σχέση. Όλα αυτά μαζί θα σου κοστίσουν περίπου 100Ευρώ. Με το μικροελεγκτή μπορείς να το προγραμματίσεις και να κάνει αυτόματη επαναφορά σε μεγάλη ταχύτητα και να σταματάει ή να ξεκινάει. Μπορείς να βάλεις τηλεχειριστήριο κτλ. Για όλα αυτά θα πρέπει να προγραμματίσεις λιγάκι αλλά δεν είναι δύσκολο.

 

Πώς σου φαίνεται;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι την ειχα δει αυτη τη λυση. Αναφερεσαι σε arduino + driver + stepper motor. Πιστευω με τον προγραμματισμο θα τα καταφερω. Δεν μπορει καπου θα υπαρχουν οδηγιες. Αλλα την βρηκα πολυπλοκη λυση. Σιγουρα με μεγαλυτερη ακριβεια απο αυτο που εχω στο μυαλο μου. Αυτο ομως που σκεφτομαι με τα γραναζια μην το βλεπεις πολυπλοκο. Λειτουργει με τη λογικη οτι καθε μεγαλο γραναζι περιεχει στον αξονα του ενα μικροτερο που μεταδινει στο επομενο μεγαλο κινηση κλπ. Δηλαδη ενας συνδιασμος ratio 1:3, 1:4 ,1:4 , 1:4 , 1:6 , 1:1,25 ή 1:4 , 1:6, 1:6 , 1:6 , 1: 1,66 (για να ειναι πιο κοντα στη sidereal περιστροφη)και απο αποψη κοστους επειδη εχω το dc moter και το pwm απο το barndoor θα κοστισει ετσι πως το υπολογιζω 50€ .

Δεν ξερω αν θα μπορουσα να χρησιμοποιησω και αυτο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1305

Μπορεις να μου παραθεσεις link για τα υλικα; Με το 1:800 αν του βαλω δυο γραναζια 30Τ/54Τ δινει 1.8 x800= 1440. Μπορω να βρω 2 μεταλλικα γραναζια απο το cnccat.gr http://cnccat.gr/index.php?id=2&productid=944&catid=35&subcatid=&lang=gr http://cnccat.gr/index.php?id=2&productid=921&catid=35&subcatid=&lang=gr

 

παραθετω και τον συνδιασμο με τα γραναζια που μου δινουν το 1: 1440 περιπου. Το servocity εχει τις ακριβεις διαστασεις για καθε γραναζι οποτε ξερω πως να τα συνδιασω και τι προβληματα θα συναντησω οταν τα φερω κοντα. Κοστιζουν χωρις εξοδα μεταφορας 22$.

gear16t.thumb.jpg.3879c27013dff67bb5bbbe0bd36b352f.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλούς βηματικούς θα βρεις εδώ:

http://www.stepperonline.com/geared-stepper-motor-c-4.html

Για Arduino θα σου πρότεινα να πάρεις τον Uno από εδώ:

http://www.internetnow.gr/agora/arduino/14-duemilanove-w-atmega328.html

Πολύ καλός οδηγός βηματικoύ κινητήρα είναι ο BigEasyDriver. Το κατάστημα αυτό τον έχει έτοιμο:

https://www.sparkfun.com/products/11699

 

Αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω! Οντως δειχνουν πολυ καλα τα stepper. Με προβληματιζει ομως γιατι θα με δυσκολεψει στο να το προγραμματισω. Το gearbox λεει 100:1 αλλα ειναι 99,05:1 http://www.stepperonline.com/gear-1001-planetary-gearbox-for-nema-17-geared-stepper-motor-p-46.html ...Ετσι πως βγαινει το κοστος οντως ολα τα υλικα ειναι στα 100€. Θα ψαξω λιγο για τον κωδικα που χρειαζεται για να πετυχω sidereal κινηση. Δεν εχω καταλαβει ακριβως πως λειτουργουν τα βηματικα. Μπορουν να κανουν συνεχομενη κινηση ή με ενα μικρο παλμο κανουν μια κινηση τοσες μοιρες οσες οι προδιαγραφες του. Πχ οταν λεει 0.018 μοιρες βημα, οποτε και συνεχομενη να την βλεπω εγω την κινηση, στην ουσια ειναι πολλοι μικροι γρηγοροι παλμοι, δηλαδη εχουν ενα κενο μεταξυ τους που εγω δεν το αντιλαμβανομαι. Τι περιορισμο μπορει να εχει ενα stepper στο ποσο αργα μπορει να κινηθει; Απο ροπη πως τα παει;

Μετα για να δινω κινηση στο μοτερ πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με pc ή εχει δυνατοτητα να ανοιγει και να κλεινει με ενα διακοπτακι και απλα να του δινω ρευμα (ποσα volt μπαταρια θελει το uno+driver+ το stepper που εβαλα στο Link; )

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι βηματικοί κινητήρες δουλεύουν με παλμούς. Κάθε παλμός δημιουργεί ένα βήμα. 200 βήματα κάνουν μια περιστροφή. Η ταχύτητα περιστροφής εξαρτάται κυρίως από τη συχνότητα που έχουν οι παλμοί. Όσο μεγαλύτερη συχνότητα τόσο μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν πχ η συχνότητα είναι 200 παλμοί το δευτερόλεπτο τότε ο κινητήρας θα κάνει 1 περιστροφή σε 1 δευτερόλεπτο. Αν δώσεις 400 τότε θα κάνει 2 περιστροφές το δευτερόλεπτο.

 

Αν θέλεις όμως να δουλέψεις με microstepping για να κάνει 1 περιστροφή το δευτερόλεπτο θα πρέπει να του δίνεις παλμούς με μεγαλύτερη συχνότητα πολλαπλάσια με αυτή που έχει το microstepping. To microstepping βοηθάει αν θέλεις να κινήσεις πιο αργά τον κινητήρα σου χωρίς να γίνονται αντιληπτά τα βήματα και η κίνηση να είναι ομαλή. Ο driver έχει διάφορες λειτουργίες microstepping από 1/2 έως 1/16 βήματα.

 

Όπως καταλαβαίνεις μπορείς και χωρίς καθόλου γρανάζια να προγραμματίσεις τον μικροελεγκτή σου να περιστρέφει τον κινητήρα 1 φορά σε 24 ώρες υπολογίζοντας τη συχνότητα των παλμών που χρειάζεσαι πχ για 200 βήματα χρειάζεσαι περίπου 1 παλμό ανά 8,3 δευτερόλεπτα (ή 8300ms). Το ζήτημα είναι πόσα βήματα χρειάζεσαι συνολικά για να έχεις μια ομαλή κίνηση και να μην έχεις trails.

 

Αυτό μπορείς να το βρεις αν ξέρεις πόσες μοίρες πραγματικό πεδίο καλύπτει κάθε pixel του αισθητήρα της κάμερας σου στον ουρανό. Για να μην έχεις πρόβλημα πρέπει το κάθε βήμα να καλύπτει μικρότερη ή ίση γωνία από αυτή που καλύπτει το pixel.

 

Εδώ υπάρχει ένας περιορισμός. Δεν μπορείς να δώσεις όσους παλμούς θέλεις γιατί υπάρχουν περιορισμοί τόσο στον driver όσο και στον μικροελεγκτή σου. Επίσης και το μοτέρ έχει όριο στους παλμούς που μπορεί να "καταλάβει". Οπότε εδώ μετά δουλεύεις με επιπλέον γρανάζια για να αυξήσεις τις σχέσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως καταλαβαίνεις μπορείς και χωρίς καθόλου γρανάζια να προγραμματίσεις τον μικροελεγκτή σου να περιστρέφει τον κινητήρα 1 φορά σε 24 ώρες υπολογίζοντας τη συχνότητα των παλμών που χρειάζεσαι πχ για 200 βήματα χρειάζεσαι περίπου 1 παλμό ανά 8,3 δευτερόλεπτα (ή 8300ms). Το ζήτημα είναι πόσα βήματα χρειάζεσαι συνολικά για να έχεις μια ομαλή κίνηση και να μην έχεις trails.

 

Αυτό μπορείς να το βρεις αν ξέρεις πόσες μοίρες πραγματικό πεδίο καλύπτει κάθε pixel του αισθητήρα της κάμερας σου στον ουρανό. Για να μην έχεις πρόβλημα πρέπει το κάθε βήμα να καλύπτει μικρότερη ή ίση γωνία από αυτή που καλύπτει το pixel.

 

Εδώ υπάρχει ένας περιορισμός. Δεν μπορείς να δώσεις όσους παλμούς θέλεις γιατί υπάρχουν περιορισμοί τόσο στον driver όσο και στον μικροελεγκτή σου. Επίσης και το μοτέρ έχει όριο στους παλμούς που μπορεί να "καταλάβει". Οπότε εδώ μετά δουλεύεις με επιπλέον γρανάζια για να αυξήσεις τις σχέσεις.

Δηλαδη μου λες οτι με την canon πχ 60D μπορει να το υπολογισω και να μην εχω trails ,αλλα αν βαλω επανω την 1100D να εχω; Ενω ειχα πιστει για αυτη τη λυση , μου το εκανες πολυπλοκο για περιορισμους στον driver και το μοτερ :mrgreen:

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα είναι πολύπλοκο έτσι κι αλλιώς και οι περιορισμοί είναι κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις. Δεν μπορείς να δώσει συχνότητες παλμών πάνω από τη συχνότητα ρολογιού που έχει ο επεξεργαστής σου για παράδειγμα. Στην πράξη πάντως δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι δοκιμές για να δεις στην πράξη πόσα βήματα χρειάζεσαι. Αν είσαι πάνω από τις δυνατότητες του hardware/software τότε προσθέτεις γρανάζια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου απο αποψη μεγεθους! Μην σου πω πως ετσι πως το εχω σχεδιασει θα ειναι και μικροτερο και ελαφρυτερο (plexiglass). Απλα το worm gear που εβαλε κοστιζει μαζι με το γραναζι περιπου 70€ απο αμερικη. Η ολη κατασκευη του ξεφευγει απο το budget . Σκοπος μου ειναι να φτιαξω κατι που με ενα μικρο κοστος καποιος να δοκιμασει να φτιαξει. Το duble arm barn door που εφτιαξα θελει πολυ δουλεια, υπολογισμους και καλα εργαλεια για να το πετυχεις στο χιλιοστο για αν μην εχει σφαλματα. Οσο και αν προσεχα ξερω οτι υπαρχουν.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης