Jump to content

Skywatcher 18'' prototype!!!


george gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το JMI NTT-40 πάντως κάνει περίπου 300 χιλιάδες δολλάρια!

 

 

 

Παλι καλα.... Εδω αλλοι πουλανε αποχρωματικο διοπτρικο 14 ιντσων με 300+ χιλιαδες.... ευρω!

 

 

 

 

Ε, καλά, τα ακριβά διοπτρικά είναι μια πονεμένη ιστορία.... Ήθελα να 'ξερα, ποιος σοβαρός ασταστροπαρατηρητής που θα ενδιαφερόταν για αμυδρά αντικείμενα, θα επέλεγε ένα διοπτρικό όπως το DRAGON, και όχι ένα κατοπτρικό...................... Στο DRAGON δεν αναφέρεσαι?

 

Δε θυμαμαι τη μαρκα. Μπορει και να ηταν αυτο. Θυμαμαι μονο τα χαρακτηριστικα του (ανοιγμα, τιμη, κτλ.) ](*,)[/qu

 

 

Αυτό θα ήταν... Θυμάμαι που μου είχε κάνει εντύπωση η τιμή του σε ένα παλιό τεύχος SKY & TELESCOPE... Εδώ στο διαδίκτυο δεν το βρίσκω..... Οι άνθρωποι είναι για τα πανηγύρια, θέατρα σκιών... Εντάξει είπαμε, τα διοπτρικά είναι ακριβότερα λόγω κατασκευής, αλλά μην το παρα...... το θέμα. Πραγματικά, υπάρχει έστω ένας ερασιτέχνης που θα έδινε εκατό εκατομμύρια δραχμές για να πάρει ένα τηλεσκόπιο του.... πόλου (του νότιου)??? Με τα ίδια χρήματα θα μπορούσε να πάρει 6(!) 36άρια monster dobsonians της ORION! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά τη γνώμη μου τα διοπτρικά τηλεσκόπια διαπρέπουν στην αστροφωτογράφηση και όχι στην οπτική παρατήρηση. Δίνουν μεγάλα πεδία και τα ακριβά μοντέλα αποδίδουν καλύτερα από τα κατοπτρικά σε διάφορα θέματα (οι αστροφωτογράφοι γνωρίζουν καλύτερα). Για κάποιον λοιπόν που ασχολείται με αστροφωτογράφηση θα προτιμήσει ένα διοπτρικό για διάφορους λόγους και αυτό το σέβομαι. Ας μην ακυρώνουμε λοιπόν εντελώς τα διοπτρικά. Αν ήταν πραγματικά άχρηστα δεν θα υπήρχαν στην αγορά.

 

ΥΓ.>Έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα που είναι για το 18" της Skywtcher. Ας ανοίξουμε ένα άλλο θέμα και ας συνεχίσουμε εκεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! Το ξέρω ότι θα βγω off topic αλλά θέλω να ρωτήσω, από Ηράκλειο Κρήτης πόσα μέλη βρίσκονται εδώ σε αυτή την παρέα του ASTROVOX;;;

 

Και μια δεύτερη... Τα μέλη της Κρήτης κάνουν κατά καιρούς κάποιες συναντήσεις; Κι αν ναι που;;; Θα ήθελα να γνωριστώ μαζί τους ... :)

 

Συγνώμη που βγήκα εκτός... :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αδελφέ μου Μανούσο, σε θαυμάζω και σε επικροτώ, ειδικά για τις απίστευτες κατασκευές σου, όμως αδελφέ μου, την τιμή έθιξα και αυτούς που τα πουλάνε! Είπα εγώ οτι δεν είναι χρήσιμα τα διοπτρικά???? :shock: Για αστροπαρατηρητές αναρωτήθηκα, αστροπαρατηρητές σαν εμένα που δουλεύω αποκλειστικά το τηλεσκόπιο με το χέρι και με αστροχάρτες στο γόνατο! ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΔΙΟΠΤΡΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΑ. Σίγουρα συμφωνείς για την περίπτωση που εθίχθη με τα 300 χιλιάρικα.................. :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

 

Δεν εχει ομως Go-To. [-( ](*,)' ](*,) :frown: :frown:

 

Τοσο δυσκολο ηταν να προσθεσουν ενα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης