Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο διήμερο πένθος αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας το ατυχές γεγονός της κλοπής του μικρού μου maksutov.

 

Εκλάπη απο ταράτσα, κλειδωμένο σε πλυσταριό και κατεβαίνοντας, πήρανε και το ωραίο μου ποδηλατάκι.

Τα δυο θύματα μου χαρίσανε όμορφες στιγμές και μαζί με αυτά, έφυγε και ενα κομάτι της ψυχής μου καθώς με ψυχαγωγούσαν, με αναζωογονούσαν και έδιναν νόημα στον ελεύθερο χρόνο μου.

 

Το πιο ενοχλητικό απ' όλα έιναι οτι εισέβαλαν στον χώρο μου και μου τα πήραν μέσα απο τα χέρια μου χωρίς δισταγμό, κάτι που σημαίνει οτι θα μπορούσαν να βρεθούν και μέσα στο σπίτι μου, αν και εκεί μπορεί να είχαν την ατυχία να ξυπνήσω ή να είμαι ήδη ξύπνιος.

Όλα αυτά για ένα μικρό τηλεσκόπιο και ένα ποδήλατο, τα οποία ο ξεφτίλας θα "σκοτώσει" κάνα 100ρικο σε κάποιον έμπορο, ο οποίος θα το πουλήσει σε κάποιον αδαή (ή μη) αγοραστή, στον οποίο εύχομαι να τα χαρεί, όσο τα χαιρόμουν κι εγώ.

 

Τέτοιες περιπτώσεις είναι πλέον συνηθισμένες και δεν προκαλούν πια εντύπωση, αφού είναι αποτελέσματα της βρώμικης και διεφθαρμένης κοινωνίας στην οποία ζούμε.

Υπαίτιοι της κοινωνίας αυτής βέβαια, είμαστε εμείς, αφού επιτρέπουμε στους πολιτικούς, στους τραπεζικούς και τους εφοπλιστές, να ρίχνουν το κοινωνικό και βιοτικό μας επίπεδο σε τέτοιο βαθμό, που φτάνουμε σε σημείο να κλέβουμε τα υπάρχοντα του διπλανού ανεξάρτητα αν είναι λίγα, πολλά ή αν αυτός είναι φτωχός ή πλούσιος.

Πρώτα κατακρίνω και βρίζω αυτούς τους άχρηστους και μετά όλους τους άλλους.

 

Όσο για το ελεεινό, άξεστο, βρωμερό, αισχρό, σάπιο ερπετοειδές που τολμάει να αγγίζει ξένα πράγματα του εύχομαι, επιεικώς, να λάβει δεκαπλάσια ταραχή και απογοήτευση απο αυτή που έχει μοιράσει έως σήμερα σε κάθε άτομο και, αν συμφωνεί και το σύμπαν, να του κοπούν και τα δάκτυλα.

 

Καλό σας βράδυ.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά λυπάμαι!!!! Η αλητεία δεν έχει όρια δυστυχώς και δεν την αποδίδω στην ανέχεια.Η Αθήνα έγινε απάνθρωπη .....! Πάντως το Maksutov και το ποδηλατάκι έκαναν τη δουλειά τους. Αυτά που οικοδόμησαν δεν μπορούν να κλαπούν.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ρε Γιάννη συνονόματε. Πραγματικά λυπάμαι και μάλιστα λυπάμαι διπλά όταν αυτά συμβαίνουν σε ανθρώπους που πραγματικά με τεράστιες δυσκολίες καταφέρνουν να αποκτήσουν τον εξοπλισμό τους και που στους καιρούς που ζούμε είναι πια αναντικατάστατος.

Εγώ σου εύχομαι να μπορέσεις να αντικαταστήσεις τα δύο αγαπημένα σου θύματα, και δεν εύχομαι καθόλου όπως εσύ στον αδαή που θα τα αγοράσει για ένα κατοστάρικο να τα χαρεί. Αντιθέτως μάλιστα εύχομαι να τον βάλουν οι διάβολοι και να κοιτάξει με το τηλεσκοπιάκι τον ήλιο. Αυτό θα του άξιζε. Διότι βλέπεις οι <<μάγκες>> αυτοί και η <<φιλοσοφία>> τους, δεν είναι φαινόμενα της κρίσης που ζούμε. Αλλά είναι οι υπ' αριθμόν ένα υπαίτιοι για αυτό που ζούμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φϊλε Γιάννη,

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, εμένα πρίν σχεδόν τρία χρόνια μου κλέψανε το βαλιτσάκι με τους προσοφθάλμιους και το χειριστήριο της EQ-6. Η ζημιά απο ότι καταλαβαίνεις ήταν τεράστια, μη αντικαταστάσιμη και αν δεν ήταν κάποιοι συνάδελφοι απο εδώ μέσα (Γειά σου ρε Βασίλη) να μου χαρίσουν ουσιαστικά ένα χειριστήριο, δεν θα είχα ξαναδεί φώς!

Κάνε κουράγιο. Σίγουρα θα αναγκαστείς να κάνεις παραχωρήσεις, μιάς και τα λεφτα πιά δεν φτάνουν για πάρεις αυτό που θα θέλεις.

Οι δε κατάρες......τι να σου πώ, συγκρατημένο σε βλέπω. Το τι είχα σείρει εγώ δεν περιγράφεται....

Αλλα δεν βαριέσαι, τελικά τίποτε δεν βρέθηκε και μένει η κακία.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικα ειναι λυπηρα τετοια γεγονοτα...Προταση μου ειναι αν εχεις καποια φωτο και χαρακτηριστικα απο το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο να τα δημοσιευσεις.....ισως να εισαι τυχερος μεσα στην ατυχια σου.....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης αν είχε σειριακό αριθμό πάνω τον οποίο και γνωρίζεις, γράψτον εδώ να υπάρχει. Ποιος ξέρει, μπορεί κάποτε να καταλήξει κάπου που να πέσει στην αντίληψη ενός μέλους του φόρουμ.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, το μόνο που είχε επάνω ήταν το λογότυπο και το κλασικό αυτοκόλλητο με την εστιακή και τη διάμετρο, άρα δεν θα μπορούσα ποτέ να αποδείξω οτι είναι το δικό μου.

 

Πάλι καλά, το βαλιτσάκι με τα προσοφθάλμια κτλ το έπαιρνα μέσα στο σπίτι μου, αυτό με ανακουφίζει κάπως, αν και πάνω στο τηλεσκόπιο ήταν και το διηλεκτρικό της william optics. :cry:

 

Σας ευχαριστώ για τη συμπόνοια και το ενδιαφέρον σας, δε χάλασε ο κόσμος, συνεχίζουμε δυνατά, πατάμε γερά και τραβάμε για αγορά νέου και ισχυρότερου εργαλείου!

Τώρα το πότε, είναι άλλο ζήτημα και μάλιστα καυτό, γιατί σε λίγο καιρό ανοίγουν τα ουράνια και δε λέει να χάνουμε καλοκαίρια. :wink:

 

Αντιθέτως μάλιστα εύχομαι να τον βάλουν οι διάβολοι και να κοιτάξει με το τηλεσκοπιάκι τον ήλιο. Αυτό θα του άξιζε.

 

Μετά απο άπειρες κατάρες και βωμολοχίες διαφόρων ειδών που έστειλα στο ερπετοειδές, παραδέχομαι οτι αυτό που είπες Γιάννη, είναι απλά κορυφαίο. Με έκανες και γέλασα (διαβολικά).

Θα χαρώ πολύ να σε ξαναδώ σύντομα, παρέα με τη Μαρία, πάνω σε κάποιο βουνό, να μου περιγράφεις με πάθος αυτό που θα παρατηρώ μέσα απο το προσοφθάλμιο..

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν διαβάζω τέτοια θέματα, στεναχωριέμαι..Μα πως μπορεί κάποιος να είναι τόσο ασυναίσθητος; Πραγματικά έχω παρατηρήσει ότι η κρίση έχει φθείρει ψυχικά τους ανθρώπους..Καταλαβαίνω, τον θυμό σας...Μακάρι να αντικατασταθεί γρήγορα ο εξοπλισμός και να μείνει μόνο μια κακή ανάμνηση.. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά απο διήμερο πένθος αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας το ατυχές γεγονός της κλοπής του μικρού μου maksutov.

 

Εκλάπη απο ταράτσα, κλειδωμένο σε πλυσταριό και κατεβαίνοντας, πήρανε και το ωραίο μου ποδηλατάκι.

Τα δυο θύματα μου χαρίσανε όμορφες στιγμές και μαζί με αυτά, έφυγε και ενα κομάτι της ψυχής μου καθώς με ψυχαγωγούσαν, με αναζωογονούσαν και έδιναν νόημα στον ελεύθερο χρόνο μου.

 

Το πιο ενοχλητικό απ' όλα έιναι οτι εισέβαλαν στον χώρο μου και μου τα πήραν μέσα απο τα χέρια μου χωρίς δισταγμό, κάτι που σημαίνει οτι θα μπορούσαν να βρεθούν και μέσα στο σπίτι μου, αν και εκεί μπορεί να είχαν την ατυχία να ξυπνήσω ή να είμαι ήδη ξύπνιος.

Όλα αυτά για ένα μικρό τηλεσκόπιο και ένα ποδήλατο, τα οποία ο ξεφτίλας θα "σκοτώσει" κάνα 100ρικο σε κάποιον έμπορο, ο οποίος θα το πουλήσει σε κάποιον αδαή (ή μη) αγοραστή, στον οποίο εύχομαι να τα χαρεί, όσο τα χαιρόμουν κι εγώ.

 

Τέτοιες περιπτώσεις είναι πλέον συνηθισμένες και δεν προκαλούν πια εντύπωση, αφού είναι αποτελέσματα της βρώμικης και διεφθαρμένης κοινωνίας στην οποία ζούμε.

Υπαίτιοι της κοινωνίας αυτής βέβαια, είμαστε εμείς, αφού επιτρέπουμε στους πολιτικούς, στους τραπεζικούς και τους εφοπλιστές, να ρίχνουν το κοινωνικό και βιοτικό μας επίπεδο σε τέτοιο βαθμό, που φτάνουμε σε σημείο να κλέβουμε τα υπάρχοντα του διπλανού ανεξάρτητα αν είναι λίγα, πολλά ή αν αυτός είναι φτωχός ή πλούσιος.

Πρώτα κατακρίνω και βρίζω αυτούς τους άχρηστους και μετά όλους τους άλλους.

 

Όσο για το ελεεινό, άξεστο, βρωμερό, αισχρό, σάπιο ερπετοειδές που τολμάει να αγγίζει ξένα πράγματα του εύχομαι, επιεικώς, να λάβει δεκαπλάσια ταραχή και απογοήτευση απο αυτή που έχει μοιράσει έως σήμερα σε κάθε άτομο και, αν συμφωνεί και το σύμπαν, να του κοπούν και τα δάκτυλα.

 

Καλό σας βράδυ.

 

 

Γιάννη εμείς τα είπαμε και στο τηλέφωνο... δε θέλω να επαναλαμβάνομαι στο thread ... απλά θα ήθελα να σου ευχηθώ πρωτίστως να έχεις υγεία και καθετί απαραίτητο και εν συνεχεία να αποκτήσεις γρήγορα ξανά ότι άδικα σου στέρησε (και κατ' επέκταση κι εμένα αφού θα ήμουν εγώ ο επόμενος αγοραστής του) ο βρωμογρουσούζαρος ο κλέφτης... Όσο για το αν το χαρεί; Μάλλον δε θα ξέρει ούτε από που πρέπει να κοιτάξει... Όσο για το ποδήλατο μακάρι να χαλάσει η σέλα την ώρα που θα κάνει ποδήλατο... Εσύ να είσαι καλά! Το μόνο σίγουρο είναι ότι καλό ΔΕ θα του κάνουν αυτά που πήρε... Είναι ΝΟΜΟΣ! Αδίκησε;;; Θα αδικηθεί!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά. 3 μήνες πριν εισέβαλαν με βάνδαλο τρόπο στο εξοχικό μας στην Χαλκιδική, προκαλώντας πολύ μεγάλες ζημίες.

 

Προκάλεσαν φθορές στην θωρακισμένη πόρτα απ΄ όπου τελικά δεν κατάφεραν να εισέλθουν, οπότε στην συνέχεια αφαίρεσαν την σιδεριά από παράθυρο τρυπώντας τον τοίχο... έσπαναν τα τζάμια διπλής υάλωσης ,κατέστρεψαν το πληκτρολόγιο του συναγερμού και τις 2 σειρήνες και φυσικά αφαίρεσαν πολλά πράγματα μεταξύ των οποίων ένα φορητό υπολογιστή με αστρονομικά προγράμματα, ένα Play Station, DVD κλπ... κλπ … κλπ…

 

Η ταραχή από την παραβίαση του προσωπικού χώρου είναι πολύ μεγάλη… Και φυσικά η διαδικασία αποκατάστησης των ζημιών είναι επίσης πολυδάπανη…

 

Τι να πω...

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πεί κανείς. Πραγματικά θλιβερό γεγονός.

 

Φίλε Γιάννη σου εύχομαι να έχεις την υγεία σου και τα υπόλοιπα θα έρθουν κάποια στιγμή. Όσο για τον αισχρό αυτό κλέφτη να είσαι σίγουρος ότι από κάπου θα τό'βρει. Είναι νόμος αυτό.

 

Παρόλο που κι εγώ έχω θωρακισμένες πόρτες, ασφαλή κουφώματα αλλά και σύστημα συναγερμού στο σπίτι μου, το σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να επεκτείνω την ασφάλισή του και στο κομμάτι της αποζημίωσης απο κλοπή των πολύτιμων αγαθών που με τόσο κόπο απέκτησα. Νομίζω ότι το κόστος δεν θα είναι και τόσο μεγάλο και θα έχω κατά κάποιο τρόπο το κεφάλι μου ήσυχο αν ποτέ μου τύχει κι εμένα μια τέτοια στραβή. Γιατί κακά τα ψέμματα, με την σημερινή κρίση, αν τυχόν χάσω αυτά που έχω, δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να τα αναπληρώσω.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτι και να πω λίγο είναι για αυτούς τους άθλιους ....την υγειά σου να χεις φίλε και γρήγορα να αντικαταστήσεις οτι σου πήραν και να τα χαρείς διπλά και τρίδιπλα !!!!

 

Πάντως έκανες και ένα καλό.Είχα διαβάσει παλαιότερα ένα άλλο νήμα ( μπήκαν τα γίδια στο μαντρί αν θυμάμαι καλά ) και μου είχε ανάψει φυτίλια μην την πάθω και εγώ μιας που εδώ που μένω είναι λίγο ερημικά.

Με τον καιρό το ξεχάσα το περιστατικό μέχρι που διάβασα την δική σου άτυχη περίπτωση προχτές το βράδυ. Ετσι, Πέμπτη πρωί πρωί πήρα την ασφαλίστρια τηλέφωνο να μου πει τι χρειάζεται για να βάλω στην ασφάλεια του σπιτιού και τα αστρονομικά μου είδη.Αμα γίνει η στραβή,όπως προείπε και ο takis63,τουλάχιστον να μπορέσω να τα αντικαταστήσω σχετικά ανέξοδα.Η ασφαλίστρια μου ζήτησε φωτογραφίες του εξοπλισμού και σειριακούς αριθμούς όπου υπάρχουν και θα το τακτοποιήσει.

 

Ενα κακό χίλια καλά!!! Σε υπερευχαριστώ που με αφύπνισες για κάτι που το έιχα διαγράψει απο την μνήμη μου θεωρώντας οτι δεν θα συμβεί σε μένα. Στις εποχές που ζούμε καλύτερα να προσέχουμε για να μην έχουμε.

 

ΥΓ:Επίσης,μπορείς να κατέβεις Μοναστηράκι και ρίξεις μια ματιά στους πάγκους μήπως και το βρεις. Το ξέρω ότι είναι λίγες οι πιθανότητες αλλά έτσι βρήκαμε το φλάουτο ενός φίλου που το είχανε κλέψει από το σπίτι του.Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου,

λυπαμαι για το περιστατικο αλλα ελπιζω να εισαι παντα καλα και οτι συντομα θα αναπληρωσεις τον εξοπλισμο σου.

Μια υποδειξη τωρα. Κατεβα στο Μοναστηρακι τα Σ/Κ, παρε τα στενα αναμεσα στην πλατεια Αβησυνιας και Αδριανου. Υπαρχει ενας πεζοδρομος με αρκετους μικροπωλητες την Κυριακη συνηθως. Κοιτα προσεκτικα καθως τον κατεβαινεις τις πραματειες στα αριστερα σου. Υπαρχει ενα τυπος που κατα καιρους πουλαει οπτικα/φωτογραφικα πανω σε κουβερτες. Εχω εντοπισει κατα καιρους: Celestron C90, C5 (OTA, telephoto) προσοφθαλμια (Celestron, Meade παλια μοντελα ομως), κυαλια Unitron και ΤΑL νευτωνεια.

Μπορει να εισαι τυχερος.

 

 

Φιλικα

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση.

 

Άγγελε χαίρομαι που αφυπνίστηκες και ασφάλισες τον εξοπλισμό, θα κοιμάσαι ήσυχος τουλάχιστον. Πήγα χθες αστυνομία, έτσι, για το γαμώτο, θα πάω και μια βόλτα αύριο στο Μοναστηράκι, δε χάνω τίποτα να ρίξω μια ματιά.

 

DimitrisV λυπάμαι πολύ, τι να πώ, έπαθες πολύ μεγαλύτερη ζημιά απο μένα. Σου εύχομαι να αποκαταστήσεις κ συ άμεσα.

 

Να 'στε καλα ρε παιδιά και το νού σας στα εργαλεία και τον εξοπλισμό σας.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχετε πιο συγκεκριμένα στοιχεία για την ασφάλεια πείτε και σε εμάς. Και εγώ έχω ασφάλεια σπιτιού και περιεχομένου αλλά αν δεν είναι δηλωμένα κάποια πολύτιμα αγαθά δεν καλύπτονται. Επίσης επειδή τα κανονικά ασφάλιστρα αναφέρονται στη "συνήθη οικοσκευή" και δεν είναι για "τρελούς" τύπους σαν κι εμάς που συλλέγουν οπτικά προφανώς το κόστος θα αυξάνεται, το θέμα είναι πόσο;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Δευτέρα θα πάω στην ασφαλίστρια με ότι πληροφορίες μου είχε ζητήσει ( είδος αντικειμένου,σειριακοί αριθμοί κτλ) και τότε θα ξέρω ακριβώς ποιά θα είναι η επαύξηση των ασφαλίστρων.

 

Σε συζητηση που είχα μαζί της σήμερα,αφού είχα διαβάσει το μύνημα συο Ανδρέα, μου είπε οτι αναλόγως απο το είδος του πακέτου που έχει κάνει ο έκαστοτε ασφαλιζόμενος διαφοροποιήται η επαύξηση. Σε μένα ( ας είναι καλά η γυναίκα μου που είχε κάνει την ασφάλιση χρόνια πριν ) για το ποσό των 3.000-3.500 ευρώ (τιμές Ελλάδος) του εξοπλισμού θα μου έρθει να πληρώσω έξτρα γύρω στα 20 - 30 ευρώ.

 

Περισσότερες πληροφορίες την Δευτέρα που θα έχω πιο σαφή εικόνα για το ποσό ,τις ενέργειες και το είδος

των αντικειμένων που θα μπορούν να ασφαλιστούν.Για τηλεσκόπια και βάσεις είμαστε οκ αλλά δεν ξέρω πχ αν ασφαλίζουν μεμονωμένους προσοφθάλμιους ή αν πρέπει να τους δηλώσω σαν σετ.Επίσης η ασφαλιστική ζητάει να έχεις εγκαταστήσει τουλάχιστον συναγερμό στην οικία σου για να μην έχεις γκρίνιες και να σε αποζημιώσει αργότερα αν γίνει το κακό.

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξεχάστηκα να δώσω περαιτέρω πληροφορίες για το θέμα της ασφάλισης....

 

Οπως προείπα,έδωσα στην ασφαλίστρια όλες τις πληροφορίες για τον εξοπλισμό μου.Φωτογραφίες , αντικείμενα και σειριακοί αριθμοί όποιο είχε. Επίσης τύπωσα τιμές από ελληνικές ιστοσελίδες για τον εξοπλισμό μου και για ότι δεν βρήκα στην ελληνική αγορά τους παρέπεμψα σε ευρωπαικές ιστοσελίδες αστρονομικού εξοπλισμού.

 

Το καλό ήταν οτι επειδή πέρσι είχαμε κανει μια αναβάθμιση στην ασφάλιση του σπιτιού και ιδιαίτερα στο κομμάτι της κλοπής δεν χρειάστηκε να κάνω πρόσθετη ασφάλιση.Οπότε,το επόμενο βήμα ήταν να στείλουμε με ένα κούριερ το πάκο των σελιδών στα κεντρικά της εταιρείας. Δεν μου έχουν ζητήσει προς το παρόν κάποιο αποδεικτικό αγοράς ή ιδιοκτησίας .

 

Περιμένω να έχω νεότερα την επόμενη εβδομάδα οπότε και θα ενημερώσω ξανά.

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδη το ψαχνω και εγω το θεμα ποσο ειναι περιπου το κοστος ασφαλισης; Απο μια ασφαλιστικη που ρωτησα μου ειπαν οτι ο εξοπλισμος ασφαλίζεται σαν οικοσκευη, σε περιπτωση κλοπης απο το σπιτι μπορεί να γινει αποζημιωση ενω αν γινει κλοπη στο υπαιθρο, εφοσον δεν ειναι επαγγελματικος εξοπλισμος, δεν υπάρχει αποζημιωση.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να δώσω εδώ κάποιες πληροφορίες για το θέμα της ασφαλίσεως.

 

Μιλώντας σήμερα με την ασφαλιστική μου εταιρεία (ΑΤΛΑΝΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ) μου έδωσαν τις εξής πληροφορίες :

Επειδή το δικό μου διαμέρισμα είναι αγορασμένο με στεγαστικό δάνειο κι υπάρχει ήδη ασφαλιστήριο πυρός και σεισμού στην Τράπεζα, μπορεί να γίνει επέκτασή του υπάρχοντος συμβολαίου, με ένα πακέτο κάλυψης οικοσκυεής που θα καλύπτει τα πάντα μέσα σε ένα σπίτι. Δηλαδή απο έπιπλα, κουρτίνες , σκεπάσματα, πλυντήριο, ψυγείο κλπ. Για ένα σπίτι 100τμ μου είπαν ότι ένα εύλογο κόστος εξοπλισμού ανέρχεται στις 30,000 ευρώ κι αν θέλει κάποιος το επεκτείνει. Για τις 30.000 ευρώ το ετήσιο κόστος ασφάλισης είναι 60-70 ευρώ κι ίσως να κατέβει άν το σπίτι είναι εξοπλισμένο με σύστημα συναγερμού και πυρασφάλειας.

 

Θεωρώ ότι το κόστος είναι πραγματικά μικρό μπροστά στα οφέλη που θα μας παρέχει και σκέφτομαι να το προχωρήσω.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες και στα ασφαλιστήρια συμβόλαια είναι στα ψιλά γράμματα. Εγώ όπου έχω ρωτήσει (συμπεριλαμβανομένου του δικού μου συμβολαίου στην ευρωπαϊκή πίστη) ΔΕΝ περιλαμβάνονται στο κόστος της συνήθους οικοσκευής τιμαλφή μεγάλης μεμονωμένης αξίας που δεν αποτελούν μέρος του συνήθους νοικοκυριού. Δηλαδή Τάκη, θεωρώ πως με τα 60-70 ευρώ που λες δυστυχώς δεν καλύπτονται τα οπτικά μας εκτός αν ρητά λεχθεί το αντίθετο. Επίσης πάντα θέλει προσοχή στο θέμα της υπασφάλισης. Αν εμείς ασφαλιστούμε για κάλυψη μικρότερη από την πραγματική (πολύ σύνηθες) τότε στην κακιά ώρα που θα χρειαστούμε την αποζημίωση θα αποζημιωθούμε στις ζημιές που πάθαμε επί του ποσοστού της πραγματικής αξία που κάλυπτε η ασφαλιστική και όχι σε όλο το ποσό έως και την ασφαλιστική τιμή.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα όλα αυτά που αναφέρεις είναι σωστά.

 

Γιαυτό όπως μου διευκρίνησαν πρέπει όταν κάνουμε την πρόσθετη πράξη για την ασφάλιση της οικοσκευής να αναφέρουμε ρητά με δήλωσή μας τα αγαθά που θέλουμε να καλυφθούν επιπρόσθετα και την αξία τους. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι το κόστος είναι μικρό.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην δική μου ασφαλιστική (Φοίνικας) περάσαμε τον αστρονομικό εξοπλισμό μου σαν φωτογραφικό εξοπλισμό και όχι σαν οικοσκευές.

Χωρίς καμμία περαιτέρω διαδικασία πλην αυτής που έχω ήδη προαναφέρει.Ολα τα υπόλοπα τα κανόνισε η ασφαλίστρια μου.Μπορεί να είναι μεμονωμένη περίπτωση

η δική μου ίσως γιατί τα ποσά είναι μικρά.

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 έτη αργότερα...

Έπεσε το μάτι μου σε αυτό :

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/asfaleia/lifestyle/asfaleia-my-favorite-things/my-favorite-things-programma-asfalishs-antikeimenwn 

και θυμήθηκα αυτό το post που το είχα δει παλαιότερα, για όποιον ενδιαφέρεται..

Edit: οι προϋποθέσεις δεν αφήνουν πολλά περιθώρια παρά μόνο για καινούργια αντικείμενα..

Screenshot_2023-05-31-16-36-36-765-edit_com.android.chrome.thumb.jpg.54d3118e7ad086bd582ce2079197aa36.jpg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης