Jump to content

Να και κατι ωραιο EXPLORE SCIENTIFIC DOBSONIANS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p6879_Explore-Scientific-Ultra-Light-Dobsonian-305mm.html

 

Ωραια πραγματα και σε καλη τιμη και με τρια χρονια εγγυηση .

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτική κατασκευή φαίνεται και η τιμή...σκοτώνει!! Δώστε βάση στο σύστημα του δευτερεύοντος, έχει βελτιωμένο σύστημα με μεγάλες χειρόβιδες...

 

Υπάρχει σε 10" (εκτός από το 12" που βλέπετε) και σε 16", αλλά στο Astroshop

 

10"

http://www.astroshop.eu/explore-scientific-dobson-telescope-n-254-1270-ultra-light-dob/p,44832

 

16"

http://www.astroshop.eu/explore-scientific-dobson-telescope-n-406-1826-ultra-light-dob/p,44834

 

Να σημειωθεί πως το 16" ζυγίζει...38,4 κιλά στο σύνολο!! :shock: :shock: \:D/

 

Πλαϊνά fans στο rocker box που ρουφάνε προς τα έξω τον θερμό αέρα που "σταθμεύει" ακριβώς πάνω από το κάτοπτρο, έχοντας ως αποτέλεσμα καλύτερη απαγωγή, χωρίς να στέλνει μέσα αέρα που φέρνει και κάποια σκόνη (έστω και ελάχιστη).

 

Φαίνεται προσεγμένη κατασκευή και πολύ ελκυστική γενικά..αν αγόραζα τώρα θα τα σκεφτόμουν ΠΟΛΥ σοβαρά!! :roll:

 

Ωραίος και ο εστιαστής 10:1, επίσης πολύ όμορφο γενικά.

 

0116930-ultralight-dobson.jpg

 

Explore-Scientific-Dobson-telescope-N-406-1826-Ultra-Light-DOB.jpg

 

Explore-Scientific-Dobson-telescope-N-254-1270-Ultra-Light-DOB.jpg

 

Explore-Scientific-Dobson-telescope-N-254-1270-Ultra-Light-DOB.jpg

 

Explore-Scientific-Dobson-telescope-N-254-1270-Ultra-Light-DOB.jpg

 

0116930-ultralight-dobson-auszug.jpg

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως δε θα πρέπει να εξέχουν από την προβολή του δευτερεύοντος. Βέβαια η γωνία λήψης ίσως ξεγελάει λίγο, και είναι ίσα ίσα μέχρι την άκρη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντυπωσιακό! Τόσο σε τιμή που είναι αχτύπητη, ιδιαίτερα το 12άρι, όσο και σε λεπτομέρειες. Ο εστιαστής δείχνει αρκετά καλός για το κόστος του τηλεσκοπίου. Οι βίδες του δευτερεύοντος μοιάζουν να μην ενοχλούν στην πρώτη φωτογραφία…

 

http://stargazerslounge.com/topic/214494-explore-scientific-305mm-12-ultra-light-dobsonian/

 

Έχω μόνο ένα προαίσθημα για το αν κρατάει ευθυγράμμιση στον δευτερεύοντα με αυτή την διάταξη. Αλλά βελτιώνεται σίγουρα αν είναι πρόβλημα αυτό. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η προσοχή που έχει δοθεί για την άνετη ευθυγράμμιση γενικότερα. Ο δευτερεύων δεν χρειάζεται εργαλεία, ο πρωτεύων μπορεί να ρυθμιστεί εύκολα από μπροστά (!) και όχι από κάτω. Μάλιστα την ίδια στιγμή για την ευθυγράμμισή του μπορεί κάποιος να κοιτάει ταυτοχρόνως στο προσοφθάλμιο.

 

Τόσο απλό! Πως δεν το είχε σκεφτεί κανείς έως τώρα;

Πιστεύω ότι αυτό το σύστημα ευθυγράμμισης από μπροστά θα το βλέπουμε συχνά από εδώ και πέρα.

 

35 ευρώ μόνο μεταφορικά για Ελλάδα. Πως τα έχουν καταφέρει τόσο χαμηλά;

http://www.explorescientific.co.uk/en/Telescope-optics/Explore-Scientific-Ultra-Light-Dobsonian-305mm.html

 

 

Vorseriendobsons101216klein.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα βίντεο για μια πρώτη ματιά στο 12άρι.

 

 

Δείχνει και το πως γίνεται η ευθυγράμμιση από μπροστά.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι καλύτερο από το αντίστοιχο 12αρι της sky watcher ?

 

Το βίντεο πολύ επεξηγηματικό, ευχαριστούμε που το παρέθεσες Κωνσταντίνε. Λοιπόν έχω ενθουσιαστεί με αυτά τα νέα dobsonians.

 

Για να απαντήσω στην ερώτηση του theo7, σαν κάτοχος του SW 12", κοίτα θεωρώ πως υπερέχει το ES σε πολλά σημαντικά σημεία. Αν έπαιρνα τώρα τηλεσκόπιο θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ σοβαρά.

 

ΘΕΤΙΚΑ που βρίσκω

1) Η τιμή είναι ασυναγώνιστη, κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.

2) Λιγότερο βάρος, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικό αν σκεφτείς πως με το SW 12" είμαστε στο απόλυτο όριο της μεταφορικότητας στα 40 κιλά σύνολο (20 σωλήνας + 20 η βάση). Όταν μάλιστα σκεφτείς πως το 16άρι τους είναι 35 στο σύνολο (!!! :shock: ), σε πιάνει μια ακαταμάχητη επιθυμία προς απόκτησή του!

3) Σύστημα ευθυγράμμισης νέου τύπου ειδικά για το πρωτεύον με ρουλεμάν πλαϊνής στήριξης, ανυπομονώ όσο τίποτα να το δω εν δράσει!! Πως γίνεται να το ρυθμίζεις και να βλέπεις και απο το προσοφθάλμιο;; Φοβερή ιδέα όντως.

Ακόμη και το δευτερεύον έρχεται με νέου τύπου χειρόβιδες που θα ήθελα να το χαλάσω 100 φορές και να το ξαναφτιάξω μόνο και μόνο για τεστ. Πολλά υποσχόμενη σχεδίαση.

4) Επιτέλους ένας καλός μαμίσιος εστιαστής.

5) ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!! :mrgreen:

6) 2 Πλευρικοί ανεμιστήρες, έγραψα πιο πάνω για αυτούς.

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1) θα ήθελα να έχει ο άνω κλωβός (UTA Upper Tube Assembly) κάποιο kydex γύρω γύρω γιατί μου φαίνεται πολύ εκτεθειμένο έτσι το δευτερεύον! Το φωτοχιτώνιο που θα μπει θα τελειώνει κάτω από τον εστιαστή, εκείνο το κενό πως θα το καλύψουμε;; Το light shield είναι καλοδεχούμενο από την μια πλευρά σαν ιδέα αλλά δεν θα μας προστατέψει από την υγρασία και την σκόνη. Τι λέτε παιδιά;

2) Red dot finder, ε εντάξει, απλά τσιγκουνιές τώρα είναι αυτές, εκ μέρους της ES...ήμαρτον!

 

Γενικά, όμως theo7 νομίζω ότι είναι ένα τελευταίας γενιάς και σχεδίασης οπτικό όργανο που νομίζω πως θα άξιζε. Μικροβελτιώσεις σίγουρα θα σηκώνει, ποιο τηλεσκόπιο δεν σηκώνει έστω και λίγες άλλωστε;

 

2000 ευρώ για το 16άρι και για λιγότερο από 40 κιλά (35!!!) είναι νομίζω ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ σε αυτές τις ίντσες και έτη φωτός καλύτερο από το παρωχημένο και θεόβαρο lightbridge με το οποίο γίνεται η σύγκριση και ζυγίζει 58 κιλά στο σύνολο!! ](*,) Επίσης έχει 4 σετ από trusses και όχι 3 μόνο που έχει το lightbridge, τα οποία έχουν πολύ κακή φήμη και γκρίνια στα forums του εξωτερικού, για κακή και ελλειπή στήριξη του UTA.

 

Βέβαια θέλουμε και paracorr εδώ, το 16άρι είναι f/4.5

 

Τα οπτικά γενικά, πρέπει να είναι ίδια όπως σε όλα τα μαζικής παραγωγής dobsonians, GSO, SW, Orion USA, Meade.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μιλάς για τον πρωτεύοντα, δεν έχει θέμα. Κλείνει με καπάκι στο rocker box του. Το δευτερεύον κάτοπτρο θέλει σίγουρα κλείσιμο, όπως έγραψα και πριν, σε όλον τον άνω κλωβό που το περιβάλλει. Σπανιότατα όμως, μέχρι και καθόλου δεν θα χρειαστεί να καθαρίσεις το δευτερεύον. Το κλείσιμο είναι απαραίτητο ωστόσο για ελαχιστοποίηση της υγρασίας που μπορεί να μπει από τα πλάγια, αλλά και για προστασία του από τον οποιονδήποτε περιβάλλοντα φωτισμό, αν δεν είμαστε στο βουνό.

 

Πρέπει να ξέρεις βέβαια πως λίγη έως και αρκετή σκόνη στο πρωτεύον δεν επηρεάζει την παρατήρηση. Καθάρισμα κάνουμε μόνο όταν έχει κολλήσει ΠΟΛΥ αιωρούμενο χώμα από το βουνό και τις πολλαπλές παρατηρήσεις, που σε συνδυασμό με την υγρασία έχει στερεωθεί πάνω στο κάτοπτρο και έχει δημιουργήσει καφέ απόχρωση στην όψη του κατόπτρου.

 

Για να καταλάβεις πόσο ασήμαντη είναι η απλή σκόνη θα θυμάσαι πως, εδώ ολόκληρο δευτερεύον κάτοπτρο παρεμβάλλεται στο πρωτεύον και συνεχίζουμε και παρατηρούμε, οπότε η σκόνη γενικά δεν σε επηρεάζει καθόλου (εντός των ορίων που ανέφερα).

 

Αν το αγόραζα πάντως, αυτό το τηλεσκόπιο, το 1ο που θα έκανα θα είναι να περικλείσω τον άνω κλωβό με kydex. Κρίμα που δεν είναι έτοιμο έτσι. :|

 

Το τελικό τηλεσκόπιο έχει και φωτοχιτώνιο μην ξεχνάς, το οποίο τώρα δεν φαίνεται στις φωτογραφίες.

 

Περιμένω να δω τι θα γράψει σαν γνώμη και ο Δημήτρης Μανούσος, ο Κρητικός φίλος μας κατασκευαστής dobsonians. Έχει άλλη ματιά σίγουρα και μπορεί να μας επισημάνει και άλλα πράγματα που μπορεί τώρα εμείς να μην διακρίνουμε.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο όμως και τα UC της Obsession δεν έχουν κάποιο Kydex υλικό. Δεν έχω διαβάσει τίποτα σχετικό με προβλήματα στο σημείο γύρω από το δευτερεύον η για προστασία με κάποιο υλικό. Υπάρχει κάποια προτεινόμενη υλοποίηση και σε αυτά;

 

Ένα άλλο πλεονέκτημα που μου αρέσει από το συγκεκριμένο, αλλά και από παρόμοιες κατασκευές είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου ξύλο. Κατασκευάζονται από αλουμίνιο το οποίο δεν έχει προβλήματα στον χρόνο με την υγρασία όπως το ξύλο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι είναι. Είναι ίσως το μοναδικό μελανό σημείο που βρίσκω στην σχεδίαση του UC. Δεν ξέρω αλήθεια τι ισχυρίζονται οι κατασκευαστές για αυτό το θέμα. Δηλαδή δεν πειράζει που βρίσκεται το δευτερεύον χύμα στο κύμα;

 

Δες και τις φώτο στο site τους, εκεί μάλιστα βρίσκεται πιο ψηλά από τον δακτύλιο του UTA, υπερυψωμένη τοποθέτηση!

 

http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/22UC/index.php

 

...τι να πω, μήπως δίνει και θερμαντικά μαζί;; Από την άλλη, δεν είναι ρίσκο να έχεις το δευτερεύον τόσο εκτεθειμένο γενικότερα; Εύλογες οι απορίες μου νομίζω... :roll: :?

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν στην σελίδα του UC κάτω κάτω κάνει σύγκριση του 22" UC με ένα 20" κλασσικής σχεδίασης με το ξύλο και όπως το ξέρουμε, με το UTA να καλύπτει όλο το δευτερεύον περιμετρικά.

 

Κοιτάξτε τι λέει για το Light baffling του οποίου ο ορισμός είναι ο παρακάτω

 

A light baffle is a static device that regulates the flow of light. It can be an opaque or translucent plate used to shield a light source from direct view at certain angles. It prevents undesirable light reflection.

 

Οπότε μας λένε πως αν υπάρχει περιβάλλοντας φωτισμός, χωρίς σωστό baffling δεν μας καλύπτει η ανοικτή σχεδίαση.

 

Light baffling:

 

Classic is better with 360 degree upper tube assembly baffle. UC 160 degree baffle opposite focuser. Views and contrast are identical unless there is a nearby street light in the area. If you only observe in the city at home then the Classic is the better choice. If you like to take your scope to a dark site the UC is an excellent choice, especially if you drive a sedan or have limited transport space.

 

Το σίγουρο είναι πως με εκτεθειμένο το δευτερεύον έτσι, στο ES Dob αν δεν βάλουμε kydex περιμετρικά, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί παρά μόνο σε μέρη σκοτεινά ή εκεί όπου δεν υπάρχει κανένας περιβάλλοντας φωτισμός να πέφτει πάνω. Έχω την εμπειρία με το μικρό SW 5.1" Heritage, πριν του βάλω το kydex φωτοχιτώνιο, και επειδή έχει έτσι ακριβώς το δευτερεύον, τόσο εκτεθειμένο, δεν μπορούσα να δω τίποτα σωστά με τα φώτα που έπεφταν από τα πλάγια. Δυστυχώς δεν μπορούσα και να τα κρύψω μιας και ήταν δυνατές δημόσιες λάμπες και πολύ κοντά στο μπαλκόνι. Μόλις μπήκε το kydex το τηλεσκόπιο επιτέλους μπορούσε να δείξει τι αξίζει.

 

Σαν συμπέρασμα, νομίζω πως δεν θα έβλαπτε να έβαζε kydex στο UTA του ES ο μελλοντικός αγοραστής, μόνο ωφέλη θα έχει από αυτήν την ενέργεια.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένα σχετικό θέμα στο CN http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3385873/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/all/vc/1

όπου γίνεται συζήτηση για το Kydex γύρω από το δευτερεύον στο 22" Obsession. Η χρήση συστήνεται από κατόχους, ήταν κάτι που δεν είχα σκεφτεί για τα UC. Συνεπώς από φωτισμένα μέρη η υλοποίηση αυτή είναι χρήσιμη σε όλα τα Ultra Compact τηλεσκόπια όπως τα Obsession UC, τα Ultra-Portable Telescope Type 1 του David Lukehurst, τα Ηubble Οptics και αντίστοιχες κατασκευές όπως και αυτή του θέματος εδώ. Είναι λογικό να υπάρχουν κάποια ανταλλάγματα για τις ελαφρύτερες κατασκευές. Βέβαια σε μέρη με φωτορύπανση, πρακτικά, ακόμη πιο χρήσιμη είναι ή όσο το δυνατόν καλύτερη συσκότιση του περιβάλλοντος χώρου μας.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από λίγο είδα κι εγώ το καινούριο τηλεσκόπιο της ES. Θα τολμήσω να κάνω μια πρόβλεψη και να πω ότι είναι κατά 90% θα είναι best seller τα επόμενα χρόνια και θα αγγίξει τη φήμη των Skywatcher, GSO κτλ. Ο κύριος λόγος είναι προφανώς η τιμή του. Μα τι γίνεται αυτοί οι Κινέζοι θα μας τρελάνουν; Μιλάμε κατασκευή εξ ολοκλήρου από αλουμίνιο. Από κατασκευαστικής άποψης φαίνεται καλή και συμπαγής κατασκευή. Δεν θα το έλεγα ultra compact. Φυσικά το βάρος του είναι πολύ ελαφρύτερο από τα κλασσικά dobsonian μαζικής παραγωγής και αυτό το κάνει πολύ ανταγωνιστικό αλλά θα μπορούσε να γίνει ελαφρύτερο μειώνοντας πχ το ύψος του mirror box και αυξάνοντας τις καμπύλες κλίσης όπως επίσης κάνοντας τον άνω κλωβό μονού δακτυλίου και όχι διπλού.

 

Μία ασάφεια που είδα και με ξένισε λίγο είναι η άποψη του αντιπροσώπου σχετικά με το mirror cell. Ο αντιπρόσωπος στο βίντεο λέει μια μικρή ασάφεια κατά τη γνώμη μου. Λέει ότι ο καλύτερος τρόπος στήριξης είναι με ρουλεμάν. Από όσο γνωρίζω αυτό δεν ισχύει και τόσο. Επιγραμματικά υπάρχουν 3 βασικοί τρόποι πλευρικής στήριξης. Ιμάντας, πλευρικά σημεία ανά 45 μοίρες (weeffletree) και ανά 90 μοίρες (όπως το βλέπουμε στο μοντέλο της ES). Ο πιο απλός τρόπος είναι φυσικά με 2 σημεία ανά 90 μοίρες με ρουλεμάν αλλά όχι και ο καλύτερος. Ο καλύτερος τρόπος στήριξης είναι με ιμάντα-συρματόσχοινο κι αυτό γιατί τα σημεία παραμορφώνουν περισσότερο τον καθρέπτη από ότι ο ιμάντας. Ο ιμάντας όταν τοποθετηθεί σωστά, αγκαλιάζει το κάτοπτρο στη μισή περιφέρεια του κατόπτρου και όχι σε συγκεκριμένα σημεία. Έτσι ελαχιστοποιεί κατά πολύ τις παραμορφώσεις του κατόπτρου όταν αυτό είναι σε μεγάλη γωνία. Δεν είναι τυχαίο ότι αυτόν τον τρόπο εφαρμόζει η κορυφαία εταιρεία Obsession στα τηλεσκόπια της. Κατασκευαστικά βέβαια είναι πολύ πιο δύσκολο. Δείτε λίγο εδώ ένα υπολογιστή σφαλμάτων για τους 3 τρόπους: http://www.cruxis.com/scope/mirroredgecalculator.htm

 

Σχετικά με την αράχνη ο σχεδιασμός είναι μοντέρνος. Θα προτιμούσα όμως τον κλασσικό σχεδιασμό με 4 σημεία και όχι το συγκεκριμένο με 3. Τα 4 σημεία σου δίνουν περισσότερο έλεγχο μικροκινήσεων και νομίζω ότι ο πλευρικός σχεδιασμός δεν βολεύει και τόσο γιατί θα πρέπει να βάλεις το χέρι σου πίσω από το κάτοπτρο και ταυτόχρονα να κοιτάζεις από τον εστιαστή. Ενώ αν είναι από πάνω οι βίδες νομίζω είναι πιο προσβάσιμες. Όσο αφορά τον άνω κλωβό εφόσον είναι με 2 δακτύλιους θα περίμενα να έβαζαν ενσωματωμένο kydex ή κάποιο σχετικό υλικό ας πούμε κόντρα πλακέ βαμμένο. Εφόσον κάνεις τον άνω κλωβό με διπλό δακτύλιο το κάνεις έτσι, αλλιώς δεν έχει νόημα.

 

Τελειώνοντας θέλω να πω πως για τα χρήματά του θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα. Έτσι κι αλλιώς όλοι μας κάνουμε μετατροπές και βελτιώσεις στα τηλεσκόπια μας. Θα ήθελα πολύ να το δω από κοντά και να παίξω λίγο μαζί του να δω την κίνηση του κτλ.

 

ΥΓ. Σχετικά με τα Obsession UC ο σχεδιασμός του άνω κλωβού επιτρέπει κοντύτερα trusses κάνοντας το τηλεσκόπιο ακόμη πιο μεταφέρσιμο. Όμως αυτό απαιτεί φωτο-ασπίδα πολύ μεγαλύτερη από αυτή που θα έμπαινε σε άλλη περίπτωση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2000 ευρω για 16 ιντσες; Το αφεντικο τρελαθηκε!!! Ελα παρε παρε λεμε.... \:D/ =D> :!: :D :cheesy:

 

 

Αν βγει και σε εκδοση GoTo με επιβαρυνση 500-600 ευρω, θα γινει το απολυτο best seller της δεκαετιας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στις 10 ίντσες που σκέφτομαι να κινηθώ τελικά θα πρέπει να παω προς αυτο η προς το flex της skywatcher?

 

Νομίζω ότι αυτο ειναι πιο φορητό που ειναι μεγάλο συν για μένα,ίσως θέλει πιο πολυ χρόνο για setup και δεν έχεις την επιλογή του goto.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις 10 ίντσες να προτιμήσεις το μονοκόματο εκτός και έχεις θέμα με το αμάξι σου. Έχεις αμάξι φυσικά αν δεν έχεις δεν παίρνεις ούτε 10 ίντσες.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω ότι το ενιαίο είναι καλύτερο, αλλά με δύο παιδιά και σχετικά μικρό αυτοκίνητο, δεν ξέρω αν μπορώ να το υποστηρίξω.

 

Είναι καλύτερα να έχω μεγαλύτερη φορητότητα ώστε να μπορώ να το έχω μαζί μου περισσότερο, νομίζω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με δυο παιδιά μέσα, ακόμα και τα truss/flex μπορεί να μη χωράνε! Της skywatcher έχει πολύ μεγάλη βάση που πιάνει πολύ χώρο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο πισω καθισμα απο ενα colt. Flex 10" . Ουτε παιδικο καθισμα δεν χωραει.

th_20120704_002.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο πισω καθισμα απο ενα colt. Flex 10" . Ουτε παιδικο καθισμα δεν χωραει.

th_20120704_002.jpg

 

Τρομερά χρήσιμη φωτογραφία για να έχω εκτίμηση μεγέθους! Σίγουρα δεν θα χωράει ούτε σε εμένα στο αυτοκίνητο που έχω τώρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν το 10-ιντσο χωραει οριακα, το 16αρι πως το χωρανε στα πισω καθισματα; #-o
Ξαπλωτο φανταζομαι και η βαση αλλου...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν το 10-ιντσο χωραει οριακα, το 16αρι πως το χωρανε στα πισω καθισματα; #-o

 

Αν και εδώ το θέμα μας είναι τα Explore Scientific dobsonians και όχι τα SW, θα σου απαντήσω γιατί το έχω δει και χρησιμοποιήσει το 16άρι SW. Είναι πολύ μεγάλο τηλεσκόπιο και βαρύ. ΔΕΝ χωράει όπως βλέπεις στην φωτογραφία, σε καμία περίπτωση τυπικού επιβατικού αυτοκινήτου.

 

Σίγουρα αποτελεί ένα όργανο που πριν το πάρεις υπολογίζεις τι αυτοκίνητο έχεις, διαστάσεις χώρων του και αν μπορείς να το σηκώσεις. Η βάση στο 12άρι φαντάσου, είναι 64 πόντους διάμετρος και στο 16άρι είναι γύρω στους 85 αν θυμάμαι καλά. Επίσης δεν σηκώνεται εύκολα από ένα άτομο η βάση.

 

Αυτά τα ολίγα, αν θέλετε να συζητήσουμε για τα SW να γράψουμε αλλού όμως παιδιά, για να μην γεμίσουμε το νήμα εδώ. Μόνο αν μιλήσουμε για σύγκριση μεταξύ των δύο μαρκών.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης