Jump to content

Έκλειψη Ηλίου - Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Υπαρχει καποιο θεμα που να περιγραφει πως μπορει κανεις να φωτογραφισει την εκλειψη;

 

Τί εξοπλισμό έχεις; (για να σου πούμε συγκεκριμένα)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύο εκδηλώσεις για την παρατήρηση της έκλειψης στην Πάτρα από τον Ωρίωνα.

 

-Πλατεία Γεωργίου στο κέντρο της πόλης.

-Πανεπιστήμιο Πατρών στο πάρκο της ειρήνης.

eclipse-patras.thumb.png.2792851b46f5752a335c596221e4d9f9.png

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω 6" dob, T-ring, canon eos 400d και ηλιακο φιλτρο Baader. Εχω φωτογραφησει τη σεληνη. Μπορω να φωτογραφισω με την ιδια διαταξη και τον ηλιο; Αρκει να βαλω και το φιλτρο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς. Θα συνδέσεις τη φωτογραφική μηχανή και το τηλεσκόπιο με τον ίδιο τρόπο και απλά θα έχεις πάνω το ηλιακό φίλτρο.

 

Προσοχή θέλει η εστίαση. Αν ο ήλιος έχει εκείνη την ημέρα κάποια εμφανή ηλιακή κηλίδα τότε θα χρησιμοποιήσεις τις κηλίδες για να εστιάσεις πολύ προσεκτικά.

 

Όσον αφορά την έκθεση που θα βάλεις, θα πειραματιστείς. Η έκθεση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, το f του τηλεσκοπίου, το ύψος του ήλιου, το φίλτρο, το αν έχει κάποια αραιή νέφωση κτλ. Για να μην ψάχνεσαι άρχισε κάπου στο 1/500 και ISO 100 και αφού έχεις ψηφιακή ανεβοκατεβαίνεις ανάλογα με το τι βλέπεις ότι βγαίνει. Για τη σωστή έκθεση πρόσεξε να βγαίνει το σκοτείνιασμα στο χείλος του ήλιου. Αν παρατηρήσεις στις σωστά εκτεθιμένες φωτογραφίες, προς το χείλος του ο ήλιος φαίνεται λίγο πιο σκοτεινός.

 

Καλή επιτυχία!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εθνικό αστεροσκοπείο θα μεταδώσει ζωντανά την έκλειψη:

 

http://eclipse.astro.noa.gr/main/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια μικρη ερωτηση θα ηθελα να κανω και γω, μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε το φιλτρο που εχουμε για το τηλεσκοπιο ( Badeer astrosolar ) βαζοντας το μπροστα απο τα ματια μας και να κοιταμε την εκλειψη?
Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι μπορείς! Προσοχή να καλύπτονται και τα δύο μάτια.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος να παρατηρήσω την έκλειψη χωρίς να έχω εξοπλισμό το μόνο που διαθέτω ειναι κάτι γυαλιά προβολής 3d και γυαλιά ηλίου.Γνωριζω ότι δεν μπορώ με γυαλιά ηλίου απλώς ρωτάω για πατέντες η κάτι τέτοιο ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος να παρατηρήσω την έκλειψη χωρίς να έχω εξοπλισμό το μόνο που διαθέτω ειναι κάτι γυαλιά προβολής 3d και γυαλιά ηλίου.Γνωριζω ότι δεν μπορώ με γυαλιά ηλίου απλώς ρωτάω για πατέντες η κάτι τέτοιο ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

 

Φίλε μου όχι, ουτε τα γυαλιά ηλίου ουτε τα 3d κανουν για παρατήρηση της έκλειψης. Διαβασε μερικά post πιο πανω, μονο με γυαλια με ειδικό φίλτρο astrosolar της baader όπως πολύ σωστα γράφουν τα παιδια. Δεν παίζουμε με αυτά τα πραγματα.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις διαπιστωσα οτι το φιλτρο ηλιου μου εχει απειροελαχιστες τρυπουλες...Αυτο το αχρηστευει εντελως για παρατηρηση;; Για φωτογραφηση;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις διαπιστωσα οτι το φιλτρο ηλιου μου εχει απειροελαχιστες τρυπουλες...Αυτο το αχρηστευει εντελως για παρατηρηση;; Για φωτογραφηση;;

 

Για φωτογράφιση ίσως είναι οκ, για παρατήρηση με τα μάτια σου θα έλεγα να μην το ρισκάρεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή παρατήρηση σε όλους!

 

Σε όσους μείνουν σπίτι...

 

Η ολική έκλειψη ζωντανά:

http://live.slooh.com/stadium/live/the-total-solar-eclipse-of-2015

 

Η μερική έκλειψη ζωντανά από το αστεροσκοπείο:

http://eclipse.astro.noa.gr/main/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Αντρέα

 

Σε ευχαριστούμε για τα links δυστυχώς όλοι θα θέλουν να μπουν σε αυτά οπότε δύσκολα κανείς θα μπορέσει να δει live την έκλειψη μέσω διαδυκτίου...

 

Εμένα προσωπικά δε με αφήνει να δω την ολικότητα live το site έχει πέσει από τη μεγάλη προφανώς επισκεψιμότητα...

 

Επίσης έχω πρόβλημα και με το αστεροσκοπείο το δικό μας. Βλέπω μαύρη οθόνη...

athens.png.0f34e0c3a6793761e4a2ef2c449de4b5.png

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα στην παρέα.

 

Μπορεί να εργαζόμαστε, αλλά την έκλειψη

Την παρακολουθουμε!!!

 

Καλη παρατήρηση σε ολους.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο σχολειο μας απαγορευουν να δουμε την εκλειψη οποτε την ειδαμε απο υπολογηστη!!!

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αποστολή από τα Φερόε μόλις μου μετέφερε μια καταπληκτική ολικότητα!!!! Μπράβο ρε παιδιά!!!! Και στην επόμενη όλοι μαζί!! Πάντα τέτοια! =D> =D> =D> =D> =D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία. Πανεύκολη παρακολούθηση του ήλιου με μεγάλο ευρυγώνιο προσοφθάλμιο και το ED100. Εμφανής μια ηλιακή κηλίδα και αυτή χάθηκε στη σκιά. Το κερασάκι στη τούρτα το παιχνίδι με τα σύννεφα, γκρίζα εμπρός από την ηλιακή σφαίρα και λευκά στο μαύρο υπόβαθρο.....

 

Τελικά μερική έκλειψη χωρίς σύννεφα δεν λέει.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης