Jump to content

Παρατήρηση Άρη,πλανητών,Σελήνης-Διαύγεια & Seeing!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, TUPAC_RIP said:

Κι εγώ έχω αυτές τις απορίες μιας και η σοβαρή αναβάθμισή μου σε 10" DOB έγινε μετά την τελευταία αντίθεση του Άρη. Άρα περιμένω την επόμενη (κάθε 2 χρόνια) για να είναι κοντύτερα σε μας και να αναδειχθούν λεπτομέρειες όπως....

Εγώ την είχα προλάβει αλλά η μέγιστη μεγέθυνση που είχα τότε ήταν περί τα 160x και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με αυτό που είδα. Φαινόταν σαν δίσκος αλλά πάρα πολύ φωτεινός 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 8/2/2022 at 1:13 ΜΜ, Chris.T said:

Στο night watch ο Terence λέει αυτό 

78CDC5E5-79D3-46D0-B4DD-2BFD18F612D8.jpeg

Δυστυχώς συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο ΓΕΝΙΚΑ στις πόλεις όσο αφορά το seeing!!

Τα θερμικά ρεύματα "χορεύουν" μετά την δύση καθώς γίνεται αποβολή της θερμότητας που απορροφήθηκε κατά την διάρκεια της ημέρας-ανάλογα με την ποοσότητα μπετόν,ασφάλτου κλπ.-και ΔΕΝ παρουσιάζεται μικροκλίμα ευστάθειας αλλά ΑΣΤΑΘΕΙΑ...

Εκτός αν πρόκειται για ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΚΡΟΚΛΙΜΑΤΟΣ σε αστική-ημιαστική περιοχή.Μου έχει τύχει αυτό,αλλά ΔΕΝ είναι ο κανόνας!

Μελέτη των ατμοσφαιρικών συνθηκών στις πόλεις σας,θα σας πείσει για το τί συμβαίνει συνήθως και όχι σε εξαιρέσεις...

Φίλε Chris.T συγνώμη για την παρέμβαση στο πόστ σου! ΔΕΝ αφορά προσωπικά εσένα,είσαι νεοεισερχόμενος άλλωστε και εύλογα δεν μπορείς να αξιολογήσεις κάποια θέματα.Αφορά την ανακρίβεια στο άρθρο του κ.Ντίκινσον που δεν είναι η μοναδική στα βιβλία του...

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή διάβασα ανακρίβειες σε αυτό το νήμα,έχω να δώσω μια συμβουλή σε παλιούς και νέους:

Δεν έχει σημασία ποιός γράφει κάτι και πού,αλλά τί γράφει!

Λάθος πράγματα έχουν γράψει και κορυφαίοι επιστήμονες!

Το τί γνωρίζει ο καθένας είναι σχετικό...

Μήπως να χτίσουμε και αστεροσκοπεία παρατήρησης πλανητών στις πόλεις?

Ας μελετήσει κάποιος φωτογραφίες πλανητών τραβηγμένες μέσα απο πόλεις,απο πολύ ικανούς αστροφωτογράφους,για να δει οτι χρειάστηκε αρκετή επεξεργασία για να διορθωθεί η θολούρα που έχουν αρχικά...

Όλα αυτά που έχουν γραφτεί,μπορούν να ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ,ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΟΥΝ,ΜΕΤΡΗΘΟΥΝ!

Να γνωρίζει όμως ο καθένας που παρατηρεί,πειραματίζεται και μετράει,τί κάνει ακριβώς!

Και να επαναλαμβάνει σε διάστημα αρκετών χρόνων τις παρατηρήσεις-μετρήσεις με καθαρό μυαλό,χωρίς προκαταλήψεις...

Για να μην συντηρούνται μύθοι,ανακρίβειες και ανοησίες που είπαν κάποιοι "ειδικοί".

Όπως είπε σοφά ο μέγας νομπελίστας Φυσικός και κορυφαίος Καθηγητής της Φυσικής Richard P.Feynman:

"ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΕΞΑΣΚΗΘΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ"!

"ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ Ε Μ Π Ε Ι Ρ Ο Γ Ν Ω Μ Ο Ν Ω Ν" (εδώ χαμογελάμε με νόημα...)

Ο βαθμός ΕΛΕΓΞΙΜΟΤΗΤΑΣ με την Παρατήρηση και το Πείραμα καθορίζει και την αποδεικτικότητα,θεωριών,εκτιμήσεων,κλπ.κλπ

Στον κόσμο που ζούμε διατηρούνται πολλοί μύθοι,όπως και στον χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

52 minutes ago, mad said:

Δεν διάβασα και κάτι τόσο τραγικό λάθος φίλε fotodekti. Νομίζω καλά τα λέει.

Φίλε mad δυο νεοεισερχόμενα μέλη του φόρουμ εξαιτίας τέτοιων "μαργαριταριών" που διάβασαν...πιστεύουν οτι ο ουρανός της πόλης δεν διαφέρει και πολύ στη διαύγεια και το seeing απο της εξοχής...

Αυτό είναι το μεγάλο λάθος σαν συμπέρασμα!

Εξαιρέσεις φυσικά υπάρχουν!Και εγώ έχω τέτοια εμπειρία καλού ουρανού απο ημιαστική περιοχή,αλλά ΔΕΝ είναι ο κανόνας!

Και φυσικά οι πόλεις μας δεν είναι πλέον όπως στη δεκαετία του 1960...🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

19 hours ago, vagkaf said:

Γενικά μιας και αναφέρθηκε ο Άρης τι αλλα χαρακτηριστικά μπορούμε να δούμε και σε τι μεγέθυνση ? Το Valles Marineris που αναφέρθηκε είναι τεράστιο ίσο με το μέγεθος των ΗΠΑ.

Για παράδειγμα το όρος Όλυμπος  είναι ορατό σε καλές βραδιές και αν ναι θέλει καλά οπτικά ή και με κάτοπτρα μαζικής παραγωγής γίνεται δουλειά? Πόση διάμετρος και πάνω χρειάζεται ?

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που έχετε καταφέρει να διακρίνετε και σε τι μεγέθυνση ?

Αν έχω καταλάβει καλά ο Άρης την "επιζητά" τη μεγαλύτερη μεγέθυνση σε λογικά πλαίσια 

Φίλοι Βαγγέλη και TUPAC_RIP έχετε αξιόλογα τηλεσκόπια (12",10") με καλά οπτικά και ικανή διάμετρο για αρκετές λεπτομέρειες...αλλά χρειάζεται και ΙΚΑΝΗ μεγέθυνση για να αναδειχθούν στα μάτια μας.

Ένα χαρακτηριστικό εύκολα ορατό και με μικρά τηλεσκόπια,είναι οι πάγοι στους πόλους του πλανήτη!

Αυτό φάνηκε ωραιότατα στα 200Χ και σε μικρότερη μεγέθυνση.Το 2018 υπήρχε πιο πολύς πάγος σε σχέση με άλλες χρονιές,αλλά και μια αμμοθύελλα που μαίνονταν για μήνες κρύβοντας όλα τα υπόλοιπα.Οι διαφορές στις αλλαγές της δομής της αμμοθύελλας φαινόταν κυρίως με φωτογράφιση έμπειρων αστροφωτογράφων!

Επίσης απο τις αρχές του 2018 η κλιματική αλλαγή έκανε ακόμα πιο αισθητή την παρουσία της στην Ελλάδα και η ατμόσφαιρα αποδιοργανώθηκε για τα καλά...Στην περιοχή που παρατηρούσα,το seeing άλλαζε συνέχεια ακόμα και τις πρώτες πρωϊνές ώρες,καταργώντας κάθε κανονικότητα και τάση για σταθεροποίηση,όπως γινόταν όλα τα προηγούμενα χρόνια...

Μέχρι τα 200Χ και πολύ ήταν για τον Άρη εκείνη τη χρονιά.

Το 2016 ήταν μια εξαιρετική χρονιά.Τότε είδα την Valles Marineris στα  375x με εξαιρετική οξύτητα και έμεινα με το στόμα ανοιχτό!

Το όρος Όλυμπος πάλι δεν το είδα καθαρά,είναι πιο μικρή δομή,και σε δύσκολη θέση στα άκρα εκείνο το χρονικό διάστημα που είχα πολύ καλή διαύγεια και seeing.

Θέλει καλύτερο ουρανό για να φανεί.Σίγουρα σε πολύ καλό ουρανό με  10",12"μπορεί να φανεί.

Φέτος με μια γρήγορη ματιά βλέπω καλή θέση για τον Όλυμπο τέλη Οκτωβρίου μετά τις 01:00.

Όμως εκτός απο τους προβληματικούς ουρανούς των μεγαλουπόλεων,την αποδιοργάνωση λόγω κλιματικής αλλαγής,το πρόβλημα με τον Άρη είναι οι αμμοθύελλες που μπορεί να ξεσπάσουν ανα πάσα στιγμή...Και δεν χρειάζεται να είναι έντονες για να σου χαλάσουν την διαύγεια της εικόνας.Λίγη αμμοθύελλα είναι αρκετή για να σου θολώσει την περιοχή που θέλεις να παρατηρήσεις.

Απο την Αθήνα που παρατηρείτε και οι δυο μην περιμένετε πολλά,εκτός και αν είστε τυχεροί και πετύχετε καλές συνθήκες!

Ο δίσκος του Άρη ακόμα και στο πλησίασμά του κάθε δυο χρόνια,εξακολουθεί να είναι μικρότερος απο Δία,Κρόνου και θέλει τουλάχιστον 200Χ μεγέθυνση για να δεις δομές,χωρίς να σου βγεί το μάτι απο την υπερπροσπάθεια να βγάλεις απο τη μύγα ξύγκι...

Ένα φίλτρο που βοηθάει πολύ στη μείωση της φωτεινότηταςκαι αυξάνει θεαματικά το κοντράστ,βοηθώντας την ανάδειξη λεπτομερειών,είναι το Baader Moon & Skyglow (Neodymium).Χάρις σε αυτό είδα καθαρά τη Valles Marineris στην μεγέθυνση των 375Χ που αναδείχθηκε όπως έπρεπε.

Φυσικά υπάρχουν και άλλα ανάλογα φίλτρα που κάνουν την ίδια δουλειά,χωρίς να τα έχω δοκιμάσει.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, αν συνεχίσεις την πλανητική παρατήρηση για πολλά χρόνια ακόμη, κάποια στιγμή θα λυπάσαι για κάποια λάθη που με αδικαιολόγητο πάθος υποστηρίζεις σ' αυτό το νήμα (και σε αρκετά άλλα δυστυχώς). Θέλοντας να "γκρεμίσεις" μύθους περνάς κάποτε στο άλλο άκρο και υποστηρίζεις άλλους πιο ανόητους. Μην είσαι τόσο απόλυτος, μην επιμένεις πολύ για πράγματα που δεν κατανοείς σε βάθος και μην ερμηνεύεις βιαστικά τα παρατηρησιακά σου δεδομένα... Κάνε μισό βήμα πίσω, μην οργίζεσαι και αναρωτήσου λίγο, είμαστε πράγματι τόσο ανόητοι ή αφελείς και δεν συμφωνούμε μαζί σου ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

----

Φυσικά και η πόλη ΔΕΝ είναι η πρώτη επιλογή για πλανητική παρατήρηση, αλλά έχεις ζήσει και παρατηρήσει επί χρόνια σε πόλη; Έχεις παρατηρησιακή εμπειρία για το τι σημαίνει σταθεροποίηση ατμόσφαιρας λόγω αερολυμμάτων και τι seeing δίνουν οι θερμοκρασιακές αναστροφές των μεγάλων πόλεων ιδίως αν συμβούν άνοιξη ή φθινόπωρο; Ξέρεις πόσο α π ο λ α υ σ τ ι κ ο ί μπορούν να γίνουν οι πλανήτες στην πόλη το φθινόπωρο και την άνοιξη αν έχει προηγηθεί συννεφιά όλη μέρα;

Χωρίς να θέλω να αποκαλύψεις προσωπικά δεδομένα, ποια είναι αυτή προνομιακή επαρχιακή περιοχή/περιοχές από την οποία παρατηρείς και τι seeing προσφέρει (μετρημένο και εκφρασμένο σε arcsec); Μήπως είναι κατάλληλη για κάποιο αστρονομικό πάρκο ή και πλανητικό αστεροσκοπείο λόγω seeing;

(Όλως τυχαίως πάντως, από τις αναρίθμητες  παρατηρήσεις του Δία και το Κρόνου που έχω αληθινά χαρεί από το 2001, οι απολύτως κορυφαίες ήταν από μια ταράτσα καταμεσής στην Αθήνα, κοντά στην Πανόρμου σε βραδιές με θερμοκρασιακή αναστροφή. Και τον καλύτερο Άρη την ίδια περίοδο στο ...Λυκαβηττό (!!!) σε παρατήρηση με λίγους φίλους. Όλα καταγεγραμμένα στο forum από το 2005-2006).

  • Μου αρέσει 4

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 minutes ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Κώστα, αν συνεχίσεις την πλανητική παρατήρηση για πολλά χρόνια ακόμη, κάποια στιγμή θα λυπάσαι για κάποια λάθη που με αδικαιολόγητο πάθος υποστηρίζεις σ' αυτό το νήμα (και σε αρκετά άλλα δυστυχώς). Θέλοντας να "γκρεμίσεις" μύθους περνάς κάποτε στο άλλο άκρο και υποστηρίζεις άλλους πιο ανόητους. Μην είσαι τόσο απόλυτος, μην επιμένεις πολύ για πράγματα που δεν κατανοείς σε βάθος και μην ερμηνεύεις βιαστικά τα παρατηρησιακά σου δεδομένα... Κάνε μισό βήμα πίσω, μην οργίζεσαι και αναρωτήσου λίγο, είμαστε πράγματι τόσο ανόητοι ή αφελείς και δεν συμφωνούμε μαζί σου ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

----

Φυσικά και η πόλη ΔΕΝ είναι η πρώτη επιλογή για πλανητική παρατήρηση, αλλά έχεις ζήσει και παρατηρήσει επί χρόνια σε πόλη; Έχεις παρατηρησιακή εμπειρία για το τι σημαίνει σταθεροποίηση ατμόσφαιρας λόγω αερολυμμάτων και τι seeing δίνουν οι θερμοκρασιακές αναστροφές των μεγάλων πόλεων ιδίως αν συμβούν άνοιξη ή φθινόπωρο; Ξέρεις πόσο α π ο λ α υ σ τ ι κ ο ί μπορούν να γίνουν οι πλανήτες στην πόλη το φθινόπωρο και την άνοιξη αν έχει προηγηθεί συννεφιά όλη μέρα;

Χωρίς να θέλω να αποκαλύψεις προσωπικά δεδομένα, ποια είναι αυτή προνομιακή επαρχιακή περιοχή/περιοχές από την οποία παρατηρείς και τι seeing προσφέρει (μετρημένο και εκφρασμένο σε arcsec); Μήπως είναι κατάλληλη για κάποιο αστρονομικό πάρκο ή και πλανητικό αστεροσκοπείο λόγω seeing;

(Όλως τυχαίως πάντως, από τις αναρίθμητες  παρατηρήσεις του Δία και το Κρόνου που έχω αληθινά χαρεί από το 2001, οι απολύτως κορυφαίες ήταν από μια ταράτσα καταμεσής στην Αθήνα, κοντά στην Πανόρμου σε βραδιές με θερμοκρασιακή αναστροφή. Και τον καλύτερο Άρη την ίδια περίοδο στο ...Λυκαβηττό (!!!) σε παρατήρηση με λίγους φίλους. Όλα καταγεγραμμένα στο forum από το 2005-2006).

Στέφανε ναι έχω μεγάλη εμπειρία σε όλα αυτά που μου παραθέτεις και έχω εξηγήσει αναλυτικά το τί υποστηρίζω!Τα υπόλοιπα που μου καταλογίζεις είναι άτοπα!

Στα ειρωνικά σου σχόλια πλέον δεν θα απαντάω...

Ο καθένας μπορεί να διαπιστώσει με αληθινή εμπειρία,αν αληθεύουν ή όχι τα όσα γράφονται!

Κρίμα για το επίπεδο διαλόγου που καλλιεργείς,επειδή διαφωνώ σε κάποια πράγματα μαζί σου!

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Λυπημένος 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

36 minutes ago, fotodektis said:

Φίλοι Βαγγέλη και TUPAC_RIP έχετε αξιόλογα τηλεσκόπια (12",10") με καλά οπτικά και ικανή διάμετρο για αρκετές λεπτομέρειες...αλλά χρειάζεται και ΙΚΑΝΗ μεγέθυνση για να αναδειχθούν στα μάτια μας.

 

Τα κάτοπτρα των SW δε λέω είναι αξιοπρεπή (SW έχω και εγώ) αλλά λέγοντας καλά οπτικά εννοούσα πιο premium κατασκευαστών με μεγάλο finish quality (λ) π.χ. 1/10 (όπως hubble optics, orion optics κτλ) και αν παίζει ρόλο στην παρατήρηση λεπτομερειών του Άρη. 

36 minutes ago, fotodektis said:

Το όρος Όλυμπος πάλι δεν το είδα καθαρά,είναι πιο μικρή δομή,και σε δύσκολη θέση στα άκρα εκείνο το χρονικό διάστημα που είχα πολύ καλή διαύγεια και seeing.

 

Όντως πρέπει να είναι δύσκολος στόχος. Κάπου είχα διαβάσει (με επιφύλαξη αν είναι σωστό) ότι πολλές φορές συγκεντρώνεται μεγάλος όγκος νεφών γύρω από το όρος λόγω του υψομέτρου του και συνήθως είναι ευκολότερα ορατά αυτά τα νέφη αν έχουν μεγάλη έκταση.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

27 minutes ago, fotodektis said:

Στέφανε ναι έχω μεγάλη εμπειρία σε όλα αυτά που μου παραθέτεις...

Κώστα, αυτό υποθέτω σε κάνει "εμπειρογνώμονα"... (εμείς όμως δεν θα χαμογελάσουμε με νόημα).

Το επίπεδο του διαλόγου το επικαλείσαι όποτε στοιχειοθετούνται τα λάθη σου... Να ανησυχείς πολύ περισσότερο για το επίπεδο των μονολόγων γιατί οι σφαλεροί δεν θα μένουν αναπάντητοι.

Επιπλέον, όταν γράφεις για τον Feynman, ας τον ακολουθείς τουλάχιστον...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα (για κάτι), μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

23 minutes ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Κώστα, αυτό υποθέτω σε κάνει "εμπειρογνώμονα"... (εμείς όμως δεν θα χαμογελάσουμε με νόημα).

Το επίπεδο του διαλόγου το επικαλείσαι όποτε στοιχειοθετούνται τα λάθη σου... Να ανησυχείς πολύ περισσότερο για το επίπεδο των μονολόγων γιατί οι σφαλεροί δεν θα μένουν αναπάντητοι.

Επιπλέον, όταν γράφεις για τον Feynman, ας τον ακολουθείς τουλάχιστον...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα (για κάτι), μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

Έχω αναλύσει με σαφήνεια το τί εννοώ σε όσα έχω γράψει,σχετικά με την ΑΝΑΔΕΙΞΗ των λεπτομερειών όπου βρίσκεται και μέρος της διαφωνίας μας!

Ο καθένας ας μελετήσει προσεκτικά και ας τεκμηριώσει του λόγου το αληθές,με μακροχρόνια αληθινή παρατηρησιακή εμπειρία!

 

Για το επίπεδο διαλόγου που ήταν ειρωνικό,προσβλητικό,κλπ ευθύνεσαι εσύ προφανώς...αλλά χρειάζεται και κάποια ευθύτητα και ικανή συναισθηματική νοημοσύνη για να το καταλάβεις.

Αν εγώ σε ειρωνευόμουν και σε πρόσβαλα έτσι,πώς θα αντιδρούσες?

Για μια ακόμα φορά έπεσε το επίπεδο ΗΘΟΥΣ και σωστής ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ και ΟΧΙ απο εμένα!

Ας κρίνουν τα μέλη που έχουν διαβάσει προσεκτικά τα όσα ελέγθησαν,και μην βιάζεσαι να κρίνεις...

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, παρά (και) τις σημερινές ακρότητες, προσωπικά θεωρώ ότι συνολική συνεισφορά σου σ' αυτό το φόρουμ είναι, (ως μέσος όρος) σημαντικά θετική. Γιατί σε ενδιαφέρει η προσεκτική παρατήρηση, τα συμπεράσματα που βγαίνουν απ' αυτή και η μεταφορά της απορρέουσας εμπειρίας στο φόρουμ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνεις κι εσύ λάθη (όπως κι εγώ, κι όλοι μας), ωστόσο δεν δέχεσαι καθόλου καλά τον εντοπισμό τους. Βλέπω (με θλίψη) ότι σου είναι εύκολο να μεταφέρεις την επιχειρηματολογία επί προσωπικού αντί να απαντάς σε θεμελιώδεις ερωτήσεις που θα μας πήγαιναν παρακάτω. Οι θεμελιώδεις ερωτήσεις είναι συχνά ρητορικές με την ελπίδα να επαναφέρουν τον συνομιλητή στην αυστηρά λογική επεξεργασία. Τι θαυμάσια ευκαιρία βρήκες για να με κατηγορήσεις για ειρωνία και προσβολή!

Ας δούμε λοιπόν περί ειρωνίας και προσβολής:

Το μέλος  Chris.T ανέβασε ένα οξυδερκές, ακριβέστατο και χρησιμότατο κείμενο από το NightWatch του Terence Dickinson,  σε πλήρη συμφωνία με τα παρατηρησικά δεδομένα των έμπειρων παρατηρητών παγκοσμίως (πλην εσού, εκ των πραγμάτων), για να εισπράξει το απαξιωτικό:

"Προσοχή στο τι διαβάζετε και αναδημοσιεύετε!"

κι επειδή δεν έφτανε αυτό, δεύτερο απανωτό post με το προσβλητικό:

"...βαρέθηκα να διαβάζω ανοησίες σε αυτό το νήμα, έχω να δόσω μια συμβουλή σε παλιούς και νέους:"

και μετά από αρκετά άλλα "όμορφα", το

"ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ Ε Μ Π Ε Ι Ρ Ο Γ Ν Ω Μ Ο Ν Ω Ν (εδώ χαμογελάμε με νόημα...)"

Μην ανησυχείς, πιστεύω πως όλοι έπιασαν το νόημα...

Ωστόσο μετά από τα παραπάνω ...καθόλου ειρωνικά και προσβλητικά, εμφανίζεσαι εξαιρετικά ενοχλημένος που υπήρξε άμεση και αυστηρή αντίδραση. Και κατόπιν καταλογίζεις ευθύνη και μιλάς για ήθος (!) και συμπεριφορά(!!) και ...συναισθηματική νοημοσύνη (!!!)...

Νομίζω πως πρέπει να επαναπροσδιορίσεις τη στάση σου και να συνεχίσεις να συνεισφέρεις θετικά στο φόρουμ. (Ωστόσο μη θεωρήσεις ότι όταν γράφονται σημαντικές ανακρίβειες θα μένουν αναπάντητες).

Προσωπικά, ως συντονιστής, θα προσπαθήσω να επανέλθω μόνο επί ανακριβειών και παρανοήσεων.   

 

 

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, vagkaf said:

Τα κάτοπτρα των SW δε λέω είναι αξιοπρεπή (SW έχω και εγώ) αλλά λέγοντας καλά οπτικά εννοούσα πιο premium κατασκευαστών με μεγάλο finish quality (λ) π.χ. 1/10 (όπως hubble optics, orion optics κτλ) και αν παίζει ρόλο στην παρατήρηση λεπτομερειών του Άρη.

Πιστεύω οτι τα SW 6",8",10",12" έχουν ποιοτική οπτική επάρκεια για να δεις λεπτομέρειες και στον Άρη.Φυσικά όσο καλύτερα τα οπτικά,τόσο καλύτερη η εικόνα...όμως απο όσα γνωρίζω υπάρχει επιφύλαξη για το πόση είναι η πραγματική διαφορά που γίνεται αντιληπτή στο μάτι,μεταξύ των κοινών αυτών τηλεσκοπίων και των premium.

Δεν έχω προσωπική παρατηρησιακή εμπειρία σε τέτοια τηλεσκόπια για να πω κάτι με σιγουριά.Στους φακούς πάντως ισχύει ότι για μικρή οπτική διαφορά στα όρια της αντίληψης...πληρώνεις αρκετά χρήματα παραπάνω!Μπορείς να δείς τους φακούς μου,στο προφίλ μου,στους οποίους έχω εμπειρία,και διαβεβαιώνω οτι τουλάχιστον στο θέμα της οξύτητας στο κέντρο και γύρω απο αυτό,οι διαφορές είναι στα όρια της αντίληψης...

Το θέμα πάντως δεν είναι οι όποιες πραγματικές διαφορές στην οπτική ποιότητα των τηλεσκοπίων,αλλά οι σημαντικές διαφορές στην ποιότητα των ουρανών!

Αυτό θα καθορίσει πολύ περισσότερο την ποιότητα των ειδώλων και τις λεπτομέρειες που θα δεις στον Άρη,όπως βέβαια και η ύπαρξη ή μη αμμοθυελλών,που θολώνουν την εικόνα και εξαφανίζουν τις λεπτομέρειες!

Μην καλλιεργείς πάντως προσδοκίες για πολλές λεπτομέρειες,ειδικά αν παρατηρήσεις απο Αθήνα!

Τέλος το νόημα του νήματος εδώ,είναι όχι μόνο να βγεί κάποιος σε καλύτερο ουρανό,αλλά να αξιοποιήσει και τον ουρανό της πόλης που βρίσκεται.

Να εντοπίσει δηλ.τις καλές νύχτες,να βγαίνει συχνά για ανίχνευση της κατάστασης του ουρανού,αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες για καλύτερες παρατηρήσεις!

Υπάρχουν αστικές περιοχές που μπορεί να δώσουν τέτοιες ευκαιρίες πιο συχνά,και περιοχές που δίνουν πιο σπάνια.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 minutes ago, TUPAC_RIP said:

Το ένα link δεν ανοίγει και το άλλο σε πετάει σε ένα site (ρωσικό;).

Ναι φίλε μου,το έλεγξα και έσβησα τα λίνκ,θα ξαναδώ το θέμα!

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, πράγματι όπως γράφει ο Κώστας, είναι πολύ σημαντικότερο το επίπεδο seeing από το αν τα κάτοπτρα δίνουν ακρίβεια wavefront λ/4 ή λ/10. Στη μεγάλη πλειοψηφία των νυκτών με καλό seeing η δυνατότητα ανάλυσης ενός 10ιντσου με κάτοπτρα "μαζικής" παραγωγής (ας πούμε wavefront λ/4) δεν εξαντλείται, ο περιορισμός παραμένει το seeing. Χρειάζεται εξαιρετικό seeing για να κάνει διάφορα η ποιότητα των κατόπτρων σε τηλεσκόπια άνω των 6-8 ιντσών.

Οι σπάνιες, αξιομνημόνευτες παρατηρήσεις Δία-Κρόνου-Άρη στις οποίες έχω αναφερθεί σε προηγούμενα post (και για κάποιες έχω παραθέσει links), συνέβησαν πριν αντικαταστήσω τα αρχικά κάτοπτρα λ/4 (wavefront) του 10ιντσου Orion Optics με τα μεταγενέστερα λ/10 (wavefront). Σε μια τέτοια περίσταση, ο Κώστας θα ικανοποιηθεί ενδεχομένως να διαβάσει ότι χρησιμοποίησα και μεγέθυνση 400x (με την υποσημείωση ότι ήταν εφικτή, όχι απαραίτητη). Ορίστε λοιπόν οι εντυπώσεις μου από παρατήρηση με 10''- λ/4 από μια βραδιά του 2004 (όπως μεταφέρθηκαν σε post του 2006, στην 3η σελίδα από τις 4). Φαίνονται ξεκάθαρα οι  δυνατότητες ενός τέτοιου σετ κατόπτρων:

Αργότερα ακολούθησε η αναβάθμιση σε κάτοπτρα  λ/10 (+ Hilux επιστρώσεις) η οποία έφερε μικρές αλλά αισθητές βελτιώσεις, άλλες ορατές και σε μέτριες συνθήκες και άλλες σε συνθήκες εξαιρετικού seeing. Οι πρώτες εντυπώσεις είχαν καταγραφεί το 2009 εδώ, συγκεντρωμένες στο τελευταίο μου post στο παρακάτω νήμα:

Από τότε και μετά, 2-3 φίλοι με SkyWatcher 10" έχει τύχει να στήσουν το τηλεσκόπιο τους δίπλα στο Ο-O λ/10 και σπάνια μας επέτρεψε το seeing να πούμε με ασφάλεια ότι η εικόνα στο O-O ήταν αναλυτικότερη (προηγήθηκε κάθε φορά λεπτομερής ευθυγράμμιση των τηλεσκοπίων). Αν μη τι άλλο πιστεύω πως η Skywatcher εφοδιάζει πλέον τα τηλεσκόπια της με πολύ αξιοπρεπή κάτοπτρα.

Όταν το seeing είναι εξαιρετικό, η σαφής βελτίωση που επιφέρει κάθε μικροκίνηση προς την απόλυτη εστίαση, είναι η κύρια διαφορά από τα αρχικά κάτοπτρα.

  • Ευχαριστώ 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Γεια σας και από εμένα.

Συγχαρητήρια για το site είναι πραγματικά μια μεγάλη πηγή πληροφοριών για όλους μας που ασχολούμαστε με το αντικείμενο.

Θέλω να αναφερθώ στο θέμα του seeing στην Αθήνα το οποίο και εμπειρικά έχω διαπιστώσει ότι τα τελευταία 2 χρόνια 2022 και 2023 έχει χειροτερέψει πολύ !! Ειδικότερα παρατηρώ (κυρίως Δία, Κρόνο, Άρη και Σελήνη) τα τελευταία 4-5 χρόνια αρκετά συχνά ειδικά τα πρώτα 2 χρόνια που είχε καλό seeing κάθε εβδομάδα από το σαλόνι του σπιτιού με ένα ΜΑΚ 127 το οποίο στήνω και ξεστήνω σε 5`. Παρατηρώ από Περισσό από το ψηλότερο σημείο του κοιτάζοντας νότια. Η διαφορά στο seeing σε σχέση με το 2019-2020 είναι πολύ μεγάλη. Σχεδόν έχω απογοητευτεί τόσο που τα τελευταία 2 χρόνια παρατηρώ όλο και πιο αραιά αφού όσες φορές το κάνω βλέπω αυτό το βράσιμο...άλλοτε πολύ και άλλοτε λιγότερο. Μέσα στο 2023 έχω πετύχει 1 ή 2 φορές καθαρή παρατήρηση ενώ παλιότερα (2019-2020) σχεδόν κάθε εβδομάδα.!

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν μπορούμε τεχνικά να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα του κακού seeing.? ή η μόνη λύση είναι πάμε για παρατήρηση εκτός Αττικής. Π.χ. αυτός ο Διορθωτής ατμοσφαιρικής διασποράς που έχω διαβάσει μπορεί να κάνει κάτι.?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε nikgreg!🙂

Για το Seeing και την Διαύγεια της ατμόσφαιρας δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα,πέρα από το να μελετάμε την ατμόσφαιρα της περιοχής συστηματικά,ώστε να πετύχουμε κάποιες καλές συνθήκες.

Ο διορθωτής ατμοσφαιρικής διασποράς μπορεί να βελτιώσει λίγο την ποιότητα της εικόνας,αλλά θα το διαπιστώσει μόνο ο πολύ προσεκτικός παρατηρητής...

Περισσότερο είναι εμφανές το αποτέλεσμα στις αστροφωτογραφίες, επειδή αποτυπώνεται περισσότερη πληροφορία.

Τα τελευταία χρόνια βιώνουμε πιο έντονα τα αποτελέσματα της κλιματικής αλλαγής.Προσωπικά έχω δει ασυνήθιστες συμπεριφορές στο seeing κατά τη διάρκεια της νύχτας,από το 2018.Εκείνη τη χρονιά από την αρχή της είχαμε βιώσει ακραία καιρικά φαινόμενα.Τώρα συνεχίζεται η συμπεριφορά του καιρού έξω από την κανονικότητα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 12/10/2023 at 11:52 ΜΜ, fotodektis said:

Καλησπέρα φίλε nikgreg!🙂

Για το Seeing και την Διαύγεια της ατμόσφαιρας δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα,πέρα από το να μελετάμε την ατμόσφαιρα της περιοχής συστηματικά,ώστε να πετύχουμε κάποιες καλές συνθήκες.

Ο διορθωτής ατμοσφαιρικής διασποράς μπορεί να βελτιώσει λίγο την ποιότητα της εικόνας,αλλά θα το διαπιστώσει μόνο ο πολύ προσεκτικός παρατηρητής...

Περισσότερο είναι εμφανές το αποτέλεσμα στις αστροφωτογραφίες, επειδή αποτυπώνεται περισσότερη πληροφορία.

Τα τελευταία χρόνια βιώνουμε πιο έντονα τα αποτελέσματα της κλιματικής αλλαγής.Προσωπικά έχω δει ασυνήθιστες συμπεριφορές στο seeing κατά τη διάρκεια της νύχτας,από το 2018.Εκείνη τη χρονιά από την αρχή της είχαμε βιώσει ακραία καιρικά φαινόμενα.Τώρα συνεχίζεται η συμπεριφορά του καιρού έξω από την κανονικότητα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Ευχαριστώ για τη απάντηση. Είχα την ελπίδα ότι ίσως μπορεί να γίνει κάτι. Οπότε η καλύτερη λύση είναι να βγούμε λίγο εκτός Αθήνας για παρατήρηση. Ποιο σημείο θα πρότεινες ως κοντινότερο σε μένα που είμαι σχεδόν κέντρο Αθήνας και λίγο βόρεια (Περισσός). Έχω διαβάσει σε άλλο θέμα για νότια απέναντι από τη βραχονησίδα Πάτροκλος. Αυτό είναι το κοντινότερο ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

23 minutes ago, nikgreg said:

Ευχαριστώ για τη απάντηση. Είχα την ελπίδα ότι ίσως μπορεί να γίνει κάτι. Οπότε η καλύτερη λύση είναι να βγούμε λίγο εκτός Αθήνας για παρατήρηση. Ποιο σημείο θα πρότεινες ως κοντινότερο σε μένα που είμαι σχεδόν κέντρο Αθήνας και λίγο βόρεια (Περισσός). Έχω διαβάσει σε άλλο θέμα για νότια απέναντι από τη βραχονησίδα Πάτροκλος. Αυτό είναι το κοντινότερο ?

Φίλε μου μένω πολύ μακριά από την Αθήνα και την Αττική γενικότερα (μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα 🙂),οπότε δεν μπορώ να σου δώσω τις πληροφορίες που ζητάς.Η βραχονησίδα Πάτροκλος που ανέφερες,είναι σημείο συνάντησης μελών του φόρουμ,έχει λιγότερη φωτορύπανση σίγουρα,αλλά δεν γνωρίζω την ποιότητα της ατμόσφαιρας εκεί (διαύγεια και seeing).Καλύτερα να ρωτήσεις τους φίλους που έχουν εμπειρία εκεί.Επίσης όσοι ασχολούνται με πλανητική φωτογραφία,θα σου δώσουν πληροφορίες.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω ότι με τον συχνό έλεγχο των ατμοσφαιρικών συνθηκών,μπορούμε να αυξήσουμε τις πιθανότητες να πετύχουμε κάποιες καλές συνθήκες,όσο είναι εφικτό για την περιοχή που παρατηρούμε και τις ιδιοτροπίες του καιρού που επέφερε η κλιματική αλλαγή.Το εφάρμοσα αυτό και είχα πολύ καλά αποτελέσματα για αρκετά χρόνια,όπως και ένας πλανητικός φωτογράφος από την Αθήνα,που έχει τραβήξει ανέλπιστα καλές φωτογραφίες για τα δεδομένα της Αθήνας!Μελετάει συστηματικά τις ατμοσφαιρικές συνθήκες της περιοχής του.Μπορείς να δεις πρόσφατη φωτογραφία του Δία.Και στην Αθήνα υπάρχουν σχετικά καλές μέρες από ό,τι διαπιστώνω.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια

 

Ειμαι νεος στο χομπυ και εχω αγορασει ενα dob heritage 150p.

 

Εψαχνα το καλοκαιρι απεγνωσμενα για μερη να παρατηρησω με το τηλεσκοπιο μου (ειχα παει στη Λημνο) αγορασα και ενα 7mm πρσοφθαλμιο εν τελη βρηκα καποιες καβατζες στην παραλια και παρατηρουσα τους ουρανους...

Κατα τη ματωμενη σεληνη ειδα εαν φωτεινο αστερι διπλα στη Σεληνη και εψαξα να δω ποιο ειναι τελικα ητανε ο κρονος....Ημουνα μεσα στην πολη οποτε με απροθυμια ειπα ''αντε ας προσπαθησω''...

Ειδα την ιδια εικονα που ειδα και στην παραλια της Λημνου με μηδεν φωτισμο...Εντυπωσιαστηκα μεχρι που χθες απο το μπαλκονι μου (πρωτος οροφος) εστρεωα το τηλεσκοπιο στον Δια (ειναι δεξια και διπλα της Σεληνης) και τον ειδα πεντακαθαρα...Τις κηλιδες, 3 δορυφορους του...Τα παντα... Επειτα το Christmas tree clusters, και μετα κολλησα με την Luna :-)

 

Οποτε εχω καταλαβει οτι και μεσα στην πολη μπορει καποιος να ''κανει παιχνιδι''. Καταλαβαινω οτι χωρις φωτα ειναι σιγουρα καλυτερα αλλα η πολη δεν ειναι απαγορευτικη. Τα νεφελωματα ειναι απαγορευτικα με τοσα φωτα και θελουν σκοτεινο σημειο αλλα οι μεγαλοι μας πλανητες δινουν απλοχερω εκπληκτικη παρατηρηση

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

56 minutes ago, Anestis_85 said:

Τα νεφελωματα ειναι απαγορευτικα με τοσα φωτα και θελουν σκοτεινο σημειο αλλα οι μεγαλοι μας πλανητες δινουν απλοχερω εκπληκτικη παρατηρηση

Φίλε Ανέστη καλησπέρα!

Με το 6" τηλεσκόπιο είναι όντως δύσκολο έως απαγορευτικό να δεις τα περισσότερα νεφελώματα σε πόλη,ανάλογα και με τον βαθμό φωτορύπανσης που έχεις στην περιοχή σου.

Όμως με μεγαλύτερες διαμέτρους πχ.10" θα δεις στον ίδιο ουρανό αρκετά περισσότερα αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO),χρησιμοποιώντας και κατάλληλα φίλτρα.

Η Σελήνη και οι φωτεινοί πλανήτες (Αφροδίτη,Δίας,Κρόνος,Άρης) έχουν ικανή λαμπρότητα και κοντράστ,ώστε να φαίνονται και στις πόλεις.

Το αν θα τους δεις και σε μια ικανή μεγέθυνση ώστε να διακρίνεις λεπτομέρειες,εξαρτάται κυρίως από την ποιότητα των ατμοσφαιρικών συνθηκών που επικρατούν την ώρα της παρατήρησης.Όπως επίσης και από την διάμετρο του τηλεσκοπίου,τον εστιακό λόγο και την ποιότητα των οπτικών.

Υπάρχουν αρκετές φορές που οι συνθήκες είναι χάλια,ειδικά μέσα στις πόλεις,και περιορίζεται δραστικά η ευκρίνεια των ειδώλων.

Τις περισσότερες φορές που θα δεις σχετική διαύγεια στην ατμόσφαιρα, οι συνθήκες διαύγειας και seeing είναι στην πραγματικότητα μέτριες και ανάλογες και οι δυνατότητες για μεγεθύνσεις...

Ήσουν απλώς τυχερός που παρατήρησες καθαρά είδωλα πλανητών.

Πιθανώς στην περιοχή της παρατήρησης να επικρατούν καλύτερες συνθήκες από αλλού.

Αν όντως συμβαίνει αυτό συχνά,αξίζει να πηγαίνεις για παρατήρηση σε αυτό το μέρος.

Η κάθε περιοχή έχει το μικροκλίμα της και αυτό μαζί με τους ανθρωπογενείς παράγοντες καθορίζει και την ποιότητα της ατμόσφαιρας.

Καλό ψάξιμο γενικά με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες και καλές παρατηρήσεις!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 minute ago, fotodektis said:

Φίλε Ανέστη καλησπέρα!

Με το 6" τηλεσκόπιο είναι όντως δύσκολο έως απαγορευτικό να δεις τα περισσότερα νεφελώματα σε πόλη,ανάλογα και με τον βαθμό φωτορύπανσης που έχεις στην περιοχή σου.

Όμως με μεγαλύτερες διαμέτρους πχ.10" θα δεις στον ίδιο ουρανό αρκετά περισσότερα αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO),χρησιμοποιώντας και κατάλληλα φίλτρα.

Η Σελήνη και οι φωτεινοί πλανήτες (Αφροδίτη,Δίας,Κρόνος,Άρης) έχουν ικανή λαμπρότητα και κοντράστ,ώστε να φαίνονται και στις πόλεις.

Το αν θα τους δεις και σε μια ικανή μεγέθυνση ώστε να διακρίνεις λεπτομέρειες,εξαρτάται κυρίως από την ποιότητα των ατμοσφαιρικών συνθηκών που επικρατούν την ώρα της παρατήρησης.Οπως επίσης και από την διάμετρο του τηλεσκοπίου και την ποιότητα των οπτικών.

Υπάρχουν αρκετές φορές που οι συνθήκες είναι χάλια,ειδικά μέσα στις πόλεις,και περιορίζεται δραστικά η ευκρίνεια των ειδώλων.

Τις περισσότερες φορές που θα δεις σχετική διαύγεια στην ατμόσφαιρα, οι συνθήκες διαύγειας και seeing είναι στην πραγματικότητα μέτριες και ανάλογες και οι δυνατότητες για μεγεθύνσεις...

Ήσουν απλώς τυχερός που παρατήρησες καθαρά είδωλα πλανητών.

Πιθανώς στην περιοχή της παρατήρησης να επικρατούν καλύτερες συνθήκες από αλλού.

Αν όντως συμβαίνει αυτό συχνά,αξίζει να πηγαίνεις για παρατήρηση σε αυτό το μέρος.

Η κάθε περιοχή έχει το μικροκλίμα της και αυτό καθορίζει και την ποιότητα της ατμόσφαιρας.

Καλό ψάξιμο γενικά με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες και καλές παρατηρήσεις!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Κατ αρχην σ ευχαριστω για την ευχη σου και ανταποδιδω.

Περιμενω πως και πως να βραδυασει και σημερα και να βγω στο μπαλκονι να ξαναπροσπαθησω. Μενω μεσα στην πολη και η ρυπανση ειναι μεγαλη γι αυτο και μου εκανε εντυπωση....

Για τα νεφελωματα εχεις δικαιο καθως και το m31 οπου το εβλεπα οταν παρατηρουσα σε απομακρυσμενη περιοχη μεσα στην πολη ουτε γι αστειο.

 

Η αληθεια ειναι οτι το διαμερισμα δεν με βοηθαει για μεγαλυτερη διαμετρο και δεν θα μου ητανε πραγματικα ευκολο στο κουβαλημα ενα 10 ιντσων γι αυτο επελεξα στο συγκεκριμενο το οποιο ειναι portable. 

 

Επισης μια ερωτηση της οποια την απαντηση δεν εχω βρει καπου εδω στο φορουμ.

 

Για καλυτερη παρατηρηση θα πρεπει να  παω σε ενα υψωμα οπου το τηλεσκοπιο μου δεν επηρεαζεται απο τα φωτα της πολης η θα πρεπει και ο ουρανος (το κομματι του που παρατηρω) να μην φωτιζεται απο φωτα;

 

Δλδ σε εναν λογο εδω στη Θεσσαλονικη μπορω και στηνω τηλεσκοπιο και ειμαι μεσα στα δεντρα οποτε δεν εχω εγω φωτισμο αλλα ο ουρανος δεν παυει να φωτιζεται απο τα φωτα της πολης, μηπως ειναι δωρο-αδωρο που πηγαινω επανω στο βουνο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης