Jump to content

Ζητείται: BRESSER SkyLux 70 mm (από LIDL)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως κάποιος φίλος που έτυχε να αγοράσει το SkyLux 70 mm (Προσφορά του Lidl τα Χρτιστούγεννα) ενδιαφέρεται να το πουλήσει?

Δεκτό και σε μή-αρίστη κατάσταση.

Στείλτε message.

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...
βαγγελη εχω εναν φιλο που ισως το πουλαει. εχω την εντυπωση οτι το εχει αμεταχιριστο. αυριο το νεσσημερι θα σου πω

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω σημερα το δοκιμασα για πρωτη φορα επι 20λεπτο (αφου ειχε κρυωσει επι 40λεπτο περιπου).

1.Ο ερευνητης του ειναι μεγαλος μπελας!

2.η δοκιμη εγινε χωρις πολικη ευθυγραμμιση(εστρεφα στην τυχη τους αξονες επι του στοχου)

3.Η βαση (οπως αναμενοταν) ειναι πολυ ...κουνιστη

4.Η δοκιμη με Υπεριων 21,13,8 και με τα δικα του προσοφθαλμια,ηταν παρα πολυ ικανοποιητικη με τελειους δισκους airy,και πολυ καλη αποδοση ως προς το χρωματικο σφαλμα(φυσικα οι Υπεριων υπερτερουσαν,αλλα μην ξεχναμε πως ενας Υπεριων ειναι ακριβοτερος ολου του τηλεσκοπιου).

5.παρα πολυ καλο στη Σεληνη(οι σκοτεινες περιοχες διαχωριζονταν τελεια απο τις φωτεινες,και οι λεπτομερειες αποδιδονταν παρα πολυ καλα)

6.Μεγαλη εκπληξη στον Κρονο,ακομα και με τον 4αρι(175Χ),μια που η εικονα δεν ηταν μια οβαλ μουτζουρα οπως περιμενα,αλλα καθαροτατη και ευκρινεστατη(δεν ειδα ομως Κασσινι)

7.Το τραπεζιο στον Ωριωνα ηταν ευκολα ορατο στις 175Χ.Τα αστερια του σχεδον καρφια,ενω στις μικρες μεγενθυνσεις,το νεφελωμα ειναι ευδιακριτο(πηγα να χρησιμοποιησω και φιλτρο ΟΙΙΙ,αλλα... σκοτεινιασε το συμπαν).

8.ΔΕΝ χρησιμοποιησα καθολου τον διαγωνιο και τον μπαρλοου του σετ(εβαλα εναν φτηνιαρικο διαγωνιο της Meade και τον Ultima)

9.Απαιτειται προσθηκη επιπλεον βαρους(εγω κρεμασα προχειρα στο αντιβαρο,ενα τσαντακι με διαφορα αξεσουαρ,και ειχα καλυτερο ελεγχο στο χειριστηριο)

10.Αν ειναι σοβαρο τηλεσκοπιο? ΟΧΙ

Αν αξιζει τα 80€? ΝΑΙ και παλι ΝΑΙ,γιατι εκτος απο ικανοποιητικο τηλεσκοπιο(παιχνιδι για τους αυστηρους),η αποδοση του κανει καποιον να αρχισει να σκεπτεται σοβαρα την αστρονομια,και δεν θα τον αποτρεψει απο την προσπαθεια.

11.Φυσικα, η βαση μπορει να φιλοξενησει προχειρα ενα μικρο αποχρωματικο(ενας απο τους λογους που το πηρα),και ο σωληνας(παναλαφρος) νομιζω πως ειναι ιδανικος για τηλεσκοπιο-οδηγος(αλλος ενας λογος που το πηρα).

Σαν συνολο τελος ειναι ευκολοτατο στο στησιμο,στη μεταφορα,στο χειρισμο ,και με ικανοποιητικη αποδοση(αλλος ενας ......λογος που το πηρα).

12.Βαγγελη και Ιφικρατη,σπευσατε!!!

13.Angelnick,οπως βλεπεις θα βρεις εθελοντες να καλυψεις την "ανοησια"που λες οτι εκανες και την περιεγραψες με αλλη λεξη (δυστυχως)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε συ..

τα διοπτρικά δεν χρειάζονται να κρυώσουν όπως τα κατοπτρικά.. :? :)

Είναι.. plug 'n play! :lol:

 

πάντως, σοβαρά τώρα, η βάση πως είναι? εγω εχω ενα προβληματάκι όταν πχ στρίβω ενα χειριστήριο αριστερά, και κάνω μετά προς τα δεξιά, υπάρχει ενα "κενό" 5-6mm στριψίματος, μέχρι το τηλεσκόπιο να αποφασίσει να μετακινηθεί τελικά προς τα δεξιά, και το αντίστροφο.

Είναι φυσιολογικός τέτοιος "τζόγος"?

Βέβαια, και να μην είναι, μην τα θέλω ολα δικά μου, 80€ έδωσα, δεν μπορώ να έχω την τέλεια βάση, αλλα μερικές φορές καταντάει σπαστικό..

Dob και πάλι dob!!! :mrgreen: :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε συ..

τα διοπτρικά δεν χρειάζονται να κρυώσουν όπως τα κατοπτρικά.. :? :)

Είναι.. plug 'n play! :lol:

 

πάντως, σοβαρά τώρα, η βάση πως είναι? εγω εχω ενα προβληματάκι όταν πχ στρίβω ενα χειριστήριο αριστερά (εε.. δεν ξέρω ακόμα πως λέγεται, αυτό που είναι πανω πάνω..), και κάνω μετά προς τα δεξιά, υπάρχει ενα "κενό" 5-6mm στριψίματος, μέχρι το τηλεσκόπιο να αποφασίσει να μετακινηθεί τελικά προς τα δεξιά, και το αντίστροφο.

Είναι φυσιολογικός τέτοιος "τζόγος"?

Βέβαια, και να μην είναι, μην τα θέλω ολα δικά μου, 80€ έδωσα, δεν μπορώ να έχω την τέλεια βάση, αλλα μερικές φορές καταντάει σπαστικό..

Dob και πάλι dob!!! :mrgreen: :oops:

:oops: :oops:

 

ΟΚ.. ο firefox ξαναχτύπησε..

Ζήτω ο internet explorer!! :-note :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα θα ηταν να τα αφηνεις ολα να κρυωσουν(σωληνας,διαγωνιοι,μπαρλοου,προσοφθαλμια).

Φυσικα στους καθρεπτες,τα προβληματα ειναι πολυ πιο εμφανη.

Εισαι σιγουρος οτι σφιγγεις καλα το φρενο του αξονα που εχει τζογο?

Προσπαθησε να ελεγξεις την "επαφη" των γραναζιων-ελικοειδη αξονα χειριστηριου(ευκολος ελεγχος).

Παντως ενας μικρος τζογος ειναι αναμενομενος σε αυτην την κατηγορια.

(ειναι συμπαθεστατο παντως :D :D :D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω βγηκα προχτες με το bresseraki moυ και δεν το αφησα να κρυωση. φοβηθηκα μην το μιασει καμια πνευμωνια... λολ :lol: :lol: :D -5 η θερμοκρασια :shock: :shock: στις 11 το βραδυ. πολυ κρυο αλλα seeing αψογο. Τελικα φιλε βαγγελη δεν το πουλαει το φιλαρακι το τηλεσκοπιο. :(

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πουλαω εγω για οποιον το θελει, ομως εγω το αγορασα πριν ενα χρονο!! ειναι στο κουτι του εδω και κατι μηνες, αφου αγορασα αλλο μεγαλυτερο!!8" :lol: :lol:
Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, στο δικό μας στη γειτονιά τελιώσανε? Δεν πήγα να κοιτάξω λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και αμφιβολιών για το αν τελικά αξίζει... Από την άλλη 80 ευρω δεν είναι και 200 όπως το meade, και από τα κιάλια που έχω τώρα όλο και κάτι καλύτερο θα δω.

 

Για μεγαλύτερο τώρα δεν παίζει, το μέλλον διαγράφεται αβέβαιο...!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα κι εγώ σήμερα! Άκουσα καλά λόγια, ήταν και μικρή η τιμή του και είπα να κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μου!

 

Όποιος ενδιαφέρεται, η κοπέλα στο LIDL στο παγκράτι μου είπε πως έχει πολλά! Απλά δεν τα έχουν στην πώληση, είναι στην αποθήκη, ρωτήστε και θα σας δώσουν!

 

Θα επιστρέψω με εντυπώσεις!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα κι εγώ σήμερα! Άκουσα καλά λόγια, ήταν και μικρή η τιμή του και είπα να κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μου!

Καλοριζικο Βαγγελη!

 

Όποιος ενδιαφέρεται, η κοπέλα στο LIDL στο παγκράτι μου είπε πως έχει πολλά! Απλά δεν τα έχουν στην πώληση, είναι στην αποθήκη, ρωτήστε και θα σας δώσουν!

Οποτε θα υπαρχει προσφορα απο την LIDL τις επομενες εβδομαδες με ακομα καλυτερη τιμη! :wink:

 

Αντε, προβλεπω binoviewers α λα LIDL. :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα κι εγώ σήμερα! Άκουσα καλά λόγια, ήταν και μικρή η τιμή του και είπα να κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μου!

Βαγγέλη καλορίζικο.Εύχομαι να είναι μια καλή αρχή.

Το αγόρασα κι εγώ για ταξίδια ή και για οδηγητικό ( :?: )

Καθαρούς ουρανούς

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, αν βγάλει και binoviewer το LIDL έχω πάρει με τη μία!! :mrgreen: :mrgreen:

Βαγγελη,

 

Εννοουσα κατι αλλο ... με την μειωση τιμων που πιστευω θα δουμε με μια δευτερη προσφορα της εταιρειας εφοσον εχουν παραμεινει κομματια, θα οδηγησει αρκετους (; ) στην αποκτηση και δευτερου διοπτρικου ... οποτε θα ειναι ενα βημα πριν την ικανοτητα για binoviewer.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, το πήρα κι εγώ για δώρο στην κόρη μου.

 

Αν ο καιρός το επιτρέψει το Σαββατοκύριακο θα δεί το πρώτο φώς.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο καιρός το επιτρέψει το Σαββατοκύριακο θα δεί το πρώτο φώς.

Τακη,

 

Οι προβλεψεις ειναι καλες για το Σαββατο-Κυριακο ... ετοιμαζω λιστα στοχων! \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια και βλέπω ότι το topic έχει συμμετοχές έχω μια απορία για το baader.

Θέλω να προσπαθήσω να παρατηρήσω τον ήλιο αλλά χρειάζμαι φίλτρο για το τηλεσκόπιο.

Καθώς έψαχνα στlο internet βρήκα το παρακάτω :

http://www.apm-telescopes.de/info.php?id=14950

Κάνει για το skylux (αυτό των 3 ιντσών ?)? Κοιτάω και στα ελληνικά sites να βρώ αλλά δεν βρήκα κάτι έτοιμο με δακτύλιους. Μόνο το φίλτρο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε "χύμα" φίλτρο baader (σε μέγεθος Α4 μάλλον) και φτιάξε μόνος σου το φιλιτράκι! Το έχουν τα ελληνικά μαγαζιά αστρονομικών ειδών (ή τουλάχιστον κάποια από αυτά).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης