Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες το βράδυ είδα τον Κρόνο και τον δια. Εντυπωσιαστηκα από τον Κρόνο γιατί η νύχτα είχε πολύ καλή ατμόσφαιρα. Τον δια τον είδα με ένα 10αρι στις 90 μεγεθύνεις. Είδα τα φεγγάρια και δύο ζώνες λίγο. Θεώρησα ότι αν έβαζα Barlow θα ήταν καλύτερα αλλά έκανα λάθος. Έβαλα λοιπόν τον Barlow στις 180 μεγεθύνεις και διαπίστωσα ότι το είδωλο δεν εστιάζει καλά και δεν είχε οξύτητα. Με λίγα λόγια καλύτερα τον είδα με το 10αρι πάρα με τον Barlow. Μήπως φταίει η ποιότητα του Barlow επειδή είναι ο εργοστασιακός. Μπορειται να μου προτείνετε κάποιον καλό.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεγέθυνση στην οποία μπορούμε να δούμε με οξύτητα ένα αντικείμενο εξαρτάται όχι μόνο απο την ποιότητα των οπτικών και την άριστη ευθυγράμμισή τους,αλλά και απο την ποιότητα της ατμόσφαιρας!

Δηλ.την διαύγεια και το seeing.Μπορεί να έχουμε άριστη διαύγεια αλλά κάκιστο seeing.Δηλ.να φαίνεται η ατμόσφαιρα καθαρή,αλλά να μην είναι σταθερή,δηλ.να υπάρχουν θερμικά ρεύματα που επηρεάζουν δραματικά την οξύτητα του ειδώλου.Το seeing το ελέγχουμε με την μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου χρησιμοποιώντας το τηλεσκόπιο.Συνήθως δεν φαίνεται με το μάτι,εκτός αν είναι πολύ κακό οπότε θα δούμε τα άστρα να τρεμοπαίζουν...

Δες εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Άλλος παράγοντας που επηρεάζει την οξύτητα είναι η σταθερότητα του τηλεσκοπίου,δηλ.πόσο σταθερή είναι η βάση του,πόσο επηρεάζεται απο δονήσεις πχ. απο το φύσημα του αέρα.Αν φυσάει αρκετός αέρας οι περισσότερες βάσεις επηρεάζονται,και η οξύτητα του ειδώλου επίσης.

Για φακούς σου έχουμε ξαναπεί τί προτείνουμε...

Αν θέλεις σώνει και καλά μόνο barlow,καλής ποιότητας είναι ο Televue 2x.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλημέρα και από εμένα,ότι λέει παραπάνω ο fotodektis είναι σωστό.

Εγώ θα σου πω την γνώμη μου από προσωπική εμπειρία.Έχω 4 τηλεσκόπια μικρά

80mm 100mm 100mm και 150mm,μην χρησιμοποιείς barlow,πάρε ένα προσοφθάλμιο

με λίγα στοιχεία που θα σου δώσει μεγέθυνση γύρω στο 160χ και θα δεις διαφορά.Ζώνες Δία

ερυθρά κηλίδα και σκιές δορυφόρων για πλάκα και πεντακάθαρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ’ αρχήν με πιο 10 φακό, και δεύτερον με ποιόν Baelow?

Εάν ο φακός είναι ο Super 10mm που σου έδωσαν με το τηλεσκόπιο τότε το θέμα τελειώνει εδώ. Εάν είναι όμως ο Super Plossl ή κάποιος άλλος απλός Plossl, τότε ή η ατμόσφαιρα φταίει ή ο Barlow.

Προσοχή σε όλους!

Μέχρι τώρα ξέραμε ότι σκάρτους φακούς 10 και 25mm έδειναν μόνο στα 130mm νευτώνεια. Όχι στα μεγαλύτερα. Όμως ένας φίλος μας πείρε το περίφημο 6ιντσο Dob της SW. Αντί λοιπόν να έχει 10 και 25mm φακούς plosll, του το έδωσαν με τους ίδιους απαράδεκτους φακούς με αυτό των 130mm τηλεσκόπιο. Πήγαμε μαζί στον το περασμένο Σάββατο απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλο στο γνωστό μέρος. Εντόπισε κάποια στιγμή το διπλά διπλό στην Λύρα. «διπλός είναι» μου λέει. Κοιτάζω κι εγώ και μάταια προσπαθούσα να τον διαλύσω σε διπλά διπλό. Είχε επάνω αυτόν το 10mm super. Βάζω τον δικό μου 10 super plossle και ουάου! «Τι εστιακή απόσταση είναι ο φακός που μου έβαλες;» με ρωτά. Ο ταπεινός 10άρης Super Plossle, που μου δώσανε μαζί με τηλεσκόπιο του απαντώ! Και να φανταστείτε ότι θέλω να τον αλλάξω, διότι ο συγκεκριμένος είχε πιάσει μύκητες και τον άνοιξα και τον καθάρισα, κι εγώ που το ξέρω χρόνια, ξέρω ότι πια δεν αποδίδει όπως πρώτα! Το διόρθωσα πάρα πολύ αλλά με τίποτα δεν είναι όπως πριν να πιάσει μύκητα!

Επομένως φίλε μου είναι άκυρο το οτιδήποτε κάνεις με αυτούς τους φακούς. Μακάρι να ήμασταν κοντά να σου έδινα τους δικούς μου ταλαίπωρους επί 20ετία να τους έβαζες επάνω και να έβλεπες με τα ίδια σου τα μάτια.

Τέλος τι μάρκα είναι ο Barlow?

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Γιάννη. Και ο Barlow και οι φακοί είναι τα εργοστασιακά. Τα προσοφθαλμια είναι δυστυχώς super. Τουλάχιστον μου λύθηκε η απορία γιατί δεν μπορούσα να δω τον διπλό διπλο χωρισμένο. Επειδή ο baader Barlow και Mark iv είναι ακριβό σετλεω να πάρω δύο plossl καλής ποιότητας για να κάνω κάποιες δοκιμές.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκου. Τώρα έχεις έναν 25 κι έναν 10. Προχώρα για λίγο με αυτούς και πάρε πρώτα από το πλανητάριο έναν 15 plossle της SW. Αν είναι καλύτερος θα το καταλάβεις, και θα έχεις και μία μεγέθυνση διαφορετική, και μάλιστα αυτήν που σου χρειάζεται πιο πολύ για βαθύ ουρανό. Αν ισχύει αυτό τότε θεωρητικά κι υπόλοιπη σειρά των plossl θα είναι εν τάξη.

Μάλιστα αφού μένεις Θεσσαλονίκη, πήγαινε στο κατάστημα για να μιλήσεις μαζί τους. Για Barlow θέλει το πράγμα ακόμα ψάξιμο. Μη βιαστείς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω. Θα παρω εναν 15αρι αλλα δεν ξερω τι μαρκας. Ειδα οτι οι Televue και οι SW ειναι ακριβοι και δεν θα ηθελα να παρω κατι ακριβο αν δεν ξερω πως να το χρησιμοποιω σωστα. Σκεφτομαι την σειρα omni της celestron. Ειναι καλη η συγκεκριμενη. Απο οτι λεει στην περιγραφη φαινονται καλοι αλλα ποιος θα ελεγε οτι δεν ειναι καλοι σε μια περιγραφη.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια και απο εμενα!

καλοι barlow (προσωπικη εμπειρία ),εκτος απο τον TV, ειναι και οι βετερανοι celestron ULTIMA και meade 140(αμφοτεροι ιαπωνιας)....αν τους βρεις σε καλη κατασταση τους αποκτας!

Φυσικά μια συλλογη ποιοτικων προφθαλμιων που καλυπτουν το ευρος των οφελιμων μεγενθυνσεων του εκαστοτε οργανου, ειναι η ιδανικη λυση...(και δεν χρειαζεται να ειναι TV). Επισης θα σου προτεινα να βαλεις μια αγγελία αναζητησης ...πιστευω πως ολο και κατι καλο θα βρεθει.

καλες επιλογες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα τις τιμές στο πλανητάριο και έχουν 34 Eυρώ ο 10mm σαν τον δικό μου, και από 17 Ευρώ ο 17 κι ο 12,5mm.

Όταν λέω plossle της sw αυτήν την σειρά εννοώ. Τους έχει μάλιστα στην αρχή. Αν πάρεις κάτι από αυτούς πάρε τον 17mm.

Μέχρι πρόσφατα είχε και τέτοιους Vixen, γύρο στα 10 ευρώ επί πλέον. Ελπίζω να τους ξανά φέρει.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον φίλο Κωνσταντίνο επάνω. Ειδικά στον Barlow της tv.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να επισημάνω κάτι πολύ σημαντικό!

Διαπίστωσα-μαζί με άλλα μέλη-οτι κάποιοι δημοφιλείς φακοί plossl και barlow, εδώ και χρόνια κυκλοφορούν και σε απομιμήσεις χαμηλής οπτικής ποιότητας!

Αυτό αφορά το κιτ της Celestron και τους plossl και barlow της σειράς OMNI,καθώς και κιάλια μαζικής παραγωγής...

Ίσως το κακό επεκτείνεται και σε άλλες κορυφαίες εταιρίες!

Αν κάποιοι φίλοι έχουν διαπιστώσει με σιγουριά οτι αυτό όντως συμβαίνει,ας το πούνε γιατί είναι κρίμα να πληρώνει κάποιος επώνυμο προϊόν και να παίρνει "μούφα"...

Υπάρχει και η επιλογή πολύ φθηνών φακών απο ιντερνετικά κινεζομάγαζα,στα 20-30€ που έχουν αποκλίσεις στην ποιότητα και τους αγοράζεις με ρίσκο,αλλά τουλάχιστον δεν χάνεις και πολλά χρήματα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης