Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O C/2020 F3 (NEOWISE)

Skywatcher stardiscovery 150

Zwo asi 224

Λήψη βίντεο 3ων λεπτών.

Επεξεργασία Pipp Autostakert, Registax

Βιαστική προσπάθεια.

Φίλε Νίκο πολύ καλή η λήψη σου,συγχαρητήρια!!

Χρησιμοποίησες τηλεσκόπιο και έβγαλες φωτογραφία με αρκετή "π λ η ρ ο φ ο ρ ί α" !!

Είναι ξεκάθαρο πια οτι ακόμα και αν δεν έχει διασπαστεί ο πυρήνας του,χάνει πολύ υλικό...Κυριολεκτικά εξατμίζεται με πιο μεγάλο ρυθμό απο άλλους κομήτες.

Και αυτό όσο θεαματικό και αν είναι,σημαίνει οτι δεν θα τον βλέπουμε φωτεινό για πολύ ακόμα...πάει ίσως για διάλυση και αυτός...

Καλή συνέχεια και με άλλες φωτογραφίες με τηλεσκόπιο!

Φιλικά-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η πιο εξωπραγματικά όμορφη φωτογραφία του C/2020 F3 (NEOWISE) που έχω πετύχει μέχρι στιγμής στο διαδίκτυο είναι αυτή:

 

https://www.instagram.com/p/CCjEslfpHVp/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία φωτογραφία αισθητικά,έστω και υπέρ-επεξεργασμένη χωρίς να μεταφέρει αληθινή πληροφορία...Τελικά πρόκειται για "καλλιτεχνική" απεικόνιση.Ο συγκεκριμένος τύπος που την ανάρτησε,απ'ότι είδα συνηθίζει να επεξεργάζεται υπερβολικά τις φωτογραφίες του.

Έστω και έτσι ευχαριστούμε φίλε stellar82.

Φιλικά-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζει κανείς τι ώρα θα φαίνεται στα μέσα με τέλη της εβδομάδας? Αυτό το 4-5 το πρωί είναι αρκετά βάρβαρο...:oops:

 

Το stellarium που χρησιμοποιώ δεν τον έχει καν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζει κανείς τι ώρα θα φαίνεται στα μέσα με τέλη της εβδομάδας? Αυτό το 4-5 το πρωί είναι αρκετά βάρβαρο...:oops:

 

Το stellarium που χρησιμοποιώ δεν τον έχει καν.

 

 

Φίλε μου για το στελαριουμ που λες αν δεις τις προηγούμενες σελίδες του θέματος υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για το πώς να φορτώσεις τον κομήτη στο πρόγραμμα ..Έτσι θα ξέρεις ακριβώς ποιες ώρες θα είναι ορατός ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις επόμενες ημέρες, ο κομήτης C/2020 F3 (NEOWISE) θα μετακομίσει στον βραδινό ουρανό και θα είναι ορατός το βραδάκι στα βορειοδυτικά, αρχικά πιο δύσκολα χαμηλά στον ορίζοντα αλλά κερδίζοντας ύψος μέρα με τη μέρα. Τα άσχημα νέα είναι ότι αναφορές παρατηρήσεων δείχνουν μείωση φωτεινότητας. Παρατηρείστε όποτε μπορέσετε!

neowise-evening.thumb.jpg.10d91083ac4c6f58d74baa4b9697da47.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πιο εξωπραγματικά όμορφη φωτογραφία του C/2020 F3 (NEOWISE) που έχω πετύχει μέχρι στιγμής στο διαδίκτυο είναι αυτή:

 

https://www.instagram.com/p/CCjEslfpHVp/

 

Η οποία έχει δεχτεί κριτική ως υπερ-επεξεργασμένη με αποτέλεσμα εμφάνισης χαρακτηριστικών που δεν υπάρχουν πράγματι.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζει κανείς τι ώρα θα φαίνεται στα μέσα με τέλη της εβδομάδας? Αυτό το 4-5 το πρωί είναι αρκετά βάρβαρο...:oops:

 

Το stellarium που χρησιμοποιώ δεν τον έχει καν.

 

 

Φίλε μου για το στελαριουμ που λες αν δεις τις προηγούμενες σελίδες του θέματος υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για το πώς να φορτώσεις τον κομήτη στο πρόγραμμα ..Έτσι θα ξέρεις ακριβώς ποιες ώρες θα είναι ορατός ..

 

πιάστηκα αδιάβαστος δηλ!!! #-o #-o

 

Σε ευχαριστω πολύ φιλε!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις επόμενες ημέρες, ο κομήτης C/2020 F3 (NEOWISE) θα μετακομίσει στον βραδινό ουρανό και θα είναι ορατός το βραδάκι στα βορειοδυτικά, αρχικά πιο δύσκολα χαμηλά στον ορίζοντα αλλά κερδίζοντας ύψος μέρα με τη μέρα. Τα άσχημα νέα είναι ότι αναφορές παρατηρήσεων δείχνουν μείωση φωτεινότητας. Παρατηρείστε όποτε μπορέσετε!

 

Αντρέα εισαι πρώτος!!! =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πιο εξωπραγματικά όμορφη φωτογραφία του C/2020 F3 (NEOWISE) που έχω πετύχει μέχρι στιγμής στο διαδίκτυο είναι αυτή:

 

https://www.instagram.com/p/CCjEslfpHVp/

 

Η οποία έχει δεχτεί κριτική ως υπερ-επεξεργασμένη με αποτέλεσμα εμφάνισης χαρακτηριστικών που δεν υπάρχουν πράγματι.

Συμφωνώ. Έχουμε δει κι άλλα όμορφα που δεν κάθονται και τόσο καλά...

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μικρή σπουδή στον κομήτη ή πως μια raw φωτογραφία από dslr κρύβει ωραίες πληροφορίες .

 

Στις δύο πρώτες φωτογραφίες πειράζοντας λίγο τα καναλια RGB διαμορφώνεται διαφορετικά και η κόμη και ο πυρήνας. Στην πρώτη μάλιστα φαίνεται η εξάχνωση των πτητικών υλικών του κομήτη. να σημειώσω πως τα χρώματα δεν ανταποκρίνονται στη θερμική κατάσταση του κομήτη μιας και δε χρησιμοποιήθηκε κάμερα υπεριωδών ακτίνων.

 

Στην 3η εικόνα χρησιμοποιωντας το εργαλείο Profile του C Muniwin που ουσιαστικά παίρνει τις τιμές των πιχελς σε μία κάθετη τομή του πυρήνα του κομήτη διαπιστώνουμε κάτι που είναι κι εμφανες με γυμνό μάτι δλδ τους δύο πίδακες που παράγουν την κόμη του.

 

Στην 4η εικόνα με το πρόγραμμα astrometrica παίρνουμε πληροφορίες για τις συντεταγμένες του κομήτη , το σήμα του , και το διαγραμμα με το "κέντρο βάρους" του αντικειμένου. Εδώ το γράφημα είναι επίπεδο στην κορυφή που σημαίνει ότι ο πυρήνας είναι "κορεσμένος" λόγω μεγάλης έκθεσης.

 

Εξοπλισμός

canon 100D

skywatcher ac 80/400

celestron cgt 5

20 sec exp iso 400

DD.jpg.8b16a688181527de9059274d78221fa3.jpg

cc.jpg.87e867cbd155448c086a9246878d1d8c.jpg

bb.jpg.9afc3575f3ce5780a1901f365a0249cb.jpg

aa.jpg.6f2e12da996a17a7f64f3ec85edbe405.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πιο εξωπραγματικά όμορφη φωτογραφία του C/2020 F3 (NEOWISE) που έχω πετύχει μέχρι στιγμής στο διαδίκτυο είναι αυτή:

 

https://www.instagram.com/p/CCjEslfpHVp/

 

Η οποία έχει δεχτεί κριτική ως υπερ-επεξεργασμένη με αποτέλεσμα εμφάνισης χαρακτηριστικών που δεν υπάρχουν πράγματι.

 

Γι'αυτο διάλεξα προσεχτικά τις λέξεις μου κι έγραψα εξωπραγματικά όμορφη 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Skysafari v6 έχει ανανεωθεί και τον αναφέρει πλέον σαν 2.5 mag κάτι που επιβεβαιώνεται και από εδώ:

 

https://www.cobs.si/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις επόμενες ημέρες, ο κομήτης C/2020 F3 (NEOWISE) θα μετακομίσει στον βραδινό ουρανό και θα είναι ορατός το βραδάκι στα βορειοδυτικά, αρχικά πιο δύσκολα χαμηλά στον ορίζοντα αλλά κερδίζοντας ύψος μέρα με τη μέρα. Τα άσχημα νέα είναι ότι αναφορές παρατηρήσεων δείχνουν μείωση φωτεινότητας. Παρατηρείστε όποτε μπορέσετε!

 

Έχω δοκιμάσει από Αθήνα βράδυ σήμερα και εχθές.

Παταγώδης αποτυχία ως τώρα, από ταράτσα διά γυμνών οφθαλμών ή με κυάλια (τηλεσκόπια δεν μπορώ να ανεβάσω ταράτσα).

Τόσο χαμηλά με τόση φωτορρύπανση και νέφος, τα σύννεφα στα δυτικά (πάνω από τα βουνά) και την Πάρνηθα (Πάστρα/Πατέρα/...) να ανεβάζει τον ορίζοντα, δεν φαίνεται τίποτα.

 

Ή τουλάχιστον εγώ έχω τελείως ατυχήσει/αποτύχει.

 

και μια σημερινη τωρα το βραδακι

Και να η επιτυχία από τα δυτικά προάστεια (αν θέση λήψεως το Περιστέρι Ατιικής). Εμείς οι Ανατολικώτεροι έχουμε όλην την Αθήνα να παρεμβάλλεται μάλλον αποτυφλώνοντάς μας.

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας,

 

Σήμερα το πρωί να σηκωθώ κατά τις 5 να κάνω την προσπάθεια μου (κέντρο αθήνας) ?

Δεν έχω κιάλια έστω και με το μάτι αν δω κάτι και αν μπορέσω κάτι με την κάμερα μου d850 και εναν 100αρι,

 

Επίσης το Σαββατοκύριακο διάβασα για βραδάκι πλέον και όχι ξημερώματα θα ήταν βολικό να πήγαινα σε κανά βουνό αλλά λόγο έλλειψης αυτοκίνητου έλεγα να προσπαθούσα απο Αγία Αννα Εύβοια, έχετε καμιά άποψη ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας,

 

Σήμερα το πρωί να σηκωθώ κατά τις 5 να κάνω την προσπάθεια μου (κέντρο αθήνας) ?

Δεν έχω κιάλια έστω και με το μάτι αν δω κάτι και αν μπορέσω κάτι με την κάμερα μου d850 και εναν 100αρι,

 

Επίσης το Σαββατοκύριακο διάβασα για βραδάκι πλέον και όχι ξημερώματα θα ήταν βολικό να πήγαινα σε κανά βουνό αλλά λόγο έλλειψης αυτοκίνητου έλεγα να προσπαθούσα απο Αγία Αννα Εύβοια, έχετε καμιά άποψη ?

Αν δοκιμάσεις (από κέντρο πρωί) ενημέρωσε για τα αποτελέσματα.

Εγώ από την ταράτσα δεν έχω θέα (την κόβουν οι δπλανές πολυκατοικίες) στο πρωινό αζιμούθιο (~30μοίρες) τόσο χαμηλά, μόνο στο βραδυνό (~320μοίρες) έχω ορτατότητα στο οποίο ως τώρα τίποτα.

Έχει υπ'όψιν ότι τουλάχιστον κατά το Στελλάριο ο κομήτης αντέλλει 03:45 και αν και κατά τις 5 θα έχει ανέβει πολύ ψηλότερα μετά τις 5 θα έχει φωτίσει και στις 6 και κάτι ανατέλλει ο ήλιος.

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει λόγος να σηκωθείτε νωρίς. Αύριο θα είναι πιο εύκολο να τον παρατηρήσετε το βραδάκι. Με κιάλια ή με μηχανή με τον 105 φακό φαίνεται καθαρά και θαναι ψηλά και μετά τις 10.

Καλη συνεχεια.

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι αν παρεμβάλλεται όλη η Αθήνα δυστυχώς, τουλάχιστον ως τώρα...

Όπως σου έγραψα παραπάνω από ανατολικά δεν διακρίνεται τίποτα απολύτως (το βράδυ)...

 

-----------

Προσάρτηση:

 

Μόλις γύρισα από παρατήρηση (από κοντινό ανοιχτό χώρο με θέα).

Μετά βίας ορατός με κυάλια (5:05-5:25).

Απογοήτευση τελείως.

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημόσια εκπομπή της NASA για τον κομήτη NEOWISE με δημόσια εκπομπή και τηλεδιάσκεψη μέσων. :cheesy:

Οι ειδικοί της NASA θα συζητήσουν και θα απαντήσουν σε δημόσιες ερωτήσεις σχετικά με τον κομήτη C / 2020 F3 NEOWISE κατά τη διάρκεια μιας εκπομπής του NASA Science Live και την παρακολούθηση τηλεδιάσκεψης μέσων την Τετάρτη 15 Ιουλίου. Ο κομήτης είναι ορατός με γυμνό μάτι στον ουρανό νωρίς το πρωί και ξεκινώντας αυτό εβδομάδα, μετά το ηλιοβασίλεμα.

Το επεισόδιο της NASA Science Live θα προβληθεί ζωντανά στις 3 μ.μ. EDT Τετάρτη στην τηλεόραση της NASA και στον ιστότοπο του πρακτορείου, μαζί με το Facebook Live, το YouTube, το Periscope, το LinkedIn, το Twitch και το USTREAM.

Οι θεατές μπορούν να υποβάλουν ερωτήσεις στο Twitter χρησιμοποιώντας το hashtag #AskNASA ή αφήνοντας ένα σχόλιο στην ενότητα συνομιλίας του Facebook, του Periscope ή του YouTube.

Η NASA θα παρακολουθήσει τη μετάδοση με τηλεδιάσκεψη μέσων στις 4 μ.μ. Τετάρτη. Ο ήχος τηλεδιάσκεψης πολυμέσων θα μεταδοθεί ζωντανά σε:

https://www.nasa.gov/live

Οι συμμετέχοντες στην τηλεδιάσκεψη περιλαμβάνουν:

Lindley Johnson, αξιωματικός πλανητικής άμυνας και εκτελεστικός προγράμματος του Γραφείου Συντονισμού Πλανητικής Άμυνας της NASA, Έδρα της NASA

Η Emily Kramer, συν-ερευνητής στην επιστημονική ομάδα Εξερεύνηση υπερύθρων ευρείας περιοχής Near-Earth Object (NEOWISE), NASA JPL

Amy Mainzer, κύριος ερευνητής NEOWISE, Πανεπιστήμιο της Αριζόνα

Για να συμμετάσχουν στην τηλεδιάσκεψη, τα μέσα ενημέρωσης πρέπει να στείλουν email στο όνομα και τη συνεργασία τους στο joshua.a.handal@nasa.gov έως τις 3:45 μ.μ. Τετάρτη 15 Ιουλίου

Για πληροφορίες σχετικά με το Γραφείο Συντονισμού Πλανητικής Άμυνας της NASA, συμπεριλαμβανομένου του Προγράμματος Παρατήρησης Αντικειμένων Κοντά στη Γη, επισκεφθείτε:

https://www.nasa.gov/planetarydefense

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-highlight-comet-neowise-with-public-broadcast-media-teleconference

wispr_inner_neowise_20200705t020949e_thumb.thumb.jpg.6bf86baef66dd3d48a6eba5c7d116e7a.jpg

Ο πλανήτης μας ειναι το λίκνο της ανθρωπότητας.Αλλα κανείς δεν περνάει ολη του τη ζωή στο λίκνο.

Κονσταντίν Εντουάρντοβιτς Τσιολκόφσκι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολα τα μελη.Ο καιρος σημερα το βραδακι ηταν συμμαχοςκαι καταφερα νατον ξαναδω ,στην αρχη με τα κυαλια olympus 10x50 και αργοτερα με τα bresser 12x60.Ακομη ειναι φανταστικος αν και εχει χασει λιγο απο την φωτεινοτητα του.Εντυπωσιακη και η ουρα του κατα την δυση του.Καληνυχτα και καθαρους ουρανους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως Θεσσαλονικη ανατολικα απο το προηγουμενο Σαββατο καθε πρωι εκεινη την ωρα εχει συννεφα...Ειμαι standby καθε μερα...

 

Εκανα χθες μια προσπαθεια για βραδυ αλλα δεν ειχα καλη ορατοτητα λογω βουνου και αυτης της αιθαλομιχλης πανω απο την πολη...

 

Δεν εχω δει τιποτα ακομα... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Τελικά δοκίμασα από Δάφνη αποτυχία, Πατήσια το ίδιο...

 

Χολαργός .. όμως.. επιτυχία, για τη φωτορύπανση που υπήρχε το αποτέλεσμα μου αρέσει πολύ!

 

https://www.facebook.com/NickPendragon/photos/a.1945642945656483/2630568197163951/?type=3&theater

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης