Jump to content

Προσοφθάλμια για dob 12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Εχω τον εξοπλισμό

Τηλεσκόπιο: dob 12

Προσοφθάλμια: pentax xl 10.5, televue Barlow x2, celestron kit

 

Ενδέχεται να παρω το neglar zoom 3-6. Βέβαια μου ειπαν οτι δεν προτείνεται λογο των μεγενθησεων που δίνει στην συγκεκριμένη εστιακή (1500).

 

Θα ηθελα να μου προτείνετε μερικα καλα προσοφθάλμια και να μου πειτε την αποψη σας για τον zoom

 

Ευχαριστώ πολυ Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Γενικώς πάνω από 400x μεγέθυνση (να μη σου πω 300x πιο ρεαλιστικά) παίζεις στα όρια της ατμοσφαιρικής παραμόρφωσης. Άρα το min που μπορείς να πας σε εστιακό μήκος είναι 4-5mm

 

 

Διαλέγουμε προσοφθάλμια με βάση το exit pupil που μας δίνουν. Σε εσένα 12"->300mm, οπότε με το 1500 είσαι f/5, οπότε ενδεικτικά:

 

>Ευρύτερο πεδίο: 6-7mm, οπότε x5, 30-35mm f/l στην περίπτωσή σου

 

>Μεγαλύτερη μεγέθυνση για διπλά αστέρια-πλανήτες κλπ: 0.5mm-0.8mm -> 2.5-4mm, αλλά ισχύει ο παραπάνω περιορισμός οπότε στη θέση σου δν θα έπεφτα κάτω από 3.5-4mm (χωρίς barlow, προφανώς)

 

Οπότε:

 

>Ο zoom θα είναι ΟΚ για μεγάλες μεγεθύνσεις, εκτός από το χαμηλότερο 1/3 του range. Ωστόσο με τον 10.5mm με τον barlow είσαι ήδη κοντά στο όριο (5.25mm->~300x). Ο zoom θα δείχνει καλύτερα, πιθανότατα, μεγαλύτερες μεγεθύνσεις δε θα έχει και τόσο νόημα

 

>Αν θέλεις να παρατηρείς νεφελώματα/σμήνη/γαλαξίες καλύτερα πάρε κάτι με τουλάχιστον 20mm εστιακό

 

>Τώρα από μάρκες μοντέλα κλπ., Pentax, Televue, ES you can't go wrong, αλλά είναι ακριβά. Για πιο introductory θα πρότεινα κάτι στυλ baader hyperion, vixen, ακόμα και κάποιον plossl s5000 της meade etc.

 

Συνεπώς πρώτα θα ρωτούσα τι θέλεις να παρατηρείς κυρίως κλπ.

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο γνώμη μου ότι το κορυφαίο προσοφθάλμιο είναι το ES 12mm 92.

Δίνει 125 μεγέθυνση, κόρη εξόδου 2.44mm και 0,73 μοίρες πραγματικό πεδίο θέασης.

"Προφέρεται" για μεγάλο εύρος αντικειμένων.

Είναι όμως πολύ βαρύ και ακριβό στο 1/3 της τιμής του ίδιου του τηλεσκοπίου (ειδικά αυτήν την περίοδο είναι και δυσεύρετο και υπερτιμημένο αφού είναι παντού out of stock-όπως και τα περισσότερα άλλωστε....)

 

Προσωπικά πιστεύω πως το ακριβό-καλό σου προσοφθάλμιο ή αλλιώς αυτό που θα χρησιμοποιείς περισσότερο είναι σε αυτή την εστιακή των 12mm για τα περισσότερα αντικείμενα βαθέως ουρανού.

 

Μετά θες ένα για παρατήρηση πλανητών, διπλών αστέρων, "σφιχτών" σμηνών κτλ.. όπως είπε και ο φίλος μας minimum 5mm (χωρίς barlow)

και ένα ερευνητικό-μέγιστου πραγματικού πεδίου που να δίνει κόρη εξόδου γύρω στα 5-6mm.

Τώρα ενδιάμεσα περί ορέξεως προσθέτεις σταδιακά.

 

Βέβαια έχεις και barlow x2 οπότε προσοχή στις επιλογές σου μη δημιουργήσεις διπλές εστιακές!

 

Και να λάβεις υπ' όψη σου ότι οι τιμές είναι στα ύψη σε πολλά "premium" και μη μοντέλα, λόγω της πανδημίας, αγνώστου χρόνου επιστροφής και αν στα προηγούμενα επίπεδα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Εχω τον εξοπλισμό

Τηλεσκόπιο: dob 12

Προσοφθάλμια: pentax xl 10.5, televue Barlow x2, celestron kit

 

Ενδέχεται να παρω το neglar zoom 3-6. Βέβαια μου ειπαν οτι δεν προτείνεται λογο των μεγενθησεων που δίνει στην συγκεκριμένη εστιακή (1500).

 

Θα ηθελα να μου προτείνετε μερικα καλα προσοφθάλμια και να μου πειτε την αποψη σας για τον zoom

 

Ευχαριστώ πολυ Γιώργος

 

Θα συμφωνήσω με αυτό που σου είπαν για το zoom.

Ακόμη κι αν το seeing είναι καλό το άλλο θέμα που έχεις σε αυτές τις μεγενθύσεις είναι ότι το πεδίο είναι πολύ μικρό και με το dob αν το ακολουθείς με το χέρι θα κουνιούνται τα πάντα και ίσως είναι πιο δύσκολο να το απολαύσεις.

 

Εγώ με το 12άρι, κατά κυριο λόγο χρησιμοποιώ τον 8.8 ES. Έχω κι έναν ortho 6mm αλλά λόγω seeing και μικρού πεδίου τον χρησιμοποιώ πιο σπάνια.

 

Εγώ θα σου πρότεινα ένα καλό 24άρι με μεγάλο πεδίο. Ο panoptic που έχω δει είναι φανταστικός, αλλά υπάρχει και ο αντίστοιχος 24mm της Explore scientific. Είναι αυτό που ξέρω οτι λείπει και απο το δικό μου setup γιατί έχω έναν απλό plossl 32mm της skywatcher (δίνουν αντιστοιχο πεδίο) και τον χρησιμοποιώ συνέχεια τόσο για ευρεση αντικειμένων όσο και για να απολαύσω μεγαλα αντικείμενα στο πεδίο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχας να πω οτι το dob 12 ειναι goto οποτε κουνιεται μονο του και οχι με το χέρι.

 

Υστερα για προσοφθαλμιι μου προτεινατα τον es12 92 μοιρων αλλα εχω τον pantex 10.5 που ειναι παρομοια εστιακή.

 

Οσο για ερευνητικό εχω τον plosl 32mm απο το κιτ της celestron αλλα σκεφτομαι να παρω κατι καλύτερο.

 

Εχω βρει τον es 24 68 μοιρων αλλα νομιζω οτι οι 68 μοιρες ειναι λιγες για ερευνητικό.

 

Όσο τια τον zoom βλεπω οτι μάλλον δεν αξίζει.

 

 

Το συμπερασμα που βγαζω ειναι να παρω πρωτα εναν φακο απο 24 εως 30mm για ερευνητικό

 

Τα σκέφτομαι σωστά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχας να πω οτι το dob 12 ειναι goto οποτε κουνιεται μονο του και οχι με το χέρι.

 

Όσο τια τον zoom βλεπω οτι μάλλον δεν αξίζει.

 

 

Αυτό για μένα είναι bonus στο να έχεις ένα φακό 5-6mm αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται να επενδύσεις στον zoom για αυτό.

 

 

 

Εχω βρει τον es 24 68 μοιρων αλλα νομιζω οτι οι 68 μοιρες ειναι λιγες για ερευνητικό.

 

Όσο τια τον zoom βλεπω οτι μάλλον δεν αξίζει.

 

 

Το συμπερασμα που βγαζω ειναι να παρω πρωτα εναν φακο απο 24 εως 30mm για ερευνητικό

 

Τα σκέφτομαι σωστά;

 

 

Οσον αφορά τον ES, δες λίγο το πεδίο που έχουν σε σχέση με τον 32mm. Απλά ο ένας θα δίνει 48x κι ο άλλος 63x. Για μένα προσωπικά ένας ποιοτικός φακός με τέτοιο πεδίο μπορεί να δώσει πολύ ωραίες εικόνες και να είναι χρήσιμος.

 

Απο κει και πέρα νομίζω πως έχει να κάνει και με το τι προτιμάς να παρατηρείς και σε τι θα έχει μεγαλύτερη σημασία να επενδύσεις.

Screenshot_970.thumb.png.446de08d7edd7ae7025f85c2c5cfb5f3.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο (filim),πρέπει να μας πείς τί παρατηρείς πιο πολύ: Σελήνη,πλανήτες ή DSO (αντικείμενα βαθέως ουρανού)?

Επίσης σε τί ποιότητας ουρανό-διαύγεια και seeing-συνήθως παρατηρείς?

Με τους φακούς που ήδη έχεις,ποιά μέγιστη μεγέθυνση έχεις πιάσει σε πλανήτες ώστε να φαίνεται καθαρό το είδωλο?

Το κιτ της Celestron που έχεις,το έχεις αξιολογήσει προσεκτικά?

Οι φακοί που περιέχει ΔΕΝ έχουν σταθερή ποιότητα!

Χρησιμοποιείται διαφορετικής ποιότητας οπτικό γυαλί και επιστρώσεις,απο παρτίδα σε παρτίδα.

Έτσι η οπτική ποιότητα κυμαίνεται απο άριστη έως κακή!

Οι δικοί σου φακοί πώς αποδίδουν?

Πχ.έχεις παρατηρήσει διαφορές στην απόδοση μεταξύ των 2 barlow 2x (Televue,Celestron)?

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρω τα πάντα ξεκιναω απο πλανητες και σεληνη και μετα παω στα σφαιρωρα σμηνη , τους διπλούς αστερες , τα νεφελωματα και τέλος στους γαλαξίες.

 

Ο ουρανος που εχω ειναι σχετικα καλός. Δηλαδη σε μια κανονικη νυχτα διακρινω αμυδρα το νεφος του γαλαξία.

 

 

Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα των προσοφθαλμιων του celestron kit εχω παρατηρησει οτι πολυ καλος ειναι ο 32 αρης, καλος ο barlow, καλος και ο 13αρης. Απο τους υπολοιπους χρησημοποιω λιγο τον 6αρη. Επειδή ομως δεν εχω δοκιμααει ακομα αλλα προσοφθάλμια (μολις πήρα τον pentax 10.5xl) δεν μπορω να εχω αποψη αν γενικά ειναι καλοι.

 

Τωρα οσον αφορα την βέλτιστη μεγένθυση, εχω χρησιμοποιησει μεχρι και 3mm(500x) αλλα χωρις καλο αποτέλεσμα. Γενικά νομιζω οτι μετα τα 6mm (300x) χανεις σε ευκρίνεια.

 

Κατι ακομα που παρατηρησα ειναι οτι οι ερευνητικοι με εξοδο 1.25 ειναι ο es24mm και ο panoptic 24mm

 

Γενικα κοιταω να εχουν ολοι οι φακοι μου εξοδο 1.25 γιατί να αλλαζεις την εξοδο μεσα στο βράδυ απο 1.25 σε 2 ειναι ολόκληρη φασαρία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο να ξεκαθαρίσουμε κάποια βασικά:

Η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση που μπορείς να έχεις με το τηλεσκόπιο,είναι θεωρητικά περίπου το διπλάσιο της διαμέτρου του σε mm,και αυτό σε άριστες συνθήκες διαύγειας και seeing.

Το δικό σου 12" έχει διάμετρο 305mm,άρα ΔΕΝ μπορείς να πας σε αστρονομικά αντικείμενα πάνω απο 600x,εκτός μόνο της Σελήνης και σε πολύ λίγες περιπτώσεις...

Όσο ανεβαίνει η θεωρητική μέγιστη μεγέθυνση,τόσο πιο δύσκολα είναι εφικτή!

Δηλ.πιο εύκολα θα πιάσεις τα 200Χ,πιο δύσκολα και σπανιότερα τα 300Χ,και αρκετά πιο σπάνια τα 400Χ,ακόμα και αν έχεις καλό ουρανό,δηλ.δεν παρατηρείς απο μεγαλούπολη.

Τα 500Χ που θεωρητικά σου δίνει το 12" τηλεσκόπιό σου,ίσως τα πιάσεις πολύ σπάνια σε ουρανό με εξαιρετική διαύγεια και seeing (προδιαγραφές Αστεροσκοπείου)...

Τα 600Χ ίσως στη έρημο Ατακάμα της Χιλής...

Επίσης καθοριστικό ρόλο εκτός της διαμέτρου και της ατμόσφαιρας,παίζει η φωτεινότητα και το κοντράστ του στόχου.Μεγεθύνσεις άνω των 150Χ,σε καλή ατμόσφαιρα,δίνουν μόνο οι φωτεινοί πλανήτες,δηλ.Δίας,Κρόνος,Άρης (κάθε 2 χρόνια),και η Σελήνη.

Όσο αυξάνεις τη μεγέθυνση,εκτός απο την οξύτητα μειώνεται η φωτεινότητα και το κοντράστ των στόχων.Οπότε στα DSO θα περιοριστείς αναγκαστικά σε μικρές-μεσαίες μεγεθύνσεις,ακόμα και σε καλό ουρανό!

Φυσικά παίζει ρόλο και η ποιότητα των οπτικών και η ευθυγράμμισή τους!

 

Οπότε ο zoom που ενδιαφερόσουν είναι περιττή αγορά,διότι στα 3mm δίνει μεγέθυνση 500Χ,πρακτικά ανέφικτη!

Επίσης είναι ένας ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ φακός...όταν ενδιαφέρθηκα να τον αγοράσω το 2011,κόστιζε περίπου 420-430€.

Στο διάστημα που μεσολάβησε,τα αστρονομικά πήραν μια αύξηση περίπου 35-37%,και πρόσφατα λόγω της πανδημίας πήραν επιπλέον αύξηση και παρουσιάζονται ελλείψεις σε δημοφιλή είδη...

Οπότε δεν θα ήταν μια συνετή αγορά!

 

Το κιτ της Celestron με φακούς 6,8,13,17,32mm και barlow 2x,το έχω απο το 2010 και ΟΛΑ είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ποιότητας οπτικά.Ο 6mm σχεδόν ισάξιος με τον Baader Genuine Ortho 5mm (κορυφαίο ορθοσκοπικό),και ο Celestron barlow 2x σχεδόν ισάξιος του κορυφαίου Televue Powermate 2.5x που επίσης έχω.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως: όπως είπα και στο προηγούμενο post,η ποιότητα του κιτ διαφέρει απο παρτίδα σε παρτίδα...Απο άριστη έως χάλια,διότι δυστυχώς χρησιμοποιείται διαφορετικό οπτικό γυαλί και επιστρώσεις!

Δηλ.μπορεί να πέσεις σε "διαμάντια" μπορεί και σε "μούφες"!

Τα δικά σου δεν ξέρω τί οπτική ποιότητα έχουν...

Σε πλανητική παρατήρηση με το 10" τηλ.μου χρησιμοποιώ τους 6,8 mm σε συνδυασμό με τον barlow 2x,ή το Powermate 2.5x.με άριστα αποτελέσματα,εφ'όσον το επιτρέπει και η ατμόσφαιρα.

 

Αν οι φακοί στο δικό σου κιτ είναι της ίδιας ποιότητας με το δικό μου,είναι μεγάλη ανοησία να πάρεις ακριβότερους φακούς για πλανητική παρατήρηση!

Γι'αυτό θα πρέπει να τους αξιολογήσεις σωστά,πριν πετάξεις άσκοπα ένα σωρό χρήματα...

Δοκίμασε με τις ίδιες συνθήκες,δηλ.την ίδια ώρα στον ίδιο στόχο,τους δυο barlow με τον ίδιο φακό (πχ.τον Pentax),για να συγκρίνεις τις αποδόσεις τους.

Επίσης τον Celestron 8mm και13mm με τον Pentax.

Δεν είναι εύκολο να κάνεις αξιόπιστο τέστ αν δεν έχεις τις γνώσεις και την εμπειρία,αλλά τουλάχιστον προσπάθησε μήπως δείς παρατηρήσιμες διαφορές τουλάχιστον στην οξύτητα.

 

Εφ'όσον βλέπεις την ζώνη του Γαλαξία-με γυμνό μάτι-έχεις σχετικά καλό ουρανό...Όμως εκτός απο την φωτορύπανση,την ποιότητα του ουρανού καθορίζουν η Διαύγεια και το Seeing,που μπορείς να τα ελέγξεις.

Δες εδώ κάποια βασικά και πρακτικά:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

 

Αν λοιπόν έχεις καλό ουρανό (διαύγεια και seeing) και οι φακοί του κιτ είναι της καλής παρτίδας,τότε ΔΕΝ χρειάζεσαι άλλους φακούς για πλανητική παρατήρηση!Μην πετάς τα χρήματά σου...

Αν είναι όμως μέτριας απόδοσης...τότε το ξανασκέφτεσαι για καλούς φακούς.

 

Για DSO όμως καλό θα ήταν να πάρεις κάποιον ευρυγώνιο φακό,περίπου 11-13mm με φαινόμενο πεδίο A.F.O.V πάνω απο 68ο.

Πολύ καλός φακός είναι ο ES 11mm,με AFOV=82o.

Πολλά αντικείμενα βαθέως ουρανού,όπως το Νεφέλωμα του Ωρίωνα,ανοιχτά αστρικά σμήνη,ο Γαλαξίας της Ανδρομέδας κλπ.είναι εκτεταμένα και ένας καλός ευρυγώνιος θα τα αναδείξει πολύ καλύτερα!

Αντίθετα για αμυδρότερα και μικρής έκτασης αντικείμενα (πχ.σφαιρωτά σμήνη),οι plossl είναι προτιμότεροι.

 

Θα σου έλεγα λοιπόν να επενδύσεις σίγουρα στον καλό ευρυγώνιο (και η ΑΡΜ έχει καλούς ευρυγώνιους σε χαμηλότερη τιμή),και σε μικρής εστιακής φακούς μόνο αν οι plossl του κιτ δεν έχουν την άριστη απόδοση που έχουμε στην κατοχή μας κάποιοι.

 

Αξιολόγησε λοιπόν προσεκτικά και μετά αποφάσισε για αναβάθμιση.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικα κοιταω να εχουν ολοι οι φακοι μου εξοδο 1.25 γιατί να αλλαζεις την εξοδο μεσα στο βράδυ απο 1.25 σε 2 ειναι ολόκληρη φασαρία.

 

Γιώργο προφανώς εννοείς την διάμετρο της κάνης των φακών (όχι έξοδο),που συνήθως είναι 1.25" και 2".

 

Μεγάλης εστιακής φακούς πχ.32mm χρησιμοποιούμε ως ερευνητικούς,για να εντοπίζουμε τα αντικείμενα πιο εύκολα.

Οι 2" δίνουν πιο μεγάλο πεδίο απο τους 1.25" (που έχουν πιο στενό field stop),και είναι πιο αποδοτικοί και απολαυστικοί στη θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων!

 

Αφού σε δυσκολεύει η εναλλαγή 1.25" σε 2" και θέλεις μόνο 1.25" διάμετρο κάνης,ο Celestron plossl 32mm που έχεις-αν προέρχεται απο καλή παρτίδα-είναι ήδη ένας καλός φακός!

Αν θέλεις να τον αντικαταστήσεις,πρέπει να προσέξεις ο νέος φακός να σου δίνει τουλάχιστον το ίδιο πραγματικό πεδίο (T.F.O.V) που σου δίνει αυτός που ήδη έχεις.

Θα σε βοηθήσει αυτό το πρόγραμμα:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/?fov_messier_object=&fov_solar_system_object=&fov_object_search=&fov_telescope_focal_length=600&fov_telescope_aperture=80

 

Βέβαια αυτά ισχύουν σε περίπτωση που κάνεις την αναζήτηση στόχων χειροκίνητα,χωρίς την βοήθεια του go to.

 

Τέσταρε τους φακούς του κιτ πολύ προσεκτικά ΠΡΙΝ αγοράσεις άλλους.

Και απάντησε στο ερώτημα: τί θα ήθελες παραπάνω απο ένα φακό?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης