Jump to content

Σελήνη - Τμηματικοί χάρτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, Makis said:

 

  • 1. Παρότι η αρίθμηση σας στους χάρτες είναι άρτια, στους περισσότερους χάρτες της Σελήνης η αρίθμηση αρχίζει απ'τον Βορρά (εάν έχεις τον Atlas of the Moon του Antonin Rukl μπορείτε να ανατρέξετε σε αυτόν όσον αφορά την αρίθμηση των χαρτών)

Πράγματι όσους χάρτες μελέτησα μετά την πρότασή σου η αρίθμηση γίνεται όπως ανέφερες. Οπότε παραθέτω και ένα αρχικό χάρτη με το συγκεκριμένο τρόπο αρίθμησης, ώστε όποιος θέλει να τους ταξινομήσει έτσι.

Ωστόσο για να μη χαθεί η σειρά οι επόμενοι που θα παραθέτω θα βασίζονται στην αρχική εικόνα του πρώτου post.

 

MoonCharts2.thumb.png.36cce10417a4831a0cb43bd0dff5f911.png

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, 

Η αρίθμηση με βάση τη πορεία της διαχωρίζουσας είναι επίσης καλή & βολική, καθώς έτσι είναι πιο εύκολη η παρατήρηση χαρακτηριστικών από ημέρα σε ημέρα. Όσον αφορά τη γραμματοσειρά, εμένα μου αρέσει η Times New Roman με προτεινόμενο μέγεθος 10 με 12.

  • Μου αρέσει 1

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

20 hours ago, Makis said:

Βαγγέλη, 

Η αρίθμηση με βάση τη πορεία της διαχωρίζουσας είναι επίσης καλή & βολική, καθώς έτσι είναι πιο εύκολη η παρατήρηση χαρακτηριστικών από ημέρα σε ημέρα. Όσον αφορά τη γραμματοσειρά, εμένα μου αρέσει η Times New Roman με προτεινόμενο μέγεθος 10 με 12.

Θα δω τι μπορώ να κάνω στο τέλος  για να γίνουν ομοιόμορφα...Σχετικά με το μέγεθος της γραμματοσειράς πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να φαίνεται στο τυπωμένο χαρτί αλλά και προσαρμοσμένο για να χωράνε όλες οι πληροφορίες που βάζω κάθε φορά, οπότε αναγκαστικά διαφέρει από σημείο σε σημείο, Αν είχα κάνει εξ αρχής περισσότερους χάρτες, όπως τα βιβλία θα ήταν σίγουρα εφικτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά εξαιρετική υλοποίηση. Η ιδέα της αρίθμησης με βάση την πορεία της διαχωρίζουσας είναι φοβερά έξυπνη και υπηρετεί 100% την λογική design follows function. Μια πειραματική σκέψη που κάνω είναι η εξής:

Τα σύμβολα για την διάμετρο και το βάθος του κάθε κρατήρα προσθέτουν οπτικό θόρυβο στην εικόνα χωρίς όμως να προσθέτουν κάποια επιπλέον πληροφορία (π.χ. επαρκεί αν αναφερθεί μια φορά στην επεξήγηση του χάρτη ότι ο πρώτος αριθμός συμβολίζει την διάμετρο και ο δεύτερος σε παρένθεση το βάθος). Αντί των συμβόλων διαμέτρου/βάθους θα πρόσθετα το στίγμα του κέντρου του κάθε κρατήρα ως οδηγό για το μάτι (anchor). Επισυνάπτω screenshot για το πριν/μετά με την παραπάνω ιδέα.

 

original.png

edited.png

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Βλέποντας ξανά τους χάρτες που έφτιαξες, μου ήρθε η εξής ιδέα (στα πλαίσια του δυνατού πάντα) : Πως σου φαίνεται η ιδέα του να βάλεις τα σημεία προσεδάφισης διαστημικών αποστολών που προσεδαφίστηκαν στη Σελήνη ? Θέλω να πω, από το πρόγραμμα Apollo έως τώρα έχουν προσεδαφιστεί πολλές αποστολές στη Σελήνη, που (εάν δεις το link) καλύπτουν όλο το θεατό μέρος της Σελήνης, από τη 3η ημέρα που η Σελήνη αρχίζει να είναι εύκολα ορατή έως τη Πανσέληνο ! Είναι η παρουσίαση μου απ'τη συνάντηση της Ελληνικής Ερασιτεχνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΕΑΕ) που έκανα στις 26/09/2021 ! (Η παρουσίαση μου, είναι μέχρι το 01:08:30)

 

  • Ευχαριστώ 2

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, terrain_inconnu said:

Τα σύμβολα για την διάμετρο και το βάθος του κάθε κρατήρα προσθέτουν οπτικό θόρυβο στην εικόνα χωρίς όμως να προσθέτουν κάποια επιπλέον πληροφορία (π.χ. επαρκεί αν αναφερθεί μια φορά στην επεξήγηση του χάρτη ότι ο πρώτος αριθμός συμβολίζει την διάμετρο και ο δεύτερος σε παρένθεση το βάθος). Αντί των συμβόλων διαμέτρου/βάθους θα πρόσθετα το στίγμα του κέντρου του κάθε κρατήρα ως οδηγό για το μάτι (anchor). Επισυνάπτω screenshot για το πριν/μετά με την παραπάνω ιδέα.

 

original.png

edited.png

Όντως φαίνεται πολύ καλό , ειδικά για τους κρατήρες δορυφόρους ώστε να μην επαναλαμβάνονται τα κυκλάκια. Θα κάνω σε αντίγραφο έναν χάρτη να δούμε πως βγαίνει, μαζί με διορθώσεις σε ενοχλητικά χρώματα κτλ. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, θα επανέλθω με δείγμα.

1 hour ago, Makis said:

Καλησπέρα,

Βλέποντας ξανά τους χάρτες που έφτιαξες, μου ήρθε η εξής ιδέα (στα πλαίσια του δυνατού πάντα) : Πως σου φαίνεται η ιδέα του να βάλεις τα σημεία προσεδάφισης διαστημικών αποστολών που προσεδαφίστηκαν στη Σελήνη ? Θέλω να πω, από το πρόγραμμα Apollo έως τώρα έχουν προσεδαφιστεί πολλές αποστολές στη Σελήνη, που (εάν δεις το link) καλύπτουν όλο το θεατό μέρος της Σελήνης, από τη 3η ημέρα που η Σελήνη αρχίζει να είναι εύκολα ορατή έως τη Πανσέληνο ! Είναι η παρουσίαση μου απ'τη συνάντηση της Ελληνικής Ερασιτεχνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΕΑΕ) που έκανα στις 26/09/2021 ! (Η παρουσίαση μου, είναι μέχρι το 01:08:30)

 

Μάκη δεν μου είναι δύσκολο θα τις προσθέσω. Αν παρατήρησες έχω συμπεριλάβει μόνο τις επανδρωμένες αποστολές Apollo μέχρι στιγμής (με κόκκινο αστεράκι). Την είχα παρακολουθήσει την παρουσίαση σου live. Θα την ξαναδώ και θα τα προσθέσω.

Επειδή είναι αδύνατο να διακρίνει κανείς με τηλεσκόπιο αντικείμενα των αποστολών και από ό,τι θυμάμαι είναι πολλές οι αποστολές, θα τα προσθέσω στο τέλος σε νέες εικόνες αντίγραφα (μαζί με όλα τα ήδη καταγεγραμμένα χαρακτηριστικά) για όποιον θέλει εγκυκλοπαιδική γνώση. Θα δω πως θα βγει στην πορεία 

Σχετικά με το μέγεθος της γραμματοσειράς ήθελα επίσης να πω ότι για παράδειγμα σε κόλπους και θάλασσες προσαρμόζω το μέγεθος και την απόσταση των χαρακτήρων έτσι ώστε να καλύπτει η ονομασία την εκάστοτε περιοχή χωρίς να χρειαστεί να την μαρκάρω με κάποιο κύκλο. Για αυτό κάπου είναι πολύ μεγάλα και αλλού μικρά. Αν έχετε άλλη πρόταση ευχαρίστως να μου την πείτε.

Σας ευχαριστώ πολύ!!

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Με συγχωρείς αλλά δε τις πρόσεξα ! Ναι, όντως οι διαστημοσυσκευές καθ'αυτές όντως είναι αδύνατο να παρατηρηθούν ! Με το καλό οι αλλαγές σου ! Ναι, αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το προτείνω !

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 21/8/2021 at 1:41 ΜΜ, vagkaf said:

ΧΑΡΤΗΣ 12

 

1408947948_12.thumb.png.a66765f53a2e85d6c8f0402a3eb3496b.png

 

Σελήνη Χάρτης 12

Ανανέωσα τον πρώτο χάρτη (ο επάνω) που είχα φτιάξει σύμφωνα με τις υποδείξεις σας. Έδωσα το στίγμα των κρατήρων-δορυφόρων με τελεία και τους αφαίρεσα τον ενοχλητικό επαναλαμβανόμενο κύκλο που αντιπροσωπεύει τη διάμετρο (από τους κεντρικούς κρατήρες το άφησα καθώς πιστεύω δεν ενοχλεί). Επίσης για μεγάλους κρατήρες-δορυφόρους, βουνά εντός οροσειρών, δυσδιάκριτα σημεία κ.τ.λ.. έδωσα το στίγμα τους με διακεκομμένο κύκλο. Άλλαξα επίσης κάποιες γραμματοσειρές και χρώματα. Πιστεύω είναι εμφανώς καλύτερο πλέον. Επίσης έγιναν κάποιες προσθήκες που μου είχαν διαφύγει την πρώτη φορά.

Επειδή είναι χρονοβόρα ακόμη και η διαδικασία αλλαγής, πείτε μου οτιδήποτε ενοχλεί και θέλετε να αλλάξω ώστε να συνεχίσω με αυτό το μοτίβο από δω και πέρα (συν τις διορθώσεις στους ήδη υπάρχοντες στην τελική παρουσίαση).

Παρακάτω ο ανανεωμένος χάρτης 12

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 17/2/2022 at 10:09 ΜΜ, Makis said:

Καλησπέρα,

Βλέποντας ξανά τους χάρτες που έφτιαξες, μου ήρθε η εξής ιδέα (στα πλαίσια του δυνατού πάντα) : Πως σου φαίνεται η ιδέα του να βάλεις τα σημεία προσεδάφισης διαστημικών αποστολών που προσεδαφίστηκαν στη Σελήνη ? Θέλω να πω, από το πρόγραμμα Apollo έως τώρα έχουν προσεδαφιστεί πολλές αποστολές στη Σελήνη, που (εάν δεις το link) καλύπτουν όλο το θεατό μέρος της Σελήνης, από τη 3η ημέρα που η Σελήνη αρχίζει να είναι εύκολα ορατή έως τη Πανσέληνο ! Είναι η παρουσίαση μου απ'τη συνάντηση της Ελληνικής Ερασιτεχνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΕΑΕ) που έκανα στις 26/09/2021 ! (Η παρουσίαση μου, είναι μέχρι το 01:08:30)

 

Πολύ καλή η παρουσίαση των διαστημικών αποστολών στη Σελήνη,στο παραπάνω βίντεο Μάκη!!

Βαγγέλη συνέχισε την πολύ αξιόλογη και χρήσιμη εργασία σου!!

Ευχαριστούμε πολύ-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οι αλλαγές είναι στη σωστή κατεύθυνση και η εικόνα είναι πολύ πιο ευανάγνωστη. Ιδίως η ιδέα να εισάγεις διακεκομένους κύκλους για τους αμυδρούς κρατήρες είναι πολύ καλή (π.χ. Marco Polo & δορυφόρους). Σημειώνω τα εξής:

Στους μεγάλους κρατήρες αντί του κυκλικού συμβόλου προτείνω να χρησιμοποιήσεις το κανονικό σύμβολο της διαμέτρου (ø) και αντίστοιχα ένα λεπτό βέλος για το βάθος (παραθέτω παράδειγμα για Αρχιμήδη και Αυτόλυκο).

Κατά την γνώμη μου η επιλογή διακεκομένων κύκλων για τα όρη δεν λειτουργεί (επί της ουσίας μπερδεύει μιας και εμμέσως παραπέμπει σε κρατήρα). Δοκιμαστικά θα πρότεινα να μπει το στίγμα τους ως μικρό τρίγωνο. Επίσης, στα όρη μου φαίνεται πιο σωστό να μπει πρώτα το ύψος και μετά το εύρος (παραθέτω παράδειγμα για το όρος Huygens με τα αντίστοιχα σύμβολα).

Το κόκκινο χρώμα ως γραμματοσειρά είναι προβληματικό (θα δοκίμαζα κάτι άλλο για το πρόγραμμα Apollon, ίσως ακόμα και μαύρο αν το επιτρέπει το γκρι υπόβαθρο του εκάστοτε σημείου).

craters.png

mountains.png

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

27 minutes ago, terrain_inconnu said:

Νομίζω οι αλλαγές είναι στη σωστή κατεύθυνση και η εικόνα είναι πολύ πιο ευανάγνωστη. Ιδίως η ιδέα να εισάγεις διακεκομένους κύκλους για τους αμυδρούς κρατήρες είναι πολύ καλή (π.χ. Marco Polo & δορυφόρους). Σημειώνω τα εξής:

Στους μεγάλους κρατήρες αντί του κυκλικού συμβόλου προτείνω να χρησιμοποιήσεις το κανονικό σύμβολο της διαμέτρου (ø) και αντίστοιχα ένα λεπτό βέλος για το βάθος (παραθέτω παράδειγμα για Αρχιμήδη και Αυτόλυκο).

Κατά την γνώμη μου η επιλογή διακεκομένων κύκλων για τα όρη δεν λειτουργεί (επί της ουσίας μπερδεύει μιας και εμμέσως παραπέμπει σε κρατήρα). Δοκιμαστικά θα πρότεινα να μπει το στίγμα τους ως μικρό τρίγωνο. Επίσης, στα όρη μου φαίνεται πιο σωστό να μπει πρώτα το ύψος και μετά το εύρος (παραθέτω παράδειγμα για το όρος Huygens με τα αντίστοιχα σύμβολα).

Το κόκκινο χρώμα ως γραμματοσειρά είναι προβληματικό (θα δοκίμαζα κάτι άλλο για το πρόγραμμα Apollon, ίσως ακόμα και μαύρο αν το επιτρέπει το γκρι υπόβαθρο του εκάστοτε σημείου).

craters.png

mountains.png

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Τα συμβολάκια θα τα αλλάξω.

Όσων αφορά τη διάμετρο των βουνών την έχω πρώτη, επειδή παρατηρώντας τη Σελήνη οι διαστάσεις που αντιλαμβάνεται κατά κύριο λόγω το μάτι είναι του μήκους και του πλάτους (κατ επέκταση και η διάμετρος), ενώ το ύψος και το βάθος γίνονται έμμεσα παρατηρήσιμα μέσω των σκιών.

Τα κυκλάκια των βουνών τα έβαλα ίδιο χρώμα με την ονομασία τους. Θεωρω πως βοηθούν για να ξεχωρίζουν τα όρη μέσα στις οροσειρές. Με τρίγωνο σύμβολο είναι ανέφικτο να γίνει αντιληπτό το εύρος τους, παρόλο που αναγράφω τη διάμετρο. Σκοπός είναι στην παρατήρηση να ξέρεις ποιο είναι το βουνό και μετά να έχεις αίσθηση ότι αυτό που βλέπεις έχει π.χ. διάμετρο 20 χλμ. Μπορώ ίσως να τους κάνω συνεχόμενους κύκλους για να διαφέρουν από αυτούς των κρατήρων.

Ευχαριστώ και πάλι !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι το προσέγγισα με βάση την κλασσική χαρτογράφηση και όχι την παρατηρησιακή. Υπό αυτό το πρίσμα, συμφωνώ ότι η κυκλική διακεκομένη γραμμή όντως λειτουργεί ως οδηγός για να αντιληφθεί κανείς το εύρος του κάθε όρους. Ίσως αντί για κύκλο το σχήμα της διακεκομένης γραμμής θα μπορούσε να ακολουθεί το σχήμα του όρους, πχ ως έλλειψη ή παραλληλόγραμμο αλλά νομίζω και έτσι είναι απολύτως κατανοητό.

Μια επισήμανση για τα σύμβολα: προφανώς δεν δοκίμασα αν αυτά θα είναι διακριτά σε εκτύπωση Α4.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Αρχικά, κ. @fotodektis ευχαριστώ πολύ για το σχόλια σας ! Δεύτερον, οι αλλαγές που έχουν γίνει ως τώρα είναι σε πολύ καλό επίπεδο ! Στη περίπτωση των διαστημικών αποστολών, είναι εφικτό να έχουν όλες μια ενιαία γραμματοσειρά με ενιαίο μέγεθος και σε παρένθεση να αναγράφεται η ημερομηνία προσεδάφισης τους. Για παράδειγμα : > Apollo 11 (21/07/1969) με τη μορφή όλων των αποστολών να είναι όπως το παράδειγμα. Όσον αφορά τις ημερομηνίες, στη παρουσίαση μου αναφέρονται όλες συνοπτικά.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 21/8/2021 at 1:41 ΜΜ, vagkaf said:

ΧΑΡΤΗΣ 12

 

1408947948_12.thumb.png.a66765f53a2e85d6c8f0402a3eb3496b.png

 

Σελήνη Χάρτης 12

... ώστε 59Km είναι ή διάμετρος του Ερατοσθένη...

Μας έδωσες τροφή για την σκέψη Βαγγέλη, μπράβο σου... εξαιρετική δουλειά! Δεν νομίζω να έχει επιχειρήσει κάποιος άλλος, τέτοιου είδους χαρτογράφηση στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης