Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσων αφορά τις διαστάσεις που είπατε παραπάνω ναι μεν το 8αρι έχει τις ίδιες διαστάσεις με το 10αρι αλλά αυτό επηρεάζει και τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου (f/6 vs f/4,7). Και εγώ ήμουν ανάμεσα στο 14αρι και το 12αρι που έχουν παρόμοιες διαστάσεις μήκους, προφανώς και η φωτοσυλλεκτική ικανότητα αλλάζει, αλλά το 12αρι έχει f/4,9 ενώ το 14αρι f/4,5. Στο 12αρι (προσωπικά) δε με ενοχλεί η κόμη καθόλου, οπότε και δε μπήκα ποτέ σε σκέψη αγοράς διορθωτή κόμης. Το παν είναι να είναι καλά ευθυγραμμισμένο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά ευχαριστώ ξανά...

Με προβληματίζει μόνο το μέγεθος για τη μεταφορά. Ο εστιακος λόγος απ όσο έχω καταλάβει σου μικραίνει ή μεγαλώνει το πεδίο που βλέπεις. Θα δυσκολευτώ περισσότερο να βρω κάτι αλλά θα το βρω που θα πάει.. Μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό που λέω.. Απλά λέω τι έχω καταλάβει!

 

Για την απάντηση του Lunar King, πολλές φορές σκέφτομαι αυτό ακριβώς.. Να πάρω ένα compact και αν πάρω μελλοντικά μεγαλύτερο, πάντα αυτό θα είναι χρήσιμο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγο τίμης το ποιο τίμιο τηλεσκόπιο ειναι το skywatcher Dob 6 θα σου επιτρέψει να πάρεις και 2 3 βασικα προσοφθαλμια! Προτείνω τα baader planetarium που επισεις ειναι απο τα πιο τίμια τιμής-απόδοσης και αυτα.Το 24μμ και ο ζουμ ειναι πολυ καλο δίδυμο!Επισης πολυ βασικο ειναι και ενα red dot finder που θα σου κανει την ζωη απλη!Οταν θα ψαχνεις αργοτερα δυσκολους στοχους χαμηλης φωτεινότητας τοτε να βαζεις τον δικό του ερευνητή 9χ50.Με αυτα που σου προτείνω εισαι υπερ κομπλέ!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ καλύτερα θα σου πρότεινα telrad και όχι red dot finder γιατί με dobson κάνεις αστρομεταπίδηση.
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι.

 

Αρχικά ευχαριστώ και πάλι. Απαντάω - δεν απαντάω, τα διαβάζω όλα.

 

Συμφωνα με αυτά που είπατε και έψαξα, μπήκε στο παιχνίδι και αυτό.

Bresser Pollux 150/1400 EQ3

 

Έχουμε άποψη γι αυτό? Το μέγεθός του μου φαίνεται αρκετά βολικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bresser Pollux 150/1400 EQ3

 

ΜΑΚΡΙΑ...... Κατ' αρχάς έχει σφαιρικό κάτοπτρο. Κρίμα τα λεφτά πραγματικά μακριά στην τιμή του (350 ευρώ ) παίρνεις πολύ ανώτερα.

 

Υ.Γ. Όπως βλέπεις στη φωτο το γράφουν μέχρι και οι ίδιοι πωλητές σε μεγάλα καταστήματα

Screenshot_2021-09-30-18-03-13-235_com.android.chrome.thumb.jpg.74f0e29d43f2700cf5725085639cf236.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το άλλο που αναφέρουν στη φώτο δε το ξέρω. Αλλά μου φαίνεται παρόμοιο. Ίσως έχει και εκείνο σφαιρικό κάτοπτρο.

Καλύτερα SkyWatcher δοκιμασμένη ποιοτική λύση από πολλούς....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απ οσα μου εχετε πει δεν μπορουσα να μην σας ενημερωσω.

Πλεον περιμενω να ερθει το SkyWatcher dob 6 classic.

Με όση δυσκολία έχει λόγω μεγεθους αλλα και με όσα προτερήματα έχει.

 

Ευχομαι τωρα να πανε ολα καλα και να μεινω στο "αθλημα"....

 

Σας ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετα απ οσα μου εχετε πει δεν μπορουσα να μην σας ενημερωσω.

Πλεον περιμενω να ερθει το SkyWatcher dob 6 classic.

Με όση δυσκολία έχει λόγω μεγεθους αλλα και με όσα προτερήματα έχει.

 

Ευχομαι τωρα να πανε ολα καλα και να μεινω στο "αθλημα"....

 

Σας ευχαριστώ!!

 

Με το καλό. :D

Καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το καλό. :D

Καθαρούς ουρανούς!

 

Να σαι καλα!!!!! Το ευχομαι για ολους αν και μας εχει παει συννεφο στο συννεφο και κοντρα συννεφο! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να το χαρεις, αν και εχουμε γινει Λονδινο με τον καιρο

ενδιαφερομαι κι εγω για τετοιας διαμετρου τηλεσκοπιο και το θελω για χρηση μεσα στην πολη της Θεσσαλονικης

οποτε αν μας πεις τι βλεπεις απο την Αθηνα, νομιζω θα βοηθουσε πολλους απο εμας που θελουμε να κανουμε μια αρχη

ευχαριστω Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανυπομονώ να δω εστω λιγο ουρανο με το ματι με τοσα συννεφα... χαχαχα

Θα σε κρατησω ενημερο για το τι μπορω να δω και να αποφασισεις, αν και δεν εχεις και πολλες επιλογες..

Οπως και γω, ή παιρνεις και βλέπεις όσα μπορεις και το κουβαλας σε κανενα αλλο μερος, ή μετακομιζεις! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από ολιγόλεπτες παρατηρήσεις στην Αθήνα, έχω να πως το φεγγάρι, ο Δίας και ο Κρόνος φαίνονται πολύ καλά. Έχω τα πρώτα προσοφθάλμια προς το παρόν 25mm(48x) και 10mm(120x).

Στο Δια βλέπω τους δορυφόρους και τις γραμμές με τα διαφορετικά χρώματα της ατμόσφαιράς του.

Επίσης, ο δακτύλιος(ένας ενιαίος δίσκος φαίνεται) στον Κρόνο είναι πολύ ξεκάθαρος.

Το φεγγάρι προφανώς φαίνεται πολύ καλά!

Δεν έχω εντοπίσει κάτι άλλο αξιόλογο που μπορεί να δω μέσα στην Αθήνα για τώρα πέραν του να χαζέψεις κανένα βουνό.. :P

Αν κάποιος μπορεί να μου πει τι μπορω να δω αλλά το χάνω, θα ήμουν υπόχρεος. =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από ολιγόλεπτες παρατηρήσεις στην Αθήνα, έχω να πως το φεγγάρι, ο Δίας και ο Κρόνος φαίνονται πολύ καλά. Έχω τα πρώτα προσοφθάλμια προς το παρόν 25mm(48x) και 10mm(120x).

Στο Δια βλέπω τους δορυφόρους και τις γραμμές με τα διαφορετικά χρώματα της ατμόσφαιράς του.

Επίσης, ο δακτύλιος(ένας ενιαίος δίσκος φαίνεται) στον Κρόνο είναι πολύ ξεκάθαρος.

Το φεγγάρι προφανώς φαίνεται πολύ καλά!

Δεν έχω εντοπίσει κάτι άλλο αξιόλογο που μπορεί να δω μέσα στην Αθήνα για τώρα πέραν του να χαζέψεις κανένα βουνό.. :P

Αν κάποιος μπορεί να μου πει τι μπορω να δω αλλά το χάνω, θα ήμουν υπόχρεος. =D> =D>

 

 

Καλημέρα.

 

Το φεγγάρι δεν είναι σύμμαχος σου για πιο αμυδρά αντικείμενα.

Άρα περίμενε την νέα σελήνη.

 

Μερικά αντικείμενα που (εικάζω ότι) μπορείς να δεις από Αθήνα και μου έρχονται στο μυαλό.

 

Σφαιρωτό: M13

Ανοιχτό σμήνος: NGC 869 & NGC 884

Γαλαξίας: M31

Νεφελώμα: M42

 

Για τα αμυδρά αντικείμενα έχε στο νου σου ότι θα χρειαστείς νυχτερινή όραση, δηλαδή να συνηθίσουν τα μάτια σου στο σκοτάδι για κάμποση ώρα. Άρα προσπάθησε να πας σε ένα σημείο που να μην σε χτυπάνε φωτα.

 

Το skysafari app, εχει κοκκινο mode και θα σε βοηθήσει να τα βρεις, αν δεν έχεις χάρτη.

Επίσης μπορείς να δεις και τι ώρα θα είναι ψηλά τα αντικείμενα γιατί πχ. ο Ηρακλής δύει νωρίς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα περιμένω μια καθαρή από σύννεφα νύχτα και θα προπαθήσω να δω κάτι από αυτά.

Ευχαριστώ για τον μίνι κατάλογο :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης