Jump to content

Φίλτρο UHC για οπτική παρατήρηση


Christos C.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για ένα φίλτρo νεφελωμάτων για οπτική μόνο παρατήρηση και μετά από διάβασμα εδώ στο φόρουμ κατέληξα σε UHC. Μου δημιουργήθηκαν όμως οι εξής απορίες:

1) Είναι κατάλληλο ένα τέτοιο φίλτρο για το 6ίντσο τηλεσκόπιο που έχω ή θα σκοτεινιάζει πολύ το

υπόβαθρο;

2) Το φίλτρο αυτό θα βελτιώνει την αντίθεση των νεφελωμάτων μέσα στην πόλη ή κάνει μόνο για τον

σκοτεινό ουρανό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση και συμβουλή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το UHC φίλτρο είναι ένα φίλτρο ευρέως φάσματος και ενδείκνυται για οπτική παρατήρηση. Απομονώνει την φωτορύπανση και βελτιώνει κατά πολύ τις εικόνες στα νεφελώματα. Θα έλεγα ότι είναι ένα φίλτρο "γενικής χρήσης" στην οπτική παρατήρηση. Για 6ιντσο είναι μια χαρά και μάλιστα προτείνεται για μικρή διάμετρο. Αυτό που σκοτεινιάζει πολύ είναι το ΟΙΙΙ το οποίο είναι πολύ "στενό".

Το πρόβλημα είναι ότι τα τελευταία χρόνια δυστυχώς αρχίζουμε να βλέπουμε όλο και περισσότερο να επικρατούν οι λάμπες LED στο δημόσιο φωτισμό οι οποίες δεν φιλτράρονται εύκολα όπως τις παλιές κίτρινες λάμπες.

Σε κάθε περίπτωση όμως το φίλτρο βοηθάει και θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα αν κάνεις οπτική παρατήρηση.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, ακριβώς όπως τα περιέγραψε ο Μανούσος είναι τα πράγματα. Και πράγματι το μέλλον είναι δύσκολο για τη σχεδίαση/χρήση τέτοιων φίλτρων καθώς σταδιακά θα επικρατούν οι λαμπτήρες led που έχουν πιο ομοιόμορφη κατανομή ενέργειας στο ορατό φάσμα. Τα πιο "στενά" φίλτρα όπως το ΟΙΙΙ ίσως θα είναι τότε η μόνη αποτελεσματική λύση.

Πάντως, μπορεί τα φίλτρα φωτορύπανσης να σκοτεινιάζουν αρκετά τα σώματα που εκπέμπουν σε όλο το φάσμα, δηλ. γαλαξίες, αστρικά σμήνη, νεφελώματα ανάκλασης, αλλά παραμένουν θεαματικά για τα νεφελώματα εκπομπής (emission nebulae) και σε κάπως μικρότερα τηλεσκόπια. Μη φοβηθείς και ένα φίλτρο ΟΙΙΙ αργότερα για το 6ιντσο, απλά θα χρησιμοποιείται για λιγότερα σώματα αλλά με καλύτερο αποτέλεσμα από τα UHC που δεν είναι τόσο στενά. 

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

UHC πάρε , το ΟΙΙΙ θα σκοτεινιάσει πολύ το αντικείμενο . Στο 10 άρι το ΟΙΙΙ το χρησιμοποιούσα σε μικρές μεγεθύνσεις γιατί στις μεγάλες δεν έβλεπα τίποτα . Στο 6άρι ούτε στις μικρές δε θα βλέπεις τίποτα . Θα πρέπει να είναι πολύ φωτεινό το αντικείμενο .

Όσο αφορά τη δεύτερη ερώτηση , παρατήρηση μόνο σε σκοτεινό ουρανό . Στην Αθήνα φεγγάρι , πλανήτες και διπλά άστρα .  Άσε που τον χειμώνα με τα τζάκια και τις σόμπες θα σου γίνει το τηλεσκόπιο χάλια .

Το επεξεργάστηκε ο geo1970
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αναζητώντας στο ίντερνετ βρήκα το παρακάτω φίλτρο. Θεωρείται ότι αξίζει ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/588-astronomik-uhc-125.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είσαι Αθήνα και δεν βαριέσαι να έρθεις κέντρο, μπορώ να σου δανείσω, για μερικές μέρες, ένα uhc & ένα OIII να συγκρίνεις.

Το επεξεργάστηκε ο diorip
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης