Jump to content

Ο κομήτης C/2021 A1 (Leonard) ίσως εντυπωσιάσει στο τέλος του έτους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, thanasisZ said:

Από μέσα Δεκέμβρη θα φαίνεται στη Δύση, μετά το σούρουπο, αλλά και πάλι σε αρκετα μικρό ύψος.... Γύρω στις 5-7 μοίρες τον δείχνει στις 6μμ, για το διάστημα 15-31 Δεκεμβρίου.

17-18 Δεκέμβρη θα είναι αρκετά κοντά στην Αφροδίτη (γύρω στις 5 μοίρες αν θυμάμαι καλά)

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτη δοκιμή σήμερα στις 5:45. Άργησα λίγο να τον βρώ τελικά ήταν πολύ κοντά στον Αρκτούρο. Δεν είδα καθόλου ουρά. Η παρατήρηση έγινε από τα Γλυκά νερά με 15χ70. Κάποια site αναφέρουν οτι ειναι mag 5.0. Εγώ τον ειδα πολύ αχνά. Ισως με τηλεσκόπιο να είναι καλύτερα τα πράγματα. Αυριο θα προσπαθήσω να τον φωτογραφίσω.

Το επεξεργάστηκε ο Erisian
  • Μου αρέσει 1

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν κάποιες ανησυχητικές αναφορές οτι ο κομήτης αντί να ανεβάζει φωτεινότητα, χάνει. Μοιάζει μόνο πιο φωτεινός επειδή πλησιάζει την γη. Η πτώση στην φωτεινότητα συνήθως συνδέεται με διάλυση του κομήτη. Ας ελπίσουμε οτι δεν θα έχει την τύχη του ISON.

  • Μου αρέσει 1

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθές το βράδυ παρατήρησα για πρώτη φορά τον κομήτη Leonard. Ήταν πολύ "οριακός" αφού βρίσκεται ακόμη πολύ κοντά στον Ήλιο. Επειδή είναι και σχετικά αμυδρός, χρειάστηκε να περιμένω αρκετά για να μειωθεί το λυκόφως και να εμφανιστεί στο τηλεσκόπιο (80mm), ελάχιστα μετά τις 6μμ. Ήταν όμως πλέον πολύ χαμηλά, μόλις 6° πάνω από τον ορίζοντα.  Φάνηκε η μικρή σφαιρική κόμη αλλά καθόλου η ουρά - η λαμπρή Σελήνη ήταν ήδη αρκετά ψηλά και δυσκόλευε περισσότερο τα πράγματα. Το ωραίο ήταν ότι, στα 10 λεπτά περίπου που παρέμεινε ορατός πριν βυθιστεί στον θολό ορίζοντα, είχε αισθητή μετακίνηση σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου "ο" και "π" του Τοξότη - τα οποία βοήθησαν πολύ και στον αρχικό εντοπισμό του (χρησιμοποιώντας και το εξαιρετικό "SkySafari"). Ελπίζω να υπάρξουν και στη συνέχεια καλές συνθήκες ώστε να τον ξαναδούμε πριν χαθεί για πάντα...

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

από ότι καταλαβαίνω βλέποντας το ύψος του κομήτη τις επόμενες μέρες κατα το σούρουπο... την παρατήρηση μέσα από πόλη θα πρέπει να την ξεχάσουμε πλέον... Η μήπως υπάρχει τρόπος;

Χθες στις 6μμ έκανα μια απέλπιδα προσπάθεια να τον πετύχω από ταράτσα της Θεσσαλονίκης με κιάλια 10x50, αλλά η φωτορύπανση στο ύψος των 6-7 μοιρών ήταν ήδη απαγορευτική...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ανέβασα την απόδοση του κομήτη με τα trails είχα υποσχεθεί και την "σωστή" εικόνα. Λόγω φόρτου εργασίας αυτό ολοκληρώθηκε σήμερα τελικά.

Leonard.png

  • Μου αρέσει 8
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ωραία φωτό από την έρημο Ατακάμα της Χιλής, με τον κομήτη κάτω από την Αφροδίτη:

https://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=180527

Μια έρημο, μια έρημο, τα βασίλειά μας για μια έρημο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είδα σήμερα με τα κιάλια Vixen Ultima 8x56. Η ώρα που είχα την πιο εύκολη θέαση ήταν περίπου στις 18:15. Είχε νυχτώσει λίγο ακόμα αλλά δεν είχε κατέβει πολύ χαμηλά. Πιστεύω την ίδια ώρα θα φαίνεται και τις επόμενες ημέρες.

Πήρα και μια φωτογραφία με την Canon T4i και τον Tair 300mm, "αναμνηστική" θα την ονόμαζα. Εντυπωσιακό το χρώμα του κόκκινου γίγαντα 62 Τοξότη.

IMG_3486.jpg

  • Μου αρέσει 4
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα κι εγώ προχθές τα 8x56 στην παρατήρηση αλλά μεταξύ 6:03 και 6:15 μμ που φάνηκε στο τηλεσκόπιο, δεν φάνηκε στα κιάλια. Μάλλον επειδή ήταν ακόμη πολύ κοντά στον ήλιο και είχε "νυχτώσει" λιγότερο. Ωραία η αναμνηστική και φοβερός ο 62 του Τοξότη, Ανδρέα!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές υπέροχες εικόνες του κομήτη που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.

FB_IMG_1640587229200.jpg

Daniele Gasparri

FB_IMG_1640587254404.jpg

Stanley Tang

FB_IMG_1640587274362.jpg

Michael Jager

FB_IMG_1640587753679.jpg

Martin Pugh

Το επεξεργάστηκε ο Erisian
  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 3

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπέροχο show στο Νότιο ημισφαίριο έχει στήσει ο κομήτης Leonard. Είναι φοβερό το πόσο καθαρά καταγράφονται τα outburst στην ουρά του.

 

FB_IMG_1641203051705.jpg

FB_IMG_1641203042712.jpg

FB_IMG_1641120369540.jpg

FB_IMG_1641120737575.jpg

 

FB_IMG_1641363182384.thumb.jpg.1535f6ca62e3e76e9d820b18f1dd9a5f.jpg

FB_IMG_1641203144770.jpg

Το επεξεργάστηκε ο Erisian
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 3

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά υπέροχες φωτογραφίες Μάνο (Erisian),χάρμα οφθαλμών ειδικά η ουρά με τόση λεπτομέρεια!

Ευχαριστούμε-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εντελώς τυχαία, (μη προγραμματισμένα) το ευρωπαϊκό Solar Orbiter βρέθηκε μέσα στην ουρά του κομήτη Leonard για αρκετές μέρες. Οι επιστήμονες εκμμεταλεύτηκαν το γεγονός για να συλλέξουν πληροφορίες για τα ιόντα στοιχείων και τα μαγνητικά πεδία εντός της ουράς καθώς και για τον τρόπο που ο ηλιακός άνεμος αλληλεπιδρά με τον κομήτη. Παρακάτω σχετικά δημοσιεύματα προ ολίγων ημερών:

https://earthsky.org/space/solar-orbiter-passes-through-comet-leonard-tail/

https://www.space.com/solar-orbiter-crosses-comet-leonard-tail

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης