Jump to content

Αγορά πρώτου τηλεσκοπίου


daVIda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά ενός τηλεσκοπίου για την κόρη μου η οποία μου το ζητά επίμονα. Είναι 6 ετών. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μιας και της το έταξα. Ψάχνω στο διαδίκτυο αλλά δε μπορώ να καταλήξω κάπου, από ένα γνωστό κατάστημα μου έχουν προτείνει το skywatcher ASTROLUX 76/700 AZ1" και το celestron TRAVEL SCOPE 70 DX. Πιο από τα δύο να επιλέξω; ή αν έχετε κάποια καλύτερη επιλογή. Παρακαλώ να είναι οικονομικό, δε μπορώ να διαθέσω περισσότερα των 200 ευρώ. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας ,

Ρίξτε μια ματιά εδώ 

https://www.astrovox.gr/forums/topic/27461-επιλογή-τηλεσκοπίου/

Αν πάλι οπωσδήποτε προβείτε στην αγορά εγώ θα πρότεινα διοπτρικό και όχι κατοπτρικό για αυτή την ηλικία. 

Δείτε και αυτήν την πιο οικονομική έκδοση που έχει καλές κριτικές 

https://www.planitario.gr/gr/travel-scope-70.html

Επίσης μην παραλείψετε να της εξηγήσετε ότι τα είδωλα των πλανητών που θα δει θα είναι αρκετά μικρά και όχι όπως τις εικόνες των βιβλίων,  μήπως και εν τέλη το αφήσετε για το μέλλον για κάτι καλύτερο, αν εξακολουθούν να την ενθουσιάζουν οι γνώσεις για το διάστημα...

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθατε στο astrovox και την ερασιτεχνική αστρονομία!

Η ηλικία της κόρης σας είναι πολύ μικρή,αλλά αν ζητάει επίμονα τηλεσκόπιο θα πρέπει να έχετε υπ'όψιν σας οτι:

1)Στην αρχή και για όσο διάστημα χρειαστεί,η μεταφορά,το στήσιμο,οι ρυθμίσεις και η οδήγηση του τηλεσκοπίου και παρακολούθηση του στόχου,θα πρέπει να γίνεται απο εσάς,μέχρι το παιδί να μάθει να το κάνει μόνο του,εφ'όσον διαθέτει την απαιτούμενη υπομονή και επιμονή!Επειδή τα ουράνια σώματα "μετακινούνται" συνεχώς (στην πραγματικότητα η Γη περιστρέφεται),χρειάζεται η συνεχής διόρθωση της θέσης του σωλήνα του τηλεσκοπίου,προκειμένου ο στόχος να είναι μέσα στο οπτικό πεδίο.Αυτό δεν είναι δύσκολο,όμως απαιτεί υπομονή και επιμονή!

Αν δεν τα διαθέτει,θα κουραστεί και θα βαρεθεί γρήγορα...

2)Τα κατοπτρικά τηλεσκόπια χρειάζονται κάποιες φορές ευθυγράμμιση κατόπτρων που δεν είναι εύκολη διαδικασία για ένα μικρό παιδί ή και για ενήλικα που δεν έχει διάθεση να μάθει μια σχετικά απλή διαδικασία,ιδίως αν δεν έχει καλή σχέση με τεχνικά θέματα...

Για τον λόγο αυτό ένα μικρό διοπτρικό τηλεσκόπιο είναι πιο εύχρηστη αν και πιο ακριβή λύση.

3)Μια μεγαλύτερη διάμετρος αντικειμενικού φακού/κατόπτρου θα δώσει πιο φωτεινά αντικείμενα,άρα θα φαίνονται και πιο αμυδρά ουράνια αντικείμενα και με περισσότερες λεπτομέρειες.

Συμφωνώ λοιπόν με τα όσα έγραψε ο Βαγγέλης παραπάνω,και λόγω οτι το TRAVELSCOPE 70mm,δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο,υπάρχει και το καλύτερο και λίγο πάνω απο τον προϋπολογισμό σας 80mm τηλεσκόπιο:

https://www.planitario.gr/gr/skyline-travel-80mm.html

Και η παρακάτω είναι καλή επιλογή,αλλά χρειάζεται αγορά επιπλέον 1-2 φακών έξτρα:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/413-175-bresser-ac-80640-messier-az-nano.html#/26--/31-_-/38-_-501_750_mm/46--71_100_mm/54--5_15_kg

Να τονίσετε στην κόρη σας οτι οι εικόνες που θα βλέπει μέσα απο το τηλεσκόπιο,θα είναι πολύ μικρότερες και με πολύ λιγότερες λεπτομέρειες απο αυτές που έχει δει σε φωτογραφίες!!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή βλέπω οτι και τα δυο τηλεσκόπια των 80mm δεν είναι άμεσα διαθέσιμα,πιθανόν να παραλάβετε την παραγγελία σας μετά τις γιορτές...

Αξίζει όμως να καθυστερήσει λίγο ένα σχετικά καλό τηλεσκόπιο,παρά να αγοράσετε απο καταστήματα παιχνιδιών ή το ίντερνετ μικρότερα τηλεσκόπια κατώτερης ποιότητας για την ίδια περίπου τιμή...

Επίσης αν κάνετε την παραγγελία,να τονίσετε στο κατάστημα οτι το διαγώνιο κάτοπτρο ή πρίσμα,πάνω στο οποίο μπαίνει ο προσοφθάλμιος φακός,θα πρέπει να είναι 90ο για αστρονομική χρήση.Τα διαγώνια κάτοπτρα/πρίσματα που έχουν γωνία 45ο,είναι καταλληλότερα για επίγεια παρατήρηση.

Φυσικά μπορείτε να αγοράσετε έξτρα ένα επιπλέον διαγώνιο,και να έχετε και 90ο και 45ο.

Για την παρατήρηση της Σελήνης,καλό είναι να τοποθετηθεί ένα φίλτρο Σελήνης,ή να φοράει γυαλιά ηλίου,για να μην πονέσουν τα ευαίσθητα παιδικά μάτια:

https://www.planitario.gr/gr/filtro-selinis-no96-o31-8-mm.html

https://www.planitario.gr/gr/filtro-selinis-o31-8-1-1-4.html

 

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόμοιες απαντήσεις θα δείτε και εδώ:

 

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημέρα, τελικά έχω επιλέξει το celestron powerseeker 80AZS, ήταν άμεσα διαθέσιμο και ο υπάλληλος μου είπε ότι θα την ικανοποιήσει αρκετά. Τώρα από εκεί και πέρα μου είπε αν συνεχιστεί το ενδιαφέρον μετά τα 12-13 έτη θα αγοράσουμε κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δυστυχώς fotodektis τα τηλεσκόπια που μου προτείνατε θα είναι διαθέσιμα την άνοιξη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας,

Να έχετε υπ' όψη ότι περιλαμβάνει ένα προσοφθάλμιο 20mm το οποίο δίνει μεγέθυνση 20x . Για παρατήρηση πλανητών καλό θα ήταν να πάρτε ένα ακόμη που να δίνει μεγαλύτερη μεγέθυνση (κάπου ανάμεσα στα 2,5mm έως 5 mm δηλαδή 160x έως 80x) και καλύτερα όχι πολύ κοντά στο 160x. Όσο πιο μικρή σε mm η εστιακή του προσοφθαλμίου τόσο μεγαλύτερη είναι η μεγέθυνση. Για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο θα κάνετε τη διαίρεση 400/εστιακή προσοφθαλμίου=μεγέθυνση.

Να αναφέρουμε ότι οι πλανήτες Δίας και Κρόνος (οι highlight πλανήτες) πλέον βρίσκονται πολύ χαμηλά στον ορίζοντα νωρίς το απόγευμα και σε λίγο καιρό και μέχρι το καλοκαίρι δεν θα είναι ορατοί, οπότε μάλλον η Σελήνη θα είναι μονόδρομος τους επόμενους μήνες... Όμως υπάρχουν και κάποια άλλα αντικείμενα όπως οι Πλειάδες, το νεφέλωμα του Ωρίωνα και ο γαλαξίας της Ανδρομέδας που μπορείτε να αναζητήσετε τώρα το χειμώνα, αλλά δε νομίζω πως θα προκαλέσουν ενθουσιασμό σε ένα παιδί Δημοτικού οι εικόνες που θα δει.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια!  Θα σας διευκολύνει και ο αρκετά σταθερότερος τρίποδάς του σε σχέση με το Travelscope (το οποίο είναι επίσης εξαιρετικό για τα χρήματά του... ήταν το πρώτο μου τηλεσκόπιο και βρίσκεται ακόμα σε χρήση... αλλά με αναβαθμισμένο τρίποδα).

Ο Δίας και ο Κρόνος είναι μεν χαμηλά, αλλά το καλό είναι ότι τους προλαβαίνει το παιδί νωρίς μόλις πέσει η νύχτα και δε χρειάζεται να μείνει άυπνο ως αργά. 🙂

Το επεξεργάστηκε ο thanasisZ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, daVIda said:

καλημέρα, τελικά έχω επιλέξει το celestron powerseeker 80AZS, ήταν άμεσα διαθέσιμο και ο υπάλληλος μου είπε ότι θα την ικανοποιήσει αρκετά. Τώρα από εκεί και πέρα μου είπε αν συνεχιστεί το ενδιαφέρον μετά τα 12-13 έτη θα αγοράσουμε κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δυστυχώς fotodektis τα τηλεσκόπια που μου προτείνατε θα είναι διαθέσιμα την άνοιξη.

Επειδή είχατε θέσει ως άνω όριο τα 200€,σας πρότεινα τα συγκεκριμένα τηλεσκόπια...Αυτό που επιλέξατε ξεπερνάει αρκετά το ποσόν αυτό και πρέπει να αγοράσετε και επιπλέον φακό 3-5mm για πιο μεγάλες μεγεθύνσεις,για να μπορείτε να δείτε κάποιες λεπτομέρειες σε πλανήτες εφ'όσον το επιτρέπει και η ατμόσφαιρα της περιοχής που παρατηρείτε.

Σε αυτά τα χρήματα ανω των 250€ υπάρχει η καλύτερη λύση:

https://www.planitario.gr/gr/startravel-80-az3.html

Δοκιμασμένο τηλεσκόπιο με πολύ καλύτερη βάση απο το Celestron Powerseeker.Και μπορεί να δεχτεί πάνω της η βάση AZ-3 και άλλους βαρύτερους σωλήνες.

Μπορεί να ζητηθεί να διατεθεί με διαγώνιο κάτοπτρο 90ο για αστρονομική χρήση,και όχι με το διαγώνιο 45ο.

Αν συνεχιστεί η ενασχόληση με την αστρονομία και προχωρήσετε σε νέες αγορές,μην βιαστείτε να τις κάνετε πριν ψάξετε καλά το θέμα,για μην χάνετε χρήματα.

Είμαστε στη διάθεσή σας να σας βοηθήσουμε!

Πάντως εύχομαι η κόρη σας να βρεί δημιουργική και ευχάριστη την ερασιτεχνική αστρονομία!

Καλορίζικο λοιπόν και καλό ταξίδι στον νέο κόσμο που σας ανοίγεται!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

'Οπως λέει και ο Κώστας παραπάνω, πράγματι το startravel 80-AZ3 είναι πιο VFM επιλογή, αν θέλετε να διαθέσετε τα 35 ευρώ παραπάνω που κοστίζει.

Τα οπτικά των σωλήνων, αν δεν κάνω λάθος είναι ολόιδια. Μπορεί να βγαίνουν και από το ίδιο εργοστάσιο, παρότι αναγράφεται άλλη μαρκα...

Η ΑΖ3 στήριξη είναι καλύτερη και με πιο μακρά προοπτική για μεγαλύτερους σωλήνες, φωτογραφική χρήση κλπ (...όχι για πολύ μεγαλύτερους πάντως... ενίοτε βάζω πάνω της σωλήνα 3.5 κιλών και είναι οριακά αποδεκτή).

Από την άλλη μεριά, αν η στήριξη του  Powerseeker σας δυσκολέψει, αγοράζετε μια AZ3 από τα μεταχειρισμένα του Astrovox.... Κάθε τόσο βγαίνει στα 40-60 ευρώ περίπου, ανάλογα με την κατάστασή του. Και τώρα νομίζω υπάρχει μία στις αγγελίες με 40 ευρώ.

Με όποιο από τα δύο τηλεσκόπια και αν καταλήξετε, καλορίζικο εύχομαι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει έρθει το τηλεσκόπιο, να σας ενημερώσω ότι υπάρχουν 2 προσοφθάλμια εντός της συσκευασίας, ένα 20mm και ένα 4 mm. Δυστυχώς η συννεφιά δε μας έχει αφήσει να δούμε τίποτα προς το παρόν... μόνο κάποιες επίγειες παρατηρήσεις ανεμογεννήτριων. Περιμένουμε καλύτερες ημέρες... Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας.  

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολους , ειμαι 19 ετων και ψαχνω να αγορασω το πρωτο μου τηλεσκοπιο για τον νυχτερινο ουρανο . Η απορια μου ειναι αν θα μπορεσω να βρω κατι αξιολογο γυρω στα 250 ευρω το οποιο να δεχεται και κινητο για ληψη φωτογραφιων . Αν εχει κανεις να μου προτεινει καποιο ειμαι ευγνωμων 

Εχω τσεκαρει λιγο το STARSENSE EXPLORER LT 127AZ ( https://allaboutoffice.gr/product/starsense-explorer-lt-127az-ce22453/?skr_prm=WyIyZDc5NGIwYS1mNWNiLTQ5YWUtOTMwZS03OWUyNThhYjU3ZjYiLDE2NDA2ODUwMTE3NjUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 ) αν μπορει καποιος να μου πει μια γνωμη

Το επεξεργάστηκε ο Δημος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.astrovox.gr/forums/topic/26261-ευρεση-και-αγορα-τηλεσκοπιου/

Για φωτογραφία με κινητό μπορείς να πάρεις αντάπτορα που το συγκρατεί επάνω στο προσοφθάλμιο, αλλά μη περιμένεις πολλά, γενικώς με αυτό το budget είναι αδύνατο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια πολλά με υγεία!
Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας,ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο,έχω μπερδευτεί για το αν θα πρέπει τελικά να είναι διοπτρικό η κατοπτρικό κλπ,μένω σε επαρχία και έχω δει τα παρακάτω.Σίγουρα υπάρχουν διαφορές αλλά θα ήθελα να πάρω κάτι σχετικά καλό ώστε όντως να είναι ευχάριστο και να μην ανατρέξω μετά από λίγο καιρό σε κάποιο άλλο μοντέλο γιατί αυτό που θα έχω πάρει θα είναι για πολύ αρχάριο στάδιο.

DOBSONIAN 8″ SKYLINER 200 CLASSIC

SKYWATCHER STAR DISCOVERY P150I GOTO WiFi

SkyWatcher Explorer 130 AZ-GTi

 

Μήπως είναι καλύτερα να πάρω κάτι πιο απλό αλλά να αγοράσω έξτρα φακούς ?

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, το dobson το έχω και εγώ και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Αφού μένεις και στην επαρχία το οποίο συνεπάγεται σε μέτρια ή χαμηλή φωτορύπανση πιστεύω πως είναι η καλύτερη επιλογή. Είχαι καθαρά χειροκίνητο και δεν κάνει για αστροφωτογραφία, μόνο για οπτική παρατήρηση. Θα απολαύσεις τους πλανήτες και τον βαθύ ουρανό. Όσον αφορά στα προσοφθάλμια σίγουρα θα χρειαστείς κάποια γιατί αυτά που δίνει το τηλεσκόπιο δεν είναι και πολύ καλά. 

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα ,σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Σχετικά με τα προσοφθάλμια,έχεις χρησιμοποιήσει κάτι που να το συστήνεις για αυτό το μοντέλο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, έχουν περάσει  από τα χέρια μου το Dobson 8 και το star discovery.

 

Για παρατήρηση οι 8 ίντσες είναι απλά καλύτερες. Το goto που έχει το star discovery είναι βολικό στην αρχή αλλά μόλις μάθεις τον ουρανό θα βρίσκεις στόχους το ίδιο γρήγορα με το χειροκίνητο.

Μια άλλη διαφορά είναι ότι το star discovery ακολουθεί τους στόχους και είναι βολικό σε μεγάλη μεγενθυση αλλά μόλις νιώσεις άνετα με το Dobson δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Από προσοφθάλμια το Dobson έχει ωραία δεν χρειάζονται αναβάθμιση για πολύ καιρό , ίσως ένας Barlow για αρχή.

Τα προσοφθάλμια του star discovery δεν μου άρεσαν.

 

Παρόλα αυτά πούλησα το Dobsonian και κράτησα το star discovery γιατί διάλεξα τον δρόμο της βιντεοαστρονομιας (ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία).

 

Σημαντική διάφορα που πρέπει να υπολογίσεις είναι ο όγκος και το βάρος των τηλεσκοπιών τόσο για την μεταφορά τους ,όσο και για την φύλαξη τους.

Το επεξεργάστηκε ο Nikos SaM

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Νίκο,ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Το Dobsonian θεωρείς ότι είναι το ίδιο καλό και για πόλη?Δεν με πειράζει να έχω φυσικά ένα τηλεσκόπιο χειροκίνητο απλά προσπαθώντας να καταλάβω ποιά είναι τα σωστά κριτήρια για την αγορά ενός τηλεσκοπίου ,βρίσκομαι συνέχεια μπερδεμένη.Αυτή τη στιγμή η βίντεοαστρονομία νομίζω ότι απέχει αρκετά από αυτό που ψάχνω,για τώρα τουλάχιστον ,οπότε θα πρότεινες το dobsonian παρόλο που κράτησες το star discovery?

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια όλους σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια γνώμη και από εμένα... καθώς οι προηγούμενοι νομιζω κάλυψαν ήδη το θέμα σε μεγαλο βαθμό:

Και οι τρεις επιλογές ειναι ”νόμιμες" για πρώτο τηλεσκόπιο.

Έτυχε να παρατηρήσω με το dob8 και με το p150i.... ενω εχω το 130 της celestron (αρκετα όμοιο με το 130azgti).

Κανενα απο αυτα δε νομιζω ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο για πόλη.

Με το 8αρι βλέπεις σίγουρα καλύτερα λόγω διαμέτρου, αλλα ειναι βαρύτερο και πιο ογκωδες. Η μεταφορά του είναι λίγο θέμα. Παρότι δινει πολλές δυνατότητες στους σκοτεινούς ουρανούς, το χρησιμοποιήσαμε μια χαρά σε πόλη (Οκ, βλέπαμε βασικά πλανήτες... Όχι αντικείμενα βαθέως ουρανού λόγω φωτορρυπανσης)...

Εγω διαλεξα το 130 λόγω φορητότητας. Πράγματι είναι πολύ βολικο. "Φοβηθηκα" το παραπανω βαρος του 150.

Όταν μετέφερα το 150αρι είδα οτι η διαφορά είναι πολύ μικρή (αλλα υπαρκτή). Ίσως δεν άξιζε να στερηθω τη μεγαλύτερη διάμετρο (...δεν ειναι και να "σκάει" κανείς πάντως).

Με βόλεψε το goto των δύο τελευταίων τηλεσκοπίων, όχι τόσο για να βρίσκω το στόχο, αλλα κυρίως γιατι ακολουθούσαν το στόχο (για λίγα λεπτά δε χρειάζονται καμια διορθωση... Προλαβαίνεις να πας τουαλέτα, να φτιάξεις καφε... Ο στοχος θα είναι ακομα εκει).

Προσοφθάλμια μπορει να χρειαστείς, αλλα δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις απο τωρα. Κάνε το μόλις αισθανθείς ότι περιορίζεσαι απο αυτα που εχει το κουτί.

Παντως, ενω προσωπικά ”ψείρισα” όσο δεν πήγαινε την αγορά του τηλεσκοπίου μου, τελικά καταλήγω ότι, εφόσον δεν κοιτάς κατι εμφανώς ακατάλληλο για εσένα, δε χρειάζεται να σε φάει η σκέψη. Ακόμα και αν μετανιώσεις (λιγο) για μια επιλογή, στο site μπορεις να αγοράσεις και να πουλήσεις σχεδόν οτιδήποτε αυτού του επιπέδου.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, Dianoira said:

Δεν με πειράζει να έχω φυσικά ένα τηλεσκόπιο χειροκίνητο απλά προσπαθώντας να καταλάβω ποιά είναι τα σωστά κριτήρια για την αγορά ενός τηλεσκοπίου ,βρίσκομαι συνέχεια μπερδεμένη.Αυτή τη στιγμή η βίντεοαστρονομία νομίζω ότι απέχει αρκετά από αυτό που ψάχνω,για τώρα τουλάχιστον ,οπότε θα πρότεινες το dobsonian παρόλο που κράτησες το star discovery?

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια όλους σας!

Καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Θα σου πρότεινα δυο αξιόλογα τηλεσκόπια,αφου λες οτι δεν έχεις πρόβλημα με την χειροκίνητη οδήγηση:

1) SkyWatcher Dob 8",200/1200 SKYLINER (το γνωστό και δοκιμασμένο 8") που έχεις υπ'όψιν σου.

2) SkyWatcher Dob 6",150/1200 (εξαιρετικής οπτικής ποιότητας με μεγαλύτερο εστιακό λόγο και μικρότερη κεντρική παρεμπόδιση).

Επειδή είσαι γυναίκα το θέμα του βάρους είναι σοβαρό,και θα πρέπει να το εξετάσεις προσεκτικά...

Και τα δυο παραπάνω τηλεσκόπια είναι φορητά απο μια γυναίκα με τυπική σωματοδομή.

Αν είσαι μικροκαμωμένη ίσως με το 8" να έχεις θέμα στην μεταφορά (το λέω με επιφύλαξη).

Η μεγαλύτερη διάμετρος προσφέρει:

1) περισσότερη φωτοσυλλεκτικότητα (θα βλέπεις πιο αμυδρά αντικείμενα) και

2) μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα (θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα.Και στη Σελήνη και τους πλανήτες και στα αντικείμενα βαθέως ουρανού).

Είπες οτι μένεις στην επαρχία.Θεωρητικά έχεις καλύτερο ουρανό και στο θέμα της φωτορύπανσης και στο θέμα διαύγειας και seeing.

Αν ισχύει αυτό (γιατί το μικροκλίμα παίζει τεράστιο ρόλο στην ποιότητα της ατμόσφαιρας...),πιθανόν να μπορείς να παρατηρείς πιο αμυδρά αντικείμενα,πιο καθαρά και σε μεγαλύτερη μεγέθυνση απο το αν έμενες σε μεγαλούπολη.

Αν μπορείς να αγοράσεις το 8" και να το μεταφέρεις χωρίς δυσκολία,πχ.στην ταράτσα του σπιτιού σου,θα δεις πολλά αντικείμενα και βαθέως ουρανού,αν δεν έχεις μεγάλη φωτορύπανση.

Και εγώ σε επαρχιακή πόλη μένω και έχω δεί με το 10" πολλά αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO)!

Αν σου είναι πρόβλημα το βάρος,πάρε το 6" αλλά το 150/1200 που έχει καλύτερη οπτική ποιότητα απο άλλα 6" (πχ.150/750).

Μην πάρεις κάτι χειρότερης οπτικής ποιότητας και μικρότερης διαμέτρου!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το θέμα των φακών:

Παλαιότερα τα SkyWatcher (SW εν συντομία) συνοδεύονταν απο δυο καλούς φακούς: 25mm,10mm,SUPER PLOSSL.

Τα τελευταία χρόνια όμως συνοδεύονται απο τους 25mm,10mm,SUPER (απλώς...) που δεν είναι καλής ποιότητας...

Βέβαια αρκούν για αρχή,δεν είναι και για πέταμα.Όμως στη συνέχεια θα πρέπει να πάρεις κάποιους ποιοτικούς φακούς.Θα εξαρτηθεί η εστιακή τους απόσταση απο τί θα παρατηρείς πιο πολύ,Σελήνη και πλανήτες ή βαθύ ουρανό) και έναν καλό barlow 2x.

Με τον barlow 2x,που διπλασιάζει την μεγέθυνση,θα εξοικονομήσεις κάποιους φακούς.

Θα χρειαστείς και ευθυγραμμιστή κατόπτρων,πχ.laser collimator,ή concenter.

Και βέβαια αρκετό ευχάριστο διάβασμα,για να μάθεις τα βασικά!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μάθεις τον ουρανό και να βρίσκεις αντικείμενα,υπάρχουν σε περιβάλλον windows δωρεάν τα εξής αστρονομικά προγράμματα (σε πλήρη-όχι απλή-έκδοση):

Stellarium,Hallo Nothern Sky (HNSky),Cartes du Ciel.

Το καθένα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα,εγώ τα χρησιμοποιώ συνδυαστικά.

Σε περιβάλλον android υπάρχουν δωρεάν τα SkySafari-απλή έκδοση,Mobile Observatory Pro (MO Pro) κλπ.

Το καλύτερο είναι το SkySafari 7 Pro (νεα έκδοση),που κυκλοφορεί σε iOS και σύντομα και σε android.Κάποιες φορές θα προσφέρεται στη μισή τιμή (περίπου $20).

Πολλοί απο εμάς έχουμε την προηγούμενη έκδοση SkySafari 6 Pro,που είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορούσε μέχρι πρόσφατα σε android,iOS.

Τα αστρονομικά προγράμματα προσφέρουν και μια ωραία εμπειρία περιήγησης στον νυχτερινό ουρανό,όταν οι καιρικές συνθήκες δεν βοηθούν την παρατήρηση.

Επίσης κυκλοφορούν δωρεάν αστρικοί χάρτες σε μορφή pdf.

Καλή μελέτη-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους!

Πλήρως κατανοητά όλα και χρήσιμα,νομίζω πως το Dob 8 κέρδισε!!

Θα επανέλθω με εντυπώσεις όταν παραλάβω το τηλεσκόπιο,είμαι σίγουρη πως θα ενθουσιαστώ σαν μικρό παιδί😇

Εύχομαι σε όλους Καλή Χρονιά με υγεία!!!!!!!


 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Dianoira said:

Καλημέρα σε όλους!

Πλήρως κατανοητά όλα και χρήσιμα,νομίζω πως το Dob 8 κέρδισε!!

Θα επανέλθω με εντυπώσεις όταν παραλάβω το τηλεσκόπιο,είμαι σίγουρη πως θα ενθουσιαστώ σαν μικρό παιδί😇

Εύχομαι σε όλους Καλή Χρονιά με υγεία!!!!!!!


 

Πάντα αυτό κερδίζει τις περισσότερες φορές! Είναι ότι πιο τίμιο για παρατήρηση!!

Τι μου θύμησες και εγώ με αυτό ξεκίνησα το 2007

Καλές παρατηρήσεις!!

Το επεξεργάστηκε ο themis_kart

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης