Jump to content

προσοφθαλμια auriga


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα!!!

εχει κανεις αποψη για αυτα τα προσοφθαλμια;;;;

ειμαι κατοχος ενος skywatcher dob 6" και εχω τα κλασσικά 25 κ 10 που δινει η εταιρια συν εναν seben zoom κ εναν μπαρλοου x2 και θελω σιγα σιγα να παρω κατι καλυτερο.

 .

αυτα τα εχει σε εκπτωση το πλανηταριο 

 

https://www.planitario.gr/gr/eyrygonio-prosofthalmio-wa-20mm.html

https://www.planitario.gr/gr/prosofthalmio-super-wide-angle-10mm.html

εχουν βεβαια πιο μεγαλο πεδιο.

αν εχει καποιος καποια αλλη γνωμη θα ηθελα να την ακουσω

επισης αξιζει να παρω κ εναν κατω απο 10 και να μην χρησιμοποιώ τον μπαρλοου;;;

 

 

Το επεξεργάστηκε ο Chris.T
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και εδώ όλο το νήμα από την αρχή είναι για τα ίδια προσοφθάλμια :

https://www.astrovox.gr/forums/topic/26683-προσοφθάλμια-auriga/

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ok το τσέκαρα 

απλα αν εχει κανένας κ κάποια πρόταση για αναβάθμιση θα ηθελα να την ακούσω 

https://www.aliexpress.com/item/1005002453492433.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.752461ca7H72Jk&algo_pvid=703242cc-83bd-4c2c-b8ea-72516e67fcd6&algo_exp_id=703242cc-83bd-4c2c-b8ea-72516e67fcd6-45&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000020710951895"}&pdp_pi=-1%3B34.04%3B-1%3B-1%40salePrice%3BUSD%3Bsearch-mainSearch

ο κ. Κώστας φαντάζομαι αυτούς εννοούσε goldline @kkokkolis 

Το επεξεργάστηκε ο Chris.T
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα,εγώ έχω δύο προσοφθάλμια auriga,17 και 12,τα χρησιμοποιώ με το evostar 120/1000 για deep sky,για τα λεφτά τους μία χαρά είναι,έχουν λίγο αστιγματισμό στα άκρα αλλά είναι καλά .Φαντάζομαι πως όσο μικρότερο το f τόσο περισσότερο θα φαίνονται τα όποια σφάλματα έχουν.Εγω πάντως έχω βολευτεί με αυτά,είναι τα κύρια προσοφθάλμια μου για deep sky.Για οικονομικά προσοφθάλμια είναι μία χαρά.

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 hours ago, Chris.T said:

Ok το τσέκαρα 

απλα αν εχει κανένας κ κάποια πρόταση για αναβάθμιση θα ηθελα να την ακούσω 

https://www.aliexpress.com/item/1005002453492433.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.752461ca7H72Jk&algo_pvid=703242cc-83bd-4c2c-b8ea-72516e67fcd6&algo_exp_id=703242cc-83bd-4c2c-b8ea-72516e67fcd6-45&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000020710951895"}&pdp_pi=-1%3B34.04%3B-1%3B-1%40salePrice%3BUSD%3Bsearch-mainSearch

ο κ. Κώστας φαντάζομαι αυτούς εννοούσε goldline @kkokkolis 

Έχε υπόψιν σου πιθανούς δασμούς, ΦΠΑ κτλ... Έχουν γίνει περίεργα τα πράγματα πλέον... Κάτι άσχετο που είχα πάρει με 8 ευρώ από το Aliexpress τον Αύγουστο με χρέωσαν στην παραλαβή 3 ευρώ συν ΦΠΑ παρόλο που στοίχιζε κάτω από 22 ευρώ...

Τα συγκεκριμένα έχουν και πάνω από 22 ευρώ (δεν ξέρω πόσο παραπάνω μπορεί να σου βγει...) και θα έχει και σημαντική καθυστέρηση στο χρόνο παράδοσης

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 hours ago, Chris.T said:

Ok το τσέκαρα 

απλα αν εχει κανένας κ κάποια πρόταση για αναβάθμιση θα ηθελα να την ακούσω 

https://www.aliexpress.com/item/1005002453492433.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.752461ca7H72Jk&algo_pvid=703242cc-83bd-4c2c-b8ea-72516e67fcd6&algo_exp_id=703242cc-83bd-4c2c-b8ea-72516e67fcd6-45&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000020710951895"}&pdp_pi=-1%3B34.04%3B-1%3B-1%40salePrice%3BUSD%3Bsearch-mainSearch

ο κ. Κώστας φαντάζομαι αυτούς εννοούσε goldline @kkokkolis 

Ναι, αυτοί είναι, με τη χρυσή ταινία. 

  • Μου αρέσει 2

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, vagkaf said:

Έχε υπόψιν σου πιθανούς δασμούς, ΦΠΑ κτλ... Έχουν γίνει περίεργα τα πράγματα πλέον... Κάτι άσχετο που είχα πάρει με 8 ευρώ από το Aliexpress τον Αύγουστο με χρέωσαν στην παραλαβή 3 ευρώ συν ΦΠΑ παρόλο που στοίχιζε κάτω από 22 ευρώ...

Τα συγκεκριμένα έχουν και πάνω από 22 ευρώ (δεν ξέρω πόσο παραπάνω μπορεί να σου βγει...) και θα έχει και σημαντική καθυστέρηση στο χρόνο παράδοσης

θα το εχω υπόψιν αλλα σκεψου οτι καπου τα ειδα 64 ευρω ,οποτε μπορει κ να συμφέρουν στην τιμη (οχι στον χρονο)

εγω σκέφτομαι να παρω εναν τετοιο 6mm κ τον 20mm auriga απο το πλανηταριο (ισως κ τον 10)οποτε  μαζι κ με τον ζοομ να ειμαι ενταξει.

κατι ασχετο. πιστεύετε οτι ο baader zoom mark iv καλυπτει τα σταθερα προσοφθαλμια;;; δλδ αξιζει να παρεις εναν τετοιο αντι για ολα τα αλλα;;

Το επεξεργάστηκε ο Chris.T
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Chris ότι προσοφθάλμιο και να επιλέξεις να προσέξεις να είναι τα ιδανικά  σε σχέση με το f του τηλεσκοπίου σου.Dob 6 f8.

Βασικό για deep sky,κόρη εξόδου περίπου 2mm( προσοφθ.16-17)

Πάλι deep sky για πιο μικρούς στόχους,κόρη εξόδου περίπου 1,5mm (προσοφθ. 11-12)

Πλανήτες,σφαιρωτά, κόρη εξόδου περίπου 1mm (προσοφθ. 8 )

Και ένα τελευταίο για πλανήτες ,κόρη εξόδου περίπου  0,6mm ή 0,7mm ή  0,8mm (προσοφθ. 5-6) 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

45 minutes ago, Chris.T said:

κατι ασχετο. πιστεύετε οτι ο baader zoom mark iv καλυπτει τα σταθερα προσοφθαλμια;;; δλδ αξιζει να παρεις εναν τετοιο αντι για ολα τα αλλα;;

Εγώ θα εξέταζα σοβαρά και αυτή την εναλλακτική. Για τον zoom mark iv λέγεται ότι αποδίδει όπως τους σταθερών εστιακών Υπερίωνες και μάλιστα ότι συμπεριφέρεται και καλύτερα στα άκρα του πεδίου. Αν τον κατέχει κάποιος ίσως θα ήταν καλύτερα να σου πει τη γνώμη του. 

Κερδίζεις και την ευκολία του να μην αλλάζεις προσοφθάλμια χάνοντας τον στόχο κτλ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 minutes ago, litourg floyd said:

Chris ότι προσοφθάλμιο και να επιλέξεις να προσέξεις να είναι τα ιδανικά  σε σχέση με το f του τηλεσκοπίου σου.Dob 6 f8.

Βασικό για deep sky,κόρη εξόδου περίπου 2mm( προσοφθ.16-17)

Πάλι deep sky για πιο μικρούς στόχους,κόρη εξόδου περίπου 1,5mm (προσοφθ. 11-12)

Πλανήτες,σφαιρωτά, κόρη εξόδου περίπου 1mm (προσοφθ. 8 )

Και ένα τελευταίο για πλανήτες ,κόρη εξόδου περίπου  0,6mm ή 0,7mm ή  0,8mm (προσοφθ. 5-6) 

 

Γιωργο σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

τον 6αρι λεω να τον παρω και θα εχω τον 10 , τον 25 τον ζουμ κ εναν μπαρλοου χ2, απλα τον 20αρι ayriga ειπα να τον παρω για αντικατασταση του "εργοστασιακου" 25

αν εχεις καμια προταση κ απο μοντελα πες ελευθερα 😂😂

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 minutes ago, Chris.T said:

Γιωργο σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

τον 6αρι λεω να τον παρω και θα εχω τον 10 , τον 25 τον ζουμ κ εναν μπαρλοου χ2, απλα τον 20αρι ayriga ειπα να τον παρω για αντικατασταση του "εργοστασιακου" 25

αν εχεις καμια προταση κ απο μοντελα πες ελευθερα 😂😂

Αν πάρεις τον baader zoom iv δεν θες τίποτα άλλο,είναι πάρα πολύ καλός,τον έχω δοκιμάσει,καθαρός μέχρι τα άκρα,το μοναδικό μείον είναι το πεδίο στις μεγάλες εστιακές.

Baader Zoom Mark IV:

24mm = 45°

20mm = 50°

16mm = 54°

12mm = 60°

8mm = 70°

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Γιαυτο το λεω , αν ειναι να μαζεψω λεφτα να τον παρω κάποια στιγμή .θα το βαλω στόχο για το μέλλον , μπορεί να βγει κ κανενας 5 μέχρι τοτε 😂😂😂

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και μπορει κ να χρησιμοποιηθει κ σαν 2' .δεν ξερω αν ειναι καλυτερα απο το 1,25' αλλα ειναι μια εξτρα επιλογη

1 hour ago, vagkaf said:

Ρίχνε καμιά ματιά και στις αγγελίες, που και πού ξεφυτρώνει κανένας...είχε έναν πρόσφατα

ναι το ειδα . αυτα θελουν κ τυχη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 22/1/2022 at 12:01 ΜΜ, vagkaf said:

Έχε υπόψιν σου πιθανούς δασμούς, ΦΠΑ κτλ... Έχουν γίνει περίεργα τα πράγματα πλέον... Κάτι άσχετο που είχα πάρει με 8 ευρώ από το Aliexpress τον Αύγουστο με χρέωσαν στην παραλαβή 3 ευρώ συν ΦΠΑ παρόλο που στοίχιζε κάτω από 22 ευρώ...

Τα συγκεκριμένα έχουν και πάνω από 22 ευρώ (δεν ξέρω πόσο παραπάνω μπορεί να σου βγει...) και θα έχει και σημαντική καθυστέρηση στο χρόνο παράδοσης

 

σήμερα διάβαζα τις αλλαγές στη νομοθεσία και λεει οτι μεχρι 150 ευρω πληρώνεις μονο το ΦΠΑ(παλια μεχρι 22 δε πλήρωνες τίποτα)

οποτε εκανα παραγγελία τον 6αρι WA 66  στα  31 Ευρω . λογικά θα παει 7-8 ευρω πιάνω, οπότε κατω απο 40 και ο θεος βοηθος 🤣🤣

στην Ελλάδα εχει 68 Ευρω νομίζω. αντε να δουμε

 

On 22/1/2022 at 9:12 ΜΜ, litourg floyd said:

Αν πάρεις τον baader zoom iv δεν θες τίποτα άλλο,είναι πάρα πολύ καλός,τον έχω δοκιμάσει,καθαρός μέχρι τα άκρα,το μοναδικό μείον είναι το πεδίο στις μεγάλες εστιακές.

Baader Zoom Mark IV:

24mm = 45°

20mm = 50°

16mm = 54°

12mm = 60°

8mm = 70°

 

αποφασισα να κανω την υπερβαση και να παρω τον zoom mark iv(το πλανηταριο θα μου κανει δοσεις). οποτε θα ειμαι καλυμενος απο 6 και 8-24 . εχω κ εναν φθηνο μπαρλοου.

πιστευεται οτι χρειαζομαι και εναν πανω απο 25 ;;;;  (25 η 30 η 32) ;;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

UPDATE :

Ο φακός ήρθε μετά από 1 μήνα κ 2 μέρες 

αγορασμένος από Aliexpress και από ότι κατάλαβα αυτοί το έστειλαν πρώτα Ουγγαρία για εισαγωγή από τελώνιο.

οποτε η τιμή ήταν η τελική ,δεν πλήρωσα κάτι έξτρα .

εχω παραγγείλει και 2 πράγματα ακόμα όπου αναμένονται σε 2 εβδομάδες ώστε να είμαι πιο σίγουρος 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης