Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 28/1/2022 at 8:09 ΠΜ, fotodektis said:

Να προσθέσω επίσης οτι όσο μεγαλύτερη είναι η επιθυμητή μεγέθυνση,τόσο πιο δύσκολα επιτυγχάνεται!

Δηλ.τα 100x σε καλή ατμόσφαιρα είναι σχετικά εύκολο,τα 200x πιο δύσκολο (θέλεις πιο καλή ατμόσφαιρα),τα 300x ακόμα πιο δύσκολο,τα 400x σπάνια,τα 500x εξαιρετικά σπάνια,τα 600x σε πλανήτες πλην Σελήνης μόνο σε εξωτικούς ουρανούς όπως στην έρημο Ατακάμα,Μάουνα Κέα της Χαβάης..ίσως και σε κορυφές άλλων βουνών με μηδενική ρύπανση,ελάχιστη σκόνη και υγρασία,και εξαιρετικά περιορισμένα θερμικά ρεύματα που επηρεάζουν το seeing.

Κάποια απλά και πρακτικά για την Διαύγεια και το Seeing μπορείς να βρείς εδώ:

 

Επίσης στην παρατήρηση της Σελήνης θα συμβάλλει στην μείωση της φωτεινότητας και την αύξηση του κοντράστ ένα φίλτρο Σελήνης,και του Άρη το Baader Moon & Skyglow(Neodymium) ή κάποιο ανάλογο φίλτρο.

Η ουσία του θέματος λοιπόν είναι οτι απο όλους τους παράγοντες που μας εμποδίζουν στο να έχουμε μεγάλες μεγεθύνσεις,η ποιότητα της ατμόσφαιρας παίζει τον σημαντικότερο αρνητικό ρόλο.

Το πιο σημαντικό κριτήριο δηλ.αυτό της διαύγειας και του seeing είναι και το βασικότερο (εκτός της φωτορύπανσης) για να χτιστεί ένα αστεροσκοπείο.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Καλώς σε βρήκα fotodekti και καλή Χρονιά σου εύχομαι, με Υγεία, Αγάπη και Καλές στιγμές.

Κατ' αρχήν συγγνώμη που γράφω με μεγάλους χαρακτήρες, αλλά δεν βλέπω καλά και κουράζομαι.

Πως να μην εκτιμήσω τον κόπο που κατέβαλες και τον χρόνο που αφιέρωσες, για αυτή την ανάλυση. Το ίδιο ισχύει και για τον Vaqkaf, όπως επίσης και τον qforce, που μου εξήγησαν πράγματα που δεν γνώριζα. Σε ευχαριστώ από καρδιάς λοιπόν.

Δεν ξέρω αν παρακολούθησες την συζήτηση που είχα με τους ανωτέρω, όμως αυτά που ζητώ επιτυγχάνονται πολύ δύσκολα. Ενημερώθηκα ότι θα πρέπει να διαθέσω πάνω από 13.000 ευρώ, προκειμένου επιτευχθεί ο αντικειμενικός σκοπός.

Αυτό είναι γεγονός τετελεσμένο και πιστεύω ότι και εσύ θα συμφωνήσεις. Περαιτέρω θα γράψω τώρα στον φίλο qforce(είναι ο πρώτος που μου απάντησε) και αν θέλεις διάβασε την ανάρτησή μου' όλα δημόσια, με ενδιαφέρει η άποψή σου, όσο και η άποψη κάθε μέλους που μπορεί να βοηθήσει, έτσι ώστε να αγοράσω ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο.

Με εκτίμηση.

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φίλε Σπύρο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις ευχές που ανταποδίδω!

Με το το χρηματικό ποσό που διαθέτεις,θα περιοριστείς σε νευτώνιο τηλεσκόπιο σε απλή βάση dob,μέχρι 10" διάμετρο αν το βρείς μεταχειρισμένο εδώ στις αγγελίες του φόρουμ.Αξίζει να διαθέσεις λίγα παραπάνω πχ.400-450€ για τον σκοπό αυτό.

Ουσιαστικά οι επιλογές σου είναι

1)10",δηλ.254/1200

2)8",δηλ.200/1200

3)6",δηλ.150/1200.

Το τελευταίο λόγω μεγαλύτερου εστιακού λόγου (=εστιακή απόσταση/διάμετρο κατόπτρου),και μικρότερης κεντρικής παρεμπόδισης απο το μικρότερο δευτερεύον κάτοπτρο),έχει καλύτερη οπτική ποιότητα απο πολλά τηλεσκόπια 6" δηλ.διαμέτρου 150mm.

Έχε υπ' όψιν σου οτι θα χρειαστείς και κάποια προσοφθάλμια.Οι εστιακές τους αποστάσεις εξαρτώνται απο τις μεγεθύνσεις που θα είναι εφικτές συνήθως στον ουρανό που θα παρατηρείς.

Καλό θα ήταν να μας πληροφορήσεις για το περιβάλλον παρατήρησης: αστική περιοχή με μπετόν και πόσο,πόση άσφαλτος,αυτοκίνητα,καμινάδες εργοστασίων,καυστήρες πετρελαίου,τζάκια και λοιπές πηγές θερμότητας.

Επίσης διαμόρφωση του εδάφους,παρουσία θάλασσας (ανοιχτή ή σε κόλπο),ύπαρξη βουνών,άνεμοι που φυσούν,κλπ παράγοντες που επηρεάζουν την υγρασία,σκόνη,ρύπανση,απορρόφηση και αποβολή θερμότητας...

Αν παρατηρείς απο μεγαλούπολη να μας πεις τί υπάρχει μπροστά σου προς την περιοχή του Νότου,όσο αφορά πηγές θερμότητας και ρύπανσης...

Θέλει μελέτη το πράγμα,οπότε μην βιάζεσαι.Πρώτα αγοράζεις το τηλεσκόπιο (υπολογίζοντας και την φορητότητά του για τα δικά σου δεδομένα),και μετά συζητάμε για προσοφθάλμια.

Είμαστε στη διάθεσή σου να σε βοηθήσουμε,όπως και κάθε νεοεισερχόμενο στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 27/1/2022 at 7:27 ΜΜ, qforce said:

Μάλλον οι απαιτήσεις σου είναι εκτός του προυπολογισμού σου. Μία εικόνα σαν την παρακάτων μπορείς να πάρεις με ένα Celestron C14 edge το οποίο μαζί με την βάση του κοστίζει κοντά στα 13000€ και άλλα περίπου 500€ για την κάμερα. Επίσης η φωτογραφία αυτή είναι αποτέλεσμα χιλιάδων λήψεων και επεξεργασίας ώστε να έχουμε μία τόσο καθαρή εικόνα. Άρα γυρνάμε στην αρχική παρότρυνση να δεις μέσα από ένα τηλεσκόπιο για να έχεις επαφή με την πραγματικότητα. 

image.thumb.png.e551ffd657fa71fd79d48d527b11f06e.png

Οπως προκύπτει από την ανάλυσή σου, (καθώς και από τις λεπτομερείς αναλύσεις του φίλου Vagkaf και του fotodekti),ο στόχος που έθεσα είναι ανέφικτος από οικονομικής άποψης' όμως ΔΕΝ συμβιβάζομαι με κάτι υποδεέστερο. Η θα έχω τέτοια εικόνα, όπως η ανωτέρω και όχι μόνο της Σελήνης, αλλά και του Αρη(δεν κάνω λόγο για την Αφροδίτη, γιατί ξέρω πως είναι διαμορφωμένη η ατμόσφαιρά της), ή καθόλου!

Συνεπεία των ανωτέρω, αποφάσισα να στραφώ στην Επίγεια παρατήρηση.

Από την περιοχή όπου κατοικώ Βόλος, έχω άμεση πρόσβαση στο Πήλιο' από την κορυφή του όρους, με γυμνό μάτι και καιρού επιτρέποντος, διακρίνονται οι ακτές της Χαλκιδικής(ΒΑ), το νησί Λήμνος(Α), το όρος Γκιώνα και Πάρνηθα(Ν). 

Με ένα ισχυρό τηλεσκόπιο(κατάλληλο ως επί το πλείστο για Επίγεια παρατήρηση), νομίζω ότι θα μπορώ να δω καθαρά, ίσως και τους ορεινούς δρόμους και τα ορεινά χωριά των ανωτέρω βουνών, ακόμα και τα παράλια της Τουρκίας' πράγμα εξίσου ενδιαφέρον με την παρατήρηση την άστρων. Το σκεπτικό μου είναι, ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα και όχι με χιλιάδες και εκατομμύρια χιλιόμετρα και έτη φωτός.

Πες μου λοιπόν τι είδους τηλεσκόπιο πρέπει να προμηθευτώ για τον σκοπό αυτό ή ποιο ΑΚΡΙΒΩΣ τηλεσκόπιο και θα το παραγγείλω' σου εξήγησα ότι δεν συμβιβάζομαι με μετριότητες(όπως στο θέμα του Διαστήματος). Θέλω να βλέπω ακόμα και τους δρόμους της Πάρνηθας με ευκρίνεια. 

Για το σκοπό αυτό, αποφάσισα να αυξήσω το ποσό που θα διαθέσω μέχρι και τα 500 ευρώ περίπου' δηλαδή σου προτείνω αυτό το μοτέρ, αλλά κοστίζει 570, δεν θα πω όχι! Ισως όμως και με τηλεσκόπιο μικρότερης αξίας έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα' δεν ξέρω. αυτά εσείς τα ξέρετε.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω απάντησή σου, καθώς επίσης και τους φίλους της ιστοσελίδας που διαβάζουν αυτή την ανάρτηση και έχουν εξειδίκευση στο συγκεκριμένο θέμα της Επίγειας παρατήρησης.

Υ.Γ Θέλω επίσης να επισημάνω επιγραμματικά, ένα άλλο θέμα, μείζονος σημασίας. Δεν συναινώ στο θέμα της εκ του σύνεγγυς εκπαίδευσης' δεν έχω την διάθεση να πάω στη Λέσχη Αστρονομίας της περιοχής γιατί είμαι μοναχικός άνθρωπος, και δεν έχω και την καλύτερη εικόνα από κοινωνικές συναναστροφές, [έχω περάσει πολλά για την ηλικία μου] αλλά και αλλιώς να ήταν πάλι δεν έχω διάθεση να τρέχω για εκπαίδευση.

Αυτά τα γράφω διότι διάβασα για τεχνικής φύσεως θέματα, όπως αναστροφές ειδώλων, γωνίες μεταπτώσεων και κάτι άλλα, δεν θυμάμαι' πιστεύω ότι μέσα από δω θα μπορέσετε να με καθοδηγήσετε με ακρίβεια, στο στήσιμο και την εν γένει εγκατάσταση και λειτουργία του εξοπλισμού, που σκοπεύω να αγοράσω κατά υπόδειξή σας.

Δεν υπήρξα ποτέ<ανεπίδεκτος μαθήσεως>!

Ζητώ συγγνώμη, αν καταχράστηκα από τον χρόνο σας.

Με εκτίμηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω ιδέα από επίγεια παρατήρηση, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι επηρεάζεται περισσότερο από διακυμάνσεις της ατμόσφαιρας και γιατί παρατηρούμε ημέρα και γιατί οι στόχοι μας είναι χαμηλά. Άρα θα είναι πιο δύσκολο να πιάσουμε υψηλές αποδόσεις. Η συμμετοχή σε μία ομαδική παρατήρηση μας δίνει την δυνατότητα να δούμε από διάφορα τηλεσκόπια και να δούμε ποιο πλησιάζει σε αυτά που θέλουμε, είναι κάτι που δεν υποκαθιστάται με μελέτη ούτε με εικόνες γιατί η εικόνα με το μάτι είναι πολύ διαφορετική από όποια φωτογραφία. Αν θέλετε την άποψη μου ,η παρατήρηση του ουρανού είναι μία πολύ ευχάριστη απασχόληση. Ξεκίνησα με ένα τηλεσκόπιο πολύ υποδεέστερο από αυτό που σας πρότεινα. Αυτό δεν με εμπόδισε από το να απολαύσω την παρατήρηση. Έμαθα, μελέτησα, έγινα πιο έμπειρος και σιγά σιγά αναβάθμισα τον εξοπλισμό μου. Το καλό με το Astrovox είναι ότι έχεις την δυνατότητα να πουλήσεις τον εξοπλισμό σου μέσα από τις αγγελίες που φιλοξενεί και έτσι να κάνεις μικρά βήματα κάθε φορά προς τα πάνω, βοηθώντας παράλληλα κάποιον άλλον να αποκτήσει εξοπλισμό. Ακόμα και αν είχατε τα 13000€ που σας είπα για ένα C14 δεν θα ήταν σωστό να το αγοράσετε χωρίς προηγούμενη εμπειρία γιατί είναι πιθανό να μην σας ικανοποιούσε ούτε αυτό και γιατί δεν θα έπρεπε να βασιστείτε στην γνώμη κάποιου χωρίς να έχετε δει ποτέ από τηλεσκόπιο. Μικρά βήματα λοιπόν. Το 6αρι που σας πρότεινα μπορεί να σας δώσει όμορφες εικόνες και να σας βοηθήσει να μάθετε. Μετά το πουλάτε και πάτε σε κάτι μεγαλύτερο και έτσι προχωράμε όλοι. 

Το επεξεργάστηκε ο qforce
  • Μου αρέσει 3
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας. Να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει φόρουμ για την αστρολογία.

Δεν ξέρω αν γράφω εδώ σωστά αλλά και γω είμαι αρχάριος και ψάχνω το πρώτοου τηλεσκόπιο αλλά διάβασα λίγο και καταμπερδευτικα.

Αν γράφω σε λάθος τοπικ διαγράψτε το.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένος 1
  • Λυπημένος 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, S.miter said:

Ευχαριστώ που απάντησες.

Με αυτό το τηλεσκόπιο θα μπορώ να κάνω και επίγεια παρατήρηση ;

Τα νευτώνια τύπου dobson δεν βολεύουν για επίγεια παρατήρηση για δύο λόγους. Ο 1ος είναι ότι δεν είναι εύκολο να τα στρέψεις χαμηλά και ο 2ος ότι η εικόνα εμφανίζεται με στροφή 180 μοιρών. Αν θα έπαιρνα ένα τηλεσκόπιο που να κάνει και τα δύο ,στα χρήματα που διαθέτεις ,θα ήταν αυτό

https://www.planitario.gr/gr/120-600-az3.html 

ή αν θα μείνουμε στο αρχικό ποσό αυτό

https://www.planitario.gr/gr/102-500-az3.html

Αυτά είναι πολύ καλά για επίγεια παρατήρηση, αγοράζοντας ένα φίλτρο ήλιου που είναι σχετικά φθηνό μπορείς να βλέπεις ηλιακές κηλίδες και είναι πολύ όμορφα για να παρητηρείς αστρικά πεδία αλλά και την σελήνη. Πριν το καλοκαίρι θα αγόραζα ή θα κοιτούσα στις αγγελίες εδώ στο astrovox για ένα barlow 2x που διπλασιάζει την μεγέθυνση για να είμαι έτοιμος για Δία και Κρόνο.

https://www.planitario.gr/gr/barlow-2x-tvblw-2125.html

Όλα όσα σου έχω προτείνει μέχρι τώρα είναι τηλεσκόπια που είναι σχετικά οικονομικά, εύκολα στην χρήση από αρχάριους. Επειδή είναι πολυδοκιμασμένα και εξαιρετικά για ξεκίνημα, αν αλλάξεις γνώμη ,θα είναι πολύ εύκολο να τα πουλήσεις εδώ συνήθως στο 80% της αρχικής του αξίας. Από την άλλη είναι τέτοια κομμάτια που συνήθως τα κρατάς ακόμα και όταν πας σε μεγαλύτερα. Όπως θα ακούσεις συχνά να λένε εδώ ,το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς πιο συχνά. Το C14 των 13000€, ζυγίζει μαζί με την βάση του κοντά στα 70 κιλά και θέλει δύο ανθρώπους για να το στήσουν. Επίσης μέχρι να εξισωθεί η θερμοκρασία του εσωτερικού του τηλεσκοπίου με αυτή του περιβάλλοντος θέλει πάνω από 2-3 ώρες ,συνθήκη απαραίτητη για να αποδώσει. Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Το μεγαλύτερο δεν είναι πάντα το καλύτερο. Ένα από τα παραπάνω, θα το βγάζεις έξω σε ένα λεπτό και θα παρατηρείς τα καράβια που περνάνε στην θάλασσα ή πουλιά. Το βράδυ όταν είναι ο καιρός καλός θα βλέπεις την σελήνη ή πλανήτες από την πόλη. Όταν σου δοθεί η ευκαιρία σε 3 λεπτά το έχεις φορτώσει στο αυτοκίνητο σου, είναι ελαφρύ και πιάνει λίγο χώρο και θα πας στην εξοχή σε σκοτεινό ουρανό και θα χαζεύεις το καλοκαίρι τα νεφελώματα του γαλαξία μας. Η αστρονομία είναι πολύ όμορφο χόμπι και επειδή έχω καταλάβει ότι σου αρέσει να ψάχνεις θα σε σπρώξει να μάθεις νέα πράγματα και θα σου ανοίξει έναν πολύ ενδιαφέροντα κόσμο τόσο μακριά από τα καθημερινά προβλήματα.

 

Το επεξεργάστηκε ο qforce
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

54 minutes ago, Αalexis cosmo said:

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας. Να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει φόρουμ για την αστρολογία.

Δεν ξέρω αν γράφω εδώ σωστά αλλά και γω είμαι αρχάριος και ψάχνω το πρώτοου τηλεσκόπιο αλλά διάβασα λίγο και καταμπερδευτικα.

Αν γράφω σε λάθος τοπικ διαγράψτε το.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μπερδεύεται την αστρονομία που είναι επιστήμη ,με την αστρολογία που είναι ψευδοεπιστήμη.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Σπύρο,όπως ανέφερε και ο Γιώργος παραπάνω και η επίγεια παρατήρηση έχει ανάλογους περιορισμούς λόγω ατμόσφαιρας...

Οι αποστάσεις των αντικειμένων είναι μεν πολύ μικρότερες σε σχέση με τα αστρονομικά,η ατμόσφαιρα όμως λόγω εγγύτητας με το έδαφος επηρεάζεται έντονα απο την αποβολή θερμότητας απο το μπετόν,άσφαλτο,χώμα,θάλασσα που απορροφούν θερμότητα απο τον Ήλιο,και στη συνέχεια την αποβάλλουν.Συν οτι η ατμόσφαιρα συνεχώς θερμαίνεται απο τον Ήλιο κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Όμως το πλεονέκτημα της επίγειας παρατήρησης,είναι οτι οι στόχοι είναι πολύ πιο φωτεινοί και με ασυγκρίτως μεγαλύτερο κοντράστ σε σχέση με τους αστρονομικούς!

Έτσι θα φανούν καλύτερα μέσα απο το τηλεσκόπιο.Αν οι συνθήκες το επιτρέψουν με την βοήθεια ψυχρών ανέμων,βροχής που προηγήθηκε κλπ.,και η διαύγεια και το seeing είναι καλά,θα δούμε επίγειους στόχους με μεγαλύτερη μεγέθυνση σε σχέση με τους αστρονομικούς!

Το μικροκλίμα της περιοχής και εδώ παίζει καθοριστικό ρόλο στην ποιότητα των ειδώλων.

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεσκόπια για επίγεια παρατήρηση,εκτός απο τα πολύ καλά SW 120/600,SW 102/500 που αναφέρθηκαν παραπάνω,είναι και τα καλύτερα SW EVOSTAR 90/900, και SW 102/1000 λόγω του μεγαλύτερου εστιακού λόγου που έχουν.Έχουν λιγότερο χρωματικό σφάλμα και καλύτερη οπτική απόδοση με μειονέκτημα το μεγαλύτερο μήκος τους,που επιβαρύνει την φορητότητά τους.

Αν είναι τοποθετημένα σε κοντινό σημείο του σπιτιού πχ.βεράντα,ταράτσα και δεν χρειάζεται συνεχής μετακίνησή τους,είναι καλύτερη επιλογή απο τα βραχύσωμα διοπτρικά ή τις διόπτρες που πλεονεκτούν μόνο στην στεγανοποίηση που έχουν.

https://www.planitario.gr/gr/skywatcher-90-900-az3.html

https://www.planitario.gr/gr/evostar-102-eq3-2.html

Για επίγεια παρατήρηση πρέπει να είναι εφοδιασμένα με πλήρως ανορθωτικό διαγώνιο πρίσμα, γωνίας 45ο και όχι 90ο που είναι κατάλληλα για αστρονομική.

Επίσης χρειάζεται μια γκάμα φακών που συνδυασμένη με barlow θα δώσει πληθώρα μεγεθύνσεων.Μια καλή λύση είναι ένας καλός zoom.

Η ευελιξία στις μεγεθύνσεις είναι απαραίτητη διότι η ατμόσφαιρα-ειδικά το seeing-αλλάζει συνεχώς κατά την διάρκεια της ημέρας!

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, fotodektis said:

Αγαπητέ Σπύρο,όπως ανέφερε και ο Γιώργος παραπάνω και η επίγεια παρατήρηση έχει ανάλογους περιορισμούς λόγω ατμόσφαιρας...

Οι αποστάσεις των αντικειμένων είναι μεν πολύ μικρότερες σε σχέση με τα αστρονομικά,η ατμόσφαιρα όμως λόγω εγγύτητας με το έδαφος επηρεάζεται έντονα απο την αποβολή θερμότητας απο το μπετόν,άσφαλτο,χώμα,θάλασσα που απορροφούν θερμότητα απο τον Ήλιο,και στη συνέχεια την αποβάλλουν.Συν οτι η ατμόσφαιρα συνεχώς θερμαίνεται απο τον Ήλιο κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Όμως το πλεονέκτημα της επίγειας παρατήρησης,είναι οτι οι στόχοι είναι πολύ πιο φωτεινοί και με ασυγκρίτως μεγαλύτερο κοντράστ σε σχέση με τους αστρονομικούς!

Έτσι θα φανούν καλύτερα μέσα απο το τηλεσκόπιο.Αν οι συνθήκες το επιτρέψουν με την βοήθεια ψυχρών ανέμων,βροχής που προηγήθηκε κλπ.,και η διαύγεια και το seeing είναι καλά,θα δούμε επίγειους στόχους με μεγαλύτερη μεγέθυνση σε σχέση με τους αστρονομικούς!

Το μικροκλίμα της περιοχής και εδώ παίζει καθοριστικό ρόλο στην ποιότητα των ειδώλων.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, qforce said:

Τα νευτώνια τύπου dobson δεν βολεύουν για επίγεια παρατήρηση για δύο λόγους. Ο 1ος είναι ότι δεν είναι εύκολο να τα στρέψεις χαμηλά και ο 2ος ότι η εικόνα εμφανίζεται με στροφή 180 μοιρών. Αν θα έπαιρνα ένα τηλεσκόπιο που να κάνει και τα δύο ,στα χρήματα που διαθέτεις ,θα ήταν αυτό

https://www.planitario.gr/gr/120-600-az3.html 

ή αν θα μείνουμε στο αρχικό ποσό αυτό

https://www.planitario.gr/gr/102-500-az3.html

Αυτά είναι πολύ καλά για επίγεια παρατήρηση, αγοράζοντας ένα φίλτρο ήλιου που είναι σχετικά φθηνό μπορείς να βλέπεις ηλιακές κηλίδες και είναι πολύ όμορφα για να παρητηρείς αστρικά πεδία αλλά και την σελήνη. Πριν το καλοκαίρι θα αγόραζα ή θα κοιτούσα στις αγγελίες εδώ στο astrovox για ένα barlow 2x που διπλασιάζει την μεγέθυνση για να είμαι έτοιμος για Δία και Κρόνο.

https://www.planitario.gr/gr/barlow-2x-tvblw-2125.html

Όλα όσα σου έχω προτείνει μέχρι τώρα είναι τηλεσκόπια που είναι σχετικά οικονομικά, εύκολα στην χρήση από αρχάριους. Επειδή είναι πολυδοκιμασμένα και εξαιρετικά για ξεκίνημα, αν αλλάξεις γνώμη ,θα είναι πολύ εύκολο να τα πουλήσεις εδώ συνήθως στο 80% της αρχικής του αξίας. Από την άλλη είναι τέτοια κομμάτια που συνήθως τα κρατάς ακόμα και όταν πας σε μεγαλύτερα. Όπως θα ακούσεις συχνά να λένε εδώ ,το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς πιο συχνά. Το C14 των 13000€, ζυγίζει μαζί με την βάση του κοντά στα 70 κιλά και θέλει δύο ανθρώπους για να το στήσουν. Επίσης μέχρι να εξισωθεί η θερμοκρασία του εσωτερικού του τηλεσκοπίου με αυτή του περιβάλλοντος θέλει πάνω από 2-3 ώρες ,συνθήκη απαραίτητη για να αποδώσει. Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Το μεγαλύτερο δεν είναι πάντα το καλύτερο. Ένα από τα παραπάνω, θα το βγάζεις έξω σε ένα λεπτό και θα παρατηρείς τα καράβια που περνάνε στην θάλασσα ή πουλιά. Το βράδυ όταν είναι ο καιρός καλός θα βλέπεις την σελήνη ή πλανήτες από την πόλη. Όταν σου δοθεί η ευκαιρία σε 3 λεπτά το έχεις φορτώσει στο αυτοκίνητο σου, είναι ελαφρύ και πιάνει λίγο χώρο και θα πας στην εξοχή σε σκοτεινό ουρανό και θα χαζεύεις το καλοκαίρι τα νεφελώματα του γαλαξία μας. Η αστρονομία είναι πολύ όμορφο χόμπι και επειδή έχω καταλάβει ότι σου αρέσει να ψάχνεις θα σε σπρώξει να μάθεις νέα πράγματα και θα σου ανοίξει έναν πολύ ενδιαφέροντα κόσμο τόσο μακριά από τα καθημερινά προβλήματα.

 

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για την εκτενή σου απάντηση, Γιώργο.

Δεν θα σου απαντήσω τώρα εκτενώς και εγώ, όμως οσονούπω' τώρα θα αναφέρω επιγραμματικά τα εξής: Σκέφτηκα εκ των υστέρων ότι είναι τελείως αδύνατον να εστιάσεις στα 500 ή 600 χιλιόμετρα επί λείου εδάφους, χωρίς αντανακλάσεις, θερμικά και άλλα ρεύματα, σκόνη, υγρασία, αντικατοπτρισμούς οι οποίοι ενδεχομένως θα προκύψουν και πολλούς άλλους παράγοντες.

Εν κατακλείδι, είναι δυνατόν να έχεις τον στόχο σου από τα 600 χιλιόμετρα στα 25 μέτρα και το μόνο που θα βλέπεις είναι μια θολούρα. Αυτό το σκέφτηκα εντελώς αυθόρμητα, διαβάζοντας αυτά που έγραψες εσύ και τα άλλα μέλη, που είχαν την ευγενή καλοσύνη να απαντήσουν στο θέμα το οποίο ξεκίνησα και ολόθερμα τους ευχαριστώ για αυτό, διότι έχω δηλώσει άσχετος επί του θέματος, όχι όμως και ανεπίδεκτος μαθήσεως.

Δεν γνωρίζω κατά πόσο ευσταθεί αυτή η εκτίμησή μου σχετικά με την επίγεια παρατήρηση' ενδεχομένως να μην είναι έτσι τα πράγματα, δηλαδή στο τέλος να βλέπεις μόνο μια θολούρα, αλλά με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και τον εξοπλισμό να βλέπεις ακόμα και τους ανθρώπους στα 600 χιλιόμετρα. Μοιάζει όμως με σενάριο ταινίας επιστημονικής φαντασίας, διότι τουλάχιστον στην δική μου αντίληψη δεν έχει υποπέσει τέτοιο γεγονός, αλλιώς κάτι θα είχατε ακούσει ή πληροφορηθεί. Εύχομαι να διαψευσθώ.

Η άλλη μου παρατήρηση, ενέχει και λίγο χιούμορ(χρειάζεται κι αυτό).

Εκεί που ανέφερες για το 14άιντζο, μου θύμισες τον όλμο των 4.2" που είχαμε στο Στρατό' βέβαια εκείνος ζυγίζει 300 κιλά και έχει διαμέτρημα 106mm.  Μόνο η οβίδα ζυγίζει 11,5 κιλά, μωρό την λέγαμε θυμάμαι και όταν έβγαινε από την κάνη την έβλεπες για 5 περίπου δευτερόλεπτα(αρκετός χρόνος, σκέψου το λίγο)' το βεληνεκές γύρω στα 5,5 χιλιόμετρα, και η ζημιά που προκαλούσε ανεπανάληπτη.

Τω καιρώ εκείνο, θυμάμαι, υπηρετούσα στην Σαμοθράκη, στο 289 Τ.Ε(από Τάγμα Εκστρατείας-όπως είναι το ορθό-το είχαμε ονομάσει Τάγμα Επικηρυγμένων γιατί κανένας δεν ήθελε να υπηρετήσει εκεί) και εκπαιδευόμασταν σε όλα τα όπλα. Στο πεδίο βολής λοιπόν,(μια φορά που κάναμε βολή με το συγκεκριμένο όπλο), υπήρχε ένας βράχος στο μέγεθος ενός ψυγείου' όταν μετά το πέρας της βολής πήγαμε(ως συνήθως), να ελέγξουμε για βλήματα τα οποία δεν είχαν εκραγεί, ο βράχος...δεν υπήρχε' η οβίδα είχε πέσει ακριβώς επάνω του!! Εκτός θέματος, αλλά ενδιαφέρον νομίζω, μην μου βγάλεις κόκκινη κάρτα.

Θα διαβάσω με λεπτομέρεια όλα αυτά τα δύσκολα για μένα ,που με ζήλο έγραψες, γιατί δεν τα μελέτησα όσο έπρεπε, ούτε καν τα μηχανήματα είδα(διότι βιαζόμουν να σου απαντήσω) και τα λέμε πάλι.

Με την εκτίμησή μου.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, vagkaf said:

Καλησπέρα ! Ρίξτε μια ματιά και στις παρακάτω δύο συζητήσεις:

 

Καλησπέρα Βαγγέλη.

Αργησα να σου απαντήσω, γιατί διάβαζα αυτά που πρότεινες. Πράγματι, οι υποψίες μου επαληθεύτηκαν, με βάση τις τοποθετήσεις των φίλων, (ειδικά του Κου kkοkkoli, ο οποίος έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση)' στα 500 ή 600 χιλιόμετρα, που έθεσα ως στόχο, δεν υπάρχει περίπτωση ορατότητας, ούτε κατά διάνοια.

Οπότε λύθηκε το θέμα' παρατηρώντας όμως όμως τις καταπληκτικές φωτογραφίες που τράβηξαν μέλη της ιστοσελίδας, τείνω να επαναπροσδιορίσω την θέση μου στην αρχική μου επιλογή' αυτό το 6άρι που πρότεινε ο φίλος qforce, μου φαίνεται καλή επιλογή, για αρχή τουλάχιστον. Νομίζω έχεις και εσύ την ίδια άποψη.

Σε ευχαριστώ θερμά!

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

19 hours ago, qforce said:

Τα νευτώνια τύπου dobson δεν βολεύουν για επίγεια παρατήρηση για δύο λόγους. Ο 1ος είναι ότι δεν είναι εύκολο να τα στρέψεις χαμηλά και ο 2ος ότι η εικόνα εμφανίζεται με στροφή 180 μοιρών. Αν θα έπαιρνα ένα τηλεσκόπιο που να κάνει και τα δύο ,στα χρήματα που διαθέτεις ,θα ήταν αυτό

https://www.planitario.gr/gr/120-600-az3.html 

ή αν θα μείνουμε στο αρχικό ποσό αυτό

https://www.planitario.gr/gr/102-500-az3.html

Αυτά είναι πολύ καλά για επίγεια παρατήρηση, αγοράζοντας ένα φίλτρο ήλιου που είναι σχετικά φθηνό μπορείς να βλέπεις ηλιακές κηλίδες και είναι πολύ όμορφα για να παρητηρείς αστρικά πεδία αλλά και την σελήνη. Πριν το καλοκαίρι θα αγόραζα ή θα κοιτούσα στις αγγελίες εδώ στο astrovox για ένα barlow 2x που διπλασιάζει την μεγέθυνση για να είμαι έτοιμος για Δία και Κρόνο.

https://www.planitario.gr/gr/barlow-2x-tvblw-2125.html

Όλα όσα σου έχω προτείνει μέχρι τώρα είναι τηλεσκόπια που είναι σχετικά οικονομικά, εύκολα στην χρήση από αρχάριους. Επειδή είναι πολυδοκιμασμένα και εξαιρετικά για ξεκίνημα, αν αλλάξεις γνώμη ,θα είναι πολύ εύκολο να τα πουλήσεις εδώ συνήθως στο 80% της αρχικής του αξίας. Από την άλλη είναι τέτοια κομμάτια που συνήθως τα κρατάς ακόμα και όταν πας σε μεγαλύτερα. Όπως θα ακούσεις συχνά να λένε εδώ ,το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς πιο συχνά. Το C14 των 13000€, ζυγίζει μαζί με την βάση του κοντά στα 70 κιλά και θέλει δύο ανθρώπους για να το στήσουν. Επίσης μέχρι να εξισωθεί η θερμοκρασία του εσωτερικού του τηλεσκοπίου με αυτή του περιβάλλοντος θέλει πάνω από 2-3 ώρες ,συνθήκη απαραίτητη για να αποδώσει. Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Το μεγαλύτερο δεν είναι πάντα το καλύτερο. Ένα από τα παραπάνω, θα το βγάζεις έξω σε ένα λεπτό και θα παρατηρείς τα καράβια που περνάνε στην θάλασσα ή πουλιά. Το βράδυ όταν είναι ο καιρός καλός θα βλέπεις την σελήνη ή πλανήτες από την πόλη. Όταν σου δοθεί η ευκαιρία σε 3 λεπτά το έχεις φορτώσει στο αυτοκίνητο σου, είναι ελαφρύ και πιάνει λίγο χώρο και θα πας στην εξοχή σε σκοτεινό ουρανό και θα χαζεύεις το καλοκαίρι τα νεφελώματα του γαλαξία μας. Η αστρονομία είναι πολύ όμορφο χόμπι και επειδή έχω καταλάβει ότι σου αρέσει να ψάχνεις θα σε σπρώξει να μάθεις νέα πράγματα και θα σου ανοίξει έναν πολύ ενδιαφέροντα κόσμο τόσο μακριά από τα καθημερινά προβλήματα.

 

Αγαπητέ Γιώργο,

ευχαριστώ για την ανάλυσή σου αυτή. Οπως σου υποσχέθηκα, σου απαντώ και εγώ ταύτην.

Είναι ανέφικτος ο στόχος που έθεσα σχετικά με την επίγεια παρατήρηση, διότι αυτό υπαγορεύουν οι νόμοι της φυσικής και δεν μπορούμε να τους αγνοήσουμε. Ο φίλος Vagkaf, μου πρότεινε δύο posts σχετικά με το θέμα. Μέσα από αυτά, αποδεικνύεται περίτρανα του λόγου το αληθές. Συγκεκριμένα ο Κος kkokkoli, αναφέρει ακριβώς τις δυσκολίες που παρουσιάζει η επίγεια παρατήρηση. Ενδείκνυνται κατά κύριο λόγο διόπτρες και όχι τηλεσκόπιο(όπως αναφέρει) και εξηγεί ότι μέχρι τα 10-15 χιλιόμετρα, έχουμε αποτέλεσμα. Σκέψου τα 500 χιλιόμετρα που ανέφερα εγώ, (χωρίς να λάβω υπόψη όλους τους παράγοντες που εκθέτει ο ανωτέρω στην παράθεσή του), είναι αδιανόητο.

Ετσι,(όπως πολύ σωστά πρότεινες και θα το πράξω), θα προσεγγίσω τον αρχικό στόχο της έναστρης παρατήρησης. Μάλιστα, είδα φωτογραφίες που έχουν τραβήξει μέλη της ιστοσελίδας και ενθουσιάστηκα' είναι πράγματι μαγευτική αυτή η ενασχόληση. Διευρύνεται ο πνευματικός σου ορίζοντας.

Οπότε, μένουμε στην αρχική σου πρόταση για το 6ιντσο Dob ή (επειδή αποφάσισα να διαθέσω κάτι περισσότερο, γύρω στα 500+), μπορούμε να δούμε κάτι άλλο;

Εκ νέου τiς ευχαριστίες μου.

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με τις αστροφωτογραφίες που είδατε. Σε καμία περίπτωση μη περιμένετε να δείτε με τα μάτια σας μέσα από το προσοφθάλμιο αντίστοιχες εικόνες με χρώματα και λεπτομέρειες στα αντικείμενα βαθέως ουρανού (Deep Sky Objects) δηλαδή νεφελώματα, γαλαξίες κτλ.... Δείτε το παρακάτω βίντεο για μια ιδέα του πως περίπου είναι 

https://youtu.be/jI7IPPmu76U

Οι φωτογραφίες που είδατε είναι προϊόν πολλών ωρών έκθεσης (λήψης) και επεξεργασίας με τηλεσκόπια πάνω σε ισημερινές στήριξης και ειδικές κάμερες. Τα μάτια είναι αδύνατο να συλλάβουν χρώμα και λεπτομέρειες όπως τις κάμερες.. δηλαδή τα είδωλα των εκτεταμένων DSO φαίνονται σαν γκριζωπές "μουτζουρες" στο μαύρο φόντο 

Τώρα με τα παραπάνω χρήματα μπορείτε να ανεβείτε σε ίντσες στο αντίστοιχο dobsonian 8 η 10... Μη ξεχνάτε επίσης πιθανά έξοδα σε έξτρα προσοφθάλμιους φακούς και εργαλείο ευθυγράμμισης.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά και από μένα. Με τον προϋπολογισμό που διαθέτεις (350€) μπορεις μέχρι 6-8" το πολύ τηλεσκόπιο να αγοράσεις και μάλλον όχι καινούργιο. Επίσης έχε υπόψιν σου πως στις μεγάλες μεγεθύνσεις αν δεν έχεις τηλεσκόπιο ισημερινό ή με υψοαζιμουθιακή στήριξη goto η παρακολούθηση οποιουδήποτε στόχου σε μεγάλη μεγέθυνση ειναι δύσκολη.

Κάποτε είχα γράψει και το λέω και τώρα για όσους λένε με ενδιαφέρει η πλανητική παρατήρηση πως το ηλιακό σύστημα έχει 2,5 πλανήτες. Μόνο Δίας, Κρόνος και ο Άρης κάθε δυο χρόνια που είναι σε αντίθεση παρουσιάζουν ενδιαφέρον (ο Άρης για κάποιον που δεν εχει πείρα μπορεί και να ειναι μια απλη πορτοκαλί κηλίδα στον προσοφθάλμιο). Από Ερμή και Αφροδίτη μόνο η φάση τους διακρίνεται, Ουρανός και Ποσειδώνας απλά διακρίνεται ο δίσκος με τηλεσκόπιο 6-8" χωρίς καμία λεπτομέρεια ενώ ο Πλούτωνας (ναι θέλω να τον θεωρώ πλανήτη) οριακά θα ειναι ορατός με 8-10" από πολύ σκοτεινό ουρανό με την βοήθεια λεπτομερούς χάρτη. Επίσης το μισό περίπου χρόνο δεν φαίνονται ούτε οι Δίας και Κρόνος καθότι ειναι φαινομενικά κοντά στον Ήλιο. Συνεπώς δεν νομίζω πως μόνο με πλανήτες μπορείς να μείνεις ευχαριστημενος με το τηλεσκόπιό σου. Θα πρέπει να ασχοληθείς και με τον βαθύ ουρανό που θέλει σκοτάδι μακριά από τα φώτα των πόλεων.

Το επεξεργάστηκε ο giorgosgr
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

22 hours ago, qforce said:

Μπερδεύεται την αστρονομία που είναι επιστήμη ,με την αστρολογία που είναι ψευδοεπιστήμη.

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλά έχει τρέλα ο γιος μου με την αστρολογία και τους πλανήτες γι'αυτό και είπαμε να αγοράσουμε τηλεσκόπιο και μπηκα και γω στο τρυπάκι.

Διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι υπάρχουν τηλεσκόπια και για επίγεια παρακολούθηση. Αξίζει η αγορά κάτι τέτοιο η τζάμπα τα λεφτά και καλύτερα να δω για κανονικό ???

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

26 minutes ago, Αalexis cosmo said:

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλά έχει τρέλα ο γιος μου με την αστρολογία και τους πλανήτες γι'αυτό και είπαμε να αγοράσουμε τηλεσκόπιο και μπηκα και γω στο τρυπάκι.

Διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι υπάρχουν τηλεσκόπια και για επίγεια παρακολούθηση. Αξίζει η αγορά κάτι τέτοιο η τζάμπα τα λεφτά και καλύτερα να δω για κανονικό ???

Ευχαριστώ.

Φίλε Αλέξη καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ αστρολογίας που είναι ΨΕΥΔΟΕΠΙΣΤΗΜΗ (για την ακρίβεια είναι μαντική τέχνη,όπως η χαρτομαντεία,κλπ.κλπ και ουδεμία σχέση έχει με επιστήμη!)

Η Αστρονομία είναι κανονική επιστήμη.Υπάρχουν επαγγελματίες αστρονόμοι και ερασιτέχνες όπως εμείς σε αυτό το φόρουμ.

Αν λοιπόν ο γιός σου ενδιαφέρεται για ερασιτεχνική αστρονομία τότε καλώς είσαι εδώ!

Για επίγεια και αστρονομική παρατήρηση μπορείς να ξεκινήσεις με ένα οικονομικό τηλεσκόπιο.Ένα διοπτρικό θα σας καλύψει τουλάχιστον στην αρχή.

Παραπάνω υπάρχουν σχετικές αναφορές.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, S.miter said:

Ενδείκνυνται κατά κύριο λόγο διόπτρες και όχι τηλεσκόπιο(όπως αναφέρει) και εξηγεί ότι μέχρι τα 10-15 χιλιόμετρα, έχουμε αποτέλεσμα. Σκέψου τα 500 χιλιόμετρα που ανέφερα εγώ...

Φίλε Σπύρο να επισημάνω κάτι σημαντικό: 

Οι διόπτρες ενδείκνυνται στην επίγεια παρατήρηση περισσότερο σε σχέση με τα διοπτρικά ΜΟΝΟ όταν παρατηρούμε σε περιβάλλοντα με υψηλή υγρασία πχ.υδροβιότοπους,περιοχές πολύ κοντά στη θάλασσα,κοιλάδες που διαρρέονται απο ποτάμια κλπ.

Το μόνο που υπερτερούν σε σχέση με τα κοινά διοπτρικά τηλεσκόπια,είναι οτι έχουν στεγανοποίηση για προστασία απο την υγρασία και την αρμύρα της θάλασσας.

Για το λόγο αυτό έχουν και υψηλότερο κόστος για την ίδια ποιότητα οπτικών (αν όχι κατώτερη) απο τα κοινά βραχύσωμα αχρωματικά διοπτρικά.

Έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα (κάνω συστηματική επίγεια παρατήρηση 15 χρόνια) και διαπίστωσα οτι αν εξαιρέσεις την στεγανοποίηση,σε όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά οι κοινές διόπτρες είναι ίδιας ή κατώτερης οπτικής ποιότητας απο ποιοτικά διοπτρικά μικρής εστιακής απόστασης ανάλογου κόστους.Ούτε σε φορητότητα υπερτερούν,το ίδιο βάρος έχουν.

Μάλιστα το ενσωματωμένο διαγώνιο πρίσμα 45ο που έχουν κάποια ακριβά μοντέλα των 400-500€ μπορεί να είναι μέτριας ποιότητας...Χειρότερης μάλιστα απο το διαγώνιο πρίσμα που μπορούμε να βάλουμε στο διοπτρικό μας.

Δεν θα δώσει λοιπόν μια κοινή διόπτρα,που είναι ένα διοπτρικό αχρωματικό τηλεσκόπιο με ενσωματωμένο διαγώνιο πλήρως ανορθωτικό πρίσμα και στεγανοποίηση,καλύτερη οπτική ποιότητα στην επίγεια παρατήρηση απο ένα αχρωματικό διοπτρικό εστιακής απόστασης 400-500mm.

Αν μάλιστα το διοπτρικό έχει και μεγάλη εστιακή απόσταση για την ίδια διάμετρο αντικειμενικού φακού,συνεπώς μεγαλύτερο εστιακό λόγο,θα αποδώσει καλύτερα οπτικά!

Αν είναι και αποχρωματικό θα αποδώσει ακόμα καλύτερα!

Η διόπτρα λοιπόν συνιστάται ΜΟΝΟ για την στεγανοποίησή της έναντι των διοπτρικών τηλεσκοπίων.Διόπτρες χρειάζονται οι συστηματικοί παρατηρητές φύσης,ειδικά αν συχνάζουν σε υγροβιότοπους για παρατήρηση πουλιών κλπ.

Ο απλός όμως παρατηρητής που θέλει να παρατηρήσει απο περιοχές που δεν έχουν αυξημένη υγρασία,όπως απο τη βεράντα ή την ταράτσα του...όπως θα κάνει αστρονομική παρατήρηση έτσι θα κάνει και την επίγεια παρατήρηση του τοπίου που απλώνεται μπροστά του.

Παραπάνω έγραψα για τις δυσκολίες της επίγειας,αλλά και τα υπερ της όσο αφορά τις μεγεθύνσεις (πολύ πιο φωτεινοί στόχοι με πολύ μεγαλύτερο κοντράστ σε σχέση με τα αστρονομικά αντικείμενα).

Το πρόβλημα όσων παρατηρούν απο μεγαλουπόλεις είναι πάλι το μπετόν,η άσφαλτος,οι καμινάδες εργοστασίων,τα αυτοκίνητα κλπ.Οτιδήποτε μειώνει την διαύγεια και το seeing,επηρεάζει την τελική οξύτητα της εικόνας...

Και φυσικά θα συνιστούσα διοπτρικό με μεγάλο εστιακό λόγο για καλύτερη οπτική ποιότητα,εκτός αν ο παρατηρητής θέλει να μεταφέρει συχνά το τηλεσκόπιο σε διαφορετικές περιοχές και τον ταλαιπωρεί ένα διοπτρικό με εστιακή απόσταση 1000 mm.

Αν ο παρατηρητής θέλει να προφυλάξει το οπτικό όργανο απο την αρμύρα της θάλασσας,συχνάζει σε υγροβιότοπους και γενικά σε μέρη με αυξημένη υγρασία,τότε θα πρέπει να πάρει διόπτρα με ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ.

Επίσης τα 10-15 km είναι μεν ένα όριο για ευκρινή παρατήρηση,όμως αυτό εξαρτάται απο το μικροκλίμα της περιοχής!Μπορεί να είναι μικρότερο,μπορεί και μεγαλύτερο δηλ.να ξεπεράσει και τα 20 χιλιόμετρα.Επίσης οι συνθήκες αλλάζουν αρκετά κατά την διάρκεια της ημέρας,τόσο η διαύγεια όσο και το seeing οποτε δεν μπορούμε να μιλάμε για σταθερές συνθήκες παρατήρησης.Αλλάζουν συνεχώς ανάλογα και με τις καιρικές συνθήκες.Πρωΐ μετά την βροχή συνήθως μπορείς να δείς καθαρά ακόμα και σε 30 χιλιόμετρα απόσταση,εφ' όσον παρατηρείς στην ΕΞΟΧΗ ή ημιαστικό περιβάλλον!Αν παρατηρείς απο πόλη,ή ακόμα χειρότερα μεγαλούπολη τα όρια είναι πολύ μικρότερα!

Και βέβαια δεν μπορείς να έχεις ευκρινές είδωλο σε απόσταση εκατοντάδων χιλιομέτρων,ακόμα και αν είσαι σε 100% φυσικό περιβάλλον χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση.Έχεις ένα σημαντικό πάχος ατμόσφαιρας μπροστά σου με θερμικά ρεύματα που προκαλούνται απο αποβολή θερμότητας απο τη θάλασσα,το έδαφος κλπ.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Κώστα, αυτή δεν ήταν μια απλή ανάλυση, επί του θέματος, αλλά ο σωστός όρος, είναι διατριβή.

Στο δια ταύτα, όμως καταλήγουμε ότι είναι ανέφικτος ο στόχος που έθεσα, για να έχουμε ευκρίνεια αντικειμένων στα 500 χιλιόμετρα.

Επαναπροσδιορίζω λοιπόν, την θέση μου,. στην διαστημική παρατήρηση, ορμώμενος από φωτογραφίες μελών οι οποίες πραγματικά με κατέπληξαν.

Εν κατακλείδι, θα ήθελα να συζητήσουμε διεξοδικά, το θέμα.

Τις προτάσεις του φίλου qforce,, τις βρήκα  πολύ ενδιαφέρουσες και προς εκεί προσανατολίζομαι.

Με εκτίμηση.

 

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Συντακτικός.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

57 minutes ago, S.miter said:

Επαναπροσδιορίζω λοιπόν, την θέση μου,. στην διαστημική παρατήρηση, ορμώμενος από φωτογραφίες μελών οι οποίες πραγματικά με κατέπληξαν.

Φαντάζομαι είδατε την απάντηση του φίλου σχετικά με τις φωτογραφίες που αναφέρεστε. Δεν πρόκειται να δείτε πότε τέτοιες εικόνες με το μάτι κι ας έχετε το καλύτερο τηλεσκόπιο του κόσμου κι ας είστε εκτός ατμόσφαιρας της Γης.

Κρίμα που αρνήστε ένα test drive, θα είχαν λυθεί πολλές απορίες που όσο περιγραφικοί και παραστατικοί να είναι οι αξιόλογοι συμφορουμήτες μας που προσπαθούν να σας κατευθύνουν δεν θα μπορούσαν να αποδόσουν ποτέ γραπτώς αυτό που βλέπει το μάτι μέσα από ένα προσοφθάλμιο τηλεσκοπίου.

Το επεξεργάστηκε ο TUPAC_RIP
  • Μου αρέσει 2
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ σας και καλώς σας βρήκα.

(Συγγνώμη που γράφω με μεγάλους χαρακτήρες , αλλά δεν βλέπω καλά-και όχι μόνο λόγο ηλικίας-).

Οσον αφορά την απάντηση του συνεργάτη, όχι δεν την διάβασα, όμως θα την διαβάσω ευθύς αμέσως, μιας και μου το υποδείξατε.

Επιτρέψτε μου να σας εξηγήσω, λίγο!

Το θέμα το οποίο ξεκίνησα(και ευελπιστώ ότι παρακολουθήσατε την εξέλιξη του νήματος), αφορά την αγορά ενός τηλεσκοπίου για διαστημική παρατήρηση. Αξιόλογα μέλη της κοινότητας, μου πρότειναν πολύ ικανοποιητικές επιλογές' όμως έθεσα κάποια status και παρουσίασα φωτογραφία του εδάφους της Σελήνης(από τεύχος του Αμερικάνικου περιοδικού LIFE , τεύχος Ιανουαρίου 1970), τραβηγμένη από την άκατο του διαστημοπλοίου Απόλλων 11, λίγο πριν την διαδικασία προσελήνωσης στην θάλασσα της Νηνεμίας, η οποία απεικονίζει με ευκρίνεια τον κρατήρα Δαίδαλο στην σκοτεινή πλευρά του Δορυφόρου και ενόσω η άκατος βρισκόταν σε τροχιά καθόδου.

Κατόπιν αυτού, πολύ εύστοχα παρατήρησε ο αξιόλογος συνεργάτης qforce, ότι για να τραβήξεις τέτοια φωτογραφία, θα πρέπει να έχεις ένα τηλεσκόπιο 14"ιντσών, το οποίο κοστίζει 13.000 ευρώ, χωρίς τα παρελκόμενα, φακούς κ. λ. π, πέραν τού ότι το βάρος του είναι κοντά στα 70 κιλά.

Συνεπεία αυτού, αποφάσισα να στρέψω την προσοχή μου στην επίγεια παρατήρηση, θεωρώντας ότι είναι περισσότερο εφικτή.

Ομως και πάλι τα standar τα οποία έθεσα, ήταν εκτός πραγματικότητας(όπως απεδείχθη, εκ των υστέρων)' δηλαδή ευελπιστούσα ότι θα είχα ευκρινή εικόνα στα 500 χιλιόμετρα επί λείας επιφάνειας. Επί παραδείγματι, από το όρος Πήλιο θα έβλεπα το νησί Λήμνος(διακρίνεται αμυδρά με γυμνό μάτι από την κορυφή). Ούτε κατά διάνοια υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, για πολλούς λόγους και διότι κατά μείζονα λόγο η ίδια η Φυσική δεν το επιτρέπει(διάβασε σχετικά με παράθεση σε post, την ανάλυση του Κου kkokkoli).

Αφού είδα τις φωτογραφίες του αξιότιμου φίλου, αποφάσισα να επανέλθω στην πρώτη μου επιλογή, της έναστρης νυχτερινής παρατήρησης.

Τώρα λοιπόν(επειδή θα διαθέσω και περισσότερα χρήματα), εξετάζουμε ποιο τηλεσκόπιο είναι κατάλληλο, για μένα, διότι είμαι αρχάριος στο θέμα των τηλεσκοπίων και ίσως για αρχή να προμηθευτώ κάποιο 6ιντσο Dob.

Οσον αφορά την τοποθέτησή σας, ότι αρνούμαι κάποιο test drive(όπως χαρακτηριστικά αναφέρατε), εξηγήστε μου , από που προκύπτει αυτό; 

Φιλικά.

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Εξέλιπαν οι λόγοι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 29/1/2022 at 3:28 ΜΜ, S.miter said:

Υ.Γ Θέλω επίσης να επισημάνω επιγραμματικά, ένα άλλο θέμα, μείζονος σημασίας. Δεν συναινώ στο θέμα της εκ του σύνεγγυς εκπαίδευσης' δεν έχω την διάθεση να πάω στη Λέσχη Αστρονομίας της περιοχής γιατί είμαι μοναχικός άνθρωπος, και δεν έχω και την καλύτερη εικόνα από κοινωνικές συναναστροφές, [έχω περάσει πολλά για την ηλικία μου] αλλά και αλλιώς να ήταν πάλι δεν έχω διάθεση να τρέχω για εκπαίδευση.

Αυτά τα γράφω διότι διάβασα για τεχνικής φύσεως θέματα, όπως αναστροφές ειδώλων, γωνίες μεταπτώσεων και κάτι άλλα, δεν θυμάμαι' πιστεύω ότι μέσα από δω θα μπορέσετε να με καθοδηγήσετε με ακρίβεια, στο στήσιμο και την εν γένει εγκατάσταση και λειτουργία του εξοπλισμού, που σκοπεύω να αγοράσω κατά υπόδειξή σας.

Δεν υπήρξα ποτέ<ανεπίδεκτος μαθήσεως>!

Προκύπτει από το παραπανω.

 

Θα το γράψουμε και τρίτη φορά για να μην ξεχαστείτε γιατί πολλές φορές γράφετε χωρίς να διαβάσετε τα προηγούμενα σχόλια και θέλω να προλάβω ώστε να μη σας δημιουργηθουν λάθος εντυπώσεις.

Δεν θα δείτε ΠΟΤΕ σαν τις φωτογραφίες στις οποίες αναφέρεστε και σας ξαναεπανέφερε το ενδιαφέρον για αστρονομική παρατήρηση το οποιο χάσατε επειδή τα παιδιά σας είπαν ότι δεν μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες στον Πλούτωνα και σε άστρα και να προσεγγίσετε τον κρατήρα Δαίδαλο σε απόσταση 300m.

Το επεξεργάστηκε ο TUPAC_RIP
  • Μου αρέσει 1
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης