Jump to content

Τεχνική υποστήριξη για το ανανεωμένο AstroVox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις πατάς ότι ολοκληρώθηκε μια αγγελία σου βγάζει μία φόρμα με δύο προαιρετικές ερωτήσεις: με ποιο μέλος έγινε η συναλλαγή και ποια η αιτία ολοκλήρωσης της αγγελίας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 18/11/2021 at 11:04 ΜΜ, Στέφανος Σοφολόγης said:

Πολύ ωραίο, ευχαριστούμε Σπύρο!

Το ρολογάκι, δίπλα, υπάρχει τρόπος να "τρέχει" live;

Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή.

  • Ευχαριστώ 1
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και από εμένα,Αντρέα πολύ καλό το ανανεωμένο astrovox,ευχαριστούμε.Και μία επισήμανση,το ρολόι στην αρχική σελίδα δείχνει UTC+4 δηλαδή δύο ώρες μπροστά από την ώρα μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

44 minutes ago, litourg floyd said:

Γεια σας και από εμένα,Αντρέα πολύ καλό το ανανεωμένο astrovox,ευχαριστούμε.Και μία επισήμανση,το ρολόι στην αρχική σελίδα δείχνει UTC+4 δηλαδή δύο ώρες μπροστά από την ώρα μας.

οκ τωρα!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό ταξίδι στο νέο astrovox. Ποτέ δεν ξεχνώ πόσο με βοήθησε στα πρώτα δειλά στρονομικά βήματα. Εξαιρετική δουλειά Ανδρέα. Ιδιαίτερα στις αστροφωτογραφίες και στην διατήρηση του υπέροχου αρχείου!! Συγχαρητήρια!!!!

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση ακόμα μιας και είπαμε για αγγελίες. Συγγνώμη αν κουραζω αλλά να μπούμε στο κλίμα της ωραίας αλλαγής θέλουμε! Παλιά στις αγγελίες αν κάναμε κάποια αλλαγή ή το λεγόμενο "up" μπορούσαμε να πηγαίνουμε μέσα, γράφαμε και η αγγελία ανανεωνοταν. Πχ έκανα μια αλλαγή στην αγγελία μου αλλά το έκανα σαν Edit. Κάτι το οποίο δεν ξέρω αν φάνηκε σε όλους πάρα μόνο σε όσους ξανά πήγαν να δουν την αγγελία. Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε. Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα ποια ήταν η ερώτηση ακριβώς, αλλά τώρα η λογική πιστεύω είναι ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται για την αγγελία σου μπορεί να την παρακολουθεί πατώντας "προσθήκη στην λίστα επιθυμιών". Με αυτόν τον τρόπο, υποθέτω ότι θα λαμβάνεις ειδοποιήσεις για τροποποιήσεις ή νέες ερωτήσεις/απαντήσεις στην αγγελία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 hours ago, John.. said:

Μια ερώτηση ακόμα μιας και είπαμε για αγγελίες. Συγγνώμη αν κουραζω αλλά να μπούμε στο κλίμα της ωραίας αλλαγής θέλουμε! Παλιά στις αγγελίες αν κάναμε κάποια αλλαγή ή το λεγόμενο "up" μπορούσαμε να πηγαίνουμε μέσα, γράφαμε και η αγγελία ανανεωνοταν. Πχ έκανα μια αλλαγή στην αγγελία μου αλλά το έκανα σαν Edit. Κάτι το οποίο δεν ξέρω αν φάνηκε σε όλους πάρα μόνο σε όσους ξανά πήγαν να δουν την αγγελία. Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε. Ευχαριστώ 

Γιάννη, το "up" παλιά ήταν ένας τρόπος συνήθως να δείξει κανείς ότι η αγγελία ισχύει ακόμα (χανόταν μέσα στο πλήθος των αγγελιών, είναι γεγονός) είτε να υποδηλώσει κάποια αλλαγή. Η αλήθεια πάντως ήταν ότι καμιά φορά γινόταν κατάχρηση του "up" και νήματα φαίνονταν αχρείαστα συνέχεια στα πρόσφατα.

Πλέον, όλα αυτά δεν είναι αναγκαία διότι η λογική είναι πως όταν μια αγγελία σταματάει να ισχύει, υπάρχει η επιλογή ολοκλήρωσης. Επίσης, οι αγγελίες κάθε 60 ημέρες μπορούν να ανανεώνονται οπότε θα βγουν πάλι πρώτες στα "πρόσφατα". Τέλος, το "χάος" με όλες τις αγγελίες χύμα δεν υπάρχει πλέον καθώς είναι χωρισμένες σε κατηγορίες, έχουν υποχρεωτικά φωτό που βοηθάει στην εύκολη επισκόπηση και γενικά η παλιά ανάγκη του "up" πιστεύω πως έχει εν πολλοίς εκλείψει.

Τέλος, με την ευκαιρία να πω σε όσους έχουν από πριν αγγελία με τον παλιό τρόπο ότι συστήνω να την κάνουν εκ νέου στο νέο σύστημα.

  • Μου αρέσει 2
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 18/11/2021 at 9:19 ΜΜ, astrovox said:

Για υπολογιστές και tablet, προστέθηκαν και πληροφορίες Σελήνης με ένα όμορφο γραφικό που έφτιαξε ο Σπύρος -santono στην κεντρική (δεν φαίνεται σε τηλέφωνα προς το παρόν). Τώρα που είμαστε σε Πανσέληνο δεν φαίνεται πόσο ωραίο είναι αλλά θα δείτε τις επόμενες ημέρες πόσο ρεαλιστικά υπολογίζει την γωνία και την θέση της σκιάς.

 

Πράγματι, αρχίζει και φαίνεται, είναι πολύ προσεγμένο!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, παρατήρησα 2-3 πραγματάκια την τελευταία εβδομάδα, πιο πολύ τα αναφέρω σαν suggestions και όχι σαν bugs.

Στην αρχική σελίδα, τα galleries των αστροφωτογραφιών και των αγγελιών γυρίζουν πίσω μόνο στα 5 πιο πρόσφατα, ενώ πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να "ρολάρουν" χωρίς περιορισμό. Επίσης αν τα γυρίσω μπρος πίσω μερικες φορές, τότε γίνεται non responsive (κολλάει).

Τα προφίλ των χρηστών (βέβαια, αν θυμάμαι καλά την παλιά μορφή είχαν τίτλο "δημόσιο προφίλ") είναι προσπελάσιμα και από τους επισκέπτες, χωρίς να απαιτεί login.

Ενώ στις αγγελίες εξυπηρετεί πολύ η κατηγοριοποίηση, παρόλα αυτά μου λείπει το "window shopping" που έκανες παλιά, βλέποντας τες όλες μαζί. Μήπως θα μπορούσε να μπει σαν επιλογή στην προβολή αγγελιών και το "Όλες οι αγγελίες" ή το απεριόριστο ρολάρισμα των πρόσφατων που ανέφερα παραπάνω.

Μια ακόμα πρόταση θα ήταν να ανέβει λίγο το όριο μεγέθους αρχείων αστροφωτογραφιών, ώστε να απολαμβάνουμε καλύτερα τις "βαριές" εικόνες των σύγχρονων CMOS.

Τέλος έχω πιάσει πολλές φορές των εαυτό μου να πατάω στα tabs που φαίνονται στο παρακάτω screenshot, περιμένοντας να με "πάει στο.." . Μήπως θα έπρεπε να μπουν κάποια hyperlinks και εδω;

Screenshot_20211202-150501_Firefox.thumb.jpg.4b0244acfef4e9d4561a5bed55ce3178.jpg

...Αυτά, ελπίζω να μην σε ζάλισα Αντρέα (χρόνια πολλά για προχθές 🥳), η εμπειρία πλοήγησης στο φόρουμ έχει απογειωθεί με την νεα μορφή, συνεχίστε την εξαιρετική δουλειά!!

 

Το επεξεργάστηκε ο diorip
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πράγματι πολύ πιο όμορφο και λειτουργικό.

Μπράβο σε όλους όσους συμμετείχαν στην προσπάθεια αναβάθμισης. Τόσο για την πρόθεση, όσο και για το τελικό  αποτέλεσμα.  :classic_love:

ΥΓ: βλέπω πως έχουμε τα Universal εικονίδια των κινητών, αν και δεν εμφανίζονται όλα. Ωστόσο διατηρήσατε και τα παραδοσιακά του AV και αυτό δείχνει μεράκι. =D>

Το επεξεργάστηκε ο kkokkolis

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
23 hours ago, Euripides said:

Να ρωτήσω, στις αγγελίες υπάρχει τρόπος να κάνεις απόκρυψη αυτές που έχουν ολοκληρωθεί;

Τροποποίησα τη σελίδα με τις πρόσφατες αγγελίες να δείχνει μόνο τις ενεργές, χωρισμένες σε πωλήσεις και αναζητήσεις:

https://www.astrovox.gr/recentadverts/

(δυστυχώς είναι στη μορφή του καρουζέλ, σκοπεύω να την κάνουμε πιο ωραία).

On 4/12/2021 at 2:42 ΜΜ, kkokkolis said:

Είναι πράγματι πολύ πιο όμορφο και λειτουργικό.

Μπράβο σε όλους όσους συμμετείχαν στην προσπάθεια αναβάθμισης. Τόσο για την πρόθεση, όσο και για το τελικό  αποτέλεσμα.  :classic_love:

ΥΓ: βλέπω πως έχουμε τα Universal εικονίδια των κινητών, αν και δεν εμφανίζονται όλα. Ωστόσο διατηρήσατε και τα παραδοσιακά του AV και αυτό δείχνει μεράκι. =D>

Ευχαριστούμε Κώστα. Χρειάστηκε.... πολύ χρόνο και κόπο για να διατηρήσουμε (σχεδόν) τα πάντα σε εντελώς νέο λογισμικό και νομίζω το καταφέραμε.

On 2/12/2021 at 4:08 ΜΜ, diorip said:

Καλημέρα, παρατήρησα 2-3 πραγματάκια την τελευταία εβδομάδα, πιο πολύ τα αναφέρω σαν suggestions και όχι σαν bugs.

Στην αρχική σελίδα, τα galleries των αστροφωτογραφιών και των αγγελιών γυρίζουν πίσω μόνο στα 5 πιο πρόσφατα, ενώ πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να "ρολάρουν" χωρίς περιορισμό. Επίσης αν τα γυρίσω μπρος πίσω μερικες φορές, τότε γίνεται non responsive (κολλάει).

Τα προφίλ των χρηστών (βέβαια, αν θυμάμαι καλά την παλιά μορφή είχαν τίτλο "δημόσιο προφίλ") είναι προσπελάσιμα και από τους επισκέπτες, χωρίς να απαιτεί login.

Ενώ στις αγγελίες εξυπηρετεί πολύ η κατηγοριοποίηση, παρόλα αυτά μου λείπει το "window shopping" που έκανες παλιά, βλέποντας τες όλες μαζί. Μήπως θα μπορούσε να μπει σαν επιλογή στην προβολή αγγελιών και το "Όλες οι αγγελίες" ή το απεριόριστο ρολάρισμα των πρόσφατων που ανέφερα παραπάνω.

Μια ακόμα πρόταση θα ήταν να ανέβει λίγο το όριο μεγέθους αρχείων αστροφωτογραφιών, ώστε να απολαμβάνουμε καλύτερα τις "βαριές" εικόνες των σύγχρονων CMOS.

Τέλος έχω πιάσει πολλές φορές των εαυτό μου να πατάω στα tabs που φαίνονται στο παρακάτω screenshot, περιμένοντας να με "πάει στο.." . Μήπως θα έπρεπε να μπουν κάποια hyperlinks και εδω;

Screenshot_20211202-150501_Firefox.thumb.jpg.4b0244acfef4e9d4561a5bed55ce3178.jpg

...Αυτά, ελπίζω να μην σε ζάλισα Αντρέα (χρόνια πολλά για προχθές 🥳), η εμπειρία πλοήγησης στο φόρουμ έχει απογειωθεί με την νεα μορφή, συνεχίστε την εξαιρετική δουλειά!!

 

Διομήδη ευχαριστώ για τις αναλυτικές προτάσεις και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Θα τα κοιτάξω όλα τα θέματα που ανέφερες!

  • Ευχαριστώ 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Να ζητήσω συγγνώμη εάν έχει ξανά αναφερθεί, όμως σε πολλές δημοσιεύσεις βλέπω μαύρο φόντο στα γράμματα. 

Τραβάει μήπως την κατάσταση του theme που έχει ο χρήστης που γράφει και το μεταφέρει;

3A6483A2-C4AB-41D5-A5EC-BD8187761D46.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Μετά από σχεδόν 6 μήνες χρήσης, μπορώ να δώσω ένα πολύ θετικό feedback. Μιας και είμαι πολύ υπέρ της άποψης να λέμε και τα καλά και να τα επαινούμε, με το ίδιο σθένος που κριτικάρουμε είπα να ανοίξω και ένα ποστ.

Μπράβο για την ανανέωση και ευχαριστούμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • astrovox changed the title to Τεχνική υποστήριξη για το ανανεωμένο AstroVox

Ευχαριστώ φίλε πολύ αν και έχουμε εκκρεμότητες που δεν έχω καταφέρει να τελειώσω με πιο σημαντικά το ημερολόγιο, την επίλυση κάποιον bug που έχουν αναφερθεί, την αστροφωτογραφική γωνιά και την τελική μορφή της πρώτης σελίδας. Καλά να'μαστε, πιθανώς στις διακοπές του Πάσχα :)

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 4/11/2021 at 5:25 ΜΜ, astrovox said:

Αγαπητοί φίλοι του AstroVox,

Μετά από αρκετά χρόνια που είχαμε στο μυαλό μας πως χρειάζεται μία ανανέωση στο λογισμικό του AstroVox, ήρθε η στιγμή που καταφέραμε να το πραγματοποιήσουμε. Ήταν μια προσπάθεια που απαίτησε πολλούς ανθρώπινους και οικονομικούς πόρους και είχε σαν αδιαπραγμάτευτη προϋπόθεση τη διάσωση του υπερ-εικοσαετούς μας αρχείου.

Η στιγμή που διαβάζετε αυτές τις γραμμές δεν είναι το τέλος αλλά η αρχή της μετάβασης προς ένα νέο σύστημα με πολλές δυνατότητες τις οποίες μόλις τώρα αρχίζουμε και εμείς να εξερευνούμε. Στην αρχή θα σας (και μας) ξενίσουν οι αλλαγές ή θα βρούμε κάτι που λείπει από το νέο σύστημα ή μας άρεσε καλύτερα στο παλιό. Όμως μόλις τώρα αρχίζουμε και, εντός των επόμενων μηνών, θα φτιάξουμε ένα σταδιακά καλύτερο AstroVox, με τη δική σας βοήθεια!

Καλή μας αρχή!
Ανδρέας Παπαλάμπρου

Μπράβο για τη νέα μορφή. Πολύ καλό και σύγχρονη 

Ευάγγελος Σιώζος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
7 hours ago, HOMO said:

Ρε παιδιά πώς βρίσκω τα αρθρα της AVAT.  Μπαίνω και δεν τα βρίσκω....

Θανάση αυτό το είδες??

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, HOMO said:

Ρε παιδιά πώς βρίσκω τα αρθρα της AVAT.  Μπαίνω και δεν τα βρίσκω....

έως να μεταφερθεί όλο τα παλιό υλικό, είναι διαθέσιμα εδώ:

https://classic.astrovox.gr/avat/

το ίδιο ισχύει και με κάποια παλιά άρθρα πχ https://classic.astrovox.gr/telescopes.html

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Μετά από καιρό, επιστρέφει το γνωστό μας αστροημερολόγιο με τα ενδιαφέροντα επερχόμενα αστρονομικά φαινόμενα!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης