Jump to content

Αγορά πρώτου τηλεσκοπίου!


Tripp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 minutes ago, TUPAC_RIP said:

Άντε επιτέλους να πλησιάσουμε τον Άρη να τον δω κι εγώ με το DOB 10" που το έχω από Μάρτιο του 2021 και περιμένω πως και πως.

Πάρτε barlow ή προσοφθάλμιο μικρής εστιακής γιατί από ο τι έχω καταλάβει, τη θέλει τη μεγέθυνση του. Όταν τον είχα δει στα 170x γιατί τότε δεν είχα ακόμη προσοφθάλμιο για μεγαλύτερη μεγέθυνση δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, ήταν πάρα πολύ φωτεινός. Φέτος θα επιχειρήσω μέχρι και 430x... μια μέρα θα κάτσει που θα πάει.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

25 minutes ago, vagkaf said:

Πάρτε barlow ή προσοφθάλμιο μικρής εστιακής γιατί από ο τι έχω καταλάβει, τη θέλει τη μεγέθυνση του. Όταν τον είχα δει στα 170x γιατί τότε δεν είχα ακόμη προσοφθάλμιο για μεγαλύτερη μεγέθυνση δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, ήταν πάρα πολύ φωτεινός. Φέτος θα επιχειρήσω μέχρι και 430x... μια μέρα θα κάτσει που θα πάει.

Άρα δεν είχες δει καμία λεπτομέρεια, σωστά;

Η μικρότερη εστιακή που έχω είναι 4,7mm, άρα επιτυγχάνω μεγέθυνση x255. Υπάρχει και Barlow x2 αλλά ποιότητας κάτω του μετρίου.

  • Μου αρέσει 1
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 minutes ago, TUPAC_RIP said:

Άρα δεν είχες δει καμία λεπτομέρεια, σωστά;

Η μικρότερη εστιακή που έχω είναι 4,7mm, άρα επιτυγχάνω μεγέθυνση x255. Υπάρχει και Barlow x2 αλλά ποιότητας κάτω του μετρίου.

Δε μπορώ να πω ότι είδα λεπτομέρειες παρά μικρή υποψία μαύρης περιοχής.

Όμως να τονίσω ότι δεν τον είχα παρατηρήσει κοντά στην αντίθεση αλλά αρκετό καιρό μετά από αυτή και μια δύο φορές. Ουσιαστικά φέτος θα είναι η πρώτη φορά.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, fotodektis said:

Φίλε Tripp πολύ καλή η επιλογή σου,το GSO 10" Deluxe!

Σημαντικό ατού ο dual-speed εστιαστής για μεγαλύτερη ακρίβεια εστίασης!

Επίσης έχει (όπως και τα SW) επικάλυψη το κάτοπτρο με λεπτό στρώμα διοξειδίου του πυριτίου (SiO2),που το κάνει πιο ανθεκτικό σε χημικούς ρύπους πχ.εκκρίσεις εντόμων και μικρογρατσουνιές.

Για τον καιρό μην στεναχωριέστε πολύ οι νεοεισερχόμενοι...Αυτός είναι ο μεγάλος μόνιμος μπελάς του ερασιτέχνη αστρονόμου.Να κυνηγάς τον καλό καιρό...

Έρχεται καλοκαίρι οπότε οι συνθήκες συνήθως βελτιώνονται,και οι ευκαιρίες παρατήρησης πληθαίνουν!

Έχει φέτος και ο Άρης την τιμητική του μέχρι και το φθινόπωρο!

Καλορίζικα τα πολύ καλά τηλεσκόπιά σας,να τα χαρείτε στο έπακρο!!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! 
Ανυπομονώ πως και πως! 

Ελπίζω με τους ουρανούς που έχω (bortle 4-5) να καταφέρω να δω λεπτομέρεια! 

Επίσης,μια γενική ερώτηση για οποιον γνωρίζει,θεωρείτε ότι πρέπει να πάρω και έναν barlow για πλανήτες? 

Την επόμενη εβδομάδα θα παραγγείλω ενα Baader Classic Ortho 6mm ή ένα Goldline (skywatcher,ts optics,svbony κλπ) 6mm που μου το έχουν προτείνει αρκετοί,παρότι OEM,λένε τα καλύτερα. Έχετε κάποια γνώμη πάνω σε αυτά τα 2 eyepieces? 

Baader Classic Ortho 6mm: https://www.planitario.gr/gr/classic-ortho-6-mm-o-31-8mm.html

(Skywatcher,αλλά από όσο ξέρω,βγαίνει έτσι από πολλές μάρκες) Goldline Ultrawide 6mm: https://www.planitario.gr/gr/ultrawide-6mm-o31-8mm.html

Θα χρειαστεί να τα συνδυάσω με barlow x2 για σωστή πλανητική παρατήρηση?

Σας ευχαριστώ!

 

Ιάσονας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

32 minutes ago, Tripp said:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! 
Ανυπομονώ πως και πως! 

Ελπίζω με τους ουρανούς που έχω (bortle 4-5) να καταφέρω να δω λεπτομέρεια! 

Επίσης,μια γενική ερώτηση για οποιον γνωρίζει,θεωρείτε ότι πρέπει να πάρω και έναν barlow για πλανήτες? 

Την επόμενη εβδομάδα θα παραγγείλω ενα Baader Classic Ortho 6mm ή ένα Goldline (skywatcher,ts optics,svbony κλπ) 6mm που μου το έχουν προτείνει αρκετοί,παρότι OEM,λένε τα καλύτερα. Έχετε κάποια γνώμη πάνω σε αυτά τα 2 eyepieces? 

Baader Classic Ortho 6mm: https://www.planitario.gr/gr/classic-ortho-6-mm-o-31-8mm.html

(Skywatcher,αλλά από όσο ξέρω,βγαίνει έτσι από πολλές μάρκες) Goldline Ultrawide 6mm: https://www.planitario.gr/gr/ultrawide-6mm-o31-8mm.html

Θα χρειαστεί να τα συνδυάσω με barlow x2 για σωστή πλανητική παρατήρηση?

Σας ευχαριστώ!

 

Ιάσονας

Για πλανητική Δια και Κρόνου θα είσαι μια χαρά με το 6mm στις 208x όταν το επιτρέπει η ατμόσφαιρα (γενικά πιο χαμηλά θα παίζεις συνήθως). Τα ορθοσκοπικα θεωρούνται τα καλύτερα για πλανητική παρατήρηση λεπτομερειών απλά έχουν λίγο πιο στενό πεδίο.

Πιο πάνω λέγαμε για τον Άρη που απ' ότι φαίνεται όσοι γράψαμε, φέτος θα πειραματιστούμε με τις μεγεθύνσεις. 

Μη κάνεις βιαστικές αγορές ίσως και να μη χρειαστείς barlow. 

Διάβασε και αυτό το νήμα όλο μέχρι το τέλος

https://www.astrovox.gr/forums/topic/23975-παρατήρηση-άρηπλανητώνσελήνης-διαύγεια-amp-seeing/ 

Στο δικό σου τηλεσκόπιο έχεις διάμετρο 250mm , εστιακό μήκος 1250mm (f/5). Διάβασε το νήμα έχοντας κατά νου τον δικό σου τύπο μεγέθυνσης: 1250/εστιακή εκάστοτε προσοφθαλμίου 

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, vagkaf said:

Για πλανητική Δια και Κρόνου θα είσαι μια χαρά με το 6mm στις 208x όταν το επιτρέπει η ατμόσφαιρα (γενικά πιο χαμηλά θα παίζεις συνήθως). Τα ορθοσκοπικα θεωρούνται τα καλύτερα για πλανητική παρατήρηση λεπτομερειών απλά έχουν λίγο πιο στενό πεδίο.

Πιο πάνω λέγαμε για τον Άρη που απ' ότι φαίνεται όσοι γράψαμε, φέτος θα πειραματιστούμε με τις μεγεθύνσεις. 

Μη κάνεις βιαστικές αγορές ίσως και να μη χρειαστείς barlow. 

Διάβασε και αυτό το νήμα όλο μέχρι το τέλος

https://www.astrovox.gr/forums/topic/23975-παρατήρηση-άρηπλανητώνσελήνης-διαύγεια-amp-seeing/ 

Στο δικό σου τηλεσκόπιο έχεις διάμετρο 250mm , εστιακό μήκος 1250mm (f/5). Διάβασε το νήμα έχοντας κατά νου τον δικό σου τύπο μεγέθυνσης: 1250/εστιακή εκάστοτε προσοφθαλμίου 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα προβώ σε αγορά ορθοσκοπικού τότε!  Πολύ ενδιαφέρον νήμα! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 1/5/2022 at 1:05 ΜΜ, vagkaf said:

Πάρτε barlow ή προσοφθάλμιο μικρής εστιακής γιατί από ο τι έχω καταλάβει, τη θέλει τη μεγέθυνση του. Όταν τον είχα δει στα 170x γιατί τότε δεν είχα ακόμη προσοφθάλμιο για μεγαλύτερη μεγέθυνση δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, ήταν πάρα πολύ φωτεινός. Φέτος θα επιχειρήσω μέχρι και 430x... μια μέρα θα κάτσει που θα πάει.

Βαγγέλη τα 430x για τον Άρη είναι πρακτικά ανέφικτος στόχος...Χρειάζεσαι ουρανό με εξαιρετική διαύγεια και seeing στα όρια του τέλειου!Με το 10" μου (254/1200) μια φορά μόνο στα 10 χρόνια πλανητικής παρατήρησης,είδα στα 375x πολύ καθαρή εικόνα στον Άρη στην οποία αναδείχθηκε υπέροχα το Μεγάλο Ρήγμα ή Valles Marineris!

Χρησιμοποιήθηκε και φίλτρο Baader Moon & Skyglow (Neodymium),το οποίο μειώνει την υπερβολική φωτεινότητα και αυξάνει θεαματικά το κοντράστ του Άρη ανεξάρτητα απο το είδος της φωτορύπανσης της περιοχής!Αυτό γίνεται λόγω των "θερμών" χρωμάτων (ιδιαίτερα κόκκινου-πορτοκαλί) που έχει ο Άρης.

Αυτό το φίλτρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί γενικότερα (όπως και αντίστοιχα άλλων εταιρειών),και για μείωση της φωτορύπανσης (και άρα γκριζάδας) και αύξησης του κοντράστ του ουρανού,μόνο όταν η φωτορύπανση της περιοχής παρατήρησης είναι "θερμών" χρωμάτων,δηλ.κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινων αποχρώσεων.

Δηλ.όχι φωτορύπανση που προκαλείται απο λευκά led που κατακλύζουν πλέον τις πόλεις...

Πάντα αρχίζουμε απο μικρές μεγεθύνσεις,μετά προχωράμε στις μεσαίες και αν η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας το επιτρέπει,επιχειρούμε και μεγαλύτερες.

Γενικά πάνω απο 250x θα πιάσουμε δύσκολα,και όσο απαιτούμε μεγαλύτερη μεγέθυνση (εννοείται μόνο για Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη),τόσο πιο δύσκολα και σπανιότερα θα πραγματοποιηθεί!

Οι συχνές έξοδοι όμως και η μελέτη της ατμόσφαιρας,αυξάνουν τις πιθανότητες να πετύχουμε καλύτερες συνθήκες παρατήρησης!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 3

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 1/5/2022 at 5:59 ΜΜ, Tripp said:

Ελπίζω με τους ουρανούς που έχω (bortle 4-5) να καταφέρω να δω λεπτομέρεια! 

Επίσης,μια γενική ερώτηση για οποιον γνωρίζει,θεωρείτε ότι πρέπει να πάρω και έναν barlow για πλανήτες? 

Την επόμενη εβδομάδα θα παραγγείλω ενα Baader Classic Ortho 6mm ή ένα Goldline (skywatcher,ts optics,svbony κλπ) 6mm που μου το έχουν προτείνει αρκετοί,παρότι OEM,λένε τα καλύτερα. Έχετε κάποια γνώμη πάνω σε αυτά τα 2 eyepieces? 

Baader Classic Ortho 6mm: https://www.planitario.gr/gr/classic-ortho-6-mm-o-31-8mm.html

(Skywatcher,αλλά από όσο ξέρω,βγαίνει έτσι από πολλές μάρκες) Goldline Ultrawide 6mm: https://www.planitario.gr/gr/ultrawide-6mm-o31-8mm.html

Θα χρειαστεί να τα συνδυάσω με barlow x2 για σωστή πλανητική παρατήρηση?

Φίλε Ιάσονα για πλανητική παρατήρηση,προκειμένου να αυξήσεις μεγέθυνση χρειάζεσαι όχι ιδιαίτερα σκοτεινό,αλλά κυρίως καθαρό και σταθερό ουρανό,δηλ.όσο καλύτερη Διαύγεια και Seeing γίνεται.Αλλιώς θα περιοριστείς σε χαμηλές και μεσαίες μεγεθύνσεις!

Ένας καλός barlow/focal extender 2x είναι πολύτιμος,διότι αυξάνει τις δυνατότητες παρατήρησης.Διπλασιάζει τις διαθέσιμες εστιακές των προσοφθάλμιων που ήδη έχεις (και άρα εξοικονομεί χρήματα απο αγορές πολλών φακών),διατηρεί το eye-relief των προσοφθάλμιων,που συνήθως μειώνεται όσο μικραίνει η εστιακή των φακών.Επίσης μπορεί να βελτιώσει και το τελικό οπτικό αποτέλεσμα αν είναι ποιοτικός.

Κάποιες καλές επιλογές:

https://www.planitario.gr/gr/barlow-x-cel-2x-o-31-8mm.html https://www.skyandweather.gr/Αρχική/516-explore-scientific-barlow-focal-extender-2x-125.html

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/887-omegon-barlow-3-2x-125.html

Είναι σημαντικό να μπορείς να έχεις πληθώρα μεγεθύνσεων στην πλανητική παρατήρηση,διότι μια μικρή αύξηση στην μεγέθυνση,πχ.50-75Χ μπορεί να κάνει την διαφορά στην ανάδειξη λεπτομερειών.Η μεγέθυνση δεν προσθέτει λεπτομέρεια στην εικόνα,αλλά την αναδεικνύει όταν το επιτρέπουν η ποιότητα των οπτικών και οι ατμοσφαιρικές συνθήκες παρατήρησης.

Προσοχή στις αγορές ΟΕΜ προϊόντων: Μπορεί να έχουν ακριβώς τα ίδια τεχνικά και εξωτερικά χαρακτηριστικά,αλλά τελικά διαφορετικό οπτικό γυαλί και επιστρώσεις που θα κάνουν τη διαφορά στη οπτική ποιότητα του φακού!

Έχει παρατηρηθεί αυτό ακόμα και σε φακούς μαζικής παραγωγής με ίδιο brand name δυστυχώς...

Αυτό αφορά φακούς και κιάλια μαζικής παραγωγής,δεν υπάρχει δηλ.σε κάποιες περιπτώσεις σταθερότητα στην οπτική ποιότητα!

Υπάρχουν plossl με ίδια οπτική ποιότητα με ορθοσκοπικούς,και καλύτερη αποδοση στα άκρα του πεδίου,όπως και μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και eye-relief!

Οπότε αν έχεις πρόβλημα (πχ.δυσφορία) να πλησιάσεις πολύ κοντά έναν φακό,έχεις μεγάλες βλεφαρίδες,ή φοράς γυαλιά αστιγματισμού,απέφυγε φθηνούς ορθοσκοπικούς και επέλεξε ποιοτικούς plossl,είναι καλύτερη επιλογή,χωρίς να υστερούν απαραίτητα σε οπτική απόδοση.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

  • Μου αρέσει 2

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, fotodektis said:

Βαγγέλη τα 430x για τον Άρη είναι πρακτικά ανέφικτος στόχος...Χρειάζεσαι ουρανό με εξαιρετική διαύγεια και seeing στα όρια του τέλειου!Με το 10" μου (254/1200) μια φορά μόνο στα 10 χρόνια πλανητικής παρατήρησης,είδα στα 375x πολύ καθαρή εικόνα στον Άρη στην οποία αναδείχθηκε υπέροχα το Μεγάλο Ρήγμα ή Valles Marineris!

Χρησιμοποιήθηκε και φίλτρο Baader Moon & Skyglow (Neodymium),το οποίο μειώνει την υπερβολική φωτεινότητα και αυξάνει θεαματικά το κοντράστ του Άρη ανεξάρτητα απο το είδος της φωτορύπανσης της περιοχής!Αυτό γίνεται λόγω των "θερμών" χρωμάτων (ιδιαίτερα κόκκινου-πορτοκαλί) που έχει ο Άρης.

Αυτό το φίλτρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί γενικότερα (όπως και αντίστοιχα άλλων εταιρειών),και για μείωση της φωτορύπανσης (και άρα γκριζάδας) και αύξησης του κοντράστ του ουρανού,μόνο όταν η φωτορύπανση της περιοχής παρατήρησης είναι "θερμών" χρωμάτων,δηλ.κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινων αποχρώσεων.

Δηλ.όχι φωτορύπανση που προκαλείται απο λευκά led που κατακλύζουν πλέον τις πόλεις...

Πάντα αρχίζουμε απο μικρές μεγεθύνσεις,μετά προχωράμε στις μεσαίες και αν η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας το επιτρέπει,επιχειρούμε και μεγαλύτερες.

Γενικά πάνω απο 250x θα πιάσουμε δύσκολα,και όσο απαιτούμε μεγαλύτερη μεγέθυνση (εννοείται μόνο για Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη),τόσο πιο δύσκολα και σπανιότερα θα πραγματοποιηθεί!

Οι συχνές έξοδοι όμως και η μελέτη της ατμόσφαιρας,αυξάνουν τις πιθανότητες να πετύχουμε καλύτερες συνθήκες παρατήρησης!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Συμφωνώ για αυτό είπα θα επιχειρήσω μέχρι και 430 γιατί έχω φέτος τη δυνατότητα ελπίζοντας έστω μια μέρα να βοηθήσει η ατμόσφαιρα. Σε καμία περίπτωση δεν είπα να έχουμε προσοφθάλμιο που από μόνο του θα δίνει 430x. Για αυτό και πρότεινα στον Ιάσονα 6mm που θα δίνει 208x για την υψηλότερη μεγέθυνση (208x<254mm της διαμέτρου άρα δε θα χάσει και σε λεπτομέρεια)

Γενικά μίλησα για κάποιον που έχει προσοφθάλμιο που δίνει 200x και barlow δεν έχει να χάσει κάτι να δοκιμάσει αν δει ότι σηκώνει παραπάνω μεγέθυνση. Και το είπα μόνο για τον Άρη για να πέσει η φωτεινότητα του και να μεγαλώσει το είδωλο.

Κάτω από 250x θα είναι ικανοποιητικά ως επί το πλείστον.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθέτω αυτό το άρθρο 

https://www.highpointscientific.com/astronomy-hub/post/how-tos/observing-the-planets-with-a-telescope 

Όπου αναφέρει 

"Expensive wide-angle eyepiece designs that are highly cherished by the deep sky crowd are not necessary for getting the best glimpses of subtle details on the planets. In fact, high-quality Plossl or Orthoscopic designs can usually out-perform their more costly counterparts. This is due to the fact that there is less glass for the light to pass through in these simpler designs and because of that, they yield an image with higher contrast.  In general, the best magnification for viewing Mars is 35x per inch of aperture when using a telescope of up to about 7", and roughly 25x to 30x per inch of aperture for larger telescopes. Seeing conditions...the steadiness of the atmosphere...can greatly affect the best powers used on any particular night so these numbers are not hard rules."

Οπότε και εμένα με το 12" με βλέπω να επιχειρώ τελικά max 350x.

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα 200-250x στον Άρη δεν βλέπεις και πολλά...Θυμάμαι σε τέτοιες μεγεθύνσεις φαίνονται πολύ καλά οι παγωμένοι πόλοι του.Οι άλλες λεπτομέρειες της επιφάνειάς του "στριμώχνονται" σε τέτοιες μεγεθύνσεις και χρειάζεται πολύ καλή όραση για να διακριθούν.

Για να ανεβάσεις μεγέθυνση όμως εκτός απο τα οπτικά,θέλεις πραγματικά καθαρό και σταθερό ουρανό,εκτός μεγαλουπόλεων.

Αν μπορέσετε να βρεθείτε σε καλούς ουρανούς με 350-375x θα δείτε απίστευτες λεπτομέρειες.Μιλάμε πάντα για καθαρό,διαυγές είδωλο με οξύτητα και λεπτομέρεια και όχι θολούρες...

Εδώ μπορείτε να δείτε εμπειρίες σε βουνό με εξαιρετικές συνθήκες διαύγειας και seeing: τον Άρη στα 400x με 8"...(στο 2x της διαμέτρου!):

 

Στο επόμενο μια ωραία περιγραφή παρατηρησιακής εμπειρίας στον Ψηλορείτη,με πολύ καλές συνθήκες παρατήρησης:

 

 

Όσοι μπορείτε να βρείτε τέτοιους ουρανούς,παρατηρείστε και πλανήτες και όχι μόνο DSO...

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, vagkaf said:

In general, the best magnification for viewing Mars is 35x per inch of aperture when using a telescope of up to about 7", and roughly 25x to 30x per inch of aperture for larger telescopes. Seeing conditions...the steadiness of the atmosphere...can greatly affect the best powers used on any particular night so these numbers are not hard rules."

Οπότε και εμένα με το 12" με βλέπω να επιχειρώ τελικά max 350x.

Να ξεκαθαρίσω οτι οι διάφορες αναφορές για βέλτιστη θέαση στα 25-35x ανα ίντσα διαμέτρου,αναφέρεται στις συνήθεις συνθήκες παρατήρησης,όπου το πιο πιθανό είναι να δεις καθαρό είδωλο πράγματι σε αυτή την περιοχή μεγεθύνσεων.Δεν είναι όμως και "hard rules"...

Άλλος ο τυπικά καλός ουρανός που είναι πολύ πιο πιθανός,και άλλος ο πολύ καλός ουρανός που μπορεί να πετύχει κανείς συνήθως εκτός μεγαλουπόλεων.Και το "εκτός" δεν σημαίνει απαραίτητα να βγεί κανείς στο βουνό.Μπορεί να είναι κάποια χιλιόμετρα έξω απο την πόλη,ίσως...

Η μελέτη των "σημαδιών" και οι συχνές έξοδοι έστω και στην ταράτσα,με ένα μικρό τηλεσκόπιο για εκτίμηση της διαύγειας και του seeing πριν βγει το μεγάλο τηλ.,μπορεί να κάνει την διαφορά.Να πετύχεις δηλ.καλύτερες συνθήκες απο αυτές που συνήθως βλέπεις στις λίγες εξόδους.

Το χρονικό διάστημα φέτος που ο Άρης θα βρίσκεται σε καλές θέσεις παρατήρησης (και αρκετά ψηλά) είναι μεγάλο...οπότε αυξάνονται και οι πιθανότητες για μια καλή ευκαιρία!

Εκτός αν κάνει πάλι τα ίδια με το καλοκαίρι του 2018,όπου μια τεράστια αμμοθύελλα μαίνονταν για μήνες.Μόνο τους πόλους έβλεπες καθαρά ☹️

Όσοι μπορείτε ψάξτε καλύτερους ουρανούς!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 2

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη την πληροφορία που έχετε παραθέσει στη συζήτηση! Είναι πραγματικά φανταστική!

Όσον αφορά το seeing και τη διαύγεια,ελπίζω να σταθώ τυχερός! Είμαι κάτω απο Bortle 4,5-Bortle 5 ουρανούς,αν αυτό λέει κάτι! Φαντάζομαι ότι θα μου δωθούν ευκαιρίες για καλή διαύγεια και seeing κάποιες από αυτές τις μέρες,εκτός αν με την αγορά και παραλαβή πρώτου τηλεσκοπίου,αυτομάτως εμφανίζονται σύννεφα 😂

Σχετικά με τον Barlow,σκεφτόμουν να αγόραζα τον 2άρη της Televue...Δε μου ειναι τραγικά εκτός budget και διαβάζω τα καλύτερα περι ποιότητας και συμβατότητας.

Απλά η ουσιαστική ερώτηση μου είναι η εξής: Θα τον χρειαστώ τώρα?

Θα ήθελα παρα πολύ να είμαι σε θέση να βλέπω πλανήτες και σε προηγούμενο,αγγλικό community που είχα μιλήσει,μου είχαν πει απλά να προβώ σε αγορά καλών (για τη τιμη τους),high power προσοφθαλμίων. Σκεφτόμουν αυτό: https://www.skyandweather.gr/Αρχική/459-explore-scientific-52-ler-45mm-125.html (πέραν απο το 6mm Ortho)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμβολή σας και τη βοήθειά σας. Είναι πραγματικά χρυσός,τέτοιος όγκος πληροφορίας, για έναν newbie σαν και εμένα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Tripp said:

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη την πληροφορία που έχετε παραθέσει στη συζήτηση! Είναι πραγματικά φανταστική!

Όσον αφορά το seeing και τη διαύγεια,ελπίζω να σταθώ τυχερός! Είμαι κάτω απο Bortle 4,5-Bortle 5 ουρανούς,αν αυτό λέει κάτι! Φαντάζομαι ότι θα μου δωθούν ευκαιρίες για καλή διαύγεια και seeing κάποιες από αυτές τις μέρες,εκτός αν με την αγορά και παραλαβή πρώτου τηλεσκοπίου,αυτομάτως εμφανίζονται σύννεφα 😂

Σχετικά με τον Barlow,σκεφτόμουν να αγόραζα τον 2άρη της Televue...Δε μου ειναι τραγικά εκτός budget και διαβάζω τα καλύτερα περι ποιότητας και συμβατότητας.

Απλά η ουσιαστική ερώτηση μου είναι η εξής: Θα τον χρειαστώ τώρα?

Θα ήθελα παρα πολύ να είμαι σε θέση να βλέπω πλανήτες και σε προηγούμενο,αγγλικό community που είχα μιλήσει,μου είχαν πει απλά να προβώ σε αγορά καλών (για τη τιμη τους),high power προσοφθαλμίων. Σκεφτόμουν αυτό: https://www.skyandweather.gr/Αρχική/459-explore-scientific-52-ler-45mm-125.html (πέραν απο το 6mm Ortho)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμβολή σας και τη βοήθειά σας. Είναι πραγματικά χρυσός,τέτοιος όγκος πληροφορίας, για έναν newbie σαν και εμένα!

Αν αποφασίσεις να πάρεις barlow x2 τότε πρόσεξε μη δημιουργήσεις διπλές εστιακές, δηλαδή αν έχεις ένα προσοφθάλμιο 20mm δε χρειάζεσαι προσοφθάλμιο 10mm καθώς αυτό θα είναι ουσιαστικά ο barlow x2 σε συνδιασμό με το 20mm. Καλό είναι να φτιάξεις ένα πλάνο.

Έχε στο νου σου ότι οι barlow συνδιάζονται καλύτερα με ορθοσκοπικούς και plossl, δηλαδή φακούς με λίγα οπτικά στοιχεία.

Επίσης το προσοφθάλμιο με τη μικρότερη εστιακή μαζί με τον barlow να μην δίνει υπερβολικά μεγάλη μεγέθυνση. Για παράδειγμα το προσοφθάλμιο των 6mm με barlow θα δίνει μεγέθυνση 416x που είναι πάρα πολύ μεγάλη μεγέθυνση για νευτώνιο 10" (αλλά και για μεγαλύτερα). 
 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Tripp said:

 

😂Σχετικά με τον Barlow,σκεφτόμουν να αγόραζα τον 2άρη της Televue...Δε μου ειναι τραγικά εκτός budget και διαβάζω τα καλύτερα περι ποιότητας και συμβατότητας.

Απλά η ουσιαστική ερώτηση μου είναι η εξής: Θα τον χρειαστώ τώρα?

Ο Televue 2x είναι μεν πολύ καλός,αλλά έχει αρκετό μήκος...Κάποιοι εστιαστές έχουν πρόβλημα να εστιάσουν με αυτόν!Σκέψου οτι μπορεί αργότερα να πάρεις και άλλο τηλεσκόπιο και να μην εστιάζει.

Προτίμησε καλύτερα barlow μικρού σχετικά μήκους.Έχω γράψει σε παραπάνω post κάποιες καλές προτάσεις.

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιες προτάσεις για καλούς φακούς plossl μπορείς να δεις και εδώ:

Ένας καλός plossl συνήθως δεν έχει παρατηρήσιμη διαφορά στην οξύτητα απο έναν τυπικό ορθοσκοπικό,θεωρητική είναι η διαφορά συνήθως στα όρια της αντίληψης.

Αρκεί να σου αναφέρω οτι έχω έναν κορυφαίο ορθοσκοπικό τον Baader Genuine Ortho 5mm, σαφώς ανώτερης ποιότητας απο τους Classic Ortho που σκέφτεσαι να πάρεις,και δεν έχει παρατηρήσιμη διαφορά όσο αφορά την οξύτητα,απο τον Celestron plossl 6mm (εξαιρετικής παρτίδας του 2010-δεν ήταν όλες οι παρτίδες ανάλογης ποιότητας δυστυχώς...),που είναι αρκετά φθηνότερος και έχει καλύτερη οπτική απόδοση στα άκρα,δεν αλλοιώνει το χρώμα όπως ο BGO,έχει μεγαλύτερο πεδίο,μεγαλύτερο eye-relief...

Και άλλοι plossl όπως Vixen,Televue που αναφέρονται στο παραπάνω λίνκ,είναι εφάμιλλοι ορθοσκοπικών.

Επίσης το πόσο καλά θα συνεργαστούν barlow και προσοφθάλμιοι,έχει να κάνει κυρίως με την ποιότητα του οπτικού γυαλιού,την λείανσή του,τις επιστρώσεις κλπ.δηλ.την οπτική ποιότητα και των δυο,και μετά με τον αριθμό των οπτικών στοιχείων.

Δεν επιδιώκουμε δηλ.οπωσδήποτε το λιγότερο δυνατόν συνολικό γυαλί (barlow+φακός),αλλά το ποιοτικό γυαλί πρώτα και μετά τον μικρότερο αριθμό συνολικά οπτικών στοιχείων στο σύστημα αυτό.

Υπάρχουν δηλ.συνδυασμοί barlow+φακοί με περισσότερα οπτικά στοιχεία αλλά ποιοτικά,που αποδίδουν καλύτερα απο λιγότερα οπτικά στοιχεία υποδεέστερης ποιότητας.

Επίσης όπως είπε και ο Βαγγέλης πρόσεχε τους συνδυασμούς barlow με φακούς να σου δίνουν διαφορετικές εστιακές,και να έχουν οι μεγεθύνσεις διαφορές μεταξύ τους τουλάχιστον 50x για αρχή.

Είναι σημαντικό επειδή το seeing μεταβάλλεται και τοπικά (λίγες μοίρες αρκούν για να είναι διαφορετικό) και χρονικά...να έχεις ευελιξία στις μεγεθύνσεις!

Οπότε όσες περισσότερες διαθέσιμες εστιακές (με συνδυασμούς barlow και φακών) έχεις,τόσο πιο αποδοτική παρατήρηση θα κάνεις.

Μελέτησε και τον ουρανό της περιοχής σου,όσο αφορά την διαύγεια και το seeing με ένα μικρό τηλεσκόπιο αν έχεις,ή έστω και με κιάλια,για να κάνεις μια χοντρική εκτίμηση που θα σου δώσει μια εικόνα της ατμόσφαιρας σε μια ξάστερη βραδιά.

Άλλο η σκοτεινότητα του ουρανού και άλλο η ποιότητα της ατμόσφαιρας.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις να έρθει πρώτα το τηλεσκόπιο και να δοκιμάσεις τους φακούς με τους οποίους έρχεται. 4.5mm προσοφθάλμιο δε θα το χρησιμοποιεις και τόσο συχνά. Κάπου ανάμεσα στα 10mm-20mm σίγουρα θα χρειαστείς κάποιον φακό. Κοίτα και για κάποιον ζουμ, έστω και φθηνό, μέχρι να καταλήξεις σε ποιες μεγενθυσεις θέλεις να παρατηρείς. Ακόμη κι αυτός: https://www.astroshop.eu/eyepieces/omegon-super-ploessl-zoom-shot-eyepiece-7-21mm-apo-1-25-/p,5084 θα σε βοηθήσει να καταλήξεις κάπου. Άσε που κατά τη γνώμη μου ένας ζουμ φακός καλό είναι να υπάρχει στη συλλογή.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

19 minutes ago, Haris Desdenova said:

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις να έρθει πρώτα το τηλεσκόπιο και να δοκιμάσεις τους φακούς με τους οποίους έρχεται. 4.5mm προσοφθάλμιο δε θα το χρησιμοποιεις και τόσο συχνά. Κάπου ανάμεσα στα 10mm-20mm σίγουρα θα χρειαστείς κάποιον φακό. Κοίτα και για κάποιον ζουμ, έστω και φθηνό, μέχρι να καταλήξεις σε ποιες μεγενθυσεις θέλεις να παρατηρείς. Ακόμη κι αυτός: https://www.astroshop.eu/eyepieces/omegon-super-ploessl-zoom-shot-eyepiece-7-21mm-apo-1-25-/p,5084 θα σε βοηθήσει να καταλήξεις κάπου. Άσε που κατά τη γνώμη μου ένας ζουμ φακός καλό είναι να υπάρχει στη συλλογή.

Καλήμερα έτυχε να  θέλω να πουλήσω έναν ζουμ , σου έστειλα π.μ.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η επιλογή ενός καλού zoom είναι πολύ καλή λύση για γενική χρήση,τόσο βαθέως διαστήματος (DSO) όσο και πλανητικής.Και για επίγεια παρατήρηση προσφέρει εξαιρετική ευελιξία!

Βέβαια η χρήση με barlow ενος φθηνού ζουμ,λόγω του αρκετού γυαλιού δεν θα αποδώσει τα καλύτερα.Όμως ένας ποιοτικός ζουμ με πολύ καλά οπτικά στοιχεία,όπως ο Baader Hyperion zoom MarkIV,8-24mm θα αποδώσει πολύ ικανοποιητικά!Είναι δοκιμασμένος απο πολλούς απο εμας:

https://www.planitario.gr/gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

Ο παραπάνω ζουμ αποδίδει πολύ καλά και σε πλανητική παρατήρηση.Δεν έχει τα προβλήματα παλαιότερων ζουμ και μπορούν να επιλεγούν,όχι μόνο οι 5 εστιακές που ορίζονται απο το click stop,αλλά και όλες οι ενδιάμεσες!Έχεις δηλ.πολλούς φακούς σε έναν.

Σε απαιτητικές παρατηρήσεις χρειάζεται ο ζουμ να έχει πραγματικά καλή ποιότητα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας!

Σήμερα ήρθε το τηλεσκόπιο,το έστησα και το έκανα collimate (με laser που είναι collimated,διπλοτσεκαρισμένο!)

Περιμένω λίγο το απογευματάκι για να κάνω allign finder και telrad!

Πρώτες εντυπώσεις απόψε (ελπίζω)!

Αυτή τη στιγμή στα χέρια μου έχω αυτά που ήρθαν με το τηλεσκόπιο (2 inch 30mm Erfle Wide Angle και 9mm SP)!

  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα επιστρέψω με εντυπώσεις και λοιπές παρατηρήσεις το βραδάκι! Να σημειωθεί,θα είναι η πρώτη φορά που θα κοιτάζω μέσα απο τηλεσκόπιο!

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Ιάσονα,να το χαρείς στο έπακρο!

Και μην στεναχωρεθείς για τον καιρό αν δεν είναι κατάλληλος για παρατήρηση,δεν έχει μπει ακόμα το καλοκαίρι...

Καλή αρχή λοιπόν με υπομονή και επιμονή!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις !! 

Κατά τις 21:00 ξεκίνα με τη Σελήνη τον πιο εύκολο αλλά και από τους πιο εντυπωσιακούς στόχους!

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σελήνη μέχρι στιγμής μόνο, με φουλ κακή ατμόσφαιρα,πολλά σύννεφα,μέτριο seeing και διαύγεια αλλά.......συγκινητικό, να έχω την ευκαιρία στα 22 μου χρόνια να δω με τόση λεπτομέρεια την ομορφιά του σύμπαντος.

 

Την πρώτη φορά που εστίασα σωστά, απλά δεν έβγαλα λέξη.

 

Ότι και να πω είναι λίγο.

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης