Jump to content

Επιλογή στήριξης για μικρό διοπτρικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Vixen Porta II

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Vixen-Porta-II-Altazimuth-Mount.html

ή 

SW AZ-5 

https://www.skywatcherusa.com/products/az5-mount-with-steel-tripod 

Ποια προτείνετε για μικρό διοπτρικό έως 80mm για επίγεια αλλά και αστρονομική χρήση ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)
7 minutes ago, george mic said:

Καλησπέρα, Vixen Porta II . Την έχω μεταχειρισμένη.

Είναι στιβαρή/σταθερή σαν στήριξη, με τι βάρος εξοπλισμού τη χρησιμοποιείς ?

Οι μικρομετρικές της κινήσεις βολεύουν την ώρα που παρακολουθείς ή η εικόνα σπαρταράει ? 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την έχω πάρει από πάρει από άτομο του φόρουμ, ειναι παλιότερο  μοντελο αλλα ιδιας σκεψης ,τοποθετό ένα orion 80/400 και ένα sw 130/650 . Οι μικρομετρικες κινησεις αξιόπιστες  . Οι μοχλοι σε σωστό σημείο, εχουν την δυνατοτητα να αλλάξουν φορά εχει αποθηκευτικό χώρο για τα κλειδιά . Χαμηλότερα απο την sw τον δισκο για φακούς αρα δεσιμι τον άκρον χαμηλότερα. Αξίζει, πρόσεξε και τα σχηματα σπο τα πόδια. Στο ζενίθ καμία δυσκολία. 

0_20220403_082020.jpg

20220403_081955.jpg

Το επεξεργάστηκε ο george mic
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 1/5/2022 at 5:41 ΜΜ, george mic said:

Την έχω πάρει από πάρει από άτομο του φόρουμ, ειναι παλιότερο  μοντελο αλλα ιδιας σκεψης ,τοποθετό ένα orion 80/400 και ένα sw 130/650 . Οι μικρομετρικες κινησεις αξιόπιστες  . Οι μοχλοι σε σωστό σημείο, εχουν την δυνατοτητα να αλλάξουν φορά εχει αποθηκευτικό χώρο για τα κλειδιά . Χαμηλότερα απο την sw τον δισκο για φακούς αρα δεσιμι τον άκρον χαμηλότερα. Αξίζει, πρόσεξε και τα σχηματα σπο τα πόδια. Στο ζενίθ καμία δυσκολία. 

0_20220403_082020.jpg

20220403_081955.jpg

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Φαίνεται στιβαρή στήριξη για μικρούς σωλήνες κάτω από 100mm 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι έτσι είναι.Ο Στέφανος Σοφολόγης, μπορεί να σου δώσει πληροφορίες γιαυτη την βάση. Δεν εχω φωτογραφία με τον 130/650 και με αυτόν είναι πολύ άνετα βάση που τον φορτώνω, με ογκώδη προσοφαλμια . Αυτό που με ικανοποιεί ειναι η ταυτόχρονη χρηση και τον δυο χειριστηρίων . Κάνω μια άσκηση ......προσπαθω να περιπλανηθω ακριβός πανω στο περίγραμμα του ήλιου ή της σελήνης, τα χειριστήρια μπορούν  να ανταποκριθούν σε αυτη την μικρομετρικη κίνηση  .

Το επεξεργάστηκε ο george mic
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 minutes ago, george mic said:

Ναι έτσι είναι.Ο Στέφανος Σοφολόγης, μπορεί να σου δώσει πληροφορίες γιαυτη την βάση. Δεν εχω φωτογραφία με τον 130/650 ,(που έγινε  130/648 ),και με αυτόν είναι πολύ άνετα βάση που τον φορτώνω, με ογκώδη προσοφαλμια . Αυτό που με ικανοποιεί ειναι η ταυτόχρονη χρηση και τον δυο χειριστηρίων . Κάνω μια άσκηση ......προσπαθω να περιπλανηθω ακριβός πανω στο περίγραμμα του ήλιου ή της σελήνης, τα χειριστήρια μπορούν  να ανταποκριθούν σε αυτη την μικρομετρικη κίνηση  .

Είχα διαβάσει ένα post του κ. Στέφανου που αναφέρει ότι της έχει τοποθετήσει ξύλινα πηχάκια που πήγαν σε άλλο level τον τρίποδα. 

Εγώ ενδιαφέρομαι να βάλω σωλήνα έως τρία κιλά μαζί με το πολύ ακόμη ένα κιλό εξοπλισμό προσοφθάλμιο κτλ... Πιστεύω βάσει προδιαγραφών να μην έχω πρόβλημα ακόμη και χωρίς πατέντες.

Αυτό που με δελεάζει στην SW είναι ότι έχει και προέκταση για περισσότερο ύψος. Κατά τα άλλα φαίνονται ίδιες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ύφος δημιουργεί αστάθεια, στην ουσία ένας λαιμός ειναι χωρίς στήριξης. Στην κουβέντα που είχαμε με τον Στέφανο κατάλαβα οτι για το βάρος και τον ογκο που δουλεύουμε εμεις δεν χρειάζεται κάτι έξτρα στα πόδια στήριξης. 

Το επεξεργάστηκε ο george mic
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 29/4/2022 at 10:04 ΜΜ, vagkaf said:

Καλησπέρα 

Vixen Porta II

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Vixen-Porta-II-Altazimuth-Mount.html

ή 

SW AZ-5 

https://www.skywatcherusa.com/products/az5-mount-with-steel-tripod 

Ποια προτείνετε για μικρό διοπτρικό έως 80mm για επίγεια αλλά και αστρονομική χρήση ?

Νομίζω πως η Vixen Porta mount αποτέλεσε ένα από τα καλύτερα προσιτά προιόντα της Vixen και την χάρηκα σε κάθε χρήση για 15 σχεδόν χρόνια. Ο μόνος λόγος που την άλλαξα με ...την ίδια (στη βερσιόν II) ήταν για να εναλλάσσω εύκολα τρίποδες, αφού η Porta II έχει εύκολα αποσπώμενη κεφαλή - και τυχαίνει να έχω και βαρέως τύπου τρίποδο Vixen. Έτυχε βέβαια η πρώτη να ταιριάξει ιδιαίτερα και στις ανάγκες του φίλου Γιώργου (george mic), οπότε αποφάσισα αυτή τη μικρή αναβάθμιση.

Η Porta II όταν ήρθε μου φάνηκε αρκετά σφιχτή στην περιστροφή των μικρομετρικών κινήσεων αλλά έχει τρόπους μικρορύθμισης (δεν αναφέρονται όμως στο manual) Παρατηρώντας τα έκκεντρα στηρίγματα των ατέρμονων κοχλίων καταλαβαίνει κανείς ότι μπορεί να μεταβάλει το πόσο σφιχτά θα εφάπτεται κάθε ατέρμονας με την αντίστοιχη "κορώνα". Είναι όμως λεπτοδουλειά και μάλλον καταλήγει σε "χρυσή τομή" μεταξύ τριβής και "backlash"/τζόγου, παρά σε ανεξάρτητη ρύθμιση. Στην πρώτη βάση πάντως είχα βρει άριστη ρύθμιση και μαζί με την επέμβαση στο αλουμινένιο τρίποδο (δηλ. τα εσωτερικά ξύλινα πηχάκια) έγινε μια απολύτως εύχρηστη και ιδανική βάση για το Vixen ED81S που "φορτωμένο" φτάνει τα 3,5 kg. Πολύ καλή επίσης και με το λίγο βαρύτερο maksutov Orion Optics OMC-140 (φτάνει ως 4,8 kg). Όμως στην καινούργια νομίζω πως έχουν αλλάξει το είδος γράσου και δυσκολεύομαι προς το παρόν να βρώ την ιδανική ρύθμιση - η περιστροφή των λαβών παραμένει λιγο πιο σφιχτή από όσο πρέπει. Ίσως με τη χρήση "χαλαρώσει" - δεν θυμάμαι πια πως είχε συμπεριφερθεί η πρώτη. Το αστείο είναι ότι μαζί με την πρώτη έδωσα και το βελτιωμένο τρίποδο, οπότε αν χρειαστεί θα ξανακάνω την ίδια βελτίωση. Έχω όμως όπως ανέφερα και το βαρύτερο τρίποδο που ταιριάζει, αν και δεν χρειάζεται καθόλου με το ED81S.

Η αλήθεια είναι πως όταν παρήγειλα την Porta ΙΙ στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, παραξενεύτηκαν και μου πρότειναν απ' ευθείας την SkyWatcher AZ5  η οποία φαίνεται επάξιος αντίπαλος/αντίγραφο της Porta και μάλιστα είναι και λίγο ακριβότερη. Ήθελα όμως τη συμβατότητα με το βαρύ τρίποδο της Vixen και επιπλέον είχα άριστες εντυπώσεις από την πρώτη Porta. Μην έχοντας χρησιμοποιήσει την AZ5 δεν μπορώ να πω περισσότερα αλλά βρίσκει κανείς αρκετά στο Cloudynights και κάποια βίντεο στο YouTube. Σχετικά με ότι SkyWatcher έχω, σχεδόν όλα επιδέχονται ή έχουν ανάγκη από βελτιώσεις/ρυθμίσεις σε σχέση με την εργοστασιακή κατάσταση παράδοσης., ωστόσο η SkyWatcher έχει βελτιωθεί πολύ με το πέρασμα των χρόνων και τη θεωρώ πια αξιόπιστη και πραγματικά value for money.

 

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Στην στήριξη θέλω να τοποθετήσω ένα Sky-Watcher 80ED, όπως είπα τόσο για επίγεια παρατήρηση όσο και για μεγάλα αστρικά πεδία και πλανητική. Ένα grab n go set up δηλαδή για τις διακοπές και εξορμήσεις που έχω πράγματα τα οποία καθιστούν αδύνατη τη μεταφορά του 12" (δηλαδή για εξορμήσεις όχι αποκλειστικά αστρονομικές)

Η Vixen Porta II φαίνεται πάρα πολύ προσεγμένη επιλογή. Απ' ό,τι είδα έχει μέχρι και αλλενοκλειδακι σε κρυφό μέρος για τη ρύθμιση της κίνησής της. Επίσης ο τρίποδας της φαίνεται καλύτερος από τον απλό-φορητό της Sky-Watcher και αυτό γιατί στο πάνω μέρος είναι "διπλά" τα πόδια (η SW βγαίνει και σε έκδοση με heavy-duty tripod αλλά χάνει το νόημα grab n go μετά).  Δε ξέρω πόσο ρόλο παίζει αλλά φαίνεται πιο ενισχυμένο έτσι.

Από την άλλη στην SW μου αρέσει όπως είπα η προέκταση/λαιμός που έχει αν θέλω να τη χρησιμοποιήσω πιο ψηλά (στήνεται και χωρίς το λαιμό) αλλά και το ότι ο βραχίονας της και αυτός ρυθμίζεται σε κλίση ανάλογα το σωλήνα που θα τοποθετηθεί. Τέλος ξέρω είναι χαζό και δεν είναι λόγος επιλογής αλλά θα ταιριάζει πιο καλά με τον προαναφερθέντα σωλήνα και θα δημιουργούν ένα ομοιόμορφο set Sky-Watcher και όχι "πάντρεμα" Vixen και Sky-Watcher. 

Πραγματικά είναι 50-50 θα δω και κριτικές σε ξένα φόρουμ για την SW και θα αποφασίσω. Δε βιάζομαι.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας!

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)
2 hours ago, vagkaf said:

Επίσης ο τρίποδας της φαίνεται καλύτερος από τον απλό-φορητό της Sky-Watcher και αυτό γιατί στο πάνω μέρος είναι "διπλά" τα πόδια (η SW βγαίνει και σε έκδοση με heavy-duty tripod αλλά χάνει το νόημα grab n go μετά).  Δε ξέρω πόσο ρόλο παίζει αλλά φαίνεται πιο ενισχυμένο έτσι.

Σε συνέχεια του παραπάνω post ο φορητός τρίποδας της SW φαίνεται αρκετά ισχνός σε σχέση με τον heavy-duty (αλλά και αυτόν της Vixen) και η τιμή που κυκλοφορεί και είναι λίγο πάνω από της Vixen είναι με τον απλό τρίποδα.

Απλός-Φορητός 

IMG_20220506_092240.thumb.jpg.263b9485d67b17a3b95e8eda14f9eb3f.jpg

Heavy Duty 

IMG_20220506_092253.thumb.jpg.de0c397418a8aa89dbc852a6863bb457.jpg

Από το manual 

IMG_20220506_092151.thumb.jpg.6b1c8a391b4d1e39a15e4b6fafc2b74a.jpg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)
15 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Έχω όμως όπως ανέφερα και το βαρύτερο τρίποδο που ταιριάζει, αν και δεν χρειάζεται καθόλου με το ED81S.

Το ED81S ζυγίζει 2,1 κιλά και φορτωμένο όπως είπατε 3,5 kg, αλλά το Evostar 80ED ζυγίζει 3,1 kg μόνο ο σωλήνας. Νομίζω πως παρόλο που είναι 3" το έχουν βάλει σε σασί που κάνει και για 4" για αυτό και το έξτρα κιλό, συν ο εξοπλισμός αγγίζει τα 4,5-5 kg.

Οριακά είναι με τους απλούς τρίποδες. Το θέμα είναι ποιος είναι σταθερότερος -  αυτός της Vixen ή ο απλός της SW...

Τόσο με το μάτι αλλά και όπως είπατε αφού σηκώνει το maskutov συνολικής μάζας 4,8 kg, μάλλον η Vixen είναι πιο καλή επιλογή

Ο τρίποδας της Vixen ζυγίζει 2,8 kg, ενώ ο απλός της SW 1,8 kg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι στο SkyWatcher 80ED χρησιμοποιούν σωλήνα με μεγαλύτερη διάμετρο απ' όσο χρειάζεται.

Η Porta II μέχρι πριν κάποιο καιρό μπορούσε να αγοραστεί μόνο σαν "κεφαλή" ώστε να επιλεγεί ως τρίποδας, ένας από τους παρακάτω ενισχυμένους:

https://www.bresser.de/Astronomie/Vixen-SXG-AL130-Aluminumstativ-ohne-Montierung.html

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Tripods/Vixen-APP-TL130-Tripod-for-AP-GPD-SX-Mounts.html

https://www.bresser.de/Astronomie/Vixen-SXG-HAL130-Aluminumstativ-fuer-GP-SX-AP-Montierungen.html

Στον πρώτο απ' αυτούς (SXG - AL130 €199), είναι ενδιαφέρον ότι η σύνδεση των ποδιών με τον δίσκο της κορυφής γίνεται με 3 μονοκόμματα μεταλλικά στελέχη αντί για τα 6 συνήθη πλαστικά στελέχη και σύμφωνα με κάποια review κάνει σημαντική διαφορά. Τον σκέφτομαι σαν μελλοντική αναβάθμιση και ίσως, αντί να εισάγω μασίφ πηχάκια στον νέο βασικό τρίποδα - δουλειά χρονοβόρα που πρέπει να γίνει με ακρίβεια εφαρμογής - να το κάνω μια και καλή στον SXG-AL130. Aλλά τότε θα μου μείνει o βασικός αχρησιμοποίητος.

Ο τρίτος από τους παραπάνω, SXG-HAL130, είναι ένα απίθανο, ακλόνητο προΐόν που "δεν καταλαβαίνει τίποτα" από ταλαντώσεις ούτε καν με φορτίο την Vixen SXD (8Kg + αντίβαρα) + το 10ιντσο Orion Optics (9~11Kg φορτωμένο) . Είναι ο βαρέως τύπου που ανέφερα παραπάνω ότι έχω (σε μια πρώιμη βερσιόν) και ζυγίζει 6Kg.

Πάντως, ακόμη και ο βασικός τρίποδας της Porta ΙΙ (και στην Porta I) έχει μεταλλικό πλαίσιο στους σφιγκτήρες των ποδιών ενώ όλοι οι άλλοι όμοιοι έχουν πλαστικό πλαίσιο.

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Πράγματι στο SkyWatcher 80ED χρησιμοποιούν σωλήνα με μεγαλύτερη διάμετρο απ' όσο χρειάζεται.

Η Porta II μέχρι πριν κάποιο καιρό μπορούσε να αγοραστεί μόνο σαν "κεφαλή" ώστε να επιλεγεί ως τρίποδας, ένας από τους παρακάτω ενισχυμένους:

https://www.bresser.de/Astronomie/Vixen-SXG-AL130-Aluminumstativ-ohne-Montierung.html

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Tripods/Vixen-APP-TL130-Tripod-for-AP-GPD-SX-Mounts.html

https://www.bresser.de/Astronomie/Vixen-SXG-HAL130-Aluminumstativ-fuer-GP-SX-AP-Montierungen.html

Στον πρώτο απ' αυτούς (SXG - AL130 €199), είναι ενδιαφέρον ότι η σύνδεση των ποδιών με τον δίσκο της κορυφής γίνεται με 3 μονοκόμματα μεταλλικά στελέχη αντί για τα 6 συνήθη πλαστικά στελέχη και σύμφωνα με κάποια review κάνει σημαντική διαφορά. Τον σκέφτομαι σαν μελλοντική αναβάθμιση και ίσως, αντί να εισάγω μασίφ πηχάκια στον νέο βασικό τρίποδα - δουλειά χρονοβόρα που πρέπει να γίνει με ακρίβεια εφαρμογής - να το κάνω μια και καλή στον SXG-AL130. Aλλά τότε θα μου μείνει o βασικός αχρησιμοποίητος.

Ο τρίτος από τους παραπάνω, SXG-HAL130, είναι ένα απίθανο, ακλόνητο προΐόν που "δεν καταλαβαίνει τίποτα" από ταλαντώσεις ούτε καν με φορτίο την Vixen SXD (8Kg + αντίβαρα) + το 10ιντσο Orion Optics (9~11Kg φορτωμένο) . Είναι ο βαρέως τύπου που ανέφερα παραπάνω ότι έχω (σε μια πρώιμη βερσιόν) και ζυγίζει 6Kg.

Πάντως, ακόμη και ο βασικός τρίποδας της Porta ΙΙ (και στην Porta I) έχει μεταλλικό πλαίσιο στους σφιγκτήρες των ποδιών ενώ όλοι οι άλλοι όμοιοι έχουν πλαστικό πλαίσιο.

Μάλλον στην Porta II θα καταλήξω. Και αυτό λόγω του καλύτερου βασικού τριπόδου που τη συνοδεύει. Ελπίζω να λειτουργεί ικανοποιητικά χωρίς τροποποιήσεις σε συνδιασμό με το 80ED, ειδάλλως αν η εικόνα χοροπηδάει σε κάθε άγγιγμα θα πρέπει να γίνει πατέντα ή αλλαγή τριποδου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και το manual αν δεν το έχεις ήδη δει:

https://www.vixenoptics.co.uk/PDFs/User Guides/Porta_Mini_Porta_User_Guide.pdf

Αναφέρεται και στους οπτικούς σωλήνες που υποστηρίζει, αλλά είναι λίγο παλιό και δεν δείχνει όλους τους σύγχρονους τρίποδες της Vixen. Θα δεις επίσης ότι έχει σύστημα ρύθμισης της τριβής για τη χειροκίνητη αλλαγή κατεύθυνσης με ώθηση του σωλήνα (δηλ. τη χονδρική όχι τη μικρομετρική). Η αλλαγή κατεύθυνσης με ώθηση του σωλήνα είναι φοβερά χρήσιμη και ευτυχώς την έχει και η ΑΖ5.  Για τη αλλαγή της μικρομετρικής τριβής η Vixen δεν δίνει οδηγίες, προφανώς για να μην επέμβει ο χρήστης και κάνει περισσότερο ζημιά παρά βελτίωση (πολύ εύκολο να συμβεί, ιδίως αν ο χρήστης ξεγελαστεί και σφίξει αρκετά κάποια μαύρα βιδάκια-ψείρες allen που ακινητοποιούν τα έκκεντρα στηρίγματα στα ατέρμονα αξονάκια - επίσης, αν δεν κατανοήσει το μηχανισμό επαφής των γραναζιών μπορεί να χαλάσει κάπως τη χρυσή τομή τριβής-τζόγου που ανέφερα νωρίτερα.)

Κάτι άλλο που θέλει φροντίδα είναι το εξής: Αν από το εργοστάσιο η μικρομετρική είναι πράγματι σφιχτή, ενδέχεται να "χαλαρώσει" την καλή επαφή των χειρολαβών στα αξονάκια κι έτσι να πέφτουν, γιατί είναι "φορετές" και δεν ασφαλίζουν με βιδάκι όπως είναι το σύνηθες. Σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να χρειαστεί αγορά νέων χειρολαβών με βιδάκι όπως οι κοντότερες από αυτές:

https://www.astroshop.eu/miscellaneous/skywatcher-slow-motion-cable-set-for-eq3-2/p,16097

http://skywatcher.com/product/control-cable-16cm/

Παρόλα αυτά, όταν η βάση ρυθμιστεί σωστά, έχει τα φυσικά χαρακτηριστικά (βάρος, γεωμετρία, αρχή λειτουργίας) που την κάνουν πολύ εύχρηστη και γρήγορη, πραγματικά "grab 'n' go" βάση για μικρά τηλεσκόπια. Και για λίγο μεγαλύτερα αφού μπορεί να κουμπώσει και σε βαρύτερους τρίποδες. Τα ίδια πιθανόν ισχύουν και για την SkyWatcher AZ5.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το manual.

( ή αλλιώς κοντά στον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα ).

Το επεξεργάστηκε ο george mic
  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)
2 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Δες και το manual αν δεν το έχεις ήδη δει:

https://www.vixenoptics.co.uk/PDFs/User Guides/Porta_Mini_Porta_User_Guide.pdf

Αναφέρεται και στους οπτικούς σωλήνες που υποστηρίζει, αλλά είναι λίγο παλιό και δεν δείχνει όλους τους σύγχρονους τρίποδες της Vixen. Θα δεις επίσης ότι έχει σύστημα ρύθμισης της τριβής για τη χειροκίνητη αλλαγή κατεύθυνσης με ώθηση του σωλήνα (δηλ. τη χονδρική όχι τη μικρομετρική). Η αλλαγή κατεύθυνσης με ώθηση του σωλήνα είναι φοβερά χρήσιμη και ευτυχώς την έχει και η ΑΖ5.  Για τη αλλαγή της μικρομετρικής τριβής η Vixen δεν δίνει οδηγίες, προφανώς για να μην επέμβει ο χρήστης και κάνει περισσότερο ζημιά παρά βελτίωση (πολύ εύκολο να συμβεί, ιδίως αν ο χρήστης ξεγελαστεί και σφίξει αρκετά κάποια μαύρα βιδάκια-ψείρες allen που ακινητοποιούν τα έκκεντρα στηρίγματα στα ατέρμονα αξονάκια - επίσης, αν δεν κατανοήσει το μηχανισμό επαφής των γραναζιών μπορεί να χαλάσει κάπως τη χρυσή τομή τριβής-τζόγου που ανέφερα νωρίτερα.)

Κάτι άλλο που θέλει φροντίδα είναι το εξής: Αν από το εργοστάσιο η μικρομετρική είναι πράγματι σφιχτή, ενδέχεται να "χαλαρώσει" την καλή επαφή των χειρολαβών στα αξονάκια κι έτσι να πέφτουν, γιατί είναι "φορετές" και δεν ασφαλίζουν με βιδάκι όπως είναι το σύνηθες. Σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να χρειαστεί αγορά νέων χειρολαβών με βιδάκι όπως οι κοντότερες από αυτές:

https://www.astroshop.eu/miscellaneous/skywatcher-slow-motion-cable-set-for-eq3-2/p,16097

http://skywatcher.com/product/control-cable-16cm/

Παρόλα αυτά, όταν η βάση ρυθμιστεί σωστά, έχει τα φυσικά χαρακτηριστικά (βάρος, γεωμετρία, αρχή λειτουργίας) που την κάνουν πολύ εύχρηστη και γρήγορη, πραγματικά "grab 'n' go" βάση για μικρά τηλεσκόπια. Και για λίγο μεγαλύτερα αφού μπορεί να κουμπώσει και σε βαρύτερους τρίποδες. Τα ίδια πιθανόν ισχύουν και για την SkyWatcher AZ5.

Πραγματικά ευχαριστούμε πολύ για την κυριολεκτικά ανάλυση της ανατομίας της βάσης.

Τις οδηγίες τις έχω δει. Σε ένα σημείο αναφέρει ότι οι χονδρικές κινήσεις πρέπει να γίνονται πιάνοντας το σωλήνα και όχι τα χειριστήρια των μικρομετρικών κινήσεων αλλιώς οι άκρες ενδέχεται μέχρι και να σπάσουν.

IMG_20220507_133425.thumb.jpg.615cf297720796dd020dfc7b8aa71f8d.jpg

Μήπως σε περιπτώσεις που δε γινόταν κάτ' αυτόν τον τρόπο έχει αναφερθεί ότι χαλάρωσαν και έπεφταν ή όντως έφταιγε η εργοστασιακή σφιχτή ρύθμιση ; Σε κάθε περίπτωση αφού αλλάζουν και με σταθερότερα με βίδα συγκράτησης και δεν πάει χαμένη όλη βάση δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν πολλά-πολλά χρόνια, όταν η SkyWatcher δεν ήταν πολύ γνωστή στην Ελλάδα, είχα συστήσει σε συγγενείς που ήθελαν τηλεσκόπιο για τα κοριτσάκια τους, ένα αχρωματικό Vixen μαζί με την νέα τότε Porta Mount. Όταν μετά από μήνες τους επισκέφτηκα, το τηλεσκόπιο ήταν σε αχρηστία γιατί "δεν κατάφερναν τη βάση". Ανακάλυψα έκπληκτος ότι ποτέ δεν ώθησαν τον οπτικό σωλήνα για να προσανατολίσουν το τηλεσκόπιο, αλλά έσπρωχναν με τις κοντές λαβές! Δεν είχαν καν "ανακαλύψει" ότι οι λαβές γύριζαν με σκοπό την ακριβή στόχευση. Όταν ρώτησα γιατί δεν διάβασαν τις οδηγίες μου απάντησαν το αφοπλιστικό "που να τα καταλάβουμε εμείς αυτά"! (Ευτυχώς πάντως τα κοριτσάκια έγιναν επιστήμονες.) Οι λαβές ήταν πλέον άχρηστες και παραγείλαμε νέες εύκαμπτες, το δε τηλεσκόπιο το ευχαριστήθηκαν πολύ από τότε, αφου κατάλαβαν την απλή λειτουργία του.

 

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...μάλιστα, μια γνωστή Ιαπωνική εταιρεία έφτιαξε μια πολύ γερή και αποτελεσματική λαβή ειδικά για την Porta Mount, περιττή κατά τη γνώμη μου για μακριά διοπτρικά, χρήσιμη ίσως για τα μικρότερα ή για μικρά maksutov ή ειδικές διατάξεις. Είναι έξυπνα σχεδιασμένη για να "εισάγεται" στην Porta Mount χωρίς να την υποβαθμίζει σε κάτι άλλο.

https://agenaastro.com/kokusai-kohki-guide-handle-vixen-porta-ii-mount.html

Δείτε τις πολλές φωτογραφίες στο κάτω τμήμα της ιστοσελίδας.

 

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περαν της Porta, και ειδικά αν σε απασχολεί η φορητότητα, εγώ θα κοίταζα και την ScopeTech Zero

Σουπερ φορητή / adjustable (η κεφαλή αποσυναρμολογειται πανεύκολα σε δυο πολύ compact κομματια), με μικρομετρικες, και σύμφωνα με το παρακάτω βίντεο πιο σταθερή από την Porta

Την δικιά μου την χρησιμοποιώ 2-3 μήνες τώρα μαζί με το RT-90C της Inorel και knobs από την Cetus Technik για να στηρίζω το διοπτρικο μου (5” / 750mm/ 5-6 kg μαζί με δακτυλιδια-ερευνητη-διαγώνιο-προςοφθαλμια κλπ) και είναι πολύ αξιοπρεπής - το «κούνημα» οταν αλλάζει θέση το τηλεσκόπιο είναι αντιληπτό πάνω από 50-60x και ενοχλητικό μόνο πάνω από 250-300x που ούτως η άλλως είναι υπερβολικό για τέτοια στήριξη. Υποθέτω με 80mm θα είναι πολύ σταθερή 

Θα γράψω review τους επόμενους μήνες αλλά αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ευχαρίστως 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο Canopus
  • Μου αρέσει 2

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Canopus said:

Περαν της Porta, και ειδικά αν σε απασχολεί η φορητότητα, εγώ θα κοίταζα και την ScopeTech Zero

Σουπερ φορητή / adjustable (η κεφαλή αποσυναρμολογειται πανεύκολα σε δυο πολύ compact κομματια), με μικρομετρικες, και σύμφωνα με το παρακάτω βίντεο πιο σταθερή από την Porta

Την δικιά μου την χρησιμοποιώ 2-3 μήνες τώρα μαζί με το RT-90C της Inorel και knobs από την Cetus Technik για να στηρίζω το διοπτρικο μου (5” / 750mm/ 5-6 kg μαζί με δακτυλιδια-ερευνητη-διαγώνιο-προςοφθαλμια κλπ) και είναι πολύ αξιοπρεπής - το «κούνημα» οταν αλλάζει θέση το τηλεσκόπιο είναι αντιληπτό πάνω από 50-60x και ενοχλητικό μόνο πάνω από 250-300x που ούτως η άλλως είναι υπερβολικό για τέτοια στήριξη. Υποθέτω με 80mm θα είναι πολύ σταθερή 

Θα γράψω review τους επόμενους μήνες αλλά αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ευχαρίστως 

 

 

Τέλεια, θα τη μελετήσω. Αν χρειαστώ κάποια πληροφορία θα σας ρωτήσω Ευχαριστώ πολύ!

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

14 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

...μάλιστα, μια γνωστή Ιαπωνική εταιρεία έφτιαξε μια πολύ γερή και αποτελεσματική λαβή ειδικά για την Porta Mount, περιττή κατά τη γνώμη μου για μακριά διοπτρικά, χρήσιμη ίσως για τα μικρότερα ή για μικρά maksutov ή ειδικές διατάξεις. Είναι έξυπνα σχεδιασμένη για να "εισάγεται" στην Porta Mount χωρίς να την υποβαθμίζει σε κάτι άλλο.

https://agenaastro.com/kokusai-kohki-guide-handle-vixen-porta-ii-mount.html

Δείτε τις πολλές φωτογραφίες στο κάτω τμήμα της ιστοσελίδας.

 

Πολύ καλή ιδέα.  Σε λίγες ημέρες θα το έχω έτοιμο. 

Το επεξεργάστηκε ο george mic
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 7/5/2022 at 7:50 ΜΜ, george mic said:

Πολύ καλή ιδέα.  Σε λίγες ημέρες θα το έχω έτοιμο. 

Σκέφτηκα να κανω πρώτα ενα, μοντέλο μεταλλικής λαβής, με οτι εύκαιρο κομμάτι βρω γύρω μου. Βρήκα μια γαλβανισμενη επιτοιχεια βαση πυροσβεστήρα την έκοψα έκανα τρυπες, για να περάσουν οι δυο βίδες, το αποτέλεσμα με ικανοποιεί. Θα κρατήσω αυτή την λαβή ,δεν θα μπω σε άλλη διαδικασία. 20220509_193501.thumb.jpg.d9da4cefb78d6e0a41ea76e0e925a524.jpg

20220509_193244.jpg

20220509_193222.jpg

Έχω και ένα βιντεάκι όποιος το θέλεις το στείλω με email ή viber. 

Το επεξεργάστηκε ο george mic
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, george mic said:

Σκέφτηκα να κανω πρώτα ενα, μοντέλο μεταλλικής λαβής, με οτι εύκαιρο κομμάτι βρω γύρω μου. Βρήκα μια γαλβανισμενη επιτοιχεια βαση πυροσβεστήρα την έκοψα έκανα τρυπες, για να περάσουν οι δυο βίδες, το αποτέλεσμα με ικανοποιεί. Θα κρατήσω αυτή την λαβή ,δεν θα μπω σε άλλη διαδικασία. 20220509_193501.thumb.jpg.d9da4cefb78d6e0a41ea76e0e925a524.jpg

20220509_193244.jpg

20220509_193222.jpg

Έχω και ένα βιντεάκι όποιος το θέλεις το στείλω με email ή viber. 

Τέλειο κ. Γιώργο ! Πραγματικά αν περάσετε στο μέταλλο και μια αφρώδη χειρολαβή που προορίζεται για το τιμόνι ποδηλάτου νομίζω πως δε διαφέρει καθολου με την έτοιμη λύση !

33402001.thumb.jpg.e82e91cd055d31222fada703f0c42b9f.jpg

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης