Jump to content

Επιλογή στήριξης για μικρό διοπτρικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο Γιώργο, η βάση πήγε σε άξια χέρια!

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ακόμη απορία. Το SW 80ED έχει τη μικρή σε πλάτος dovetail όπως τη φωτογραφία κάτω. Χρειάζεται κάποιου είδους αντάπτορας για να τοποθετηθεί στην Vixen Porta II ? Το saddle της βάσης φαίνεται αρκετά πιο φαρδύ.

sky-watcher_evostar_80_ed_bundle.jpg.2cc7bf5a7905889aefcef3465c1a1171.jpg

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να απαντήσω εγώ ή ο Στέφανος ?

(φαντάσου . μέσα στην τάξη η ερώτηση του δασκάλου και οι μαθητές .

-Κύριε -Κύριε εγώ ).

(Δάσκαλος   -Να μας πει ο ......)

Συγνώμη μάλλον έχω κέφια.

Έστω και με το  saddle της βάσης αρκετά πιο φαρδύ σφιγκη τέλεια χωρίς φόβο, υπάρχουν δυο υπέρ. α. μπορείς να βάλεις και κάτι άλλο ποιο φαρδύ ίσως κάποια στιγμή και β. έχει δυο βίδες, πλεονέκτημα.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)
34 minutes ago, george mic said:

Να απαντήσω εγώ ή ο Στέφανος ?

(φαντάσου . μέσα στην τάξη η ερώτηση του δασκάλου και οι μαθητές .

-Κύριε -Κύριε εγώ ).

(Δάσκαλος   -Να μας πει ο ......)

Συγνώμη μάλλον έχω κέφια.

Έστω και με το  saddle της βάσης αρκετά πιο φαρδύ σφιγκη τέλεια χωρίς φόβο, υπάρχουν δυο υπέρ. α. μπορείς να βάλεις και κάτι άλλο ποιο φαρδύ ίσως κάποια στιγμή και β. έχει δυο βίδες, πλεονέκτημα.

😂

Οκ είναι λίγο αγχωτικό ότι ολόκληρο το σύστημα σωλήνα, προσοφθάλμιο κτλ κρατιέται ουσιαστικά από μια βίδα στο saddle (η οποία απλά τα κρατά με τριβή? δεν έχω δει κάποια οπή για να μπει). Αλλά απ' ό,τι είδα και η AZ-5 έτσι είναι και με μία βίδα μόνο.

  

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

47 minutes ago, vagkaf said:

😂

Οκ είναι λίγο αγχωτικό ότι ολόκληρο το σύστημα σωλήνα, προσοφθάλμιο κτλ κρατιέται ουσιαστικά από μια βίδα στο saddle (η οποία απλά τα κρατά με τριβή? δεν έχω δει κάποια οπή για να μπει). Αλλά απ' ό,τι είδα και η AZ-5 έτσι είναι και με μία βίδα μόνο.

  

Δυο βίδες έχει η VIXEN η δεύτερη μάλλον λειτουργεί σαν ασφάλεια.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...και επιπλέον, η τραπεζοειδής διατομή της μπάρας και της βάσης, αλλά και το υπέρ-αρκετό μήκος των βιδών, εξασφαλίζουν απόλυτο και ακλόνητο κούμπωμα. Μη σε απασχολεί καθόλου αυτό το θέμα.

Τι εννοείς, όμως, μικρή σε πλάτος dovetail; Νομίζω πως όλες οι τραπεζοειδείς (dovetail) μπάρες της Vixen και SkyWatcher έχουν την ίδια διατομή. Αν θέλεις γράψε το πλάτος της πάνω και της κάτω έδρας του τραπεζίου για να σου πω.

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύει όλες ίδιες είναι. Απλά είχα υπόψιν μου τέτοιο saddle σαν το παρακάτω να εφαρμόζει ακριβώς. Όπως είπατε όμως εκτός από τη βίδα θα συγκρατείται και όλη η πλευρά κάτω λόγω του τραπεζίου, οπότε δε θα υπάρχει πρόβλημα

61r9KkSk-6L._AC_SL1500_.thumb.jpg.13a906a766a777e99061cfece790b1f6.jpg 

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας που το ανέφερες, αυτό τον τύπο σφιγκτήρων έχει μιά άλλη υπέροχη βάση που έχω, η Skywatcher Skytee (ή Sky-T, από το σχήμα της) η οποία είναι μια heavy-duty αλταζιμουθιακή βάση. Αν και αυτοί οι σφιγκτήρες είναι "επικίνδυνο" να μην υλοποιηθούν σωστά - αφού η μία σιαγώνα είναι κινητή και το πάχος των εσωτερικών βιδών και των καναλιών τους παίζει κάποιο ρόλο στο τελικό σφίξιμο (μαζί με τη γωνία του τραπεζίου) - στη βάση που έχω έχουν υλοποιηθεί άριστα και σφίγγουν απόλυτα.

Ακλόνητη, πανίσχυρη, με μικρομετρικές που δουλεύουν σωστά. Δέχεται οπτικούς σωλήνες με μεγάλο βάρος και την χρησιμοποιώ για δύο σκοπούς: Σαν γρήγορη βάση για το σχετικά βαρύ αποχρωματικό Skywatcher ED120 όταν δεν θέλω να σχοληθώ με την ισημερινή Vixen SXD, αντίβαρα, πολική ευθυγράμμιση κλπ. Επίσης για τη σύγκριση οπτικών σωλήνων σε απολύτως όμοιες συνθήκες, αφού δέχεται δύο! Όταν τη χρησιμοποιώ με έναν, η μπάρα των αντίβαρων φεύγει. Χρησιμεύουν μόνο για την ισορροπία του ενός τηλεσκοπίου, αν είναι βαρύ.

Skywatcher-Mount-Skytee-2.jpg

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά, λαμβάνοντας υπόψιν όσα μου είπατε, κατέληξα στην Vixen Porta. Η βάση που πρότεινε ο @Canopus φαίνεται και αυτή πολύ καλή αλλά ξέφευγε σε τιμή. Για μικρό διοπτρικό η Porta φαίνεται πολύ καλή αν και ακόμη δεν έχω δοκιμάσει μεγάλες μεγεθύνσεις για να εκφράσω άποψη για το τρέμουλο. Αν κουνιέται θα ευθύνεται το τρίποδο καθώς η κεφαλή δεν δείχνει να έχει τζόγους και είναι βράχος. Αχίλλειος πτέρνα της όντως φαίνεται να είναι οι λαβές μικρομετρικής κίνησης. Το υλικό θυμίζει πλαστικό παιχνιδιών και φοβάμαι για την αντοχή τους. Ο χρόνος θα δείξει, λύση υπάρχει. Όντως όπως είπε και ο κ. Στέφανος η μικρομετρική κίνηση είναι αρκετά σφιχτή οπότε δεν τίθεται θέμα μεμονωμένου κομματιού παραγωγής μάλλον όλες έτσι είναι αλλά δε με ενοχλεί μπορεί να είναι και καλύτερα. Η κεφαλή της βάσης είναι πολύ καλά μελετημένη με δυνατότητα να τοποθετηθούν και από τις δύο μεριές οι λαβές μικρομετρικών κινήσεων, εικάζω για επίγεια παρατήρηση από υψόμετρο όπου πρέπει να κοιτά ο σωλήνας κάτω, οπότε τοποθετείται ανάποδα για να μη βρίσκει στη βάση ή για χρήση με κατοπτρικό.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

IMG_20220604_220509.thumb.jpg.00ff5a6245f7eba74d43bdf48a8fd19b.jpg

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γειά, Βαγγέλη! Οι λαβές έχουν μεταλλικό περίβλημα (κι ας φαίνεται σαν επινικελωμένο πλαστικό). Μεταλλικό είναι και το εσωτερικό έλασμα της λαβής που εφαρμόζει στο "ημικύκλιο" του άξονα. Όμως, η σφιχτή τριβή μπορεί να χαλαρώσει το έλασμα που μάλλον περιβάλλεται από πλαστικό. Λύση οι κοντές  λαβές της SkyWatcher, αν εισάγονται στην Ευρώπη...

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 13/6/2022 at 12:12 ΠΜ, Στέφανος Σοφολόγης said:

Με γειά, Βαγγέλη! Οι λαβές έχουν μεταλλικό περίβλημα (κι ας φαίνεται σαν επινικελωμένο πλαστικό). Μεταλλικό είναι και το εσωτερικό έλασμα της λαβής που εφαρμόζει στο "ημικύκλιο" του άξονα. Όμως, η σφιχτή τριβή μπορεί να χαλαρώσει το έλασμα που μάλλον περιβάλλεται από πλαστικό. Λύση οι κοντές  λαβές της SkyWatcher, αν εισάγονται στην Ευρώπη...

Σας ευχαριστώ πολύ κ. Στέφανε! Αν δω ότι χαλαρώσουν και η λαβή ρύθμισης του ύψους πέφτει στο ζενίθ ίσως δοκιμάσω λίγη ταινία teflon. Ελπίζω να μην φαγωθούν και αρχίσουν να περιστρέφονται ελεύθερα χωρίς να κινούν τη βάση. Πάντως υπάρχουν εκτός της Sky-Watcher και διάφορες άλλες λαβές διαφόρων μηκών λίγο που το έψαξα.

15 hours ago, S.miter said:

Καλορίζικη και από μένα Βαγγέλη και Χρόνια Πολλά, λόγω της ημέρας.

Μη νομίζεις ότι δεν παρακολουθώ το forum επειδή δεν γράφω.

Σας ευχαριστώ κ. Σπύρο. Εκτός της παρακολούθησης του φόρουμ εύχομαι να έχετε "λιώσει" στη χρήση και τη Regal. Επίσης Χρόνια Πολλά σε όλους!

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 hours ago, vagkaf said:

Σας ευχαριστώ πολύ κ. Στέφανε! Αν δω ότι χαλαρώσουν και η λαβή ρύθμισης του ύψους πέφτει στο ζενίθ ίσως δοκιμάσω λίγη ταινία teflon. Ελπίζω να μην φαγωθούν και αρχίσουν να περιστρέφονται ελεύθερα χωρίς να κινούν τη βάση. Πάντως υπάρχουν εκτός της Sky-Watcher και διάφορες άλλες λαβές διαφόρων μηκών λίγο που το έψαξα.

Σας ευχαριστώ κ. Σπύρο. Εκτός της παρακολούθησης του φόρουμ εύχομαι να έχετε "λιώσει" στη χρήση και τη Regal. Επίσης Χρόνια Πολλά σε όλους!

Επειδή το ανέφερες, σου λέγω ότι οι παρατηρήσεις δεν είναι πάνω από 8.

Δεν ενδιαφέρομαι πια Βαγγέλη και πουλάω και την διόπτρα και τον τρίποδα.

Ένα χιλιάρικο. Είναι ολοκαίνουρια!

  • Μπερδεμένος 2
  • Λυπημένος 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 15/6/2022 at 2:04 ΠΜ, S.miter said:

Επειδή το ανέφερες, σου λέγω ότι οι παρατηρήσεις δεν είναι πάνω από 8.

Δεν ενδιαφέρομαι πια Βαγγέλη και πουλάω και την διόπτρα και τον τρίποδα.

Ένα χιλιάρικο. Είναι ολοκαίνουρια!

Κύριε Σπύρο, μετά από τόσο ψάξιμο! Τι δεν πήγε καλά;

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου αγαπητέ Στέφανε, ιδιαιτέρως χαίρομαι που επικοινωνούμε εκ νέου(αν και σας παρακολουθώ ανελλιπώς).

Η ερώτησή σου αν και απλή δεν είναι εύκολο να απαντηθεί επιγραμματικά. Όπως θυμάσαι, αναζητώ την τελειότητα στην παρατήρηση ή τουλάχιστον μια προσέγγιση στον ΑΝ.ΣΚ (αντικειμενικό σκοπό).

Ο στόχος αυτός επί του προκειμένου, ήταν η ανάγνωση πινακίδας αυτοκινήτου από απόσταση 5 χιλιομέτρων( η πρώτη επιδίωξη ήταν τα 10 -εντελώς ανέφικτο-)' όμως τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά, όταν έχεις τέτοιες απαιτήσεις. Η διόπτρα αυτή είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά, ακόμα και από την Zeiss που πλησιάζει τις 3000, όμως εκεί πληρώνεις το όνομα(όπως πληροφορήθηκα)' παρατήρησα λοιπόν 4 φορές την Σελήνη και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος' στις άλλες 4 παρατηρήσεις εστίασα σε γήινους στόχους, καράβια και μακρινούς δρόμους όπου και εκεί τα αποτελέσματα ήταν καταπληκτικά.

Ευκρίνεια, διαύγεια, μηδέν χρωματικά σφάλματα' όμως η επιδίωξή μου να μπορώ να διαβάζω πινακίδα αυτοκινήτου στα 5 χιλιόμετρα, δεν κατέστη δυνατόν να πραγματοποιηθεί, γι' αυτό έχασα το ενδιαφέρον μου.

O ειδικός στους φακούς υπεύθυνος από το Πλανητάριο έπειτα από παράκλησή μου, παρακολούθησε το video με την δοκιμή του Maksutov 127/1500 (που μας είχε παρουσιάσει ο φίλος Vaqkaf, αν θυμάσαι) και αποφάνθηκε ότι δεν είναι δυνατόν να ισχύει αυτό το αποτέλεσμα από απόσταση 10 χιλιομέτρων' μάλιστα μου είπε να περιμένω λίγες μέρες διότι θα έθετε το ζήτημα σε περισσότερο εξειδικευμένο μηχανικό της εταιρείας, ο οποίος θα πραγματοποιούσε ενδελεχή έρευνα και δοκιμές με τα πιο προηγμένα διοπτρικά τηλεσκόπια, με παλλόμενο κάτοπτρο  και κάποια άλλα τεχνικά μέσα που δεν μπόρεσα να συγκρατήσω' όλα αυτά μεταφράζονται σε κάποιες χιλιάδες ευρώ.

Όταν με κάλεσε όπως είχε υποσχεθεί, έπειτα από κάποιες ημέρες μου εξήγησε ότι ναι μεν ήθελε να πουλήσει όχι όμως και να εκτεθεί, διότι επρόκειτο για σοβαρό επαγγελματία και μου ανέφερε ότι γίνονται δοκιμές και σύντομα θα είχα ενημέρωση.

Πράγματι, στις επόμενες δύο ημέρες με κάλεσε εκ νέου και ανέφερε ότι οι δοκιμές πραγματοποιήθηκαν από τον ειδικό μηχανικό με ότι πιο σύγχρονο έχουν στην διάθεσή τους' μου είπε συγκεκριμένα ότι τα γεωμορφολογικά στοιχεία(π. χ υψόμετρο) και οι ειδικές τοπικές συνθήκες(θερμοκρασία, υγρασία, αχλή, ρύπανση ατμόσφαιρας), καθιστούν δύσκολη την εστίαση ενός τόσο μικρού στόχου(π. χ πινακίδα αυτοκινήτου), από την ζητούμενη απόσταση.

Μόνον και εάν συντρέχει μερική άρση των προαναφερθέντων παραμέτρων και μόνο νωρίς το πρωί με πλήρη "φαινομενική" διαύγεια, επιτυγχάνεται το ζητούμενο αποτέλεσμα με την χρήση πανάκριβου εξοπλισμού, όπως ανωτέρω ανέφερα.

Εν κατακλείδι, μόνο ελάχιστες ημέρες τον χρόνο και μόνο συγκεκριμένες ώρες από αυτές τις ημέρες και διαθέτοντας αρκετές χιλιάδες ευρώ, διαβάζεις πινακίδα αυτοκινήτου από απόσταση 5 χιλιομέτρων ή κάτι άλλο, αντίστοιχο.

Δεν τίθεται σαν θέμα ή αυτοσκοπός η πινακίδα, (αυτό είναι ένα παράδειγμα), κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και μία εφημερίδα στα 2 χιλιόμετρα, ή μια αετοφωλιά στα 3 χιλιόμετρα, ή ένας κρατήρας στην Σελήνη στις 385 χιλιάδες και να ψάχνεις κάποιο γεωλογικό σχηματισμό.

[Σκέψου σαν παράδειγμα τον κρατήρα Ερατοσθένη,  που γνωρίζουμε ότι έχει διάμετρο 59 χιλιόμετρα  και ανώτερο ύψος κορυφογραμμών 3,6 χιλιόμετρα' πόσο πιθανό είναι να μπορέσεις να εστιάσεις σε κάποιο φαράγγι ή χαράδρα επί της επιφανείας των Ορέων, ανεξαρτήτως μεγέθους της ευρύτερης γεωλογικής διαμόρφωσης του εδάφους;].

Οσον αφορά την δική μου εκτίμηση από τις λίγες παρατηρήσεις που έκανα, έχω να σου πω τα εξής, μιλώντας εντελώς αντικειμενικά.

Εστίασα σε ένα πλοίο (απόσταση 7 ναυτικά μίλια-απόκλιση έως 80-87 γιάρδες-)' με γυμνό μάτι φαινόταν ένα σκούρο σημαδάκι' σε μεγέθυνση 43Χ100, έβλεπα πεντακάθαρα το όνομα του πλοίου, τους ανθρώπους στο κατάστρωμα, ακόμα και το κλιμακοστάσιο μεταξύ καταστρώματος και γέφυρας (αν και χρειάστηκε να το παλέψω λίγο, περίπου 5 λεπτά,  με τους μικρομετρικούς ρεγουλατόρους) και μάλιστα χαμηλώνοντας την μεγέθυνση στα 39Χ, διότι άρχισαν να τρεμοπαίζουν σαν να εξαυλώνονταν, καταλαβαίνεις νομίζω, όμως με τίποτα, όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να διακρίνω, τα πρόσωπά τους ή αν κρατούσαν κάτι στα χέρια τους.....άσε που ζαλίστηκα και εγώ λίγο από την προσπάθεια που κατέβαλα(αν και έφτιαξα πειρατικό), διότι είναι δυνατοί οι φακοί και οι μεγεθύνσεις μεγάλες.

Νομίζω ότι απάντησα επαρκώς, αγαπητέ Στέφανε' τα ίδια περίπου με λιγότερες λεπτομέρειες ανέφερα και στον Βαγγέλη, ο οποίος μάλιστα και προς τιμή του μου συνέστησε να παρατηρήσω αυτές τις ημέρες τον Κρόνο το πρωί και μάλιστα μου έστειλε και καταπληκτικές φωτογραφίες (όπως και έναν χάρτη με τις θέσεις των Πλανητών αυτό το διάστημα,  διότι πως θα τους εντοπίσω χωρίς ερευνητή, όταν έκανα 5 λεπτά να βρω την Σελήνη), είμαι έτοιμος να αλλάξω γνώμη μόνο και μόνο για τούτο.

Όταν τον ρώτησα πως θα βλέπω (περίπου) τον Κρόνο με μεγέθυνση 60Χ100, μου έστειλε μια φανταστική φωτογραφία!

Όμως αυτά άλλη ώρα...

Με εκτίμηση.

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, S.miter said:

Νομίζω ότι απάντησα επαρκώς, αγαπητέ Στέφανε' τα ίδια περίπου με λιγότερες λεπτομέρειες ανέφερα και στον Βαγγέλη, ο οποίος μάλιστα και προς τιμή του μου συνέστησε να παρατηρήσω αυτές τις ημέρες τον Κρόνο το πρωί και μάλιστα μου έστειλε και καταπληκτικές φωτογραφίες (όπως και έναν χάρτη με τις θέσεις των Πλανητών αυτό το διάστημα διότι πως θα τους εντοπίσω χωρίς εξερευνητή, όταν έκανα 5 λεπτά να βρω την Σελήνη), είμαι έτοιμος να αλλάξω γνώμη μόνο και μόνο για τούτο.

Όταν τον ρώτησα πως θα βλέπω (περίπου) τον Κρόνο με μεγέθυνση 60Χ100, μου έστειλε μια φωτογραφία!

Όμως αυτά άλλη ώρα.

Με εκτίμηση.

Δε χρειάζεται ερευνητής κ. Σπύρο. Όπως σας είπα κοιτάξτε Νότια κατά τις 5 τα ξημερώματα που περίπου φτάνουν στο μέγιστο ύψος αυτές τις μέρες και με βάση το χάρτη εντοπίστε τον Δία και τον Κρόνο. Φαίνονται με γυμνό μάτι. Ξεκινήστε με την μικρότερη μεγέθυνση για να τους εντοπίσετε και μετά ανεβάστε τη σταδιακά. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, vagkaf said:

Δε χρειάζεται ερευνητής κ. Σπύρο. Όπως σας είπα κοιτάξτε Νότια κατά τις 5 τα ξημερώματα που περίπου φτάνουν στο μέγιστο ύψος αυτές τις μέρες και με βάση το χάρτη εντοπίστε τον Δία και τον Κρόνο. Φαίνονται με γυμνό μάτι. Ξεκινήστε με την μικρότερη μεγέθυνση για να τους εντοπίσετε και μετά ανεβάστε τη σταδιακά. 

...θα το επιχειρήσω Βαγγέλη, έχοντας σαν οδηγό τον χάρτη που μου έστειλες..

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 17/6/2022 at 3:59 ΠΜ, S.miter said:

...τα μορφολογικά στοιχεία(π. χ υψόμετρο) και οι ειδικές τοπικές συνθήκες(θερμοκρασία, υγρασία, αχλή, ρύπανση ατμόσφαιρας), καθιστούν δύσκολη την εστίαση ενός τόσο μικρού στόχου(π. χ πινακίδα αυτοκινήτου), από την ζητούμενη απόσταση.

Μόνον και εάν συντρέχει μερική άρση των προαναφερθέντων παραμέτρων και μόνο νωρίς το πρωί με πλήρη "φαινομενική" διαύγεια, επιτυγχάνεται το ζητούμενο αποτέλεσμα με την χρήση πανάκριβου εξοπλισμού, όπως ανωτέρω ανέφερα.

Ειλικρινά-και το εννοώ-λυπάμαι Σπύρο για την απογοήτευσή σου απο την διόπτρα!

Ήθελα μάλιστα να σου γράψω αμέσως μόλις είδα την αγγελία πώλησης της διόπτρας και το post σου αυτό,αλλά τρέχω για διάφορα...

Κρίμα να δώσεις 1500€ και να την πουλάς τόσο γρήγορα χάνοντας 500€...

Πιστεύω οτι είναι καλύτερα να την κρατήσεις για κάποιο διάστημα και να συνεχίσεις τις δοκιμές με υπομονή και επιμονή.

Όπως πολύ σωστά σου είπαν απο την εταιρία πώλησης,η κατάσταση της ατμόσφαιρας μας θέτει τους πιο σημαντικούς περιορισμούς για να πάρουμε τελικά ευκρινή είδωλα...

Ναι μεν χρειαζόμαστε επάρκεια ποιότητας οπτικών,διάμετρο αρκετή για επαρκή θεωρητική διακριτική ικανότητα,κατάλληλο εστιακό λόγο κλπ,αλλά τελικά τη ζημιά θα μας την κάνει η ατμόσφαιρα δυστυχώς...Η οποία αλλάζει διαρκώς,πότε μας φτιάχνει το κέφι και πότε μας απογοητεύει παρατηρησιακά.

Το κάθε μέρος έχει το δικό του μικροκλίμα που μπορεί και να αλλάξει,τις ιδιαίτερες συνθήκες του.

Χρειάζεται μελέτη συνεχής των ατμοσφαιρικών συνθηκών,χρόνος διαθέσιμος και πολλή υπομονή και επιμονή!

Κάποια στιγμή συν τη γνώση θα έρθει και η καλή στιγμή παρατήρησης!

Μην απογοητεύεσαι!

Μην βιάζεσαι να παραιτηθείς απο τους παρατηρησιακούς στόχους σου!

Σου το λέω απο εμπειρία 15 χρόνων προσεκτικής επίγειας παρατήρησης.Στην αρχή με ταπεινό αχρωματικό 60/600 (καλής οπτικής απόδοσης όμως) και δυο χρόνια με δανεικό κατοπτρικό 114/1000 μετριοτάτης οπτικής ποιότητας.Στη συνέχεια με το γνωστό αχρωματικό SW 102/500.

Υπήρχαν μέρες που με το 60/600 σε μεγέθυνση 150Χ,σε στόχο πολύ φωτεινό με έντονο κοντράστ,σε απόσταση 10km,κορυφή ψηλού λόφου έβλεπα να κάθεται σε στήριγμα ένα μεγάλο πουλί...Όχι βέβαια με ιδιαίτερη οξύτητα,αλλά διέκρινα οτι αυτό ήταν πουλί με τα φτερά του.

Με το 114/1000 χειρότερης οπτικής ποιότητας ένα πρωΐ νωρίς κατά τις 07:00 μετά την ολονύχτια παρατήρηση,σε απόσταση 5 km,χρήση ανορθωτή ειδώλου και μεγέθυνση 167Χ,διάβασα πολύ άνετα το όνομα μικρού φορτηγού πλοίου αγκυροβολημένου σε λιμάνι.

Πολλοί θα θεωρούσαν ανέφικτες τέτοιες παρατηρήσεις...και όμως είναι αληθινές 100%!

Και αρκετές άλλες υπέροχες εικόνες έχω δει.Υπομονή χρειάζεται και "κυνήγι" των κατάλληλων συνθηκών.Αυτό θέλει και το χρόνο του όμως...

Με την πολύ καλή σου διόπτρα πιστεύω οτι θα δείς πολλά σε βάθος χρόνου!

Χρειάζεσαι και πιο μεγάλες μεγεθύνσεις,για μικρότερους στόχους όπου θα αναδείξουν λεπτομέρειες,αν όμως σου το επιτρέπει η ποιότητα της ατμόσφαιρας του μέρους που συνήθως παρατηρείς...

Αν με τις ήδη υπάρχουσες μεγεθύνσεις δεν μπορείς στην περιοχή σου να δεις έστω και μια στις 100 παρατηρήσεις καθαρά,προφανώς δεν θα πας με άλλον φακό σε μεγαλύτερες!

Ήθελα να σου καταθέσω μέρος της εμπειρίας μου,για να σου δώσω θάρρος να μην απογοητεύεσαι είναι πολύ νωρίς ακόμα να παραιτηθείς!

Έχει τόσα πολλά πράγματα να δεις με τη διόπτρα που αξίζει να τα ανακαλύψεις,έστω και αν οι πολύ δύσκολα επιτεύξιμοι στόχοι σου δεν πραγματοποιηθούν.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 2

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης