Jump to content

Επιλογή στήριξης για μικρό διοπτρικό

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο Γιώργο, η βάση πήγε σε άξια χέρια!

• Like 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ακόμη απορία. Το SW 80ED έχει τη μικρή σε πλάτος dovetail όπως τη φωτογραφία κάτω. Χρειάζεται κάποιου είδους αντάπτορας για να τοποθετηθεί στην Vixen Porta II ? Το saddle της βάσης φαίνεται αρκετά πιο φαρδύ.

sky-watcher_evostar_80_ed_bundle.jpg.2cc7bf5a7905889aefcef3465c1a1171.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο

Να απαντήσω εγώ ή ο Στέφανος ?

(φαντάσου . μέσα στην τάξη η ερώτηση του δασκάλου και οι μαθητές .

-Κύριε -Κύριε εγώ ).

(Δάσκαλος   -Να μας πει ο ......)

Συγνώμη μάλλον έχω κέφια.

Έστω και με το  saddle της βάσης αρκετά πιο φαρδύ σφιγκη τέλεια χωρίς φόβο, υπάρχουν δυο υπέρ. α. μπορείς να βάλεις και κάτι άλλο ποιο φαρδύ ίσως κάποια στιγμή και β. έχει δυο βίδες, πλεονέκτημα.

• Like 1
  • Haha 1
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημοσιεύτηκε (επιμελήθηκε)
34 minutes ago, george mic said:

Να απαντήσω εγώ ή ο Στέφανος ?

(φαντάσου . μέσα στην τάξη η ερώτηση του δασκάλου και οι μαθητές .

-Κύριε -Κύριε εγώ ).

(Δάσκαλος   -Να μας πει ο ......)

Συγνώμη μάλλον έχω κέφια.

Έστω και με το  saddle της βάσης αρκετά πιο φαρδύ σφιγκη τέλεια χωρίς φόβο, υπάρχουν δυο υπέρ. α. μπορείς να βάλεις και κάτι άλλο ποιο φαρδύ ίσως κάποια στιγμή και β. έχει δυο βίδες, πλεονέκτημα.

😂

Οκ είναι λίγο αγχωτικό ότι ολόκληρο το σύστημα σωλήνα, προσοφθάλμιο κτλ κρατιέται ουσιαστικά από μια βίδα στο saddle (η οποία απλά τα κρατά με τριβή? δεν έχω δει κάποια οπή για να μπει). Αλλά απ' ό,τι είδα και η AZ-5 έτσι είναι και με μία βίδα μόνο.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο

47 minutes ago, vagkaf said:

😂

Οκ είναι λίγο αγχωτικό ότι ολόκληρο το σύστημα σωλήνα, προσοφθάλμιο κτλ κρατιέται ουσιαστικά από μια βίδα στο saddle (η οποία απλά τα κρατά με τριβή? δεν έχω δει κάποια οπή για να μπει). Αλλά απ' ό,τι είδα και η AZ-5 έτσι είναι και με μία βίδα μόνο.

Δυο βίδες έχει η VIXEN η δεύτερη μάλλον λειτουργεί σαν ασφάλεια.

• Like 1
Σύνδεσμος για σχόλιο

...και επιπλέον, η τραπεζοειδής διατομή της μπάρας και της βάσης, αλλά και το υπέρ-αρκετό μήκος των βιδών, εξασφαλίζουν απόλυτο και ακλόνητο κούμπωμα. Μη σε απασχολεί καθόλου αυτό το θέμα.

Τι εννοείς, όμως, μικρή σε πλάτος dovetail; Νομίζω πως όλες οι τραπεζοειδείς (dovetail) μπάρες της Vixen και SkyWatcher έχουν την ίδια διατομή. Αν θέλεις γράψε το πλάτος της πάνω και της κάτω έδρας του τραπεζίου για να σου πω.

• Like 2

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ισχύει όλες ίδιες είναι. Απλά είχα υπόψιν μου τέτοιο saddle σαν το παρακάτω να εφαρμόζει ακριβώς. Όπως είπατε όμως εκτός από τη βίδα θα συγκρατείται και όλη η πλευρά κάτω λόγω του τραπεζίου, οπότε δε θα υπάρχει πρόβλημα

61r9KkSk-6L._AC_SL1500_.thumb.jpg.13a906a766a777e99061cfece790b1f6.jpg 

• Like 2
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μιας που το ανέφερες, αυτό τον τύπο σφιγκτήρων έχει μιά άλλη υπέροχη βάση που έχω, η Skywatcher Skytee (ή Sky-T, από το σχήμα της) η οποία είναι μια heavy-duty αλταζιμουθιακή βάση. Αν και αυτοί οι σφιγκτήρες είναι "επικίνδυνο" να μην υλοποιηθούν σωστά - αφού η μία σιαγώνα είναι κινητή και το πάχος των εσωτερικών βιδών και των καναλιών τους παίζει κάποιο ρόλο στο τελικό σφίξιμο (μαζί με τη γωνία του τραπεζίου) - στη βάση που έχω έχουν υλοποιηθεί άριστα και σφίγγουν απόλυτα.

Ακλόνητη, πανίσχυρη, με μικρομετρικές που δουλεύουν σωστά. Δέχεται οπτικούς σωλήνες με μεγάλο βάρος και την χρησιμοποιώ για δύο σκοπούς: Σαν γρήγορη βάση για το σχετικά βαρύ αποχρωματικό Skywatcher ED120 όταν δεν θέλω να σχοληθώ με την ισημερινή Vixen SXD, αντίβαρα, πολική ευθυγράμμιση κλπ. Επίσης για τη σύγκριση οπτικών σωλήνων σε απολύτως όμοιες συνθήκες, αφού δέχεται δύο! Όταν τη χρησιμοποιώ με έναν, η μπάρα των αντίβαρων φεύγει. Χρησιμεύουν μόνο για την ισορροπία του ενός τηλεσκοπίου, αν είναι βαρύ.

Skywatcher-Mount-Skytee-2.jpg

• Like 2

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης