Jump to content

Επεξήγηση προσοφθάλμιων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο βίντεο που να εξηγει πως λειτουργούν τα προσοφθάλμια και την εξήγηση τους στα χιλιοστά και στα χ2-χ3?

Και τα ζευγοι για κοντά και μακριά και πολύ μακρυά?? Η για επίγεια και ουράνια παρατήρηση??

Ευχαριστώ πολύ αλλά μπερδεύομαι πολύ στο πια θα βάλω πάνω και σε τι απόσταση θα δω. 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

21 minutes ago, Αalexis cosmo said:

Υπάρχει κάποιο βίντεο που να εξηγει πως λειτουργούν τα προσοφθάλμια και την εξήγηση τους στα χιλιοστά και στα χ2-χ3?

Και τα ζευγοι για κοντά και μακριά και πολύ μακρυά?? Η για επίγεια και ουράνια παρατήρηση??

Ευχαριστώ πολύ αλλά μπερδεύομαι πολύ στο πια θα βάλω πάνω και σε τι απόσταση θα δω. 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Πολύ χρήσιμο άρθρο. Λύνει όλες τις απορίες.

https://agenaastro.com/articles/choosing-eyepieces-for-your-telescope.html

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 minutes ago, TUPAC_RIP said:

Πολύ χρήσιμο άρθρο. Λύνει όλες τις απορίες.

https://agenaastro.com/articles/choosing-eyepieces-for-your-telescope.html

Έχουμε κάτι στα ελληνικά γιατί σε μερικά σημεία δεν βγάζω άκρη.ευχαριστω πολύ παντός.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο αριθμός σε mm που αναγράφεται στους προσοφθάλμιους φακούς είναι το εστιακό μήκος τους. Άν διαιρέσεις το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου σου με το εστιακό μήκος του προσοφθάλμιου που θα χρησιμοποιήσεις θα βρείς την μεγέθυνση που θα σου δώσει . Οι φακοί με 2χ , 3χ κτλ αυξάνουν το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου σου κατά 2 , 3 ... φορές ανάλογα. Άν σε ένα τηλεσκόπιο με εστιακή απόσταση 1000mm βάλεις έναν προσοφθάλμιο 10mm θα σου δώσει μεγένθυση 100χ.(1000/10)  Άν χρησιμοποιήσεις barlow 2χ με το ίδιο προσοφθάλμιο θα σου δώσει μεγέθυνση 200χ. (2000/10).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια ευχαριστώ πολύ.

Γνωρίζεται αν τα προσοφθάλμια είναι ίδια διατομή σε όλα τα τηλεσκόπια?? Η να πάω με το δείγμα να πάρω καινούρια γιατί τα βλέπω όλα θολά και δυσκολεύομαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν είναι ίδια σε όλα τα τηλεσκόπια. Το δικό σου δέχεται 1.25" άν δεν κάνω λάθος. Μην αγοράσεις τίποτα πριν μπορέσεις να εστιάσεις με αυτά που έχεις. Είδα ότι το έλυσες για να το πλύνεις. Σιγουρέψου ότι έχεις κάνει σωστά την διαδικασία της ευθυγράμμισης πρώτα και μετά προσπάθησε να εστιάσεις ξανά. Άν η διαδρομή του εστιαστή δεν σου φτάνει για να καθαρίσει το είδωλο και τον έχεις τέρμα έξω τράβα σιγά σιγά τον προσοφθάλμιο φακό και αυτόν προς τα έξω και πές μας αν φτιάχνει η θολώνει περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ευθυγράμμιση με λέιζερ δεν την έκανα γιατί δεν έχω. Μόνο το πρωτεύων με το μάτι να κοιτάει όλο το δευτερεύον στο κέντρο του.το ζουμ του τηλεσκοπίου είναι στην μέση περίπου και χρησιμοποιώ τον ανόρθωτη χ1.5  και το προσοφθάλμιο με ζουμ στο F16mm.

Αν το βάλω στο F 6.8mm δεν βλέπω τπτ σε όλο το μήκος του ζουμ και του τηλεσκοπίου και του φακού. Δείτε τις φωτό τι χρησιμοποιώ.

Έχω και το barlow x3 αλλά δεν έχει ανόρθωτη και είναι μόνο για ουρανό.

Έχω και ένα φακό astroscopic 25mm που όταν τον κουμπωνω πάνω στον ανόρθωτη χ1.5 βλέπω πιο καθαρά αλλά σε μικρή κουκίδα μέσα από το τηλεσκόπιο. Δεν γεμίζει το μάτι είναι το 1/10 του φακού που βλέπω.

Τι μπορεί να φταίει? Οι φακοί η η ευθυγράμμιση??

Ευχαριστώ. Για την βοήθεια παιδιά.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λέιζερ δεν είναι αναγκαίο για να κάνεις την ευθυγράμμιση. Με ένα απλό φιλμόκουτο με μια τρύπα στην μέση μπορείς να κάνεις την δουλειά σου πολύ καλά. Άν έχεις 3d εκτυπωτή μπορείς ακόμα να εκτυπώσεις και cheshire . Ψάξε διάβασε και μάθε πώς να κάνεις την ευθυγράμμιση σωστά. Υπάρχουν ανάλογα νήματα και στο astrovox. Μην χρησιμοποιήσεις καθόλου τον ανορθωτή. Βάλε κατευθείαν το 25mm που σου είπε και ο  ΗΟΜΟ στο άλλο νήμα που άνοιξες και δοκίμασε πάλι,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3d printer δεν έχω δυστυχώς.

Φιλμοκουτο ενόεις το μαύρο κουτάκι που είχε κάποτε τα φιλμ της φωτογραφικής μέσα..?? Έχει πλέον τέτοια??

Θα ξεφυλισω το σάιτ να δω αν τα καταφέρω και επανέρχομαι δριμύτερος...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Just now, Αalexis cosmo said:

 

Παιδιά ψάχνω στο φόρουμ αλλά δεν μπορώ να βρω ευθυγραμιση νευτωνιου . Ένα ποστ βρήκα αλλά δεν εξηγεί και πολλά 

Τα βιντεάκια στο youtube να τα εμπιστευτώ? Αυτό με το φιλμοκουτο πως το κάνω? Κάποιο βίντεο θα βοηθούσε αν υπάρχει. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν γνωρίζεις αγγλικά αυτό είναι για εμένα ένα από τα καλύτερα άρθρα ευθυγράμμισης νευτωνιου. https://www.astro-baby.com/astrobaby/help/collimation-guide-newtonian-reflector/.

Το κουτάκι από τα παλιά φιλμ χωράει ακριβώς στον εστιαστη του τηλεσκοπίου σου. Με μια τρύπα περίπου 2mm στο κέντρο από το καπάκι έχει ως αποτέλεσμα να κεντραρεις το μάτι σου στον εστιαστη για να κάνεις την διαδικασία. Εννοείται ότι κόβεις τον πάτο πρώτα. Ακόλουθα βήμα βήμα το λινκ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, mad said:

Αν γνωρίζεις αγγλικά αυτό είναι για εμένα ένα από τα καλύτερα άρθρα ευθυγράμμισης νευτωνιου. https://www.astro-baby.com/astrobaby/help/collimation-guide-newtonian-reflector/.

Το κουτάκι από τα παλιά φιλμ χωράει ακριβώς στον εστιαστη του τηλεσκοπίου σου. Με μια τρύπα περίπου 2mm στο κέντρο από το καπάκι έχει ως αποτέλεσμα να κεντραρεις το μάτι σου στον εστιαστη για να κάνεις την διαδικασία. Εννοείται ότι κόβεις τον πάτο πρώτα. Ακόλουθα βήμα βήμα το λινκ.

Ευχαριστώ πολύ.τους όρους δεν καταλαβαίνω καλά αλλά θα προσπαθήσω.

Μόλις το ευθυγραμισω πάω για προσοφθάλμια και φακούς μου φαίνεται.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά επειδή έχω πελαγωσει υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη που να μπορώ να πάω η να έρθει να ρυθμίσουμε τα κάτοπτρα να το ρίξει μια ματιά  το τηλεσκόπιο να μου πει αν αξίζει  και να μου πει αν χρειάζεται να αγοράσω προσοφθάλμια και φακούς? Θα τον πληρώσω κανονικά. Η κάποιο μαγαζί για τέτοια θεματα. Βρίσκομαι στην περιοχή της Νεας Μηχανιώνας. Μπας και δω και γω τπτ στον ουρανό γιατί μέχρι τώρα το κοιτάω και ονειρεύομαι χιχιχιχι

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Αalexis cosmo said:

Παιδιά επειδή έχω πελαγωσει υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη που να μπορώ να πάω η να έρθει να ρυθμίσουμε τα κάτοπτρα να το ρίξει μια ματιά  το τηλεσκόπιο να μου πει αν αξίζει  και να μου πει αν χρειάζεται να αγοράσω προσοφθάλμια και φακούς? Θα τον πληρώσω κανονικά. Η κάποιο μαγαζί για τέτοια θεματα. Βρίσκομαι στην περιοχή της Νεας Μηχανιώνας. Μπας και δω και γω τπτ στον ουρανό γιατί μέχρι τώρα το κοιτάω και ονειρεύομαι χιχιχιχι

 

 

ενα βιντεακι ευθυγραμμισης στα ελληνικα απο ενα ΠΟΛΥ γνώστη των πραγματων

τωρα, οσο αφορα το μαγαζι που χρειαζεσαι, εχει στη θεσαλλονικη το "πλανηταριο"  ειναι πολυ καταρτισμενοι επαγγελματιες και πολυ εξυπηρετικοι. Θα τους βρεις εδω. https://www.planitario.gr/gr/katastima.html

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπαθησες να εστιάσεις χωρίς τον ανορθωτή ; 

Αν μπορείς βάλε μερικές φώτο από το τηλεσκόπιο σου. 

Ευθυγράμμιση βασική μπορείς να κάνεις και χωρίς πολλά βασικά εργαλεία. Απλά δε θα είναι τέλεια. 

Έλυσες όλο το τηλεσκόπιο και θεωρείς ότι θέλουν ευθυγράμμιση οι καθρέπτες; 

 

Το επεξεργάστηκε ο John..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7Ναι το έλυσα και τα καθάρισα. Έχω ένα Galileo fs 120.

Σε άλλο ποστ το έχω ανεβάσει αναλυτικά.

Είδα τα βίντεο αλλά δεν καταλαβαίνω πως πρέπει να κοιτάς για να ρυθμίσεις.

Μέτρησα με χάρακα όλες τις πλευρές του ιστού του δευτερεύον για να είναι ίδιες αλλά μετά το χάνω.

Από το τηλεσκόπιο μόλις κοιτώ βλέπω τον δευτερεύον κανονικά μέσα στον προτέυων και τις 3 μεριές σύσφιξης του προτέυων ολόκληρες.

Την μαύρη κουκιδα στο κέντρο του προτέυων την έφερα στο κέντρο του δευτερεύον.

Όλα αυτά με το μάτι και ρύθμισμα του προτέυων από τα βιδακια πίσω.

Απλά νομίζω ότι μέχρι εδώ έχω φτάσει και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα παρελκόμενα που είχε το τηλεσκόπιο βρήκες κάποιο εξάρτημα σαν σωλήνα κενό χωρίς γυάλινο στοιχείο ? Δεν αναφέρομαι στον σωλήνα του εστιαστή. Κάτι τέτοιο δηλαδή σαν τη φωτογραφία κάτω - προέκταση του εστιαστή που παρεμβάλλεται μεταξύ προσοφθαλμίου και εστιαστή. Πιθανώς για αυτό δε μπορείς να εστιάσεις. Αν δεν έχεις εφάρμοσε αυτό που σου είπε και πιο πάνω ο Χάρης

On 21/5/2022 at 6:19 ΜΜ, mad said:

Άν η διαδρομή του εστιαστή δεν σου φτάνει για να καθαρίσει το είδωλο και τον έχεις τέρμα έξω τράβα σιγά σιγά τον προσοφθάλμιο φακό και αυτόν προς τα έξω και πές μας αν φτιάχνει η θολώνει περισσότερο.

rvo1ext.thumb.jpg.33bbd343fd77cf3bf1c82cf6ff00b3d3.jpg

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το έλυσα και τα καθάρισα. Έχω ένα Galileo fs 120.

Σε άλλο ποστ το έχω ανεβάσει αναλυτικά.

Είδα τα βίντεο αλλά δεν καταλαβαίνω πως πρέπει να κοιτάς για να ρυθμίσεις.

Μέτρησα με χάρακα όλες τις πλευρές του ιστού του δευτερεύον για να είναι ίδιες αλλά μετά το χάνω.

Από το τηλεσκόπιο μόλις κοιτώ βλέπω τον δευτερεύον κανονικά μέσα στον προτέυων και τις 3 μεριές σύσφιξης του προτέυων ολόκληρες.

Την μαύρη κου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αυτά τα 2 το ένα είναι ανορθωτης και το άλλο astriscope γράφει.

Και τα 2 μέσα έχουν φακούς δεν είναι κανένα τέλειως άδειο.

IMG_20220523_112253.jpg

IMG_20220523_112304.jpg

IMG_20220523_112308.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάπου εδώ να ευχαριστήσω πολύ το μέλος john.. που με την βοήθεια του τηλεφωνικά και με πολλές φωτογραφίες για κάνα 2ωρο καταφέραμε να ρυθμίσουμε τα κάτοπτρα και τώρα είναι σούπερ. Την μέρα τα έβλεπα όλα καλά αλλά είπα να δω και γω κάτι το βράδυ και εδώ πέφτουν αστραπές και βροντές και βρέχει συνέχεια.

Αναμενω αύριο την συνέχεια.

Απλά τα προσοφθάλμια μου θέλουν αντικατασταση και θα γίνει μέσα στην βδομάδα.

Στο πλανητάριο αν πάω από κει θα μου δώσουν αυτά που πρέπει η θα μου πουλήσουν αυτά που θέλουν? Είναι έμπιστο μαγαζί?

Σας ευχαριστω πολύ όλους για την βοήθεια.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης