Jump to content

Μέρη για αστροπαρατηρηση σε Κρήτη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους 

Ενδέχεται να έχω την ευκαιρία να μεταβώ στο μαγικό νησί του νότου τις επόμενες εβδομάδες… θυμάμαι την τελευταία φορά προ 20ετιας είχα εντυπωσιαστεί από τον ουρανό λίγο εξω από την Αγία Γαλήνη και τις παραλιες στον νότιο μερος…

Πανε ομως πολλά χρόνια έκτοτε… έχει καποιος συναδελφος που διαμένει εκεί να προτείνει τοπους παρατηρησης επιπέδου mag 6+?

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. 

Ήμουν προχτές στο Σταυροχώρι το οποίο είναι κοντά στο Μακρύ Γιαλό Λασιθίου και ο ουρανός πριν ανατείλει η Σελήνη ήταν από τους καλύτερους που έχω δει με γυμνό οφθαλμό. Ο Γαλαξίας φαινότανε πολύ όμορφα και η Ανδρομέδα αλλά και η Λιμνοθάλασσα ήταν διακριτοί. Κρίμα που το τηλεσκόπιο βρισκόταν σε απόσταση 450km και τα κιάλια σε απόσταση 35km.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά η Νότια Κρήτη έχει καλούς ουρανούς γιατί οι 3 μεγάλες πόλεις βρίσκονται στο βόρειο τμήμα του νησιού. Όποιος έρθει Ηράκλειο κερνάμε καφέ πάντως 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κάποιο οροπέδιο/ πλάτωμα στυλ Πάρνωνα, ιδανικά με θέα προς νότο, υπάρχει;

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 18/8/2022 at 12:45 ΠΜ, Canopus said:

Καλησπέρα σε όλους 

Ενδέχεται να έχω την ευκαιρία να μεταβώ στο μαγικό νησί του νότου τις επόμενες εβδομάδες… θυμάμαι την τελευταία φορά προ 20ετιας είχα εντυπωσιαστεί από τον ουρανό λίγο εξω από την Αγία Γαλήνη και τις παραλιες στον νότιο μερος…

Πανε ομως πολλά χρόνια έκτοτε… έχει καποιος συναδελφος που διαμένει εκεί να προτείνει τοπους παρατηρησης επιπέδου mag 6+?

Καλώς να ορίσεις!

Σε ποιά περιοχή της Κρήτης θα βρεθείς;

Επίσης το οροπέδιο Λάπαθο είναι ωραίο στο νότιο Ηράκλειο.

Προς Χανιά υπάρχει το οροπέδιο Ομαλού.

Επίσης στην περιοχή των Χανίων, πολύ καλό νότο έχει η περιοχή της Σούγιας και συγκεκριμένα πάνω από το χωριό Κουστογέρακο για να έχεις μην είσαι δίπλα στην θάλασσα.

Νότια Χανιά - Ρέθυμνο έχει καλό νότο επίσης πάνω από το χωριό Ανώπολη Σφακίων.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, ppantzekos said:

Προς Χανιά υπάρχει το οροπέδιο Ομαλού.

Στο οροπέδιο Ομαλού είχαμε κατασκηνώσει για ένα βράδυ πριν πολλά χρόνια,με σκοπό να περάσουμε την επόμενη ημέρα το φαράγγι της Σαμαριάς.

Δεν έκανα παρατήρηση με οπτικό όργανο,μόνο με τα μάτια.

Ο ουρανός ήταν σκοτεινός και διαυγέστατος!Βρίσκεται και σε μεγάλο υψόμετρο,νομίζω γύρω στα 1500 μέτρα.Το θέαμα ήταν τόσο συναρπαστικό,που κοιμήθηκα χαράματα για λίγο...🙂

Δεν γνωρίζω βέβαια περισσότερα,όπως αν επιτρέπεται πλέον η κατασκήνωση,αν θεωρείται Εθνικός Δρυμός,όπως το κοντινό φαράγγι της Σαμαριάς.

Η Κρήτη γενικά έχει καλές συνθήκες παρατήρησης,ακόμα και πολύ κοντά στο Ηράκλειο (όσο αφορά την διαύγεια και το seeing) όπου έκανα παρατηρήσεις για αρκετά χρόνια.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους & ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Προς Χανιά/ Ρέθυμνο θα κινηθώ αρχικά, αλλά υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης σε όλο το νησί αν το διακαή ομογενή η περίσταση :-)

Στο οροπέδιο του Ομαλού πως είναι ο νότος (φωτορρυπανση / εμπόδια στον ορίζοντα)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό νότο δεν έχει ο Ομαλός εκτός αν πας προς το καταφύγιο Γρελέσκα.

Εκεί τελειώνει ο δρόμος (αδιέξοδο) και έχει μέρος με άσφαλτο αν και είναι λίγο υπό κλίση. Πρέπει όμως να ελέγξεις τον αέρα γιατί εκεί είναι ανοικτά και το πιάνει ο αέρας.

Νομίζω η Ανώπολη Σφακίων είναι αυτό που ζητάς, τουλάχιστον στην περιοχή Χανίων Ρεθύμνου.Συγκεκριμενα μεταξύ Αραδαινας και Αγ.Ιωάννη έχει πολύ καλό νότο!

Επίσης εκεί συνήθως δεν έχει αέρα καθώς είναι πίσω από τα Λευκά Όρη και κόβει. Και ελάχιστη φωτορύπανση.

Παναγιώτης 

Εκ του Συλλόγου Φίλων Αστρονομίας Κρήτης 

Το επεξεργάστηκε ο ppantzekos
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης