Jump to content

SkySafari 7 Pro σε προσφορά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Υπέρ προσφορά (-80%) στα 10.99€ !!

Μέχρι τώρα είναι η χαμηλότερη τιμή που έχει γίνει.

Ισχύει μέχρι 10 Απριλίου 2024.

Το αγόρασα τελικά,έστω και εγκατεστημένο μόνο στο κινητό,αφού το τάμπλετ μου έχει android 8.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τιμή των  10.99€ συνεχίζει να υπάρχει,δεν αναγράφεται για πόσο ακόμα.

Είναι όντως καλύτερο από το προηγούμενο SkySafari 6 Pro.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προσφορά (-80%) τελείωσε.

Ισχύει πλέον προσφορά (-60%) στα  22.99€

Ελπίζω να προλάβατε όσοι ενδιαφερόσασταν για το πρόγραμμα την προηγούμενη,που ήταν η μεγαλύτερη που έγινε μέχρι τώρα.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, fotodektis said:

Η προσφορά (-80%) τελείωσε.

Ισχύει πλέον προσφορά (-60%) στα  22.99€

Ελπίζω να προλάβατε όσοι ενδιαφερόσασταν για το πρόγραμμα την προηγούμενη,που ήταν η μεγαλύτερη που έγινε μέχρι τώρα.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Πρόλαβα και το τσίμπησα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση! ☺️

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Για εκείνους που δεν πρόλαβαν την υπερ προσφορά του Απριλίου των 10.99€,υπάρχει αυτές τις μέρες νέα προσφορά (-65%) στα 16.99€.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Μια νέα μεγάλη προσφορά (-76%) στα 13.99€.

Ισχύει μέχρι 14/07/2024.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου φίλε Κώστα! Το SkySafari 7Pro είναι καλύτερο για χειρισμό τηλεσκοπίου από το stellarium(μέσω υπολογιστή);Εαν έχεις την καλοσύνη μπορείς να μου στείλεις ένα link για την προσφορά γιατί δεν την βρίσκω;

Καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Φίλε Μάνο καλησπέρα!

Μπορείς να το βρεις κατευθείαν στο Google Play Store:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simulationcurriculum.skysafari7pro

Το SkySafari 7 Pro (όπως και το προηγούμενο 6 Pro) λειτουργεί σε περιβάλλον Android (το 7 Pro σε Android 10 και μεταγενέστερες εκδόσεις),όχι σε windows από όσο ξέρω.

Υπάρχουν android emulators για windows,αλλά δεν γνωρίζω αν δουλεύουν σε αυτά τα προγράμματα.

Σε windows υπάρχουν τα εξαιρετικά Cartes du Ciel και Hallo Nothern Sky (HNSky) δωρεάν και με ελληνικό μενού,που είναι καλύτερα από το Stellarium σε ακρίβεια και δυνατότητες,αλλά υστερούν σε ευχρηστία!

Έχουν ακριβέστατους αστρικούς χάρτες και πολύ ακριβείς τις θέσεις των μετακινούμενων αντικειμένων του ηλιακού συστήματος σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου (ιδιαίτερα κομήτες και αστεροειδείς).

Είναι σαφώς ακριβέστερα αυτά τα δύο προγράμματα από το Stellarium,τουλάχιστον στην χειροκίνητη εύρεση αντικειμένων μέσω εκτυπωμένων χαρτών και με περισσότερες δυνατότητες.

Προσωπικά χρησιμοποιώ νευτώνιο dob τηλεσκόπιο και διοπτρικό σε ΑΖ βάση,οπότε δεν γνωρίζω τί γίνεται με το θέμα της οδήγησης αυτόματης στήριξης μέσω υπολογιστή.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χίλια ευχαριστώ Κώστα! Εμένα θα με ενδιέφερε να χρησιμοποιώ το app για να ελέγχω το τηλεσκόπιό μου,αλλά είπες πως δεν γίνεται κάτι τέτοιο σωστά;

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)
59 minutes ago, Startoucher101 said:

Χίλια ευχαριστώ Κώστα! Εμένα θα με ενδιέφερε να χρησιμοποιώ το app για να ελέγχω το τηλεσκόπιό μου,αλλά είπες πως δεν γίνεται κάτι τέτοιο σωστά;

 

Όχι δεν είπα αυτό.Σίγουρα γίνεται οδήγηση τηλεσκοπίου απο tablet/smartphone (λειτουργικό Android),μέσω app SkySafari 6 ή 7 Pro.

Όπως γίνεται και με άλλα αστρονομικά app όπως το Mobile Observatory Pro (MO Pro).

Το είχα εγκαταστήσει δωρεάν (την έκδοση 3.2.1) και ήταν σαφώς καλύτερο από το δωρεάν επίσης Stellarium (android),αλλά πολύ κατώτερο από το SkySafari 6 Pro.

Απλώς δεν γνωρίζω αν υπάρχει app για υπολογιστή (laptop κατάλαβα-εντάξει και τα smartphones/tablets υπολογιστές είναι 🙂) που ανέφερες πιο πάνω,οι οποίοι συνήθως έχουν περιβάλλον windows.

Δεν γνωρίζω αν laptops μπορούν να λειτουργήσουν και σε λειτουργικό android...

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Να συμπληρώσω ότι αν εγκαταστήσεις το SkySafari σε μια συσκευή smartphone/tablet,μπορείς να την εγκαταστήσεις δωρεάν και σε άλλη συσκευή σου, χρησιμοποιώντας τον ίδιο λογαριασμό Google Play Store,δεν χρειάζεται δηλαδή να πληρώσεις το app περισσότερες από μία φορές!

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Κώστα και πάλι! Συγγνώμη για την παρεξήγηση εγώ εννοούσα από laptop,για να τα έχω όλα μαζί οργανωμένα. Σε ότι αφορά το stellarium από το mobile app δεν έχει και πολλές λειτουργείες αλλά το desktop version έχει πάρα πολλές για ερασιτεχνική αστρονομία αλλά θα έλεγα και κάτι πιο προχωρημένο από αυτό. ίσως τότε το κατεβάσω στο tablet μου για light καλοκαιρινές παρατηρήσεις με τον Γαλαξία και τους πλανήτες,το χρειαζόμαστε κι αυτό!!!

 

Φιλικά-Μάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως σου είπα και πιο πάνω,σε περιβάλλον windows υπάρχουν καλύτερα προγράμματα από το Stellarium,όπως είναι το Cartes du Ciel και το Hallo Nothern Sky (HNSky).

Έχουν ακριβέστατους αστρικούς χάρτες και θέσεις των μετακινούμενων αντικειμένων του ηλιακού συστήματος σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου,όπως κομήτες,αστεροειδείς,πλανήτες και δορυφόρους τους!

Επειδή ασχολούμαι ιδιαίτερα με παρατήρηση κομητών,έχω ελέγξει σχολαστικά και σε βάθος πολλών χρόνων τόσο τις θέσεις των άστρων,όσο και τις διαδοχικές θέσεις των κομητών στα 3 αυτά προγράμματα.

Τα Cartes du Ciel και HNSky συμφωνούσαν απόλυτα μεταξύ τους και κυρίως με τον πραγματικό ουρανό,ενώ το Stellarium είχε σημαντικές αποκλίσεις στις θέσεις των μετακινούμενων αντικειμένων από τον πραγματικό ουρανό!

Έτσι έπαψα να χρησιμοποιώ το Stellarium σε τέτοια δύσκολα αντικείμενα (κομήτες,αστεροειδείς),επειδή χρειάζεται μεγάλη ακρίβεια στις διαρκώς μεταβαλλόμενες θέσεις τους,ειδικά όταν τους ψάχνεις εντελώς χειροκίνητα.Φυσικά γίνεται εκτύπωση των χαρτών σύμφωνα με τα πλάνα παρατήρησης,και μπορεί να γίνει σχολαστικός έλεγχος της ακρίβειάς τους.

Δεν γνωρίζω αν τα τελευταία χρόνια το Stellarium έχει βελτιωθεί σε αυτό το θέμα.

Μπορείς να κατεβάσεις τα δύο προγράμματα που σου ανέφερα,υπάρχουν εκδόσεις και με ελληνικό μενού,είναι δωρεάν,πιο δύσχρηστα αλλά και πιο ακριβή και με σημαντικά περισσότερες δυνατότητες από το Stellarium!

Χρειάζονται φυσικά περισσότερο χρόνο να τα μάθεις και να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Σου υπενθυμίζω ότι ασχολούμαι μόνο με χειροκίνητη οδήγηση dob και AZ στηρίξεων,όμως τα 2 αυτά προγράμματα συνεργάζονται και με αυτόματες στηρίξεις.

Φυσικά συνεργάζονται με αυτόματες στηρίξεις και τα apps σε android:

-SkySafari 6 και 7 Pro (που είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί σε android),καθώς και το

-Mobile Observatory Pro (MO Pro-κυκλοφορεί δωρεάν στην έκδοση 3.2.1).

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτά τα προγράμματα και να δεις τις διαφορές με το Stellarium.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για windows υπάρχουν και android emulator απ'όσο γνωρίζω χωρίς να έχω περαιτέρω πληροφορίες όσον

αφορά τη λειτουργικότητα, συμβατότητα κτλ (εάν δλδ οι εφαρμογές λειτουργούν 100% και ποιες)

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Android emulators υπάρχουν για windows,αλλά δεν γνωρίζω και εγώ αν δουλεύουν σωστά με τα συγκεκριμένα αστρονομικά προγράμματα:

https://www.androidauthority.com/best-android-emulators-for-pc-655308/

Αν θέλεις δοκίμασε και αυτόν τον τρόπο.

Πάντως το Cartes du Ciel (ιδιαίτερα) και το  HNSky έχουν δυνατότητες και ρυθμίσεις,που δεν τις έχουν τα SkySafari.

Αυτά τα δύο χρησιμοποιώ για μελέτη και κατασκευή πλάνων παρατήρησης και εκτύπωση των ανάλογων  χαρτών,με κύκλους telrad.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Επειδή δεν γνωρίζουμε-αν υπάρχει κάποιο μέλος που ξέρει το θέμα ας μας πει-αν θα δουλέψει το SkySafari σε περιβάλλον με android emulators σε laptop με windows,καλύτερα είναι αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις το πρόγραμμα,να το εγκαταστήσεις σε android tablet/smartphone,και μετά να δοκιμάσεις αν το αναγνωρίζει το laptop μέσω του android emulator.Αν μπεις μέσω του ίδιου λογαριασμού σου στο google play store,θα αναγνωρίσει ότι έχεις πληρώσει το πρόγραμμα,και μπορεί να εγκατασταθεί δωρεάν και στο laptop,όπως γίνεται σε συσκευές android.

Επίσης θα πρέπει να έχεις ελεύθερο χώρο στη συσκευή τουλάχιστον 4.5 GB.

Μη το ρισκάρεις πάντως να το εγκαταστήσεις από την αρχή στο laptop,μπορεί να δυσλειτουργήσει.

Έχω δει σε δύο καινούργιες συσκευές με windows (laptop με windows 10 home-καλύτερο σε επεξεργαστή κλπ. από το tablet-και tablet με windows 10 Pro),το Stellarium να κρασάρει στο πρώτο,όταν έκανα χειροκίνητη αναζήτηση αντικειμένων και στο δεύτερο να δουλεύουν τα πάντα τέλεια.Τελικά με εγκατάσταση της πιο πρόσφατης έκδοσης του Stellarium,δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα.

Για χρήση κατά την νυχτερινή παρατήρηση,χρησιμοποιώ το tablet με windows στο οποίο έχω φορτώσει τα 3 δωρεάν προγράμματα (Stellarium,Hallo Nothern Sky,Cartes du Ciel),όπως και αστρικούς χάρτες σε pdf (δωρεάν τους βρήκα).

Το tablet αυτό έχει ειδική θωράκιση για την υγρασία και αντοχή στις πτώσεις από 1 μέτρο σε τσιμέντο.

Δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι το SkySafari θα πρόσφερε κάτι περισσότερο,το οποίο έχω εγκαταστήσει στο άλλο android tablet που έχω,για χρήση στο σπίτι.

-SkySafari και Stellarium έχουν ωραία φωτορεαλιστική απεικόνιση του ουρανού,που μου αρέσει πιο πολύ.

-Όμως τα Cartes du Ciel και  Hallo Nothern Sky έχουν περισσότερες δυνατότητες.Αυτά χρησιμοποιώ για πλάνα παρατήρησης.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Προσφορά  (-60%) στα $19.99.

Σε ευρώ θα είναι λίγο παραπάνω από 20€.

Η προσφορά λήγει στις 21/10/2024.

Καλή περιήγηση στις συννεφιασμένες νύχτες! 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης