Jump to content

Αρχάριος (αγορά τηλεσκοπίου)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω τους πάντες στο φόρουμ και να είστε όλοι καλά. Λέγομαι Λάμπρος Μπαλός, είμαι Μαθηματικός στο επάγγελμα, ζω στα Τρίκαλα και είμαι 42 ετών. Από τα φοιτητικά μου χρόνια με γοήτευε σε μεγάλο βαθμό η Αστροφυσική (και η Κοσμολογία) και πάντοτε ήθελα να έχω ένα τηλεσκόπιο ώστε να παρατηρώ τα ουράνια σώματα. Αποφάσισα τώρα να το κάνω πράξη. Ίσως επειδή χτίζω σπίτι που βρίσκεται μεν μέσα στην πόλη των Τρικάλων αλλά διαθέτει μια μεγάλη βεράντα ακάλυπτη σαν μικρή ταράτσα ας πούμε στον 5ο όροφο και πάντως όχι με έντονο φως αλλά μέσα στην πόλη παρόλα αυτά. Έχω λοιπόν σκοπό να κάνω από εκεί τις παρατηρήσεις μου. Ένα τηλεσκόπιο με σταθερή βάση και να κάθομαι με τον γιο μου να παρατηρούμε τη Σελήνη, τους πλανήτες, ίσως τον Ήλιο και ό,τι περισσότερο μπορούμε. Όμως, είμαι εντελώς άπειρος και θα ήθελα τις συμβουλές σας ως προς την αγορά 1ου τηλεσκοπίου. Ποιά είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για αυτό που θέλω; Ας πούμε ότι ο οικονομικός ορίζοντας βρίσκεται στα 500€, αν είναι σπατάλη παρακαλώ να μου το πείτε. Αν έχετε να μου υποδείξετε συγκεκριμένα τηλεσκόπια, επιθυμητό. Ξέρω ότι θα έχετε δεχθεί πολλές φορές παρόμοιες ερωτήσεις και ίσως η απάντηση να είναι πολυσύνθετη, ζητώ συγγνώμη γι' αυτό και σας ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα , κ γω καινούριος είμαι στο χόμπι από τα λίγα που ξέρω αλλά τα άπειρα που έχω διαβάσει το τελευταίο 5μηνο, αν σε ενδιαφέρει η παρατήρηση πλανητών θα πρέπει να κοιτάξεις ένα τηλεσκόπιο με μεγάλο εστιακό μήκος , αυτό από μόνο του σε οδηγεί σε καταδιοπτρικα τηλεσκόπια τύπου cassegrain και μια καλή στήριξη η οποία για μένα πλέον είναι ακόμα πιο σημαντική από το ίδιο το τηλεσκόπιο, η συμβουλή μου είναι να ξεκινήσεις με κάτι μικρότερο και αν σου αρέσει συνεχίζεις πιο μετά κ με μεγαλύτερη εμπειρία στην επιλογή που ταιριάζει στα θέλω σου. Εγώ έκανα το αντίθετο κ την πάτησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε καλωσηρθες και απο εμενα. Τα 500 ευρω που εχεις ειναι υπεραρκετα για να κανεις εισαγωγη στην αστρονομια. Προσωπικα για πρωτο τηλεσκοπιο θα σου προτεινα ενα dobsonian που ειναι απλο στην χρηση και ευκολο για μεταφορα. Το dob 6 της sky watcher εχει πολυ καλες κριτικες https://planitario.gr/gr/dobsonian-6.html . Ομως θα ηταν πιστευω καλυτερο να μαζεψεις αλλα 90 ευρω και να πας στο dob 8 που εχει μεγαλυτερη διαμετρο αρα και διακρητικη ικανοτητα δηλαδη μπορεις να δεις πιο πολλα αντικειμενα με μεγαλυτερη λεπτομερεια https://planitario.gr/gr/dobsonian-8-pyrex.html . Εξαλλου με τα 20 ευρω που θα σου μεινουν αν παρεις το dob 6 δεν μπορεις να παρεις προσοφθαλμια η καποιο αλλο αξεσουαρ. Περα απο το τηλεσκοπιο θα χρειαστεις επισης καποια βιβλια οπως το nightwatch για να σε εισαγουν στην αστρονομια.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ. Ναι, παρήγγειλα το βιβλίο, είμαι πράγματι πολύ περίεργος και ανυπόμονος. Το dob8 φαίνεται εντυπωσιακό, είναι όντως εύκολο στη μεταφορά; Επίσης, αν χρειάζεται ειδικές ρυθμίσεις και συντήρηση ίσως δυσκολευτώ λίγο αλλά, κάπως έτσι μαθαίνει κάποιος. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι πολυ ευκολο στην μεταφορα, και νομιζω οτι ειναι το τελευταιο πριν το dob10 που χωραει σε αμαξι στα πισω καθισματα. Για συντηρηση το μονο που εχεις να κανεις ειναι να εχεις παντα το καπακι για να μην μαζευται σκονη. Η συντηρηση που θα χρειαστει ειναι ευθυγραμμιση κατοπτρων καποια στιγμη μιας και ερχεται ευθυγραμμισμενο με την αγορα και καθαρισμα κατοπτρου που συνηθως χρειαζεται να περασουν χρονια για να πρεπει να το κανεις.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το είδα. Η τιμή του δεν είναι απαγορευτική. Να ρωτήσω. Η συντήρηση πρέπει να γίνεται από κάποιον ειδικό ή είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος μου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ευθυγραμμιση ειναι πολυ απλή διαδικασια που ενω φαινεται δυσκολη στην αρχη την μαθαινεις ευκολα. Θα πρεπει να αγορασεις ομως ενα ειδικο προσοφθαλμιο για ευθυγραμμιση οχι ομως τωρα. Ο καθαρισμος ειναι πιο δυσκολη διαδικασια και θελει πολυ προσοχη αφου αφαιρεις ολο το κατοπτρο απο το τηλεσκοπιο. Ομως δεν χρειαζεται να ανησυχεις για αυτο καθως παιρνει χορνια να γεμισει το κατοπτρο με σκονη.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ, και καλώς ήρθες. Η γνώμη μου είναι αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με συντήρηση και ρυθμίσεις τουλάχιστο τώρα στην αρχή που ξεκινάς να αγοράσεις ένα καταδιοπτρικό. Δεν χρειάζεται συντήρηση και ρυθμίσεις και στήνετε και ξεστήνεται στο 5 λεπτο, ή ένα διοπτρικό μόνο που αναλογικά το τελευταίο είναι ακριβότερο σε σχέση με το μέγεθος του κατόπτρου. Εγώ ξεκίνησα με μικρό διοπτρικό και μετά πήρα καταδιοπτρικό. Και τα δύο τα έχω καταευχαριστηθεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας. Όταν ξεκινήσω, πιστεύω θα τα λέμε πιο συχνά. Να είστε καλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Λάμπρο καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσεις από ποιό χώρο θα παρατηρείς: από βεράντα έστω και μεγάλη,από ταράτσα ή θα βγαίνεις και εκτός πόλης;

Η παρατήρηση απο βεράντα θέτει πολλούς περιορισμούς,τόσο στο τμήμα του ουρανού που θα παρατηρείς (θα έχεις σημαντικό περιορισμό στα αστρονομικά αντικείμενα που θα είναι διαθέσιμα για παρατήρηση),όσο και στην άνεση και την ασφάλεια κατά την διάρκεια της παρατήρησης...

Για να παρατηρήσεις Σελήνη και πλανήτες,πρέπει να έχεις ανεμπόδιστη θέα προς το Νότο.

Επίσης τα νευτώνια τηλεσκόπια θα σε δυσκολέψουν,λόγω του ότι θα παρατηρείς από την άκρη του σωλήνα,πιθανώς κοντά στο άκρο της βεράντας,αν δεν είναι αρκετά ευρύχωρη,δηλ.με πλάτος μικρότερο από 2 μέτρα.Δεν είναι ασφαλές να πλησιάζεις στο άκρο βεράντας του 5ου ορόφου,προσηλωμένος στην παρατήρηση και χάνοντας την αίσθηση του χώρου...

Αν μπορείς να ανεβαίνεις στην ταράτσα ή να βγαίνεις εκτός πόλης,αλλάζει το πράγμα.

Επίσης η "συντήρηση" του τηλεσκοπίου,δηλ.η ευθυγράμμιση των κατόπτρων στα νευτώνια,είναι πολύ απλή υπόθεση.Ο καθαρισμός τους που είναι αρκετά πιο ευαίσθητη διαδικασία θα γίνει μετά από χρόνια,ανάλογα βέβαια και την ποσότητα σκόνης,κλπ ρύπων που θα μαζευτεί.

Για να μάθεις τον ουρανό,αλλά και κάποια απαραίτητα τεχνικά θέματα θα πρέπει να ξοδέψεις αρκετό χρόνο στο διάβασμα.Η εκμάθηση του ουρανού γίνεται πλέον με αστρονομικά προγράμματα,που διατίθενται δωρεάν σε windows (διατίθενται και με ελληνικό μενού),όπως τα

Stellarium,Hallo Nothern Sky (HNSky),Cartes du Ciel.

Σε android τα: SkySafari 6 Pro ( διατίθεται επιπλέον στα 14.99€),SkySafari 7 Pro (για android 10 και μεταγενέστερα) που κάποιες φορές βγαίνει στη μισή τιμή.

Mobile Observatory Pro (MO Pro),καθώς και τα SkySafari και Stellarium σε απλούστερες μή πλήρεις εκδόσεις.

Η καλύτερη value for money επιλογή στα τηλεσκόπια,είναι τα νευτώνια με dob βάση,διότι μπορείς να έχεις μεγαλύτερες διαμέτρους κατόπτρων σε φθηνότερες τιμές σε σχέση με άλλες σχεδιάσεις.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 14/3/2023 at 11:37 ΠΜ, fotodektis said:

Επίσης τα νευτώνια τηλεσκόπια θα σε δυσκολέψουν,λόγω του ότι θα παρατηρείς από την άκρη του σωλήνα,πιθανώς κοντά στο άκρο της βεράντας,αν δεν είναι αρκετά ευρύχωρη,δηλ.με πλάτος μικρότερο από 2 μέτρα.Δεν είναι ασφαλές να πλησιάζεις στο άκρο βεράντας του 5ου ορόφου,προσηλωμένος στην παρατήρηση και χάνοντας την αίσθηση του χώρου...

Πολύ σημαντική παρατήρηση. Πήγα να την πατήσω με κιάλια έτσι παλιότερα.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΠΡΩΤΟΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ HERITAGE 130P ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΦΟΡΗΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΥΚΟΛΗ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ  ΣΕΛΗΝΗ-ΑΣΤΡΙΚΑ ΣΜΗΝΗ-ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΔΙΠΛΟΥΣ -ΝΕΦΕΛΩΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΔΥΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ΕΠΙΠΕΔΟ.ΑΠΑΡΙΤΗΤΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 14/3/2023 at 11:37 ΠΜ, fotodektis said:

Φίλε Λάμπρο καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσεις από ποιό χώρο θα παρατηρείς: από βεράντα έστω και μεγάλη,από ταράτσα ή θα βγαίνεις και εκτός πόλης;

Η παρατήρηση απο βεράντα θέτει πολλούς περιορισμούς,τόσο στο τμήμα του ουρανού που θα παρατηρείς (θα έχεις σημαντικό περιορισμό στα αστρονομικά αντικείμενα που θα είναι διαθέσιμα για παρατήρηση),όσο και στην άνεση και την ασφάλεια κατά την διάρκεια της παρατήρησης...

Για να παρατηρήσεις Σελήνη και πλανήτες,πρέπει να έχεις ανεμπόδιστη θέα προς το Νότο.

Επίσης τα νευτώνια τηλεσκόπια θα σε δυσκολέψουν,λόγω του ότι θα παρατηρείς από την άκρη του σωλήνα,πιθανώς κοντά στο άκρο της βεράντας,αν δεν είναι αρκετά ευρύχωρη,δηλ.με πλάτος μικρότερο από 2 μέτρα.Δεν είναι ασφαλές να πλησιάζεις στο άκρο βεράντας του 5ου ορόφου,προσηλωμένος στην παρατήρηση και χάνοντας την αίσθηση του χώρου...

Αν μπορείς να ανεβαίνεις στην ταράτσα ή να βγαίνεις εκτός πόλης,αλλάζει το πράγμα.

Επίσης η "συντήρηση" του τηλεσκοπίου,δηλ.η ευθυγράμμιση των κατόπτρων στα νευτώνια,είναι πολύ απλή υπόθεση.Ο καθαρισμός τους που είναι αρκετά πιο ευαίσθητη διαδικασία θα γίνει μετά από χρόνια,ανάλογα βέβαια και την ποσότητα σκόνης,κλπ ρύπων που θα μαζευτεί.

Για να μάθεις τον ουρανό,αλλά και κάποια απαραίτητα τεχνικά θέματα θα πρέπει να ξοδέψεις αρκετό χρόνο στο διάβασμα.Η εκμάθηση του ουρανού γίνεται πλέον με αστρονομικά προγράμματα,που διατίθενται δωρεάν σε windows (διατίθενται και με ελληνικό μενού),όπως τα

Stellarium,Hallo Nothern Sky (HNSky),Cartes du Ciel.

Σε android τα: SkySafari 6 Pro ( διατίθεται επιπλέον στα 14.99€),SkySafari 7 Pro (για android 10 και μεταγενέστερα) που κάποιες φορές βγαίνει στη μισή τιμή.

Mobile Observatory Pro (MO Pro),καθώς και τα SkySafari και Stellarium σε απλούστερες μή πλήρεις εκδόσεις.

Η καλύτερη value for money επιλογή στα τηλεσκόπια,είναι τα νευτώνια με dob βάση,διότι μπορείς να έχεις μεγαλύτερες διαμέτρους κατόπτρων σε φθηνότερες τιμές σε σχέση με άλλες σχεδιάσεις.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές συμβουλές. Κυρίως θα παρακολουθώ από μια μεγάλη βεράντα με πολύ ουρανό. Είναι ένα βατό δώμα. Σαν ταράτσα στον 5ο όροφο. Δεν ξέρω αν θα βγαίνω εκτός πόλης. Πιστεύω πως ναι. Σε μια επαρχιακή πόλη είναι πολύ εύκολο. Νομίζω θα αγοράσω το dob8. Ελπίζω να είναι καλή επιλογή. Αν και όταν αποκτήσω εμπειρία, βλέπουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 18/3/2023 at 11:16 ΜΜ, Λάμπρος Μπαλός said:

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές συμβουλές. Κυρίως θα παρακολουθώ από μια μεγάλη βεράντα με πολύ ουρανό. Είναι ένα βατό δώμα. Σαν ταράτσα στον 5ο όροφο. Δεν ξέρω αν θα βγαίνω εκτός πόλης. Πιστεύω πως ναι. Σε μια επαρχιακή πόλη είναι πολύ εύκολο. Νομίζω θα αγοράσω το dob8. Ελπίζω να είναι καλή επιλογή. Αν και όταν αποκτήσω εμπειρία, βλέπουμε.

Η επιλογή του SW Dob 8",200/1200 είναι πολύ καλή για να ξεκινήσεις!Αν μπορείς να πάρεις το SW 10",254/1200 (ή το αντίστοιχο της GSO) ακόμα καλύτερα!

Όπως σου είπα και πιο πάνω,για να παρατηρείς Σελήνη,πλανήτες αλλά και αρκετά ενδιαφέρονται DSO στον αστερισμό του Τοξότη κλπ.τους θερινούς μήνες,πρέπει να έχεις ανεμπόδιστη θέα προς το ΝΟΤΟ.

Επίσης η αποθήκευση του τηλεσκοπίου θα πρέπει να γίνει σε εσωτερικό χώρο,με περιορισμένη υγρασία και να μην εκτίθεται σε υψηλές θερμοκρασίες (Ήλιος,θερμαντικά σώματα).

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης