Jump to content

Με λένε Κώστα και....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρομοίως, βλέπω κάτι post με τις τιμές που έπαιζαν τη δεκαετία 2000-2010 από τηλεσκόπια, προσοφθάλμια κτλ και με πιάνει απογοήτευση... Πάλι καλά πρόλαβα πήρα εξοπλισμό πριν την πανδημία αλλά για περαιτέρω εμπλουτισμό δύσκολα τα πράγματα. Αν τα έπαιρνα σήμερα θα έδινα 30% με 40% παραπάνω. Αναρωτιέμαι ποιο θα είναι το μέλλον της ερασιτεχνικής αστρονομίας. Μάλλον για λίγους. Δε βάζω καν παράγοντες όπως την εξάπλωση της φωτορύπανσης, led κτλ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 hours ago, kkokkolis said:

Με λένε Κώστα και δεν έχω αγοράσει τίποτε για 2 χρόνια, 4 μήνες και 10 ημέρες.

 

Καλό μήνα, πάλι με χρόνια με καιρούς....σε ψάχνουν κάπου στον γαλαξία.😀

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα. 

Δεν είναι παράπονο. Μάλιστα, πριν πάρω ένα 100ρι αχρωματικό για να βλέπω τα καράβια (και ευτυχώς επειδή ήρθε πάλι αεροπλανοφόρο στον Πειραιά), είχα 3-5 χρόνια χωρίς αγορές. Μου φτάνουν και μου περισσεύουν όσα πήρα τις ημέρες της αστρομανίας. 

Το καλό είναι πως η επίγνωση του σύμπαντος και η γνώση του ουρανού έχουν γίνει πλέον βίωμα, όπως είχαν γίνει και άλλα χόμπι πριν. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κοιτάξω προς τα πάνω όταν δεν υπάρχει οροφή. Κάθε τι που ακούω το περνώ από τα φίλτρα της κοσμολογίας, της αστρονομίας, της γεωλογίας, της βιολογίας και της νευροεπιστήμης. Όταν υπάρχουν γεγονότα μερικά τηλεσκόπια και μερικά κιάλια είναι έτοιμα.

Ευτυχώς, επειδή δουλεύω πλέον με ρυθμούς φρενήρεις και στον ελεύθερο χρόνο έχω ανάγκη να είμαι με την οικογένεια και όχι να φεύγω. Αλλά δεν στερούμαι, ακριβώς επειδή η ερασιτεχνική αστρονομία ζει μέσα στο μυαλό μου. 

Θα προτιμούσα να είχα αρχίσει μικρότερος, αλλά ήταν αδύνατο αυτό, οπότε κάλιο αργά παρά ποτέ. 

Σταματώντας να αγοράζω μπόρεσα να φροντίσω και τα άλλα μου ενδιαφέροντα, εξάλλου. 

Χαίρομαι που είστε καλά και παλεύω με τον πειρασμό να μην ρωτήσω αν κάποιος δεν είναι πλέον μαζί μας, αν και ως ιατρός γνωρίζω εκ προοιμίου την απάντηση. 

Το επεξεργάστηκε ο kkokkolis
  • Μου αρέσει 2

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης