Jump to content

Πρόβλημα με Handcontroller Celestron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Εχω το εξης τηλεσκοπιο με το dual fork AZ base mount 

Χθες ενω εκανα παρατηρηση σε ανυποπτο χρονο σταματησε να ανταποκρινεται το HandController.
Ενω εκανα πολικη, slew φεγγαρι και εβλεπα κανονικα, οταν πηγα να αλλαξω στοχο ηταν σαν να ειχε κολλησει, δεν ανταποκρινοταν στο πατημα των κουμπιων, η οθονη ομως ηταν ακομα φωτισμενη.

Κλεινω ρευμα ξαναανοιγω παω να περιηγηθω στο μενου κ τσουπ ξανακολλησε, σε διαφορετικο μενου.  
Αυτο συνεβει αλλες 2 φορες, το εκλεισα και δεν το ξανακοιταξα, θα το τσεκαρω αποψε με πιο καθαρο μυαλο.

Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας? Εχω μια εκδηλωση και θα το παρω μαζί την επομενη εβδομαδα και εχω ηδη ξεκινησει να προσευομαι σε καθε πιστη και συμβολο να μην συμβει ενω οργωνω μηπως βρω καποια σχετικη πληροφορια για επιλυση του θεματος ή να βρω τι το προκαλεί.

Aligning a Celestron NexStar GPS — Starizona

Celestron C11 Carbon Fiber/Fastar/Starbright Coatings | Astromart
 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης για τροφοδοσία χρησιμοποιήσατε μπαταρία ή απευθείας εναλλασσόμενο ρεύμα από το δίκτυο? Μήπως η μπαταρία έχει γεράσει και δεν επαρκεί η τάση που βγάζει μετά από λίγη ώρα χρήσης ?

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα @vagkaf
Κανονικο ρευμα μεσω μετασχηματιστη οπως του δινω παντα!

Οσο αναφορα το firmware, το τηλεσκοπιο ειναι τουλαχιστον 18+ χρονων. 
Δεν τιθεται θεμα αναβαθμισης firmware μιας και δεν υποστηριζει νεοτερες εκδοσεις, ειναι ηδη με την "πιο προσφατη"!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ με το χειριστήριο της NEQ6 PRO, πριν 4-5χρόνια. Άλλες φορές κολλούσε όπως το δικό σου (παρέμενε αναμμένο αλλά δεν δεχόταν εντολές από τα κουμπιά), κι άλλες φορές λειτουργούσε κανονικά. Μέχρι πριν από 2 χρόνια ακριβώς, όπου το καλοκαίρι του 21 κόλλησε εντελώς. Είχα καταλάβει όλα αυτά τα χρόνια πως μάλλον έφταιγε το καλώδιο του χειριστηρίου, προφανώς τόσα χρόνια ζορίζονταν από το τέντωμα και από κάποιο σημείο και μετά δεν έκανε καλή επαφή. Πήγα λοιπόν στο Πλανητάριο και ο τεχνικός τους μου το έκοψε και μου το επιδιόρθωσε σε λίγη ώρα. Έκτοτε δεν είχα ποτέ ξανά πρόβλημα. 

  • Μου αρέσει 2
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 minutes ago, pepito said:

Καλησπέρα. Παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ με το χειριστήριο της NEQ6 PRO, πριν 4-5χρόνια. Άλλες φορές κολλούσε όπως το δικό σου (παρέμενε αναμμένο αλλά δεν δεχόταν εντολές από τα κουμπιά), κι άλλες φορές λειτουργούσε κανονικά. Μέχρι πριν από 2 χρόνια ακριβώς, όπου το καλοκαίρι του 21 κόλλησε εντελώς. Είχα καταλάβει όλα αυτά τα χρόνια πως μάλλον έφταιγε το καλώδιο του χειριστηρίου, προφανώς τόσα χρόνια ζορίζονταν από το τέντωμα και από κάποιο σημείο και μετά δεν έκανε καλή επαφή. Πήγα λοιπόν στο Πλανητάριο και ο τεχνικός τους μου το έκοψε και μου το επιδιόρθωσε σε λίγη ώρα. Έκτοτε δεν είχα ποτέ ξανά πρόβλημα.

Καλησπερα Κώστα, 

Εκατσα πριν λιγο κ το αποσυνδεσα κ επανεσυνδεσα, κ δεν μου εκανε καποιο θεμα, 2 φορες κανονικα εκανα "ψευτο"πολικη κ επελεξα στοχους κτλ.
Οποτε σχεδον σιγουρα πιστευω ειναι αυτο που λες.


Σε ευχαριστώ πολύ, θα βρω καποιον ηλεκτρονικο να μου κανει κατι αντιστοιχο!

Θα επανεθλω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης