Jump to content

Προσπάθεια θέασης δορυφόρων του Ουρανού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά στο φόρουμ!

Η προσπάθεια θέασης και αναγνώρισης του Αριέλ, δορυφόρου του Ουρανού, μόλις στέφθηκε με πλήρη αποτυχία.  

Το πάλεψα από Αλεποχώρι με το 5άρι dobάκι. Δε νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν τα 14mag του δορυφόρου: Έβλεπα με σχετική ευκολία ένα άστρο 13.6mag που ήταν λίγο πιο ανατολικά. Το πρόβλημα ήταν η εγγύτητα με τον πλανήτη, μόλις 13.5". 

Βασικά έκανα βλακεία που δεν προσπάθησα τον Oberon, που απείχε 37,2", με πάλι 14mag.

Οι δορυφόροι του Ουρανού μού ασκούσαν πάντα γοητεία, διότι αν καταφέρει κανείς να δει έστω έναν από αυτούς, είτε με dob, είτε με ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗ ισημερινή, μπορεί αμέσως να καταλάβει ότι ο δορυφόρος βρίσκεται τελείως εκτός από τη φαινόμενη πορεία του πλανήτη προς τη δύση! 

Όλοι ξέρουμε την ιδιαίτερη κλίση του άξονα περιστροφής του Ουρανού. Η διαπίστωση αυτής της ιδιαιτερότητας με εντελώς ερασιτεχνικά και χειροκίνητα μέσα είναι σίγουρα κάτι μαγικό.

Αφήνω ανοιχτούς λογαριασμούς με τους Ariel, Oberon, Titania......

Το επεξεργάστηκε ο alepohori

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, καταστρώνοντας σχέδιο οπτικής επίθεσης στους δορυφόρους του Ουρανού, βρήκα ότι στην επόμενη ν.σ. έχουμε τη τύχη να έχουμε αστέρι μέσα στο πεδίο, που μπορεί να είναι πολύτιμος σύμμαχος. 

 

Το αστέρι GAIA είναι 13,4mag και απέχει 16" από την Titania μεγέθους 13.9mag. Σχηματίζουν ένα τρίγωνο με τον Ουρανό που νομίζω θα βοηθήσει πολύ. Η χειροκίνητη στήριξη θα βοηθήσει να βρούμε τη Δύση/Ανατολή, που σημαίνει ότι αστέρι-Τιτάνια θα βρίσκονται μπροστά από τον Ουρανό, καθώς δύει, άρα θα ξέρουμε πού να κοιτάξουμε.

Screenshot_20230825_115034_SkySafari 7 Pro.jpg

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη,

Κατ'αρχήν πολύ ενδιαφέρουσα η προσπάθειά σου - καταλαβαίνω γενικά ότι οι δορυφόροι του Ουρανού είναι οι δυσκολότεροι να τους εντοπίσει κάποιος - ο Τρίτων στον Ποσειδώνα είναι πιο εύκολος στόχος (αν και δεν τον έχω δει ποτέ)

Μια (εντελώς καλοπροαίρετη) απορία μου έγκειται στο κατά πόσον είναι εφικτό να τους δεις με τηλεσκόπιο 5 ιντσων (αν κατάλαβα καλά, εκτός κ αν εννοείς f/5 dob...). Με "γυμνό" limiting mag +6, το max που μπορεί να σου δώσει ένα 5" χωρίς κεντρική παρεμπόδιση (ακα διοπτρικό) είναι ~+12.6. Οπότε δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να βλέπεις αντικείμενα +13.6 που λες

Πάντως αν δεν πιάνω κάτι πες μου να το δοκιμάσω και με το δικό μου 5" ;-) (μιλάει κάποιος που δεν έχει καταφέρει ακόμα να δει τον Εγκέλαδο)

 

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 minutes ago, Canopus said:

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη,

Κατ'αρχήν πολύ ενδιαφέρουσα η προσπάθειά σου - καταλαβαίνω γενικά ότι οι δορυφόροι του Ουρανού είναι οι δυσκολότεροι να τους εντοπίσει κάποιος - ο Τρίτων στον Ποσειδώνα είναι πιο εύκολος στόχος (αν και δεν τον έχω δει ποτέ)

Μια (εντελώς καλοπροαίρετη) απορία μου έγκειται στο κατά πόσον είναι εφικτό να τους δεις με τηλεσκόπιο 5 ιντσων (αν κατάλαβα καλά, εκτός κ αν εννοείς f/5 dob...). Με "γυμνό" limiting mag +6, το max που μπορεί να σου δώσει ένα 5" χωρίς κεντρική παρεμπόδιση (ακα διοπτρικό) είναι ~+12.6. Οπότε δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να βλέπεις αντικείμενα +13.6 που λες

Πάντως αν δεν πιάνω κάτι πες μου να το δοκιμάσω και με το δικό μου 5" ;-) (μιλάει κάποιος που δεν έχει καταφέρει ακόμα να δει τον Εγκέλαδο)

 

Εντάξει, η χθεσινοβραδινη προσπάθεια ήταν λίγο ουτοπική, λόγω ουρανού, εγγύτητας και φυσικά διαμέτρου.

Εννοείται ότι η επόμενη προσπάθεια θα γίνει με το 8άρι και όχι από Αλεποχώρι! Πιστεύω τότε θα είναι εφικτό.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 25/8/2023 at 12:52 ΜΜ, Canopus said:

Πάντως αν δεν πιάνω κάτι πες μου να το δοκιμάσω και με το δικό μου 5"

Κι εγώ μπερδεύτηκα έτσι όπως το έγραψε ο φίλος και νομίζω έγινε το ίδιο και με εσένα. 

Στο πρώτο του ποστ είπε ότι η προσπάθεια θέασης στέφθηκε με πλήρη ΑΠΟτυχία.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • alepohori changed the title to Προσπάθεια θέασης δορυφόρων του Ουρανού

Διορθώθηκε ο τίτλος. 

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν κάποιος έχει δει κάποιον δορυφόρο αυτού του ιδιαίτερου πλανήτη!

😀

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θυμάμαι καλά πριν από καμια 10 -12 χρόνια περίπου μαζί με τον BI2L  είχαμε δει καθαρα τον Όμπερον  ή την Τιτάνια . Δεν είμαι σίγουρος..... Η παρατηρηση γινόταν με ενα 10ιντσο και ενα 16ιντσο.  Πλάγια όραση με 5αρη  nagler και ξεχώριζε  . Φυσικά ο Ουρανός ήταν εκτός πεδίου. 

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα μεγάλο μέρος της χθεσινής παρατήρησης αφιερώθηκε στους δορυφόρους του Ουρανού Titania και Ariel.

Αρχικά ξεκίνησα να προσπαθώ τον Titania, μεγέθους 13.9, όπως είχα αρχικά σχεδιάσει. Το μέγεθος δεν είναι απαγορευτικό για σημειακό στόχο. Εκείνο που δυσκόλευε πολύ το εγχείρημα ήταν ότι έπρεπε να έχω μεγάλη μεγέθυνση, ώστε να έχω μακριά τον πλανήτη, με αντίτιμο το σκοτείνιασμα του πεδίου. Η χρήση ορθοσκοπικού ήταν μονόδρομος...

Δυστυχώς όμως το background του Titania δε βοήθησε.  Διάφορα αστεράκια δυσκόλεψαν πολύ την αναγνώριση, οπότε δε μπορούσα να ξέρω τι ακριβώς βλέπω.

Πάντως, καθόλη τη προσπάθεια για τον Titania και κατά τη διάρκεια της σάρωσης στον άξονα RA, προέκυπταν διάφορες απρόσμενες εκλάμψεις ενός "αστεριού" βορειοδυτικά του Ουρανού σε αρκετά μικρότερη απόσταση από τον Ουρανό απ' όσο ο Titania.  Το Skysafari  έδειχνε τον Ariel (14.1 mag). Και μάλιστα ήταν το μοναδικό "αστέρι" στη κλειστή περιοχή που έβλεπα. Είχα όμως την αμφιβολία μήπως δεν έβλεπα τον Ariel, αλλά κάποιο άστρο που δεν μπορούσε να δείξει το Skysafari.   Ο μόνος τρόπος να βεβαιωθώ ήταν η φωτογραφία του DSS MAST με input τις συντεταγμένες του Ariel εκείνη τη στιγμή:  Μαύρη μαυρίλα!! :)

Το Skysafari για έναν περίεργο λόγο δεν απεικονίζει αμυδρά άστρα στα μεγάλα ζουμ. Αν η φωτογραφία του DSS έδειχνε και αστέρι κολλητά στη θέση του Ariel, δε θα ήμουν καθόλου σίγουρος ότι τον είδα. 

Η θέαση και αναγνώριση του Ariel μού άνοιξε την όρεξη για συνέχεια και ο Titania δε θα ξεφύγει έτσι εύκολα!

dss_search~01.gif

Screenshot_20230917_180436_SkySafari 7 Pro.jpg

  • Μου αρέσει 1

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα πολύ καλό πρόγραμμα για το ηλιακό σύστημα,είναι το Hallo Nothern Sky (HNSky) (δωρεάν σε windows).

Έχει ακριβέστατους αστρικούς χάρτες,και ακριβείς θέσεις των αντικειμένων που μετακινούνται σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου (εκτός απο πλανήτες,νάνους πλανήτες,αστεροειδείς,κομήτες,δορυφόρους πλανητών).

Υπάρχει η επιλογή να μένουν τα άστρα του υποβάθρου ακίνητα και να παρατηρείται η σχετική κίνηση των κινούμενων αντικειμένων.Επίσης να μένουν οι πλανήτες ακίνητοι και να παρατηρείται η σχετική περιφορά των δορυφόρων τους.

Έτσι περιορίζεται σημαντικά η σύγχυση των κινούμενων στόχων σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

59 minutes ago, fotodektis said:

Ένα πολύ καλό πρόγραμμα για το ηλιακό σύστημα,είναι το Hallo Nothern Sky (HNSky) (δωρεάν σε windows).

Έχει ακριβέστατους αστρικούς χάρτες,και ακριβείς θέσεις των αντικειμένων που μετακινούνται σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου (εκτός απο πλανήτες,νάνους πλανήτες,αστεροειδείς,κομήτες,δορυφόρους πλανητών).

Υπάρχει η επιλογή να μένουν τα άστρα του υποβάθρου ακίνητα και να παρατηρείται η σχετική κίνηση των κινούμενων αντικειμένων.Επίσης να μένουν οι πλανήτες ακίνητοι και να παρατηρείται η σχετική περιφορά των δορυφόρων τους.

Έτσι περιορίζεται σημαντικά η σύγχυση των κινούμενων στόχων σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Κώστα δε μου αρέσει πολύ το UI του HNSky. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να ψάξω κάποια ακριβέστερη εφαρμογή για Android γιατί το Skysafari με απογοήτευσε.

Ευχαριστώ πάντως 

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 21/9/2023 at 1:25 ΠΜ, alepohori said:

Κώστα δε μου αρέσει πολύ το UI του HNSky. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να ψάξω κάποια ακριβέστερη εφαρμογή για Android γιατί το Skysafari με απογοήτευσε.

Ευχαριστώ πάντως 

Ναι το καταλαβαίνω,το HNSky δεν είναι το πιο εμφανίσιμο και εύχρηστο πρόγραμμα.Όμως αυτό και το Cartes du Ciel (και το Sky Map Pro) έχουν μοναδικές και  σημαντικές δυνατότητες.

Επίσης εξαιρετική ακρίβεια στους αστρικούς χάρτες και στις θέσεις των κινούμενων αντικειμένων του ηλιακού συστήματος σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου,κάτι που δεν συμβαίνει με άλλα πχ.Stellarium.

Εύχομαι να βρεις καλύτερο πρόγραμμα από το SkySafari σε Android,που να έχει δυνατότητες όπως τα  παραπάνω,και ελπίζω να μας το κοινοποιήσεις και εδώ.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δορυφόροι του Ουρανού με 5 και 6 ίντσες δεν νομίζω ότι είναι ορατοί. Σε κάποιο παλιό Sky and Telescope από τη δεκαετία του 70 είχε ένα άρθρο που κάποιος τους είχε παρατηρήσει με ένα Celestron 8 (Τιτάνια και Όμπερον). Προσωπικά και σε αυτό θέτω ερωτηματικό. Με το 12 ρι μου απο την Εύβοια μια φορά είχα δει τελείως οριακά τους Τιτάνια και Όμπερον σε μεγάλη μεγέθυνση στιγμές που έφτιαχνε το seeing. Άριελ και Ούμπριελ δεν πιστεύω πως είναι ορατοί με λιγότερο από 16-18 ίντσες. Με την LN300 cctv κάμερα τους κατέγραψα εύκολα live με το 10" Meade LX200 ενός φίλου μέσα από το Ίλιον Αττικής. Χάρτες δεν χρειάζονται τόσο κοντά που είναι στον πλανήτη. ΥΓ το τεύχος του Sky and Telescope είναι του Σεπτεμβρίου 1977 για όποιον έχει πρόσβαση.

image.png.2febc99d8aa5cea5d90d2dbed8c23e27.png

image.png.f3c87edb3431a096dd22f0dd29d61c03.png

Uranus_satellites.jpg

Το επεξεργάστηκε ο giorgosgr
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον είναι και το άρθρο του Sky and Telescope Μαρτίου 1968 όπου ο συγγραφέας προσπάθησε τους αμυδρούς δορυφόρους όλων των πλανητών με το 10" f/6.8 νευτώνιό του με υψηλής ποιότητας κάτοπτρο φτιαγμένο κατά παραγγελία. Το γεωγραφικό πλάτος από όπου πραγματοποιήθηκαν οι παρατηρήσεις (37 μοίρες βόρειο) είναι παρόμοιο με της νότιας Ελλάδας. ΥΓ Το κύριο άρθρο του τεύχους ήταν αφιερωμένο σε σύνδεση τηλεοπτικής κάμερας σε τηλεσκόπιο και θέαση από οθόνη τηλεόρασης! Δεκαετίες μπροστά από την εποχή του!

image.png.40cc4e7f046e92d84bdc790abf14db92.png

Το επεξεργάστηκε ο giorgosgr
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 24/9/2023 at 5:12 ΜΜ, giorgosgr said:

Πολύ ενδιαφέρον είναι και το άρθρο του Sky and Telescope Μαρτίου 1968 όπου ο συγγραφέας προσπάθησε τους αμυδρούς δορυφόρους όλων των πλανητών με το 10" f/6.8 νευτώνιό του με υψηλής ποιότητας κάτοπτρο φτιαγμένο κατά παραγγελία. Το γεωγραφικό πλάτος από όπου πραγματοποιήθηκαν οι παρατηρήσεις (37 μοίρες βόρειο) είναι παρόμοιο με της νότιας Ελλάδας. ΥΓ Το κύριο άρθρο του τεύχους ήταν αφιερωμένο σε σύνδεση τηλεοπτικής κάμερας σε τηλεσκόπιο και θέαση από οθόνη τηλεόρασης! Δεκαετίες μπροστά από την εποχή του!

image.png.40cc4e7f046e92d84bdc790abf14db92.png

Γιώργο με το 8άρι είδα τον Ariel, από Πάρνωνα.   Το seeing ήταν κατά κοινή ομολογία, εξαιρετικό.  

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο,τι και να ναι το seeing ο Αριελ δεν είναι ορατός με 8 ίντσες. Πολύ αμυδρός και πολύ κοντά στον πλανήτη. Τιτάνια Όμπερον υπό ιδανικές συνθήκες μπορεί.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
On 26/9/2023 at 11:58 ΜΜ, giorgosgr said:

Ο,τι και να ναι το seeing ο Αριελ δεν είναι ορατός με 8 ίντσες. Πολύ αμυδρός και πολύ κοντά στον πλανήτη. Τιτάνια Όμπερον υπό ιδανικές συνθήκες μπορεί.

Ο Ομπερόν είχε το ίδιο μέγεθος με τον Άριελ, 14.1, άρα είναι το ίδιο εύκολος ή δύσκολος. 

Όσο για την απόσταση από τον πλανήτη, αυτή παίζει ρόλο μόνο όταν ο πλανήτης είναι πολύ λαμπρός και η μεγέθυνση μέτρια, πχ Άρης/Φόβος/Δείμος.  Στον Ουρανό με mag 5.7v, 3.8" διάμετρο και 300X πόσο να σε ενοχλήσει η άλως του πλανήτη όταν ο Άριελ είναι 13" μακριά.....

  • Μου αρέσει 1

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης