Jump to content

Συμβατοί χάρτες για Amazon Scribe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά στο φόρουμ!

Μήπως γνωρίζετε αν και πού μπορώ να βρω αστρονομικούς χάρτες για το ereader Amazon Scribe;

θενκς

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, astrovox said:

Ο Pocket Sky Atlas έχει kindle έκδοση!

Αντρέα μήπως ξέρεις κάποιον λεπτομερέστερο χάρτη;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδική kindle έκδοση δε γνωρίζω να βγάζει κάποιος από τους πιο λεπτομερείς χάρτες. Οτιδήποτε μπορείς να βρεις σε PDF, πάντως, θα παίζει αλλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα και πόσο καλά θα φαίνεται. Λογικά με zoom in κάτι θα γίνεται.

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 hours ago, astrovox said:

Ειδική kindle έκδοση δε γνωρίζω να βγάζει κάποιος από τους πιο λεπτομερείς χάρτες. Οτιδήποτε μπορείς να βρεις σε PDF, πάντως, θα παίζει αλλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα και πόσο καλά θα φαίνεται. Λογικά με zoom in κάτι θα γίνεται.

Το έχεις δουλέψει στο πεδίο;  Πώς σου φάνηκε;  Λέω να πάρω το Scribe και να το δοκιμάσω με τον Pocket.   Εννοείται με φακό και όχι με  backlit

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

Μου δημιουργήθηκε η απορία αν έχει ποιοτική διαφορά ένα e-book reader απο ένα καλό tablet,εκτός από την δυνατότητα γραφής στην οθόνη με το ειδικό στυλό.

Αστρικοί χάρτες σε pdf φαίνονται πάντως μια χαρά σε tablet 10",και με δυνατότητα zoom-in,zoom-out,επιλογή "θερμού" φωτός για μείωση του λευκού-μπλε κλπ.

Βλέπω ότι οι τιμές και το βάρος δεν διαφέρουν ουσιαστικά.

Υπάρχουν όμως διαφορές μεταξύ τους στην αστρονομική χρήση?

Ευχαριστώ-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα εγώ δε θέλω καθόλου φως από την οθόνη. Θέλω να τη φωτίζω με φακό. Το ζητούμενο είναι να απαλλαγώ από το βάρος του έντυπου χάρτη, αλλά δε βλέπω να υπάρχει για e reader η Uranometria..   :(

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να έχεις στο πεδίο, μόνο τα φύλλα από τον τόμο του χάρτη που αφορούν την συγκεκριμένη παρατήρηση και να μην τον κουβαλάς ολόκληρο.

Αν είσαι ευχαριστημένος από την έντυπη Uranometria, που μάλλον είσαι, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι, να βγάλεις φωτογραφεία με την μηχανή σου την σελίδα, ή τις σελίδες που αφορούν το πρόγραμμα παρατήρησης, και να πας  να στις βγάλουν φωτοτυπία.

Επίσης μπορείς να πειραματιστείς με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφείων και να κάνεις αντιστροφή ώστε να βγάλεις άσπρα άστρα σε μαύρο ουρανό και να δεις πως αποδίδει το εγχείρημα στο πεδίο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 26/10/2023 at 10:20 ΜΜ, alepohori said:

Κώστα εγώ δε θέλω καθόλου φως από την οθόνη. Θέλω να τη φωτίζω με φακό. Το ζητούμενο είναι να απαλλαγώ από το βάρος του έντυπου χάρτη, αλλά δε βλέπω να υπάρχει για e reader η Uranometria..   :(

Τώρα κατάλαβα σχετικά με τους e-readers,ψάχνοντας από περιέργεια:

Αντίθετα με τις κοινές οθόνες των κινητών,τάμπλετ,laptops κλπ.που φωτίζονται από το εσωτερικό-πίσω μέρος της οθόνης,τα κοινά e-readers χρησιμοποιούν ηλεκτρονική μελάνη (e-ink),που χρειάζεται εμπρόσθιο φωτισμό,φυσικό ή τεχνητό,όπως είναι και του αστρονομικού φακού.

Έχουν πολύ καλό κοντράστ και 2 πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα: πολύ μικρότερη κατανάλωση ενέργειας,άρα πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας,και κάποια και ικανοποιητική αντοχή στην υγρασία!

Κυκλοφορούν πάντως δωρεάν αρκετοί αξιόπιστοι και λεπτομερείς αστρικοί χάρτες σε pdf.Δεν ξέρω αν μπορούν να φορτωθούν σε ένα e-reader από το ίντερνετ...

Σου έχω στείλει και π.μ σχετικά με το θέμα των χαρτών.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 30/10/2023 at 6:25 ΜΜ, fotodektis said:

Τώρα κατάλαβα σχετικά με τους e-readers,ψάχνοντας από περιέργεια:

Αντίθετα με τις κοινές οθόνες των κινητών,τάμπλετ,laptops κλπ.που φωτίζονται από το εσωτερικό-πίσω μέρος της οθόνης,τα κοινά e-readers χρησιμοποιούν ηλεκτρονική μελάνη (e-ink),που χρειάζεται εμπρόσθιο φωτισμό,φυσικό ή τεχνητό,όπως είναι και του αστρονομικού φακού.

Έχουν πολύ καλό κοντράστ και 2 πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα: πολύ μικρότερη κατανάλωση ενέργειας,άρα πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας,και κάποια και ικανοποιητική αντοχή στην υγρασία!

Κυκλοφορούν πάντως δωρεάν αρκετοί αξιόπιστοι και λεπτομερείς αστρικοί χάρτες σε pdf.Δεν ξέρω αν μπορούν να φορτωθούν σε ένα e-reader από το ίντερνετ...

Σου έχω στείλει και π.μ σχετικά με το θέμα των χαρτών.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το είδα το πμ, σου απάντησα! Το ογκοδέστερο pdf που έχω βρει της Uranometria είναι 108MB έκαστος τόμος.   Έχω ψηθεί αρκετά για το Scribe έναντι του Remarkable, αλλά αμφιβάλλω λίγο για τη ταχύτητα που θα τρέχει το pdf...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ο χάρτης φορτώθηκε στο Kindle Paperwhite, απλώς εκείνο που δε γνωρίζω είναι πώς μπορώ να βλέπω τα thumbnails (προεπισκοπήσεις) των σελίδων του pdf, ώστε να μπορώ εύκολα να βρίσκω τον χάρτη που με ενδιαφέρει.

 

20231121_135531.jpg

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά κατάλαβα ότι τα thumbnails είναι "εγγενές" χαρακτηριστικό του κάθε pdf, οπότε βρήκα μια μέση λύση, να βάλω σελιδοδείκτη σε κάθε 10 χάρτες.

20231122_235017.jpg

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης