Jump to content

Αγορά πρώτου τηλεσκοπίου και απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτησω αν ξέρει κάνει αν μπορώ να βάλω μια βαση απο ενα Celestron starsense ένας φίλος πουλάει ένα 127 az σκέφτομαι να το πάρω και να βγάλω την βάση  για το κινητό επειδή δεν μπορώ να βρω πολλά αντικείμενα προς παρατήρηση μόνος μου νομίζω ότι θα δουλέψει καλύτερα άλλωστε το δίνει σε πολύ χαμηλή τιμή 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, theodss1 said:

...δεν μπορώ να βρω πολλά αντικείμενα προς παρατήρηση μόνος μου...

Φίλε theodss1 καλησπέρα!

Θα μάθεις σιγά-σιγά να βρίσκεις αντικείμενα όσο μαθαίνεις τον ουρανό,και αυτό θέλει τον χρόνο του.

Δεν είναι ανάγκη να έχεις κάποιο αυτόματο σύστημα εύρεσης αντικειμένων,αρκεί να έχεις αστρικούς χάρτες. Παλαιότερα υπήρχαν μόνο έντυποι,τώρα κυκλοφορούν δωρεάν αρκετοί αξιόπιστοι σε μορφή pdf,αλλά και πολύ καλά αστρονομικά προγράμματα.

Σε windows τα Stellarium,Hallo Nothern Sky (HNSky),Cartes du Ciel.

Σε android τα SkySafari σε κάποιες εκδόσεις περισσότερο ή λιγότερο πλήρεις (το πληρέστερο είναι το SkySafari 7 Pro και βγαίνει συχνά πλέον στη μισή τιμή),Mobile Observatory Pro (MO Pro), Stellarium κλπ.

Από την άνεση του σπιτιού σου μπορείς να μελετάς τον ουρανό και να μαθαίνεις.

Και πριν βγεις για παρατήρηση,μέρες πριν κάνε πλάνα παρατήρησης,και εντόπισε στα προγράμματα τα αντικείμενα που διάλεξες να παρατηρήσεις.

Φυσικά θα βοηθήσει πολύ να πάρεις το κινητό ή το τάμπλετ έξω,ώστε κάτω από το νυχτερινό ουρανό να εντοπίζεις τα αντικείμενα που είχες δει πριν στους χάρτες-προγράμματα.

Έτσι θα μάθεις καλύτερα τον ουρανό,εξασκώντας ταυτόχρονα την παρατηρητικότητα,την προσοχή,την κρίση,την μνήμη,και το πιο ωραίο: θα απολαμβάνεις πολύ περισσότερο την εύρεση του αντικειμένου από μόνος σου,πάρα να στο βρίσκει αυτόματα ένα σύστημα και να σε οδηγεί εκεί,κάνοντάς σε παθητικό ακόλουθό του...

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 21/1/2024 at 1:12 ΜΜ, fotodektis said:

Βαγγέλη αν δεις πιο ψύχραιμα το τί έγραψα εξ'αρχής,δεν υποτίμησα ούτε στο ελάχιστο την οπτική απόδοση του Pentax!!

Είπα απλώς ότι σε κοντινή εστιακή υπάρχουν 2 φακοί,ο Nagler και ο ES 11mm που έχουν ΑΙΣΘΗΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΠΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ 82ο,στο οποίο υπερτερούν!

Και αυτό έχει σημασία στην παρατήρηση κάποιων εκτεταμένων αντικειμένων!

Περί πεδίου χρησιμοποιώ μόνο τέτοια προσοφθάλμια με μεγαλο eye relief ή/και μεγάλο AFOV. Ανέχομαι σφιχτό eye relief μόνο σε ορθοσκοπικο λόγω λίγων οπτικών στοιχείων και μικρού πεδίου ή σε 100° προσοφθάλμια με πολύ μεγαλύτερο οπτικό πεδίο λόγω οπτικής διάταξης των στοιχείων και του άνω οπτικού στοιχείου που έχει εσοχή. Αυτό δε σημαίνει ότι λέω πως οι Τ6  είναι κατώτερης ποιότητας αλλά προσωπική επιλογή. Στην περιοχή 70° με 82° θέλω μεγάλο eye relief διότι είναι εφικτό και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι φακοί (Pentax, Morpheus, Delos, Nagler T4) με άνω οπτικό στοιχείο σαν ορθανοιχτο παράθυρο. Ειδική κατηγορία οι ανεπανάληπτοι ES 92° αλλά υπάρχουν δυστυχώς μόνο σε δύο εστιακές. Στα δύο τελευταία T4 και 92° προσοφθάλμια είναι πιο εύκολο με μικρές κινήσεις του ματιού να γίνει λήψη και του υπόλοιπου πεδίου πέρα των 70 μοιρών λόγω του εξωτερικού οπτικού στοιχείου και eye relief χωρίς να στραφεί το κεφάλι. Στο thread που έχω παραθέσει πιο πάνω και είχε γίνει παλαιότερα "είμαι ο μόνος που δε γουστάρει...) ο kkokkolis κάνει μια ωραία εξήγηση του πως λειτουργεί και τι αντιλαμβάνεται το μάτι.

Ουδέποτε υποτίμησα τη χρήση προσοφθαλμίων με μεγάλο AFOV, το αντίθετο μάλιστα χρησιμοποιώ 90% τέτοια.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από λίγο βγήκα στην αυλή βλέποντας ότι ανοιξε ο ουρανός έβγαλα το τηλεσκοπιο δεν είχα δει ποτέ με αυτό ούτε με άλλο 10 ιντσών όταν το φεγγάρι έφτασε στο προσοφθαλμιο άρχισαν τα επιφωνήματα το ίδιο συνέβη με τον δια και τον Κρόνο έψαξα αρκετά να βρω και την Ανδρομέδα αλλά δεν τα κατάφερα τα χέρια μου πάγωσαν δοκίμασα και ένα φίλτρο 

IMG_6461.jpeg

IMG_6455.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 21/1/2024 at 5:47 ΜΜ, vagkaf said:

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, theodss1 said:

...τα χέρια μου πάγωσαν...

Πρόσεχε το κρύο,όταν παρατηρούμε το σώμα μας δεν το αντιλαμβάνεται όπως όταν κινούμαστε έστω και λίγο.

Έτσι κινδυνεύουμε να αρρωστήσουμε χωρίς να το καταλάβουμε!Έχω κρυολογήσει κατακαλόκαιρο στις αρχές των παρατηρήσεών μου πριν πολλά χρόνια,διότι νόμιζα ότι αφού αντέχω τη θερμοκρασία κινούμενος,θα την αντέξω και ακίνητος...

Όταν είμαστε όρθιοι και κινούμαστε έστω και λίγο,πρέπει να ντυνόμαστε πιο ελαφρά,για να μην ιδρώσουμε έστω και λίγο.

Όταν παρατηρούμε προσηλωμένοι,λόγω ακινησίας το σώμα είναι πιο ευάλωτο και πρέπει να ντυνόμαστε αρκετά καλύτερα.

Ιδιαίτερα όταν καθόμαστε σε καρέκλα ή σκαμπώ (έτσι γίνεται πιο άνετη,ξεκούραστη και αποδοτική η παρατήρηση),ακόμα πιο ευάλωτοι στο κρύο γινόμαστε χωρίς να το καταλάβουμε.

Καλές παρατηρήσεις να έχεις!!

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 21/1/2024 at 8:33 ΜΜ, vagkaf said:

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατόπιν επικοινωνίας με pm που είχα με τον Κώστα - @fotodektis αποδεχόμενος το μερίδιο ευθύνης που φέρω, θέλω να εκφράσω από μέρους μου το γεγονός ότι ήμουν υπερβολικός στην απάντηση μου. Εξέλαβα το μήνυμα ως προς πρόσωπο και όχι το προσοφθάλμιο. Δεν είχα κακές προθέσεις εξ αρχής, ούτε ο Κώστας. Εξάλλου έχει μεγαλύτερη εμπειρία και σίγουρα ξέρει περισσότερα για τον Τ6 που δεν ξέρω εγώ καθώς δεν το κατέχω, μόνο ο,τι έχω διαβάσει.

Τα τέσσερα χρόνια που είμαι εγγεγραμμένος εδώ ειλικρινά είναι ένα από τα πρόσωπα-προφίλ που εκτιμώ (δεν γνωριζόμαστε προσωπικά). Διότι πάντα έχει την υπομονή και μεταφέρει τις γνώσεις και την εμπειρία του αναλυτικά και εμπεριστατωμένα σε νεοεισερχόμενους και μη. Εξέλαβε δε, το προσωπικό μήνυμα που του έστειλα θετικά, χωρίς ίχνος κακίας.

Δε θα ήθελα να μείνει μια αρνητική εικόνα και από μέρους μου τουλάχιστον το συμβάν είναι σαν να μην έγινε. Διαφωνίες πάντα θα υπάρχουν και όταν δε ξεφεύγει το πράγμα προκύπτουν και θετικά συμπεράσματα.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης