Jump to content

Μεγαλύτερη απόδοση για Newtonian


astroilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα εκανα κατι στο τηλεσκοπιο μου.

Του επενδυσα την εσωτερικη μερια του σωληνα με μαυρο αυτοκολητο βελουδο!

Αυτο εχει την ιδιοτητα να αποροφα το φως 100% περισοτερο απο το ματ χρωμα που εχουν σηνηθως τα Newton.

Επισεις καλυψα και την βαση του δευτερευων κατοπτρου με το ιδιο υλικο!

Πριν λιγο δοκιμασα τα αποτελεσματα.

Η διαφορα ειναι πραγματικα τρομερη σε σχεση με χτες!

Οι καιρικες συνθηκες και το seeng ειναι ιδιες!

 

Χτες μπορουσα βεβαια να δω τον Δια πολυ καλα,αλλα σε σχεση με σημερα ειναι το κατι αλλο!

Και δεν υπερβαλω οταν λεω οτι μπορουσα σχεδον να δω το πως γυριζει ο μεγαλος τυφωνας που εχει ο πλανητης!

Τα χρωματα του πλανητη ηταν επισεις πολυ πιο εντονα και ευδιακρητα!

 

Η μεθοδος καλυψης της εσωτερικης μεριας του σωληνα,ειναι πολυ διαδεδωμενη εδω στο Γερμανισταν.

Και μπορω να σας πω οτι πραγματικα κανει θαυματα!

Η αποδωση του τηλεσκοπιου μου αυξηθηκε κατα πολυ!

 

Σχεδια κατασκευης εδω

http://www.faxin.de/velouieren1.htm

στα γερμανικα δυστιχως!

Οποιος ενδιαφερεται ομως ας μου το πει

να μεταφρασω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ωπάααα :!: Κάτσε μισό.....δηλαδή μας λές οτι με το συγκεκριμένο μαύρο αυτοκόλλητο βελούδο μπορούμε να κάνουμε τα κατοπτρικά μας να πετάνε :?: :?: :?: Είναι επίσης και μια πολύ καθιερωμένη μέθοδος που χρησιμοποιήτε στην Γερμανία :?: :?: :?: Εμμ.....που μπορούμε να βρούμε αυτό το υλικό :?: :mrgreen: 8-[ =P~ :twisted: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Ηλια στειλε φωτο απο το δικο σου...με ενδιαφερει παρα πολυ η μετατροπη αυτη!!

 

Καποιος να μας το εξηγησει ακριβως???

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε astroilias,

 

αν ενδιαφερόμαστε λέει...

 

Λέγε,λέγε όσα περισσότερα μπορείς,ε αν έχεις χρόνο κάνε και μια παρουσίαση εδώ στο astrovox με φώτο αν είναι δυνατόν..

 

α, και που μπορούμε να βρούμε το μάυρο αυτό βελούδο??...

 

Ευχαριστούμε προκαταβολικά.. :wink:

 

υ.γ.

Προς τους άλλους "κατοπτρικούς":τον σκλάβωσα τώρα δεν μπορεί να κάνει τίποτα, θα μας τα πει με το νι και με το σιγμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Ηλια!!! Αργεις!!!!

 

:D :D :D :D :D :D

 

ΚΡΕΜΟΜΑΣΤΕ ΑΠ' ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΣΟΥ !!!! :mrgreen:

 

Υ.Γ.

-Βοηθαει και στην "μειωση" της υγρασιας στο εξωτερικο του σωληνα? ( 8-[ )

 

-Ποσο επηρεαζει τον χρονο που χρειαζεται ενα Νευτωνιο να φτασει σε θερμοκρασια περιβαλλοντος???

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη μου βαζετε δυσκολα :mrgreen:

 

Αντε καλα,ετοιμαζω κειμενο.

αλλα δεν εχω ιδεα πως θα μπορουσα να ανεβασω τις ενδεχωμενες φωτογραφιες που θα βγαλω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και μενα με ενδιαφερει αυτο... :!:

 

αλλα ακομη δν μπορω να καταλαβω τι μπορει να κανει ενα νευτωνιο να αποδωσει καλυτερα αυτο το καλυμμα βελουδο :-k

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φως που αντανακλα η εσωτερικη επιφανεια του σωληνα,εχει ως αποτελεσμα,

το ειδωλο να μην φτανει τοσο καθαρο ως το ματι μας!

Και γω δεν το πιστευα οτι θα κανει δουλεια,αλλα αφου εδω στο Γερμανισταν ολοι μου το προτειναν,το δοκιμασα.

Κανει πραγματικα πολυ καλη δουλεια!

Δεν περιμενα οτι των φως που αντανακλα ο σωληνας πανω στο κατοπτρο και στο προσοφθαλμιο θα ειχε τοσο αρνητικα αποτελεσματα στο ειδωλο,και ομως ετσι ειναι!

Το contrast αυξηθηκε κατα πολυ!

 

Το αυτοκολητο βελουδο το αγορασα απο το

Praktiker,νομιζω εχει και στο Ελλαντα τετοιου ειδους καταστηματα,το νουμερο του αυτοκολητου ειναι 780030, νουμερο ετικετας 4-006765-780030(ελπιζω να μπορουν να το παραγκειλουν),η μαρκα ονομαζεται DeCe Fix.

Το αυτοκολητο ειναι 1m x 45cm το κοματι!(εγω χρειαστηκα 4 κοματια,τιμη 7 ευρω στο κοματι)

a_d-c-fix.gif.5260482e069f5c3f1d81522c301c2400.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην εκανα το τηλεσκοπιο βιδες και βιδακια,ολα εξω,ετσι ωστε να μεινει μονο ο σωληνας σκετος!

Το Β.Α (Βελουδο Αυτοκολητο) εχει την ιδιοτητα,εκτος απο το οτι αποροφα το φως,να βγαζει πολλα χνουδια και τριχουλες,οι οποιες πεφτουν πανω στο κυριο κατοπτρο.

Για να αποφευχθει αυτο,πρεπει πριν αρχισει το κολημα,να παρουμε μια ηλεκτρικη σκουπα

και να σκουπισουμε το βελουδο παρα πολυ καλα.

Μολις γινει αυτο,χρειαζεται επισεις να το περασουμε(το Β.Α) με αυτα τα ρολο,που υπαρχουν για να βγαζουμε τα χνουδια απο τα ρουχα(κυριως μαυρα κουστουμια,δεν γνωριζω αν τα ξερετε)

Ενα καλο πλυσιμο στα χερια ειναι επισεις αναγκαιο,για να μην παει βρωμια πανω στην πισω μερια του Β.Α και στην εσωτερικη μερια του σωληνα(αλιως δεν κολαει καλα ή υπαρχει περιπτωση να ξεκολησει)

IMG_5486_small.jpg.aa9b921d9165603fa957b25732a41583.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαδικασια του κοληματος ηταν σχετικα ευκολη,μονο στην μεση με παιδεψε αρκετα,επρεπε να μπω σχεδον ολοκληρος μεσα στον σωληνα χεχε!

Πρωτα απ ολα μετραμε την διαμετρο του σωληνα,βαζουμε πανω το Β.Α χωρις να ξεκολησουμε την πισω πλευρα του Β.Α,και κοβουμε λιγο παραπανω απο το κοματι που χρειαζωμαστε,περιπου ενα εκατοστο.

Ξεκολαμε ενα κοματι περιπου 2 εκατοστα απο την πισω μερια του Β.Α και το κολαμε

πανω στον σωληνα,στην γραμμη οπου ενωνοντε τα δυο ακρα της λαμαρινας(τα περισοτερα νευτωνεια εχουν σωληνα απο λαμαρινα ενωμενη στα δυο της ακρα)

Αυτο το σειμειο χρησημευει πολυ για να κοληθει ισια το Β.Α

Κολαμε λοιπον το Β.Α και σιγα σιγα ξετυλιγουμε την πισω πλευρα του Β.Α κολωντας το πανω στον σωληνα.

Πιεζουμε το αυτοκολητο με το χερι για κολησει καλα και να μην εχει φουσκαλες.

Σε οσους εχουν μεγαλους και μακριους σωληνες(οπως εγω),μπορουν να χρησημοποιησουν ενα σκουποξυλο για να φτανουν στα σημεια οπου το χερι δεν φτανει!

Μερικες φορες δημιουργουντε φουσκαλες με παγιδευμενο αερα στο αυτοκολητο,αυτο δεν ειναι και τοσο σημαντικο,τις φουσκαλες μπορουμε να τις βγαλουμε κανωντας μια μικρη σχιζμη πανω στην φουσκαλα με ενα ξυραφι και πατωντας την με το δαχτυλο βγαζουμε τον αερα εξω!

255114000_Toni20Skizze.jpg.9d20d88482fc21676977cad57cb0bb16.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι συναιχιζουμε με αυτη την διαδικασια μεχρι να καλυψουμε ολο τον σωληνα!

Ακομη πιο ευκολο ειναι αν κοψουμε το αυτοκολητο σε λωριδες πχ. 20 εκατοστα η μια!

Αλλα για λογους ομορφιας δεν το εκανα ετσι .........

IMG_5493_small.jpg.3273dc2df9e6ddeb7cd5dbedf777933d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις τελειωσει η διαδικασια,περνουμε ενα ξυραφι ή ενα μαχαιρι πολυ κοφτερο,και κοβουμε

το Β.Α στα σημεια οπου εχει τις οπες για τις βιδες και τον οδηγο προσοφθαλμιων!

Τα βιδωνουμε ολα πανω,κανουμε ρυθμηση και ειναι ετοιμο για εξωρμηση!

 

Εδω βλεπουμε το ποσο μαυρος και σκοτεινος ειναι τωρα ο σωληνας,χωρις καμια αντανακλαση φωτος!

IMG_5500_small.jpg.da3c5e95281a499dbc2d9200e9928a3e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να δειτε καλυτερα την διαφορα

Μια δισκετα ματ,πανω σε Β.Α

Δειτε το ποσο αντανακλα το φως η δισκετα και ποσο το Β.Α!

disk_auf_dcfix_klein.jpg.2943d26a44f8276fca61ccbebfefcbb0.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισεις καλο θα ηταν,να καλυψετε με τον ιδιο τροπο και την εσωτερικη επιφανεια του οδηγου προσοφθαλμιων και με μαυρο ματ χρωμα να βαψετε ολες τις βιδες στην εσωτερικη μερια του σωληνα!

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος!

Το μονο προβλημα τωρα ειναι το αυτοκολητο,αν θα το βρειτε ή οχι!

 

Σε περιπτωση που δεν μπορειτε να το βρειτε,θα κοιταξω να σας προμηθευσω εγω προσωπικα!

 

Υ.Γ

ολες οι φωτογραφιες δεν ειναι δικες μου,τις εκλεψα απο το ιντερνετ

για λογους ευκολιας :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Ηλια paypal εχεις? Σε περιπτωση που τα πρακτικερ εδω δεν το εχουν...

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτοκολλητο τετοιο υπαρχει σε ολα τα βιβλιοπωλεια. Εχω βαλει κι εγω στο dob μου.

Οτι και να κανει ομως με οσα ρολλα και να το περασεις παντα θα υπαρχει χνουδι που πεφτει στον καθρεφτη....

Λιγοτερο δραστικη αλλα σχεδον εξισου αποτελεσματικη μεθοδος ειναι να καλυψεις μονο το κομματι του σωληνα απεναντι απο τον εστιαστη.

Το βαψιμο των βιδων ειναι υπερβολη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr για πες μας και σύ τις εντυπώσεις σου! Έχει πολύ μεγάλη διαφορά με το αυτοκόλητο? Δώστε τα φώτα σας και στους υπόλοιπους dobάδες!!! :frown: :frown: :frown:

 

PS. Με 8ιντσο είναι δυνατόν να δω(ή τουλάχιστον να υποψιαστώ) σπείρες σε γαλαξία? Μέχρι τώρα μόνο μία ομιχλώδη δομή βλέπω! Σε καμμία περίπτωση σπείρες. Ελπίζω με το αυτοκόλητο κάτι να γίνει...

 

Καλή Ανάσταση παίδες!! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορω να πω για διαφορα μιας και απο την αρχη ετσι το κατασκευασα :D

Απο γαλαξιες μονο στον Μ51 εχω δει η εστω υποψιαστει τις σπειρες υπο αριστες συνθηκες ομως.

Τις εχω δει εξαιρετικα με dob 18" και 15" απο σκοτεινο ουρανο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια μην περιμενετε θαυματα,μη περιμενετε ενα 8-ιντσο να μετατραπει σε 14-ιντσο.

 

Μια πολυ αισθητη καλυτερεψη ειναι ομως.

Οσο για τις βιδες,δεν ειναι καθολου υπερβολη,οι ασημενιες ή νικελομενες βιδες ειναι σαν καθρεπτης,ακομη και οι μαυρες αλλα γιαλιστερες αντανακλουν το φως και το ριχουν παντου!

 

Επισεις υπαρχουν διαφοροι τυποι του αυτοκολητου,δεν ξερω αν αυτο στα βιβλιοπολεια ειναι το ιδιο με το δικο μου!

 

Το αυτοκολητο αυτο φερνει καλυτερα αποτελεσματα για ατομα που παρατηρουν κατα κανονα απο μπαλκονι σε κατοικημενες περιοχες.

Πανω στο βουνο,εχει μεν καλυτερο αποτελεσμα,αλλα εκει δεν ειναι τοσο αισθητο,μιας που εκει δεν εχει φωτορυπανση και ξενες πηγες φωτος να αντανακλασουν το φως! !

 

Εγω παντος που μπορω να συγκρινω το πριν και το μετα,μπορω να πω οτι αξιζει τον κοπο 100% να γινει η βελτιωση αυτη σε καθε κατοπτρικο!

 

Οσο για τα χνουδια,φιλε Γιωργο,εκανες και συ ετσι οπως στην περιγραφη μου;

δηλ. το σκουπησες με ηλεκτρικη;

του εβγαλες το περισιο χνουδι;

Σε μενα παντως δεν βγαζει τιποτα ακομη,το εχω δοκιμασει με το χερι τριβωντας το αλεπαλληλες φορες,δεν αφηνει τιποτα!

 

Επισεις το αυτοκολητο αυτο παρεχει και καλη μονωση απο το κρυο τον χειμωνα.

Με την υγρασια δεν ξερω τι γινεται,θα το δουμε τον χειμωνα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ηλία

Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση =D> Ευχαριστούμε.

Τώρα, παρόλο που εμπιστεύομαι τις γνώσεις του Γιώργου στο θέμα, θα πάρω το "ρίσκο" να το δοκιμάσω, μπας και μειωθούν λίγο οι επιδράσεις της "φωτόσουπας" όταν προσπαθώ να παρατηρήσω από την Αθήνα... ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λαμπρά =D> =D> :cheesy: Σε ευχαριστούμε Ηλία για την μεγάλη και αναλυτική παρουσίαση :D Τώρα πλέον μπορώ μόνο να ευχηθώ εκτός απο σκοτεινούς ουρανούς και καλή επιτυχία με σκοτεινούς σωλήνες οπτικούς :mrgreen: :wink: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης