Jump to content

Μεγαλύτερη απόδοση για Newtonian


astroilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bi2L ποια αράχνη πήρες? Από fpi και αυτή?

Ναι, αυτη που ειναι για 2.60" :D μαζι με anti-dew

(βεβαια τα ειχα παραγγειλει τελος Οκτωμβρη...αλλα...εκαναν μερικα ΥπερΑτλαντικα ταξιδια και τα ελαβα πριν μερικες εβδομαδες!!)

μαζι με εναν ULS Quartz 2.60" δευτερευων (αφου πειρα που πειρα νεα αραχνη) :lol:

 

Τωρα βεβαια εχω δυο δευτερευον κατοπτρα...μιας και η παραγγελια εγινε πριν παρω την αποφαση να στειλω τα κατοπτρα στην Αγγλια...καλα να ειμαστε "ουτος ή αλλος τα εξοδα ηταν απο κερδη"

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D :D :D :D

H μέγιστη αναβάθμιση δηαδή... Μπράβο

Περιμένουμε με αγωνία report. Πόσο πήγαν όλα μαζί?

το έψαχνα και εγώ για το δικό μου αλλά λόγο μικρής διαμέτρου δεν αξίζει τέτοια επένδυση. Είναι λεπτότερες οι ακτίνες της αράχνη από αυτές του Skywatcher?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωριζω ποσο μεγαλες ειναι οι ακτινες του Skywatcher, αλλα απο αυτες που ειχα... οι νεες ειναι λιγο μικροτερες + οτι ειχα 4ακτινο και τωρα εχω 3ακτινο.

Ηθελα να παρω το Curved αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αντεχε το βαρος...

 

Εκανα χθες το βραδυ μια mini-δοκιμη (3 ωρων) αλλα η υγρασια ηταν απελπιστικη!!! οποτε δεν μετραει! (+την φωτορυπανση, αφου παρατηρησα απο την πισω αυλη του σπιτιου μου)

 

Παντως τα Spikes ηταν 6 μικρα και οχι 4 μεγαλα που ειχα πριν! :D

Αυτο που με προβληματισε ειναι οτι τον κρονο τον εβλεπα Ασπρο!! Απο την πολυ φωτηνοτητα (ethos8mm @ 1525mm) (δεν δοκιμασα φιλτρα γιατι τα ειχα καπου καταχωνιασμενα :roll: )

Με τον Υπεριωνα 21mm φαινοταν αρκετα καλα αλλα ηταν η υγρασια που δεν με αφησε να καταλαβω διαφορες.

 

(μαλλον πρεπει να αρχισω να γραφω σε ενα νεο Θεμα τις αλλαγες που εχω κανει)

 

 

το συνολο πηγε περιπου 400$ (τον Οκτωμβρη) + τον εκτελωνισμο (ναι δυστυχως ειχα εκτελωνισμο :( ξεχασα...να σημιωσω....να μην... ](*,) )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θέλω να βάψω και τον σωλήνα του εστιαστή μου, κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό!

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει και ομολογο οτι ειναι πολυ καλη ιδεα...μιας και ο δικος μου εστιαστης ειναι μεταλλικος και αρκετα γυαλιστερος.

Ωραια...το πειραμε το σπρεϋ για να βαψω τον εστιαστη...

αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι...οταν θα χρεισιμοποιω τον εστιαστη δεν θα τριβεται το χρωμα; :-k αποτε δεν θα εχει σαν αποτελεσμα να πεφτει ξεραμενο χρωμα πανω στο Πρωτευων;; [-( [-(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια...το πειραμε το σπρεϋ για να βαψω τον εστιαστη...

αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι...οταν θα χρεισιμοποιω τον εστιαστη δεν θα τριβεται το χρωμα; :-k αποτε δεν θα εχει σαν αποτελεσμα να πεφτει ξεραμενο χρωμα πανω στο Πρωτευων;; [-( [-(

 

 

Μήπως να υπολογίσεις το κομμάτι που μένει απο τον σωλήνα του εστιαστή στην μέγιστη διαδρομή που χρησιμοποιείς και να κόψεις αυτό που περισσεύει??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια...το πειραμε το σπρεϋ για να βαψω τον εστιαστη...

αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι...οταν θα χρεισιμοποιω τον εστιαστη δεν θα τριβεται το χρωμα; :-k αποτε δεν θα εχει σαν αποτελεσμα να πεφτει ξεραμενο χρωμα πανω στο Πρωτευων;; [-( [-(

 

 

Μήπως να υπολογίσεις το κομμάτι που μένει απο τον σωλήνα του εστιαστή στην μέγιστη διαδρομή που χρησιμοποιείς και να κόψεις αυτό που περισσεύει??

μπα...αυτο δεν γινετε, εχω τον Crayford Low Profile που σημαινει οτι εχει μικρο μηκος σαν εστιαστης...αν τον κοψω δεν θα μπορω να εστιασω.

Αυτο που θα κανω ειναι να βαψω μονο το κατω-κατω μερος που στις μικρες ή μεγαλες μεγενθυσης παει λιγο μεσα, και να βρω πιο σημειο του δεν ακουμπαει σε γραναζια/κ.α ωστε να μην τριβεται το χρωμα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα το Σπρεϋ το πηρα τζαμπα,

...αφου ξανασκευτηκα και αποφασινα μην βαψω τον εστιαστη με σπεϋ (για τους λογο που ειχα αναφερει και παραπανω) γιατι απο το "ξυσιμο" του εστιαστη θα επεφταν τριματα πανω στο προτευων κατοπτρο.

Οποτε, πηρα μαυρο ανεξυτιλο μαρκαδορο και εβαψα την κατω πλευρα του εστιαστη, περιπου 4-5 εκατοστα απο το τελος του.

 

Εβαψα και ολες τις βιδες, οι οποιες ή ηταν μεταλλικες ή ειχαν γδαρθει απο τον βιδωμα, με τον ανεξυτιλο μαρκαδορο και ολα ειναι μια χαρα!! Καταμαυρα!! :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Νικο αναφαιρεσαι στο Μαυρο βελουδο;;

 

Γιατι αν αναφεεσαι σε αυτο δεν νομιζω οτι θα εχει καποια διαφορα...εφοσον εχεις (αν εχεις) το μαυρο καλυμα που ειναι για να το σκεπαζεις...νομιζω οτι Μ.Β θα ηταν υπερβολη.

Εκτος βεβαια και αν λες για την "μεταλλικη" <υποθετο> βαση του δευτερευον (γενικα ολο το πανω μερος του) αν οντως κανει αρκετες αντανακλασεις τοτε θα μπορουσες να βα λεις Μ.Β σε αυτη την περιοχη.

 

Εχε υποψην σου οτι το Μ.Β ειναι για περιοχες οπου εχουν καποια πηγη φωτος κοντα η οποια κανει αντανακλαση μεσα στον σωληνα.

 

 

 

Τωρα αν αναφερεσε στο βαψιμο του εστιαστη και τον βιδων, τοτε ΝΑΙ πιστευω οτι θα εχεις καποιες μικρες διαφορες (παλι σε περιοχες οπου εχουν καποια πηγη φωτος κοντα)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα τόσα πολλά που ακούγονται είπα να βάλω και εγώ αυτό το μαύρο βελούδο.

Το πήρα από βιβλιοπωλείο 6€ τα 3 μέτρα. Με λίγη δυσκολία τα κατάφερα να τον καλύψω.

Με το που κοιτάς μέσα δεν έχει καμιά σχέση με πριν ο καθρέπτης λάμπει μέσα στο μαύρο φόντο.

Δεν το δοκίμασα ακόμα μιας και εχθές είχε συννεφιά, ελπίζω σήμερα όμως!!!

Η μια φωτογραφία είναι με φλας και η μια χωρίς να δείτε πως λάμπει ο καθρέπτης και το φως του δωματίου από πάνω ο αντανάκλαση στα περίχωρα

DSCF1200.thumb.jpg.1e47bea2aa7ac6468f0884e10afa24b2.jpg

DSCF1203.thumb.jpg.538c1057a24a5806eadee88b8380a4c5.jpg

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα τόσα πολλά που ακούγονται είπα να βάλω και εγώ αυτό το μαύρο βελούδο.

Το πήρα από βιβλιοπωλείο 6€ τα 3 μέτρα. Με λίγη δυσκολία τα κατάφερα να τον καλύψω.

Με το που κοιτάς μέσα δεν έχει καμιά σχέση με πριν ο καθρέπτης λάμπει μέσα στο μαύρο φόντο.

Δεν το δοκίμασα ακόμα μιας και εχθές είχε συννεφιά, ελπίζω σήμερα όμως!!!

Η μια φωτογραφία είναι με φλας και η μια χωρίς να δείτε πως λάμπει ο καθρέπτης και το φως του δωματίου από πάνω ο αντανάκλαση στα περίχωρα

Θεμη εχε το Νου σου γιατι το Μ.Β απο βιβλιοπωλειο ισως βγαλει χνουδι....εγω αυτο που ειχα βαλει το 2007 στο πανω μερος του Τηλε (στο υψος της αραχνης) μου εβγαλε αρκετο χνουδι και σκεψου οτι το ειχα καθαρισει πολυ καλα!! Επισης το Μ.Β απο το βιβλιοπωλειο δεν μου ειχε κολλησει καλα πανω στο Τηλε με αποτελεσμα να ξεκολλήσει...ευτυχως δεν επεσε στο πρωτευων!!

 

Τωρα δεν γνωριζω τι ποιοτητας Μ.Β εβαλες...ελπιζω να μην ειναι σαν αυτο που ειχα βαλει εγω!

 

Παντος με το Μ.Β απο την protostar δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα, ουτε με χνουδι αλλα ουτε με ξεκολληματα.

 

 

 

Κατ'αλλα....Μια χαρα σε βρισκω :mrgreen:

Πολυ καλη δουλεια εκανες!!

Εγω στο υψος της Αραχνης το ειχα κανει λιγο...οτι να'ναι :roll:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη έβαψες και τόν εσωτερικό σωλήνα του εστιαστή;πολύ πίσσα έγινε εύγε!!
Νικο δεν νομιζω να τον εβαψε... ή τελος παντων ετσι φαινετε στην φωτο DSCF1200.jpg

 

 

Θεμη αν θες παρε εναν ανεξιτηλο Μαυρο μαρκαδορο (εκτος και αν θες μαυρο σπρεϋ) και βαψε την αραχνη απο ΔΕΝ ειναι μαυρη, τον εστιαστη, την βαση του Δευτερεων και τις βιδες!!

Πιστευω οτι θα δεις σιγουρα αρκετες διαφορες και με αυτη την μετατροπη!! :wink:

Βεβαια θελει προσοχη!!!...αλλα με τον μαρκαδορο ειναι αρκετα ευκολο!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να εφαρμόσω και εγώ το μαύρο βελούδο μιας και η ιδέα της αποσυναρμολόγησης δεν με τρομάζει, (το έχω κάνει μια φορά από «παιδική» περιέργια…). Αλλά έχω ενδοιασμούς στο θέμα της υγρασίας. Τον περισσότερο καιρό το τηλεσκόπιο είναι στην Σαλαμίνα και από υγρασία πάμε καλά εδώ… (σήμερα π.χ. είναι κοντά στο 70%!)

Προς το παρών αντιμετωπίζω τις αντανακλάσεις από τα ενοχλητικά γειτονικά φώτα με μια χοάνη μήκους 40 cm που τοποθετώ σαν επέκταση στον σωλήνα (δεν έχω διαθέσιμη φωτό) την οποία έχω ντύσει με μαύρο βελούδο στο εσωτερικό της.

Κάνει καλή δουλειά αλλά όταν φυσάει κάνει «σεισμό». Απο την άλλη, αν κάνω εσωτερική επένδυση πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να κάνω και συχνές αλλαγές λόγω αυξημένης υγρασίας.

 

Καμιά ιδέα;

:?:

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν ξέρω για την ποιότητα αλλά βγάζει χνούδι.

Στον εστιαστή έβαλα εσωτερικά και εκεί βελούδο και απέξω το έβαψα

όπως είπε ο Βασίλης με μαύρο μαρκαδόρο ανεξίτηλο.

Γενικά παιδιά έχει γίνει κατράμι ο σωλήνας, φοβάσαι να μπεις μέσα από τα σκοτάδια!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αν τώρα δω ότι πάει καλά το βελούδο σαν απόδοση όποιος παραγγείλει παιδιά στέλνει πμ

να του πω να μου πάρει και εμένα καλό αλλά αν είναι Αθήνα να τον βοηθήσω

γιατί αν υπάρχουν 2 άνθρωποι γίνετε καλύτερη δουλειά.

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επρεπε να ηταν DeCe Fix γιατι το συγκεκριμενο ειναι αριστης ποιοτητας, αυτα που εχουν τα βιβλιοπωλεια βγαζουν ενα κιλο χνουδι, οπως να ΤΟΝΙΣΩ οτι το ΜΒ δεν χρειαζετε να ξεσκονιστει καθολου, ιδιος το DECEFIX διοτι μαδαει ακομα πιο πολυ.... μονο με ενα ψιλοβρεγμενο πανακι να φυγουν τα πολλα. εγω και στο κατοπτρικο και στο διοπτρικο δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα.. και κανει δουλεια , κανει πολυ καλη δουλεια... Θεμη θα δεις... κατι θολουρες ιδιος στην πλανητικη δεν ηταν μονο απο το seing ηταν και απο τις διαφορες ανακλασεις εσωτερικα στον σωληνα σου.. οπως και βελτιωνει λιγο καλυτερα το κοντραστ.. απειροελαχιστη η διαφορα αλλα λιγο το βελουδο, λιγο ενα καλο προσοφθαλμιο λιγο ενα διηλεκτρικο διαγωνιο μαζευονται ολα και εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα!! :cheesy:
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά για να ξεκαθαρίσουμε το βελούδο αυτό κάνει δουλειά αν βρίσκεσαι κοντά σε κάποια φωτεινή πηγή; Σε σκοτεινό ουρανό υπάρχει διαφορά; Αν αυξάνει έστω και λίγο την αντίθεση αλλά σε σκοτεινό ουρανό τότε αξίζει πραγματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιτα να δεις, συμφωνα με τα δικα μου ματια ειδα ενα ελαφρυ ανεβασμα στο κοντραστ, μην περιμενεις εμφανη διαφορα... αλλα κατι παραπανω ελαχιστα...

να σου δωσω ενα παραδειγμα ,νυχτα, τελειο seeing με binoviewer = Κρονος με πολυ ελαφρια θολουρα περιτρυγυρω.... (θαμπαδα)

την επομενη ημερα ιδιο seeing πανω κατω + μαυρο βελουδο = Ο Κρονος πεντακαθαρος.. ξερω πολυ καλα τι ειδα.. και τι διαφορες βλεπω... εχει μεγαλη διαφορα στο σκοτεινο ουρανο , σε σημειο πιστευω που την αντιλαμβανεσε ευκολα.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Λες και δε μου εφταναν τα προβληματα με τηNEQ6 και το collimation,μου΄ρθαν κι αλλα...Ειμαι ετοιμος να βαλω τα κλαμματα ρε παιδια:cry:Χθες ευθυγραμμησα το δευτερευον κατοπτρο,χρησιμοποιωντας ενα κομματι κοκκινο χαρτι,το οποιο κολλησα με σελοτειπ απεναντι απο τον εστιαστη.Αυτη τη διαδικασια την ακολουθησα και παλαιοτερα και δεν ειχα προβλημα.Τωρα ομως,ξεκολλωντας το σελοτειπ,εμεινε η κολλα του πανω στο εσωτερικο του σωληνα.Το ετριψα με σαλιο(μπλιαχ),αλλα το σημειο αυτο απο το πολυ τριψιμο επαψε να ειναι ματ.Αν θελησω να βαψω το εσωτερικο του dob με μαυρη ματ βαφη,πρεπει να ακολουθησω τη γνωστη διαδικασια -τριψιμο-βαψιμο-φουρνος;Η΄ μηπως δεν χρειζεται ψησημο;
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τριψιμο και βαψιμο με mat spray... οσο πιο mat βρεις, τοσο το καλλυτερο!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά μετά απο κάτι χρόνια αποφάσισα και το έκανα κι εγω!

ακόμα δεν το εχω δοκιμάσει βέβαια... το πιο πιθανο ειναι να δω στην πράξη τι έκανα στον Πάρνωνα.

 

Εκτός απο την επένδυση του σωλήνα, βελούδο μπήκε και στον εστιαστή, αλλα και στο δευτερεύον, κάποια στιγμή μάλλον θα κοπούν και οι βίδες που "πετάνε" στο εσωτερικο χωρίς λόγο και το παξιμάδι θα βαφτεί με μαύρο ματ χρώμα (και όχι η βίδα, καθώς όπως ηδη ειπώθηκε παραπάνω, σε περίπτωση που ξεβιδώσει, το χρώμα θα τριφτεί και θα πέσει στον καθρέφτη)

Θεώρησα άσκοπο να γεμίσω όλη την επιφάνεια εσωτερικά με βελούδο, καθώς όπως ειπε και ο GiorgosGR, η βασική περιοχή που δημιουργεί αντανακλάσεις ειναι η περιοχή απέναντι απο τον εστιαστή. (χώρια και τα λιγότερα χνούδια που τυχόν θα πέφτουν μέσα)

 

Φυσικά με την ευκαιρία το κάτοπτρο έκανε το ετήσιο μπανάκι του, και σύντομα θα αποκτήσει κάλυμα ΚΑΙ απο την κάτω πλευρά, αφού ανοίγοντάς το βρήκα σκόνη στο εσωτερικό του σωλήνα (εχει ενα πολύ μικρό κενό γύρω απο τον καθρέφτη που "μπαζει" σκόνη..

 

Αυτά.. και ελπίζω κι εγω να τα βλέπω ΤΟΥΜΠΑΝΟ απο δω και περα... :wink: :cheesy:

 

post7.JPG.5f417405aad67ebdf3984196a038f1f0.JPG

ο εστιαστής και το δευτερεύον

 

post6.JPG.66bdbb418df0cf8e8042ab260d3bee88.JPG

η διαφορά απο τη πλευρά του κεθρέφτη

 

post3.JPG.14b5c21e100ff0e556367ee7b85473db.JPG

καλή αρχη..

 

post2.JPG.be246fe1f531de25d267643f5e79637b.JPG

ο εστιαστής πριν το βελούδο

post5.JPG.a801c83f17b3884ef70c169eb87068b6.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές λίγο βιαστικές φωτογραφίες και από το δικό μου, που ζήλεψε . Έχει μερικές ατέλειες που θα διορθωθούν. Σε γενικές γραμμές έγινε καλά , πιο εύκολα και πιο διασκεδαστικά απότι περίμενα. Επί την ευκαιρία, έκαμε και μπάνιο :mrgreen:

P8114834.thumb.JPG.c6f2f9c3da36ab9331047bc821497b9c.JPG

P8114859.thumb.JPG.5bef1e39e38a388298f085a95062a5a6.JPG

P8114856.thumb.JPG.76441b90c14f5dba6632e5a6c0dfe0a2.JPG

P8124886.thumb.JPG.c92efdabeff386aa65deb1a3951abaf3.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης