Jump to content

Μεγαλύτερη απόδοση για Newtonian


astroilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υγρασία και Μαύρο Βελούδο ΔΕΝ πάνε μαζί

 

Βασίλη, αναφέρεσαι μόνο στο μαύρο βελούδο των βιβλιοπωλείων ή και στο υλικό της protostar;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ανδρέα, μάλλον στο μαύρο βελούδο πρέπει να αναφέρεται ο Βασίλης.

Η εταιρεία του Protostar το λέει ξεκάθαρα στο εγχειρίδιο εγκατάστασης του υλικού

 

"It is made from 100% synthetic materials,

and is not damaged by normal dew and moisture"

 

http://www.fpi-protostar.com/ftp/fpinst.pdf

 

Στον Πάρνωνα πάντως πέρσι, στη 2η βραδιά της Πανελλήνιας, όσοι θυμάστε, είχε αρκετή υγρασία. Εκεί πρωτοδοκίμασα το protostar (το είχα εγκαταστήσει 2 μέρες πριν την εξόρμηση) και άντεξε μια χαρά.

Τώρα βέβαια με την υπερβολική υγρασία που έχει ένα Ιόνιο νησί όπως η Κέρκυρα...Βασίλη την έχω ζήσει σε μια δόση από κοντά και ήταν απίστευτη :shock:, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε το υλικό...

 

Πάντως ότι λέει ο κατασκευαστής, μέχρι τώρα έχει βγει αληθινό. Ίσως η λέξη κλειδί να είναι NORMAL dew and moisture! #-o Στην Κέρκυρα είναι πάνω από Normal... :-k

 

To υλικό γενικά κάνει αυτό που υπόσχεται και στην πλανητική ειδικά βλέπεις σοβαρή διαφορά!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν επειδή με έχετε ψήσει κι εμένα και θα το παραγγείλω. Αφού λέτε ότι έχει διαφορά στους πλανήτες ακόμη και σε σκοτεινά μέρη νομίζω αξίζει. Πώς μπορώ να υπολογίσω όμως πόσο θα χρειαστώ; Λέει ότι το κάθε κομμάτι είναι 21" wide αλλά πόσο είναι σε μήκος (περίμετρος); Το μήκος του σωλήνα είναι περίπου 59" οπότε θα χρειαστώ 3 κομμάτια των 21" (θα μου περισσέψει κι λίγο). Η περίμετρος του σωλήνα είναι 37,7" οπότε θα χρειαστώ το μήκος να είναι τόσο ή περισσότερο αλλά δεν ξέρω πόσο είναι το κάθε κομμάτι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να δω μια φωτογραφία εσωτερικού σωλήνα με αυτό το αυτοκόλλητο. Μπορεί να μας δείξει κάποιος;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν επειδή με έχετε ψήσει κι εμένα και θα το παραγγείλω. Αφού λέτε ότι έχει διαφορά στους πλανήτες ακόμη και σε σκοτεινά μέρη νομίζω αξίζει. Πώς μπορώ να υπολογίσω όμως πόσο θα χρειαστώ; Λέει ότι το κάθε κομμάτι είναι 21" wide αλλά πόσο είναι σε μήκος (περίμετρος); Το μήκος του σωλήνα είναι περίπου 59" οπότε θα χρειαστώ 3 κομμάτια των 21" (θα μου περισσέψει κι λίγο). Η περίμετρος του σωλήνα είναι 37,7" οπότε θα χρειαστώ το μήκος να είναι τόσο ή περισσότερο αλλά δεν ξέρω πόσο είναι το κάθε κομμάτι.

 

Δημήτρη τα φύλλα έχουν τις ακόλουθες διαστάσεις: 20"x 28" (50,8cm πλάτος x 71,1cm μήκος)

Οπότε υπολογίζεις..πάρε και λίγο παραπάνω...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, εδώ βρήκα κάποιον που το εγκαθιστά σε ένα 10" Orion XT το Protostar...ρίξτε μια ματιά

 

Εγώ πάντως το τοποθέτησα αργά και προσεκτικά χωρίς να αφαιρέσω τα κάτοπτρα...Απλά θέλει πολλή προσοχή

http://www.orion-xt10.com/flocking-xt10-telescope-tube.html

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ λέω να τα αφαιρέσω όλα όταν είναι να το βάλω και να το εγκαταστήσω σε σκέτο σωλήνα. Θα ήθελα να αποφύγω τυχόν διορθώσεις θέσης και επανακολλήσεις που μπορεί να εξασθενήσουν την ισχύ της κόλλας. Σε κάθε περίπτωση όλα είναι θεωρητικά τώρα, ας το παραλάβω πρώτα να δω πως είναι το υλικό από κοντά διότι τώρα απλά υποθέτω.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη σας αλλά υπάρχει και αυτό το υλικό από την ιδια εταιρεία:

http://www.fpi-protostar.com/flockboard.htm

Μου φαίνεται πιο "καθαρή" λύση από αυτοκόλλητα κλπ και μπορεί για οποιοδήποτε λόγο να αφαιρεθεί εύκολα. Μην παραλείψετε να δείτε το βιντεάκι στο κάτω μέρος της σελίδας με κάποιον που το εγκαθιστά σε ένα νευτώνειο.

Έχω σκοπό να παραγγείλω μέσα στο μήνα ένα κομμάτι για δοκιμή και βλέπουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: ακομα καλυτερα. λεω να παραγγειλω για το 8αρι μου. αλλα εχω μερικες σκεψεις για το ποσο σταθερο θα ειναι στον σωληνα. ηλια τι σωληνα εχεις; για να ξερω και εγω ποσο να παρω

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υγρασία και Μαύρο Βελούδο ΔΕΝ πάνε μαζί

 

Βασίλη, αναφέρεσαι μόνο στο μαύρο βελούδο των βιβλιοπωλείων ή και στο υλικό της protostar;

Ανδρέα δεν ξέρω αν είναι θέμα του ΜΒ απο το βιβλιοπωλείο ή απο την Protostar... αλλά Θεμα υγρασίας και ΜΒ, αφου όπως και αν έχει κρατάει υγρασία. Εντάξει εσείς έχετε μεταλλικό Σωλήνα αλλά εμένα Δεν ήταν Μεταλλικός αλλά από πεπιεσμένο χαρτί... Αν και ήθελα να τα γράψω σε ένα νέο Θεμα anyway το γραφω εδω το προβλημα μου αφου είναι σχετικο:

 

 

 

Δυστυχώς λόγο της υγρασίας που μαζευόταν μέσα στον Σωλήνα το ΜΒ μου έπιασε μουχλίτσα :evil:

Εντάξει απο μια πρωτη ματια δεν ήταν κάτι αλλά πως το καθαρίζεις; Και πως καθαρίζεις και τον Σωλήνα που είχε την είχε αρπάξει;

 

Πρώτου πείτε για το ότι δεν έκανα καλό αερισμό στον Σωλήνα να σας πω ότι μετα απο κάθε παρατήρηση τον άφηνα ανοιχτό (βέβαια δεν μπορούσα να τον αφησω ανοιχτο για περισσότερες απο μια μερα γιατι μεσα σπίτι που τον είχα ήταν και η Γάτα, ευτυχώς τώρα τα πραγματα έχουν αλλάξει έχω ένα υπόγειο το οποίο έχει μετατραπεί σε αστεροσκοπείο χωρις να βλέπει ουρανό βεβαία) ας μην πλατειάζω...

 

Ενώ είχα καθαρίσει το κάτοπτρο τον Σεπτέμβρη (γιατι νόμιζα ότι είχε χνούδι απο το ΜΒ, σελίδα 9) συνειδητοποιώ ότι και πάλι είχε χνούδι το Κάτοπτρο (τέλη Δεκέμβρη αυτο), λέω Αποκλείεται αφου το είχα περάσει αρκετές φόρες με το Αυτοκόλλητο-Ρολο και δεν μπορει να είναι χνούδι αφου το Αυτοκόλλητο-Ρολο δεν εβγαζε χνούδι πάνω απο το ΜΒ.

Ελεγχοντας καλύτερα το Κάτοπτρο συνειδητοποιήσω ότι Δεν ήταν ούτε Χνούδι ούτε Κόλλα απο το ΜΒ του βιβλιοπωλείου αλλά Μούχλα!! Πραγματικά εκείνη την ώρα ήθελα να τα σπάσω όλα! Με έχει πιάσει αηδία! Όχι μόνο είχε πιάσει Μούχλα το ΜΒ και του βιβλιοπωλείου και της Fpi αλλά είχαν ποιάσει μούχλα και τα Δυο Κάτοπτρα, η Αράχνη, και οτιδήποτε μέσα στον Σωλήνα!! Και όλα αυτα απο την μια Ασέληνο στην άλλη, μέσα σε 2 μήνες η Μούχλα είχε κάνει την επίθεση της! Δεν σας κάνω πλάκα έβλεπες τους μύκητες πάνω στο κάτοπτρο να απλώνονται σαν πολύ μικροί Αστερίες.

Ευτυχώς δεν έχω βγάλει καμία φωτογραφία απο το Συμβάν γιατι Δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι!

 

Τώρα η διαδικασία του καθαρισμού ήταν αρκετα "επώδυνη" αφού αναγκαστικά να λύσω όλο τον Σωλήνα! Μέχρι και το τελευταίο βιδάκι! Αλλά και βγάλω όλο το ΜΒ απο μέσα, μιας και τον Δεκέμβρη δεν έχουμε ήλιο ώστε να το βγάλω έξω. Όποτε όπως καταλαβαίνεται επρεπε να περαστούν όλα τα εξαρτήματα με Ξύδι (ναι καλα διαβάζεται Ξύδι, σκοτώνει το 95% της μούχλας, δεν ήθελα να βαλω χρωρίνη).

Φυσικά ο Σωλήνας είναι ακόμα βίδες, αφού Δεν ήθελα να ξαναχρησιμοποιήσω τον Χαρτοσωλήνα ο οποίος ίσως μπορεί να ξαναπιάσει Μούχλα στο μέλλον... άσε που έπρεπε να ξανααγοράσω ΜΒ απο την Fpi.

Τελικά παράγγειλα τον Σωλήνα του OrionOptics OD350 ο οποίος εχει παρόμοιες διαστάσεις με αυτόν που είχα και θα βάλω σε αυτόν τα οπτικά μου τα οποία καθαρίστηκαν με τον τρόπο του κ.Μυλωνά αλλά πρώτα τα πέρασα με το Optical Wonder Fluid της Baader και αυτή την στιγμή λάμπουν!!

Ευτυχώς έτυχε την ίδια περίοδο να εχω και το 16αρι άρα δεν έμεινα χωρίς τηλεσκόπιο... και απο μέρα σε μέρα περιμένω τον νέο σωλήνα για το 12αρι μου.

 

Αυτά τα λίγα περι ΜΒ και Υγρασίας!!

 

Δεν μπορω να πω το ΜΒ κάνει δουλειά αλλά πραγματικά εγω δεν θέλω να το ξαναβάλω στα τηλεσκοπία μου!!

 

Θα ήθελα να δω μια φωτογραφία εσωτερικού σωλήνα με αυτό το αυτοκόλλητο. Μπορεί να μας δείξει κάποιος;
Δημήτρη στην σελίδα 5 εχω τον πρώην σωλήνα μου.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια.

 

Βλεπω οτι υπαρχει ενδιαφερον και συζητηση μεγαλη.

Σκεφτομουν να το αγορασω εδω και 4 μηνες, αλλα με μια μικρη ερευνα και αξιολογηση των συζητησεων πιστευω οτι ειναι μια καλη επενδυση. Σιγουρα δεν κανει θαυματα αλλα δινει κατι παραπανω. Ειμαι αποφασισμενος και θα το παραγειλω, αν οποιος ενδιαφερεται και θελει, ειτε ρολλο ειτε κομματι απο την Protostar ας μου στειλει π.μ.

Αν ολα πανε καλα το πολυ αυριο θα κανω παραγγελια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη στην σελίδα 5 εχω τον πρώην σωλήνα μου.
Ευχαριστώ Βασίλη.

Παιδιά, κατανοώντας την επιθυμία σας να αποκομίσετε το μέγιστο του νευτώνειού σας, και σεβόμενος την "μανία" που έχετε για αυτό το προιόν, χωρίς να θέλω να το υποβαθμίσω, θέλω να σας εφιστήσω την προσοχή στα εξής:

 

1. Λάβετε υπόψιν τον μεγαλύτερο χρόνο που θα χρειάζεται το κάτοπτρο να κρυώσει, λόγω της θερμομόνωσης που προκαλεί.

 

2. Επειδή όλοι ανεξαιρέτως (εκτός αν "παρατηρείτε" μονίμως από το μπαλκόνι σας) έχουμε βρεθεί σε ακραίες συνθήκες υγρασίας, φροντίστε να το κολλήσετε ΚΑΛΑ και ΣΩΣΤΑ στον σωλήνα, χωρίς να παγιδεύσετε αέρα ανάμεσα, διότι μπορεί να αρχίσει να ξεφτίζει, όπως κάθε αυτοκόλλητη επιφάνεια σε υγρό περιβάλλον.

 

3. Επειδή ακριβώς πρόκειται για ύφασμα μη αμελητέου πάχους, λογικό είναι να έχει μεγαλύτερη απορροφητικότητα στην υγρασία σε σχέση με μια βαμμένη επιφάνεια αλουμινίου ή σιδήρου. Επομένως, μετά από κάθε "υγρή" παρατήρηση, να ξέρετε ότι ο σωλήνας θα χρειαστεί περισσότερη ώρα να αποβάλει την εσωτερική υγρασία. Και φυσικά, ΔΕΝ βάζουμε ΠΟΤΕ το καπάκι του σωλήνα κατά το φόρτωμά του στο αυτοκίνητο. Περιμένουμε όση χρειαστεί ώστε να στεγνώσει πλήρως και με φυσικό τρόπο. Εγώ προσωπικά όταν μαζεύω το εξοπλισμό μετά από τη παρατήρηση, αφήνω τον σωλήνα ξεσκέπαστο στο αμάξι μέχρι την επόμενη μέρα. Όταν μιλάμε για σωλήνα τυλιγμένο εσωτερικά με ύφασμα, το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστεί πολύ περισσότερος χρόνος για να στεγνώσει.

 

Τα παραπάνω είναι εκτιμήσεις μου που προκύπτουν από την εμπειρία που έχω με τον σωλήνα να τρέχει νερά από το εσωτερικό, ποτάμι. Θα χαρώ για αντίλογο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φουσκάλες που θα μείνουν όσο και προσεκτικά να το κολλήσει κανείς εύκολα εξαφανίζονται με μερικά τρυπηματάκια με καρφίτσα. Το νερό τρέχει επειδή ο μεταλλικός σωλήνας στο ύπαιθρο είναι ότι χειρότερο από άποψη υγρασίας. Ο σωλήνας πρέπει να είναι μονωμένος εκτός και το τηλεσκόπιο χρησιμοποιείται κάτω από θόλο που έχει μικρό άνοιγμα.

Οι μεταλλικοί σωλήνες νευτωνίων πρέπει να μονόνωνται ειδάλλως ο σωλήνας από χαρτόνι με επικάλυψη απο βακελίτη ή fiberglass είναι ο καλύτερος! Στο επόμενο νευτώνιο που θα κατασκευάσω κάτι τέτοιο θα χρησιμοποιήσω. Το dobsonian μου με τον πλαστικό σωλήνα δεν έχει μαζέψει ποτέ υγρασία ακόμα και όταν όλοι τα είχαν μαζέψει στον Πάρνωνα εγώ παρατηρούσα κανονικά!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Λάβετε υπόψιν τον μεγαλύτερο χρόνο που θα χρειάζεται το κάτοπτρο να κρυώσει, λόγω της θερμομόνωσης που προκαλεί.
Εαν έχεις ανεμιστήρα απο κάτω δεν νομίζω ότι είναι πολυ μεγάλη η διάφορα.

 

2. Επειδή όλοι ανεξαιρέτως (εκτός αν "παρατηρείτε" μονίμως από το μπαλκόνι σας) έχουμε βρεθεί σε ακραίες συνθήκες υγρασίας, φροντίστε να το κολλήσετε ΚΑΛΑ και ΣΩΣΤΑ στον σωλήνα, χωρίς να παγιδεύσετε αέρα ανάμεσα, διότι μπορεί να αρχίσει να ξεφτίζει, όπως κάθε αυτοκόλλητη επιφάνεια σε υγρό περιβάλλον.
Δημήτρη το ΜΒ της Fpi δεν ξεκολλάει ευκολα, εγω παιδεύτηκα να το αφαιρέσω.

 

3. Επειδή ακριβώς πρόκειται για ύφασμα μη αμελητέου πάχους, λογικό είναι να έχει μεγαλύτερη απορροφητικότητα στην υγρασία σε σχέση με μια βαμμένη επιφάνεια αλουμινίου ή σιδήρου. Επομένως, μετά από κάθε "υγρή" παρατήρηση, να ξέρετε ότι ο σωλήνας θα χρειαστεί περισσότερη ώρα να αποβάλει την εσωτερική υγρασία. Και φυσικά, ΔΕΝ βάζουμε ΠΟΤΕ το καπάκι του σωλήνα κατά το φόρτωμά του στο αυτοκίνητο. Περιμένουμε όση χρειαστεί ώστε να στεγνώσει πλήρως και με φυσικό τρόπο. Εγώ προσωπικά όταν μαζεύω το εξοπλισμό μετά από τη παρατήρηση, αφήνω τον σωλήνα ξεσκέπαστο στο αμάξι μέχρι την επόμενη μέρα. Όταν μιλάμε για σωλήνα τυλιγμένο εσωτερικά με ύφασμα, το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστεί πολύ περισσότερος χρόνος για να στεγνώσει.

Ετσι ακριβώς είναι Δημητρη, η υγρασία μένει μεσα και θέλει προσοχή ](*,)

 

 

Το νερό τρέχει επειδή ο μεταλλικός σωλήνας στο ύπαιθρο είναι ότι χειρότερο από άποψη υγρασίας.
Γιωργο εδώ έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Αλλά τι θα κάνεις;

 

 

 

 

 

Πάντως όποιος παρατηρεί περισσότερο σε σκοτεινό ουρανό ΔΕΝ υπάρχει λόγος να βάλει ΜΒ.

Εχουμε:

 

Σε Παρατήρηση Deepsky το ΜΒ είναι άχρηστο (εννοείτε ότι DSO δεν παρατηρούμε απο φωτορυπασμένη περιοχή)

 

Παρατήρηση Σελήνης το ΜΒ κάνει διαφορά και είναι χρήσιμο, αλλά για όποιον κοιτάζει που και που το φεγγάρι δεν αξίζει.

 

Πλανητική παρατήρηση το ΜΒ ανεβάζει την λίγο αντίθεση, σε περίπτωση που υπάρχει Φεγγάρι στον ουρανό το ΜΒ είναι πολύ Χρήσιμο.

 

Γενική παρατήρηση απο φωτορυπασμένη περιοχή το ΜΒ είναι χρήσιμο ιδικά εαν γυρω υπάρχουν τα φωτα του γείτονα ή τα φώτα του δρόμου.

 

 

 

Εγω πλέον είμαι Deepsky δαγκωτό οπότε το ΜΒ =;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον μονώνεις! Με φελλό ή άλλο υλικό εσωτερικά. Το μέταλλο ακτινοβολεί τη θερμότητα προς τον ουρανό και όχι και προς τα μέσα κάνοντας ρεύματα στο οπτικό μονοπάτι. Ξαναλέω είμαι ενάντια στους μεταλλικούς σωλήνες στα νευτώνια τηλεσκόπια. Επίσης και ο σωλήνας σκελετός έχει πρόβλημα όχι τόσο με την υγρασία και το διάχυτο φως αλλά με τη θερμότητα από το σώμα του παρατηρητή. Γι αυτό χρειάζεται και υφασμάτινο χιτώνιο (είναι το κυριώτερο επιχείρημα υπέρ του χιτωνίου αν και σπάνια βλέπω να αναφέρεται).
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σε πρώτη φάση θέλω να δοκιμάσω σε ένα ED διοπτρικό και όταν ανοίξω κάποια στιγμή το καταδιοπτρικο θα έχω φυλαγμένο αρκετό για να το κάνω κι εκεί.

Για το νευτώνειο δεν το είχα σκεφτεί στα σοβαρά και με αυτά που διαβάζω παραπάνω δεν πρόκειται να το επιχειρήσω. Το τηλεσκόπιο είναι ένα ΟΟ και για τα μάτια μου είναι κατράμι εσωτερικά όπως είναι ήδη.

Εννοείται ότι μετά κάθε παρατήρηση κάθε σωλήνας είτε είναι βρεγμένος είχε όχι πρέπει να μείνει ανοιχτός για τις επόμενες 24 ώρες σε περιβάλλον με ελεγχόμενη θερμοκρασία. Την έχω πατήσει με φαινομενικά καθαρό σωλήνα που καπάκωσα αφού τον είχα αφήσει στο αυτοκίνητο για κανα δίωρο και ξέρω τι τράβηξα όχι την επόμενη μέρα αλλά μετά από λίγο καιρό..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, αυτό που αναφέρεις για την μούχλα είναι φοβερό! :shock:

 

Μήπως όμως οφείλεται στο ότι ο σωλήνας σου, όπως είπες, ήταν από πεπιεσμένο χαρτί;;

Γιατί πάνω στο μέταλλο δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο θα ήταν να δημιουργηθούν οι μύκητες...στο χαρτί σίγουρα σε συνδυασμό με την υγρασία είναι πιο εύκολο... :-k :?

 

Για τις φουσκάλες ή ατυχή διπλώματα του υλικού από κακή επικόλληση, δεν υπάρχει πρόβλημα, πρέπει έτσι και αλλιώς στο τέλος να χαραχτεί κατά μήκος του σωλήνα όλο το υλικό, ΜΕ ΚΟΠΙΔΙ ανα 5 περίπου πόντους ώστε να δημιουργηθούν σύνδεσμοι για την συστολή-διαστολή του ανάλογα με τις θερμοκρασιακές μεταβολές. Οπότε το κοπίδι θα ανοίξει όλες αυτές τις πτυχώσεις, αν γίνουν. Εγώ φουσκάλες δεν είδα καθόλου, μόνο σε κάποια σημεία που δεν το εφάρμοσα τέλεια κάποιες πολυ μικρές πτυχώσεις.

 

Δείτε τι λέει στο εγχειρίδιο εγκατάστασης για την συστολή-διαστολή του υλικού

http://www.fpi-protostar.com/ftp/fpinst.pdf

 

Να πω επίσης, πως η κόλλα είναι πανίσχυρη και δεν χρειάζεται επιπρόσθετη κολλητική βοήθεια με άλλες κόλλες. Το flockboard που λέει ο Ηλίας νωρίτερα είναι πολύ ενδιαφέρον, δεν υπήρχε όταν είχα πάρει το κολλητικό protostar...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, αυτό που αναφέρεις για την μούχλα είναι φοβερό! :shock:

Μήπως όμως οφείλεται στο ότι ο σωλήνας σου, όπως είπες, ήταν από πεπιεσμένο χαρτί;;

Γιατί πάνω στο μέταλλο δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο θα ήταν να δημιουργηθούν οι μύκητες...στο χαρτί σίγουρα σε συνδυασμό με την υγρασία είναι πιο εύκολο... :-k :?

Τάσο, σίγουρα παίζει ρόλο αλλά πραγματικά δεν θέλω να το σκέφτομαι καν...

με βλέπω να εφαρμόζω τον καλύτερο τρόπο Καταπολέμησης της Μούχλας :twisted:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης