Jump to content

απόσβεση κραδασμών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά άρχισα τις πρώτες προσπάθειες μου στην αστρο φωτογραφία. Χθές μετά απο πολλες μέρες κατάφερα να βγάλω το τηλεσκόπιο και να βγάλω μερικες φωτό του φεγγαριου. Έχω βάλει ένα C8 σε μια GP και η μηχανή είναι μια D70.Οι κραδασμοι του καθρέπτη όμως είναι θανάσιμοι στην ποιότητα των εικόνων. καμιά ιδέα;

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερωτηση: χρησιμοποιησες ντεκλανσερ; η φωτογραφιζεις πατωντας το κουμπι με το χερι; Εισαι σιγουρος πως οι κραδασμοι ειναι απο τον καθρεφτη;

Ντεκλανσερ απαραιτητως η με το μηχανισμο αυτοφωτογραφησης ωστε οι οποια κραδασμοι απο το πατημα του κουμπιου να εχουν σταματησει οταν τραβας την φωτογραφια.

Αν τωρα προερχονται απο την επαναφορα του καθρεφτη της SLR τοτε η πρεπει να παρεις SLR με δυνατοτητα να κλειδωνεις τον καθρεφτη ανασηκωμενο η σταθεροτερη βαση (η και τα δυο!).

Αν κανεις μακρες εκθεσεις (απο δευτερολεπτο και πανω) με προσοφθαλμια προβολη πχ, τοτε μπορεις να φωτογραφισεις με την ταχητητα στο Β, το κλειστρο κρατημενο ανοιχτο με ντεκλανσερ που κλειδωνει και με τη βοηθεια μαυρης καρτας εμπρος απο το τηλεσκοπιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη με το διασημο Hat Trick (καπελοκολπο) που για μενα θα πρεπει να χρησιμοποιηται παντα για σιγουρα αποτελεσματα.

Αλωστε ειναι τσαμπα και πανευκολο!!! \:D/ \:D/

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορει δυστυχως να εφαρμοστει με ακριβεια σε μικρες εκθεσεις της ταξεως κλασματων του δευτερολεπτου.....

Υπαρχει και τριτη λυση ξεχνας την ψηφιακη SLR με τους σκονισμενους αισθητηρες και βγαζεις με compact που δεν εχει καθρεφτη :mrgreen: downgrade of equipment

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν οι κραδασμοι ειναι λογω επαναφορας καθρεφτη, μονο εαν κανει κλειδωμα του καθρεφτη επανω πριν την αυτοφωτογραφηση θα λυθει το προβλημα αλλιως οχι.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι χρόνια φωτογράφος σε κανονική φωτογράφηση και γνωρίζω πολύ καλά ότι οι κραδασμόι είναι απο τον καθρέπτη και ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ το ηλεκρτονικό ντεκλασερ της nikon για την μηχανη.

Γνωρίζω την τεχνική με την μαυρη κάρτα αλλά ήταν φωτό του φεγγαριού και ο χρόνος ήταν ΄΄μικρός΄΄ οπότε η μάυρη κάρτα μάλλον δεν παίζει.

χμμμμ :-k τώρα που το σκέφτομαι θα πρέπει να κοιτάξω μήπως έχει κλείδωμα καθρέπτη, :-s ξέρω ότι έχει κλείδωμα για καθαρισμό του φίλτρου οπότε ίσως με πατέντα ή κάποιος τρόπος υπάρχει και να κλειδώνει.

Γιώργο επέτρεψε μου να σου πώ ότι το να χρησιμοποισω μια αναλογική μηχανή δεν το θεωρώ υποβάθμιση. η υποβάθμιση έχει έρθει με την ψηφιακή για μένα :cheesy: . απλά σαν νέο αστοφωτογράφο, με βολεύει η άμεσότητα των αποτελεσμάτων.

Αχχχχ γιατι να μην υπάρχει αντάπτορας για την Leica m6 ](*,).

Πιφφ :-& Καθρέπτες και ανοησίες :twisted:

Θα επανέλθω εάν βρώ κάτι για το κλείδωμα στην συγκεκριμένη μηχανή.

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μαθεις κατι φιλε Sati με ενδιαφερει κ εμενα γιατι χρησιμοποιω την d70s.Το κλειδωμα του καθρεπτη για τον καθαρισμο δεν ξερω αν δουλευει μιας κ σε αυτο το mode δεν νομιζω να μπορεις να κανεις ληψη.Παντως θα τοτ ψαξω κ εγω!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχχχχ γιατι να μην υπάρχει αντάπτορας για την Leica m6

 

Υπαρχει το visoflex! Ολα υπαρχουν για την Leica! Δες στο ebay. Να ενα, εψαξα απο περιεργεια. Η τιμη μεχρι στιγμης ειναι καλη.

 

http://cgi.ebay.com/Leica-Leitz-Visoflex-III-with-Finder-Near-Mint_W0QQitemZ7616717146QQcategoryZ29965QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Ενα ενδιαμεσο adapter για Nikon και εισαι οκ!

Visoflex ειχε στο βιβλιο του "High resolution astrophotography"ο J. Dragesco

Τα περι υποβαθμισης με την ψηφιακη τα προσυπογραφω! Καθημερινες φωτο δεν βγαζω πλεον με ψηφιακη! Δοκιμασα και απογοητευτηκα! Το φιλμ ειναι σκαλες ανωτερο!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Τα περι υποβαθμισης με την ψηφιακη τα προσυπογραφω! Καθημερινες φωτο δεν βγαζω πλεον με ψηφιακη! Δοκιμασα και απογοητευτηκα! Το φιλμ ειναι σκαλες ανωτερο!

Το δοκίμασα και εγώ με την 70αρα αλλά... :cry: ήταν για κλάματα. μόνο για snap shots σε παρτάκια με φίλους και αυτό μονο και μόνο επειδή μπορείς άμεσα να τους τις στείλεις με μειλ.

αυτά τα 50αρια τα velvia θα μου λείψουν όμως :(

για το κλείδωμα τώρα θα το ψάξω λίγο και εάν βρώ κάτι θα σας ενημερώσω παιδιά έστω και εαν είναι αρνητικό.

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα μου λειπει το Kodachrome 25 :(

Ελαφρως ασχετο.. γιατι δεν "χτυπας" το visoflex;

Εγω αν ειχα Leica θα το "χτυπαγα" στην στιγμη :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελαφρως ασχετο.. γιατι δεν "χτυπας" το visoflex;

Εγω αν ειχα Leica θα το "χτυπαγα" στην στιγμη :cheesy:

Δεν τα πάω καλά με ιντερνετ και αγορές απο αυτό.. :oops: :oops:

Πίστεψε με όμως θα το ήθελα πολύ. εάν βρώ κάποιον φίλο που τα πάει καλύτερα απο εμένα θα το κάνω..

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης