Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απόλυτη φάση ήταν όταν έφτασε το δικό μου σπίτι (8ιντσο Dob) και με τον πατέρα μου αρχίζουμε να συναρμολογούμε την βάση, και μπαίνει η μάνα μου στο δωμάτιο, και βλέπει ΜΟΝΟ την βάση, και λέει: "ΑΜΑΝ, ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ???!?"

Μετα της λέει ο πατέρας μου,"Αυτό??Το άλλο το είδες?" και της δείχνει τον σωλήνα στο κουτί....

Έπρεπε να δείτε την φάτσα της!

:mrgreen:

 

 

Λοιπον!!! Ολοι στο νεο θεμα που δημιουργω στην ενοτητα αυτη με θεμα "ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ" :mrgreen: :D

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γεια σας σε ολους του forum,

Ειμαι πρωταρης στον χωρο και θα ηθελα την γνωμη σας για μια καλη αρχη!

Εχω ηδη παραγγηλει το nightwather για μελετη και προσανατολιζομαι σε αγορα τελεσκοπιου...Σκεφτομαι να παρω το skywather 130 (5,1") ειναι ικανοποιητικο για αρχη? Να ψαξω μεταχειρισμενο μεγαλυτερης διαμετρου και αν ναι τι θα πρεπει να προσεξω για να μην πεταξω τα χρηματα μου?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη γεια σου καλός ήρθες στην παρέα και ελπίζω σύντομα να πάρεις και εσύ ένα τηλεσκόπιο, για αρχή καλά έκανες και πήρες το nightwather!!!

 

Μια καλή προσφορά σε μεταχειρισμένο έχει στο :

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3403

 

είναι σαν το δικό μου τηλεσκόπιο και θα έλεγα για αρχή καλό είναι!!! αν και δεν είναι βέβαια μόνο για αρχή γιατί μιλάμε για 8" τηλεσκόπιο, το δίνει και με καλά αξεσουάρ οπότε θα χρειασθείς μονάχα μερικά καλά προσοφθάλμια και ίσος ένα barlow.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχαλη, μη βιαστεις ακόμα για αγορα τηλεσκοπιου. Μολις διαβασεις το nightwatch θα ξεκαθαρισεις τι τηλεσκόπιο χρειαζεσαι. Προσπαθησε να βρεθεις και σε καποια βραδυα παρατηρησης (τωρα το καλοκαιρι θα βρεις πολλες, Παρνωνας πχ) και τοτε το ξανασηζηταμε! :wink:

Φιλικα

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη γεια σου καλός ήρθες στην παρέα και ελπίζω σύντομα να πάρεις και εσύ ένα τηλεσκόπιο, για αρχή καλά έκανες και πήρες το nightwather!!!

 

Μια καλή προσφορά σε μεταχειρισμένο έχει στο :

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3403

 

είναι σαν το δικό μου τηλεσκόπιο και θα έλεγα για αρχή καλό είναι!!! αν και δεν είναι βέβαια μόνο για αρχή γιατί μιλάμε για 8" τηλεσκόπιο, το δίνει και με καλά αξεσουάρ οπότε θα χρειασθείς μονάχα μερικά καλά προσοφθάλμια και ίσος ένα barlow.

 

Φιλικά Γιώργος

 

πολυ καλο μαλιστα και οχι μονο για αρχη :)

Αλλα πρωτα θα ακολουθησω την συμβουλη του Carlsagan.(εκτος και αν δεν

εχω την απαιτουμενη υπομονη τελικα

:) )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψαχνωντας για τηλεσκοπιο διαπιστωσα οτι τα GSO ειναι πολυ πιο φθηνα σε σχεση με αλλες μαρκες του εμποριου.Αυτο οφειλεται στη χωρα και εταιρια κατασκευης του(ταιβαν) ή στην οχι και τοσο καλη ποιοτητα των οπτικων τους ?

Και τελικα η βαση που χρησιμοποιουν ειναι πρακτικη τελικα?Μπορει να τοποθετηθει σχετικα ευκολα σε ανωμαλο εδαφος ?

Οποιος εχει καποιο αντιστοιχο τελεσκοπιο ή εχει αποψη επι του θεματος παρακαλω να μου απαντησει .

 

Φιλικα Μιχαλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω GSO 8", και τα οπτικά κάθε άλλο παρα κακή ποιότητα έχουν! Είναι κορυφαίο το τηλεσκόπιο!

Για το ανώμαλο έδαφος, είναι 3 ποδαράκια απο κάτω, οπότε αν τα βάλεις και τα 3 σε περίπου ίδιο ύψος δεν θα κατρακυλύσει σαν βαρέλι! :mrgreen:

 

Μη σε φοβίζει αυτό, θα πρέπει να είναι τρελά κατσάβραχα η περιοχή για να μην μπορέσεις να το στήσεις... O:)

 

 

 

:D :D Ευχριστω για την απαντηση , το φανταζομουν ποι ευαισθητο.Θα προχωρησω σε αγορα μου φαινεται... :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω GSO 8", και τα οπτικά κάθε άλλο παρα κακή ποιότητα έχουν! Είναι κορυφαίο το τηλεσκόπιο!

 

 

Ε καλα ας μην ειμαστε και τοσο υπερβολικοι. Μπορει να ειναι καλο για τα λεφτα του αλλα εως εκει.

 

Μη χρησιμοποιουμε τετοιες τεραστιες λεξεις οπως "κορυφαιο". Αυτα ταιριαζουν σε Takahashi, Meade κλπ

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά Μιχάλη έβαλες την ίδια ερώτηση σε δύο thread και σου απαντησα στο ένα και την κόλλησες και στο άλλο :?:

 

Τεσπα, καλα προφανώς δεν είναι κορυφαίο το τηλεσκόπιο υπερέβαλα, αλλα για τα λεφτά του είναι παραπάνω απο κορυφαίο! :cheesy:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω GSO 8", και τα οπτικά κάθε άλλο παρα κακή ποιότητα έχουν! Είναι κορυφαίο το τηλεσκόπιο!

 

 

Ε καλα ας μην ειμαστε και τοσο υπερβολικοι. Μπορει να ειναι καλο για τα λεφτα του αλλα εως εκει.

 

Μη χρησιμοποιουμε τετοιες τεραστιες λεξεις οπως "κορυφαιο". Αυτα ταιριαζουν σε Takahashi, Meade κλπ

 

Noμιζω πως τα Meade δεν μπορουν να σταθουν διπλα στα Takahashi

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ειλικρινα τωρα, καιρος να σταματησουμε να ασχολουμαστε τοσο πολυ με το τι μαρκα ειναι ενα τηλεσκοπιο, τι οπτικα εχει και τα γνωστα... ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα τηλεσκοπια, κανουν αυτο που πρεπει ν ακανουν, να μαζευουν φως και να μας το προσφερουν! Δεν υπαρχει λογος να κλαιμε και να οδυρομαστε γιατι πηραμε meade και οχι takahashi η γιατι πηραμε το GSO και οχι το Skywatcher... υπαρχουν καποιες σταθερες που νομιζω πρεπει να αναρτηθουν σαν θεμα στο astrovox και σε ολα τα αστρονομικα sites γενικα... Για παραδειγμα, τα τηλεσκοπια Orion USA, celestron, skywatcher,GSO (ειδικα τα νευτωνια) ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ! Η μονη τους διαφορα ειναι η μπογια του σωληνα! Τα meade ειναι ισως τα μονα μαζικης παραγωγης που δεν κατασκευαζονται στην Κινα, ταιβαν κ.λ.π. τουλαχιστον ετσι μας λενε... Σιγουρα τα Takahashi ειναι ανωτερα και οπτικα και κατασκευαστικα (αλλα και τιμολογιακα) αλλα καποιος που παει να αγορασει takahashi ξερει οτι δεν ειναι αρχαριος και δεν παει να αγορασει ενα τηλεσκοπιο "μαζικης παραγωγης".

 

Δεν θα αναφερθω στα ακριβοτερα (AstroPhysics e.t.c.) γιατι τα θεωρω πολυ πιο ψηλα απο το επιπεδο του ερασιτεχνη.

 

Δεν θα αναφερθω στα Konus γιατι ενω οπτικα μπορει να ειναι αποδεκτα εως καλα (για πρωτο τηλεσκοπιο και μονο) κατασκευαστικα ειναι απολυτως απαραδεκτα!

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΑΣ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ!!!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα τα Meade δε μπορουννα σταθουν διπλα στα Takahashi αλλα επιμενω σ αυτο που ειπα. Μη χρησιμοποιουμε τετοιτες εκφρασεις για τετοια τηλεσκοπια.

 

Μπορει να μην ειναι η κορυφαια εταιρια η meade αλλα τα τηλεσκοπια που παραγει ειναι πολυ σοβαρα και αξιοπρεπη μηχανηματα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα meade ειναι ισως τα μονα μαζικης παραγωγης που δεν κατασκευαζονται στην Κινα, ταιβαν κ.λ.π. τουλαχιστον ετσι μας λενε...

 

Ισχύει, όχι όμως για όλα τα τηλεσκόπια (κυρίως τα οικονομικότερα), ούτε βέβαια για πολλά από τα αξεσουάρ της… Εξάλλου, η meade έχει ανακαλύψει τα τελευταία χρόνια μια άλλη φθηνή πηγή εργατικών… το Μεξικό! Έτσι, μπορεί ο ΕΤΧ μου να γράφει επάνω made in USA, αλλά, αν θυμάμαι καλά, μόνο τα οπτικά έγιναν στο Irvine, ενώ τα υπόλοιπα συναρμολογήθηκαν στο Mexico. Buena's noces gringos!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης