Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κρατιεμαι θα το πω!!!! :D :D

 

Ποιο 10" βρε παιδια; [-X [-X [-X

14" (Orion Optics) παρηγειλε ο ανθρωπος!!!!!!!!! \:D/ \:D/ \:D/

 

Αφου το περιμενω και εγω λες και ειναι δικό μου......

 

Μας βλεπω ολο το καλοκαιρι στο κτημα στα Φιλιατρα!!!!!

(περιπου 3 ωρες απο Αθηνα. Την ημερα η περιοχη εχει θαλασσα για μπανιο. Δεχομαστε κρατησεις, δουλευουμε και με γκρουπ)

 

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

14" (Orion Optics) παρηγειλε ο ανθρωπος!!!!!!!!!

Αααμάν ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Το παιχνίδι χοντραίνει. Κώστα , Παναγιώτη κάτι κουπόνια κοινωνικού τουρισμού κάνουν :?:

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν υπάρχει πρόβλημα, ο Παναγιώτης είναι πολύ εντάξει παιδί!

Δεσμεύθηκε εξάλλου προ καιρού: «Είσοδος στο κτήμα δωρεάν, έξοδος…» :lol: :-note

 

Orion 14”???!!!!! Αυτό θα ήθελα να το δώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παιχνίδι χοντραίνει. Κώστα , Παναγιώτη κάτι κουπόνια κοινωνικού τουρισμού κάνουν

Φιλικά

 

Δεν ξερω παιδια, ο Παναγιωτης θα χαραξει την ...εμπορικη πολιτικη, εγώ τους καφεδες θα φιαχνω :-note :-note :-note :-note

 

Orion 14”???!!!!! Αυτό θα ήθελα να το δώ!

Γιωργο, ελα να τον βοηθησουμε και στο κουβαλημα... :D :D :cheesy: :cheesy:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια για κρατησεις στο γνωστο 0901112345.

Κουπονια κοινωνικου τουρισμου δεχομαστε μονο τους χειμωνιατικους μηνες.

Η πολιτικη μας αλλαξε (μετα την ερευνα αγορας που ολοκληρωθηκε πριν λιγες μερες).Κ η εξοδος απ το κτημα θα ειναι δωρεαν.Απλα θα χρεωνονται οι ματιες (εστω κ κλεφτές να ειναι).

Μεσιε 4.99 ευρω

NGC 7.99 ευρω

Μικοφσκι 12.99 ευρω.

Διπλοι 3.99

Πλανητες 9,99(Οταν ειναι σε αντιθεση μια μικρη επιβαρηνση 99%)

Σεληνη 4.99 συν 50% επιβαρηνση για καθε 50 μεγεθυνσεις επιπλεων

Χρηση φιλτρου 8.99

Διαρκεια ματιάς 7.238 δευτερολεπτα.

ΟΙ πρωτοι 10 που θα τηλεφωνησουν θα μπορουν να ψαξουν μονοι τους δυο στοχους.

 

Σοβαρα τωρα.Συμφωνα με τον προγραμματισμο της Orion optics τελος του μηνα θα ειναι εδω.

14 κ αποψεεεεεεεεεεεεεεε.

Κυριε Νικο κ Γιωργο χαρηκα που τα ξανα ειπαμε εστω κ μ αυτον τον τροπο.Ελπιζω να σας ξαναδω στον Παρνωνα τον Ιουλιο μαζι με τον Ηλια

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, καλώς να το δεχθείς! Απ΄ότι φαίνεται θα τα πούμε στον Πάρνωνα τον Ιούλιο. Λοιπόν, πολύ το χαίρομαι! Ο «οπλισμός» μας βελτιώνεται και μεγαλώνει. Πριν από τρία χρόνια έβλεπες μερικά 8άρια, άντε αραιά και που, κανα 10αρι!

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο «οπλισμός» μας βελτιώνεται και μεγαλώνει. Πριν από τρία χρόνια έβλεπες μερικά 8άρια, άντε αραιά και που, κανα 10αρι!

 

Γιώργος

 

Αντε και του χρονου με Obsession 35" !!! :mrgreen:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη άντε και καλά ταξίδια... (όταν έρθει):cheesy: :cheesy:

 

Φοιτητικό έχει?

 

Φιλικά Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη άντε και καλά ταξίδια... (όταν έρθει):cheesy: :cheesy:

 

Φοιτητικό έχει?

 

Φιλικά Δημήτρης

 

Σ ευχαριστω Δημητρη.Κ φοιτητικο εχει κ οτι τραβαει η ψυχη σου.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΉΡΘΕ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ!!! :D :D :D :D

Το παρέλαβα στις 10.30 και μόλις τελείωσα τη συναρμολόγηση.Κοίταξα αν χρείαζονται ευθυγράμμιση τα κάτοπτρα (ευτυχώς ήταν ευθυγραμμισμένα) και ρύθμισα τον ερευνητή.Είμαι έτοιμος για την πρώτη μου παρατήρηση με το νέο μου τηλεσκόπιο. :D

Μάλιστα έχει κάποιες διαφορές σε σχέση με το απλό μοντέλο TS GSO 10''.

Έχει εστιαστή Crayford ενώ το παλιό μοντέλο είχε κρεμαγιέρας(τι διαφορά έχουν ; ) και συνοδεύεται από ένα προσοφθάλμιο 2'' 32mm ενώ το παλιό είχε δύο των 1.25'' (ένα 9mm και ένα 25mm).

 

Φιλικά,

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Crayford ειναι καλυτερος.Εχει πιο ομαλη κινηση απ τον εστιαστη κρεμαγιερας με αποτελεσμα να ειναι ευκολοτερη η εστιαση.

Εχει ομως καποια προβληματα με τους ανταπτορες για αστροφωτογραφηση.Χρειαζεται καποιες πατεντες για να τους παρει.Γι αυτο το θεμα καλυτερα να σου πει καποιος που εχει αντιμετωπισει το προβλημα γιατι εγω απλα το εχω ακουσει χωρις να ξερω κ πολλα.

Eπισης νομιζω πως η ακριβοτερη εκδοση εχει ανεμιστηρακι κ το κυριοτερο εχει ρουλεμαν στο αζιμουθιο που διευκολυνει κινηση του σωληνα δεξια αριστερα.

 

καλοριζικο λοιπον κ καλες παρατηρησεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπισης νομιζω πως η ακριβοτερη εκδοση εχει ανεμιστηρακι κ το κυριοτερο εχει ρουλεμαν στο αζιμουθιο που διευκολυνει κινηση του σωληνα δεξια αριστερα.

H έκδοση που πήρα εγώ είναι η απλή (δεν έχει ρουλεμάν και ανεμιστηράκι) αλλά η απλή έκδοση που πήρα έχει ορισμένες αλλαγές σε σχέση με την προηγούμενη απλή έκδοση και πωλείται σε διαφορετική τιμή(528 ευρώ).

Στην ιστοσελίδα της aktistar στο κάτω μέρος έχει περισσότερες πληροφορίες.

 

Φιλικά

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο φιλε Γιωργο!!! Θα το ευχαριστηθεις!!!! Πω πω αντε τωρα να παρατηρησω με το 8ιντσο μου!!!! Παντως ο ογκος θα ειναι λιγο προβλημα ετσι? Μιλαω για εξορμησεις μακρια απο την βαση!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως ο ογκος θα ειναι λιγο προβλημα ετσι? Μιλαω για εξορμησεις μακρια απο την βαση!!!

Ο όγκος όντως είναι πρόβλημα.Μόλις είδα το σωλήνα στο κουτί τρόμαξα. :shock: :shock: Πάντως το βάρος δεν είναι μεγάλο πρόβλημα.Σκέφτομαι μάλιστα να φτιάξω και μια βάση με ρόδες για να μεταφέρεται πιο εύκολα.Τώρα για εξορμήσεις μακρια από τη βάση δεν δοκίμασα αν χωράει στα πίσω καθίσματα του αυτοκινήτου πάντως αν ρίξω τα καθίσματα χωράει σίγουρα.Το πρόβλημα είναι ότι 4 άτομα μαζί με το τηλεσκόπιο δεν χωράμε οπότε κάποιος θα πρέπει να μένει σπίτι. :mrgreen: :mrgreen:

 

Φιλικά,

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πωωωωωω.... 14" ](*,) Θεε μου! Πολυ θα ηθελα να κοιταξω μεσα απο αυτο!!

 

Φιλε Παναγιωτη αν ψηνεσαι κατεβαινεις καποια στιγμη Ακροκορινθο που εχουμε πει με ΜΑΡΙΝΟ για ατελειωτες ωρες παρατηρησης!

 

Οσον αφορα το φορτωμα δοκιμασε το μπροστινο σου καθισμα του αυτοκινητου. Τραβα το οσο ποιο πισω μπορεις. ΕΜενα προσωπικα το 8" χωραει και περισευει χωρος αρκετα εκατοστα να παει κι αλλο πιο πισω. Ετσι αποδεσμευεις 3 θεσεις πισω. Τωρα δεν εχω δει τον ογκο του για να ξερω αλλα φανταζομαι! Αντε πειτε μας να ερθουμε Παρνωνα!! \:D/

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως ο ογκος θα ειναι λιγο προβλημα ετσι? Μιλαω για εξορμησεις μακρια απο την βαση!!!

Ο όγκος όντως είναι πρόβλημα.Μόλις είδα το σωλήνα στο κουτί τρόμαξα. :shock: :shock: Πάντως το βάρος δεν είναι μεγάλο πρόβλημα.Σκέφτομαι μάλιστα να φτιάξω και μια βάση με ρόδες για να μεταφέρεται πιο εύκολα.Τώρα για εξορμήσεις μακρια από τη βάση δεν δοκίμασα αν χωράει στα πίσω καθίσματα του αυτοκινήτου πάντως αν ρίξω τα καθίσματα χωράει σίγουρα.Το πρόβλημα είναι ότι 4 άτομα μαζί με το τηλεσκόπιο δεν χωράμε οπότε κάποιος θα πρέπει να μένει σπίτι. :mrgreen: :mrgreen:

 

Φιλικά,

Γιώργος

 

 

LOOOOL

 

Η απόλυτη φάση ήταν όταν έφτασε το δικό μου σπίτι (8ιντσο Dob) και με τον πατέρα μου αρχίζουμε να συναρμολογούμε την βάση, και μπαίνει η μάνα μου στο δωμάτιο, και βλέπει ΜΟΝΟ την βάση, και λέει: "ΑΜΑΝ, ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ???!?"

Μετα της λέει ο πατέρας μου,"Αυτό??Το άλλο το είδες?" και της δείχνει τον σωλήνα στο κουτί....

Έπρεπε να δείτε την φάτσα της!

:mrgreen:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πωωωωωω.... 14" ](*,) Θεε μου! Πολυ θα ηθελα να κοιταξω μεσα απο αυτο!!

 

Φιλε Παναγιωτη αν ψηνεσαι κατεβαινεις καποια στιγμη Ακροκορινθο που εχουμε πει με ΜΑΡΙΝΟ για ατελειωτες ωρες παρατηρησης!

 

Οσον αφορα το φορτωμα δοκιμασε το μπροστινο σου καθισμα του αυτοκινητου. Τραβα το οσο ποιο πισω μπορεις. ΕΜενα προσωπικα το 8" χωραει και περισευει χωρος αρκετα εκατοστα να παει κι αλλο πιο πισω. Ετσι αποδεσμευεις 3 θεσεις πισω. Τωρα δεν εχω δει τον ογκο του για να ξερω αλλα φανταζομαι! Αντε πειτε μας να ερθουμε Παρνωνα!! \:D/

 

Φιλε KOTS σ ευχαριστω πολυ για την προσκληση αλλα για ακροκορινθο το βλεπω λιγο δυσκολο.Βλεπεις το προγραμμα μου ειναι πολυ σφιχτο.Παρνωνα ομως ο κοσμος να χαλασει θα παω.Θα τα πουμε εκει λοιπον

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης