Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αυτό που λέμε "πηδήξτε γιατί χανόμαστε" :shock: :oops:

Κάπου άκουσα οτι κάτι ανάλογο έγινε στην Αγγλία με όλα τα σχολεία και το τεσσαράκι ρίχτερ το κάνανε, :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι και δειτε ανθρωπο να χοροπηδαει στις 20/7, πειτε του:

"Συνεχισε ετσι, για ενα καλυτερο αυριο..." ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μόνη περίπτωση να έχει όλη αυτή η τρέλα κάποιο πρακτικό αποτέλεσμα είναι αν το κάνουν πάνω σε καμιά γέφυρα...

 

:D :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, να πεσουν μπας και ησυχασουμε.....

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει ρε παιδιά, το ότι αυτό που κάνουν είναι λιγάκι τρελό και ανούσιο δε δικαιολογεί να μιλάμε έτσι...[-X

 

Μην ξεχνάτε πως για πάααααααρα πολλούς αυτό που κάνουν οι ερασιτέχνες αστρονόμοι φαίνεται πολύ πιο τρελό από το να χοροπηδήσεις συγχρονισμένα μια συγκεκριμένη μέρα! :-$

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα τι αλλο θα κανουν? Δε ξερουν οτι πρρεπει να φυσηξουν προς την αντιθετη κατευθυνση και οχι να πηδουν? :mrgreen:
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκείνο που θα έπρεπε να ξέρουμε για να κριτικάρουμε την "τρέλα" του εγχειρήματος είναι πόση ενέργεια πρέπει να απελευθερωθεί συγχρονισμένα και επικεντρωμένα για να προκαλέσει σεισμό ή υποψία σεισμού. Έχω την αίσθηση ότι θα απαιτούνταν πολλές τάξεις μεγέθους περισσότερη ενέργεια απ' αυτή που το παραπάνω εγχείρημα μπορεί να δώσει (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Βαγγέλη νομίζω ότι οι φίλοι παραπάνω δεν κριτικάρουν την τρέλα της δοκιμής αλλά την τρέλα του να νομίζουν κάποιοι ότι μπορεί να παραχθεί ικανό ποσό ενέργειας μ΄αυτό τον τρόπο. Γνωρίζει κάποιος αν έχει γίνει εχμ... επιστημονικός υπολογισμός για κάτι τέτοιο; (Που να συνυπολογίζει το βαθμό συγχρονισμού των αλτών, την πυκνότητά των θέσεών τους, το ύψος του άλματος και πολλές άλλες παραμέτρους;) Οτιδήποτε πιό πρόχειρο είναι καθαρή παραφιλολογία...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ψάξετε λίγο παραπάνω το site θα δείτε πως εξηγεί κάτι παραπάνω για το αν γίνεται, με παραδείγματα του παρελθόντος...
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ εξηγούνται κάπως οι λόγοι γιατί δεν μπορεί να αλλάξει τροχιά η Γη. Τώρα για σεισμό δεν ξέρω... Φαντάζομαι πως μπορεί να γίνει κάτι πολύ τοπικά (πχ μερικά τετράγωνα) αν μαζευτεί πολύς κόσμος, αλλά όχι παραπάνω...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να αλλάξει η τροχιά της γης.. δεν θα πρέπει να ασκηθεί η δύναμη σε ένα μόνο μέρος της; Αν πηδήξουμε όλοι και ασκηθεί ισόποση δυναμη σε όλη τη γη (λεμε τώρα) η γη θα παραμείνει ως έχει. Αν όμως πηδήξουν όλα τα αμερικανάκια.. τότε μπορεί κάτι να γίνει..

αααχχ.. με τί ασχολούμαστε.. #-o ](*,)

That which does not kill you

makes you stronger..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σεισμός γίνεται άνετα, εδώ λένε οτι σε Mundial ξέρω γω γίνονται ρίχτερ όταν μπαίνουν γκολ σε τελικό(φανταστείτε να βάλει γκολ η Βραζιλία ξέρω γω, πως θα χοροπηδάει όλη η νότια αφρική...

 

Τώρα απ'το να γίνει σεισμός, μέχρι το να αλλάξει η τροχιά, νομίζω υπάρχει καποια απόσταση...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα απ'το να γίνει σεισμός, μέχρι το να αλλάξει η τροχιά, νομίζω υπάρχει καποια απόσταση...

 

Συμφωνω α-π-ο-λ-υ-τ-α

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης